Kayıt Ol

Bilgisayar başında yazmak

Çevrimdışı Axium

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Bilgisayar başında yazmak
« : 06 Temmuz 2014, 17:56:26 »
Geçen gün ilk kez aldım elime kağıt kalem, öykü yazayım dedim. Yok. Yazamıyorum arkadaş. Sonra bilgisayara geçtim, açtım yazı programını başladım tıkır tıkır yazmaya. Benim sorum şöyle; Bilgisayar başında yazabiliyor iken, kağıt kalem ile niye yazamıyor olabilirim? İleride sorun yaratır mı bu durum?

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bilgisayar başında yazmak
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2014, 09:42:44 »
Hemen hemen tüm hikayeyi kağıt kalem ile yazamazsın. Sadece aklındaki fikri unutmamak ve geliştirmek için küçük notlar ve taslaklar yazabilirsin. Asıl sonradan bilgisayar başına geçip içindekileri dökebilirsin.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2014, 14:37:42 »
Alışkanlık meselesi. Tersini yapamayanlar da var. Yaşayacağınız tek sıkıntı uzun zamandır beklenen küresel kıyametin ardından elektrik bulamayacağınız için yazamamak olabilir :P
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2014, 00:25:42 »
Bunun sebebi bana kalırsa yazma alışkanlıklarımızı hangi yönde kullandığımıza bağlıdır. Burada "yazmak" derken, kağıt ve kalemi kast ediyorum.

Şimdi kağıt ve kalemi ömrümüz boyunca ne amaçla kullandığımıza dikkat edersek ortaya çıkması olası ihtimaller;

Ömrümüzün belli bir kısmı öğrenci olarak geçmiştir ve bizler alfabeyi, bunları birleştirip kelime yapmayı ve bu kelimelerle anlamlı cümleler oluşturmayı okullarda öğrenmişizdir. Fakat güzel başlayan bu yolculuk bazılarımız için pekte zevkli gitmez, çünkü öğrencilik hayatı sürekli kısıtlamalar ve stresle, korku ve panikle dolu olabilir. Öte yandan bizim sistemimizde bana göre öğrenciler, çocuklar yaratıcı çalışmalar yapmaya yöneltilmiyor. Yani nasıl açıklayabilirim bilmiyorum ama bizim matematik bilimimiz yok, matematik dersimiz vardır. Edebiyat sanatımız yoktur, edebiyat dersimiz vardır. Bu nedenle devamlı not tutarız, bu notları tutarken belli bir sisteme ve düzene uymamız gerekir ve sınırlarımız vardır. Bilimin veya sanatın sınırsızlığı içinde kaybolup heyecanlanmayız ve yazma eylemini gerçekleştirirken tamamen ezberimiz bizi kontrol eder.

Bilgisayar ve internet ile tanışmamız ise daha farklı ve eğlenceli aslında hepsinin biraz harmanlanmış halinin sınırsız dünyasına düşmenin yarattığı bir seviye atlama var. Artık ne öğrenmek istediğiniz sizin parmaklarınızın ucundadır. Onu kötü veya iyi işleriniz için kullanmanız tamamen sizin tasarrufunuzdadır. Zamanla bir foruma kaydolabilir, bir blog sahibi olabilir, bir sosyal medya hesabında paylaşımlar yapabilirsiniz ve bu paylaşımlar, düşüncelerinizi belirttiğiniz yazılarınız veya öyküleriniz klavyeden dökülmüştür. Yani bu tarz şeyleri yaparken bir sistematiğe ve ezbere bağlı kalmadan, tamamen zihin gücünüz ve yaratıcılığınız ile oluşturmuşsunuzdur. İşte bu klavyenin yarattığı farkındalık olabilir.

Toparlamak ve özet geçmek gerekirse, biz aslında hiçbir zaman toplum olarak kağıdı ve kalemi yaratıcı çalışmalarımızın birer unsuru olarak görmedik ki... Bundan dolayı bizim beynimizden, kalemimize akan yolun tıkanıklığı, bilinçaltının ve alışkanlığın ürünüdür bana göre.

Elektronik cihazlarla bu işimizi görmediğimiz yıllarda bile bizim ülkemizde bu tarz yazınların daktilo gibi makinelerde yazıldığı olmuştur ama o dönemin alternatifsizliğinden ötürü elbette kağıt ve kalem kullanan değerli sanatçılarımız olmuştur. Onları tenzih eder, sözlerimi bugünün insanlarına atfeder, genelleme yaptığımı belirtmek isterim.

Bizler elektronik ve global dünyanın insanları olarak kendimizi burada rahat görüyoruz ve bundan dolayı zihnimizden klavyeye akan yol daha berraktır.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2014, 01:46:21 »
   Sorun yaratacağını sanmıyorum, bilgisayarda yazarken insanın yazıyı düzgün ve anlaşılır yazması gibi bir dert olmuyor, kalem bitmesi-kırılması, ışığın yetersiz olması gibi bir takım sorunlar, dikkat dağıtıcı etkenler yok.Bu senin hayal gücünü daha hızlı yazıya dökmene yarar, başka şeylerle uğraşmazsın ve sadece yazıya odaklanırsın.
   Bizim kağıt kalem ile yazdığımız yazı da her zaman notlarla sınırlıdır, amacımız budur.Biz kağıt kalemi bu amaçla kullanırız, elimiz kalemle yazarken bilgisayardaki gibi ayak uyduramaz bize, bizim için böyle.Alışkanlık meselesi ama bilgisayarla daha verimli olduğumuza inanıyorum.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.