Kayıt Ol

Bilmemek ayıp değil, wikipedia'ya bakmamak ayıp

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Bilmemek ayıp değil, wikipedia'ya bakmamak ayıp
« : 27 Ağustos 2011, 23:35:18 »
Cuma günü Sabah gazetesinin kitap ekinde Taht Oyunları ile ilgili, Murat Çelikkan imzalı bir yazı yayınlandı. Çelikkan, Buz ve Ateşin Şarkısı serisi için şunları söylemiş:

Alıntı
"2005 yılına kadar dizisinin üç cildi yayımlandı ve yankı uyandırdı. ... Martin'in bir üçleme olarak düşündüğü dizi ancak dört kitapta bitti. Ancak dördüncü kitapla yaratılan popülarite ardından HBO'nun kitapları yakında Türkiye'de de gösterilecek bir diziye dönüştürmesi üzerine Martin, serinin devam kitaplarını yazmaya başladı."

1990'ların ilk yarısında, birbiri ardına piyasaya çıkan müzik ve altkültür dergilerinde (kimi bir basın kuruluşuna bağlı, kimi birkaç arkadaşın biraraya gelip fotokopiyle çoğalttığı ve daha sonra matbaada bastırdıkları), özellikle rock/metal şarkıcıları-grupları hakkında verilen bilgiler kulaktan dolma, yanlış yunluş çeviri vs. olduğundan ortaya çok komik hatalar çıkabiliyordu. O zamanlarda Internet de olmadığı için bilgiler bir "tık" ötede değildi elbet.

Ama, allah aşkına, yukarıdaki gibi vahim bir hata nasıl yapılabilir? Dört ve beşinci kitaplar A Feast for Crows ve A Dance with Dragons (ki bu sonuncusu geçtiğimiz ay çıktı) için Martin 2000 yılında masasının başına oturmuştu. Başlangıçta A Dance with Dragons adıyla tek bir kitap olarak tasarladığı bu ikiliyi 2005 yılında ayırmak zorunda kaldı ve Feast for Crows daha önce çıktı. Üçleme olarak tamamlamayı planladığı doğru olabilir, ama 5, hatta 7 kitaba uzayacağı yıllar önce belliydi. Birazcık araştırmayla bu bilgiye ulaşmak zor olmasa gerek.

Çelikkan, ayrıca yazının ilk bölümünde de fantastik edebiyat hakkında pek bir bilgisinin olmadığı izlenimi uyandıracak cümleler kuruyor. Örneğin:

Alıntı
"Fantastik edebiyatta bir iki özgün dünya hariç kurulan dünyaların hemen hepsi Tolkien dünyasını ve ırklarını esas alır. Büyücüler, elfler, cüceler, insanlar, ogreler ve bazen de kadim ejderhalar."

Bana göre büyücüler, insanlar, ejderhalar vs. Tolkien'in tekelinde değiildir ve olmamıştır da zaten. Fantastik edebiyatın hayal gücü sayısız yeni dünyalar oluşturmaya elverişlidir. "Bir iki özgün dünya" terimi doğru değildir yani.

İlk bölümün sonunda "modern fantastik edebiyatın temsilcilerini" Türkiye'de yayınlanmış bazı serilerden seçmiş Çelikkan, ama burada da vahim bir hata var: David Eddings'in Belgariad ve Belgarion serilerinden bahsediyor, oysa ki bunlar Belgariad ve Malloryon serileridir. Bir hatası (eksiği) daha var bana göre, bütün eserleri Türkçeye çevrilmiş olanlardan seçmiş olmasına dayanarak. Terry Goodkind'ın Doğruluk Kılıcı serisini anmış, fakat Robert Jordan'ın Zaman Çarkı'nı atlamış.

Yazdığı konuyu ister kendisi seçmiş olsun, isterse amiri tarafından bu konu verilmiş olsun, sayfanın yarısını diziden karelerle doldurup kalan kısma 5-6 paragraflık bir yazı giriliyorsa, yapılacak gerçek bir araştırma hem çok zaman almayacak, hem de yazının bu kadar hatalarla dolu olmasına neden olmayacaktır. Bir kitap dergisinde çalışıp da ele aldığı konudan bu kadar bihaber olması, özellikle bu bilgi çağında kabul edilemez bir şey.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
Ynt: Bilmemek ayıp değil, wikipedia'ya bakmamak ayıp
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2011, 23:44:35 »
Sabah gazetesi. Her şey mümkün.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2011, 16:21:35 »
Yazık, ne diyeyim? İnsanımız çok bilmediği bir konuda atıp tutmaktan kendini alamadığı gibi bir tıkla ulaşabileceği bilgileri okumaktan da itina ile kaçınır. Beni daha çok üzen bir diğer nokta ise işinin hakkını veremeyen kişilerin böyle yerlerde çalışması ve bunu gerçekten hakkeden kişilerin önünü kapaması.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Ağustos 2011, 17:43:18 »
Açıkçası bu ve benzeri durumlarla karşılaşmak için pekte uzağa bakmaya gerek yok.  Adeta, kanımıza sirayet etmiş bir durum söz konusu. Kayıprıhtım'ın kendi bünyesinde de sık sık; ''şu seriyi nasıl okumalı?'', ''bu yazarın başka kitapları var mı?'' gibisinden sorularla karşılaşıyoruz. Halbuki birinin cevap atmasını bekleyeceklerine, Google'da veya Wiki'de iki tıkırdatsalar bu bilgiye ve daha fazlasına rahatça ulaşabilirler.... Aslında bu insanlara hiç cevap vermeyip arama yapmaya yönlendirmek lazım ama, insanlık bizde kalsın diyerekten her seferinde cevaplandırıyoruz. Aslında bilgi çağında falan değiliz yine eski tas eski hamam. Kimse araştımadıktan sonra bilginin kolay ulaşılabilir olması neye yarar ki ?
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • Rom: 1
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2011, 14:49:14 »
Açıkçası bu ve benzeri durumlarla karşılaşmak için pekte uzağa bakmaya gerek yok.  Adeta, kanımıza sirayet etmiş bir durum söz konusu. Kayıprıhtım'ın kendi bünyesinde de sık sık; ''şu seriyi nasıl okumalı?'', ''bu yazarın başka kitapları var mı?'' gibisinden sorularla karşılaşıyoruz. Halbuki birinin cevap atmasını bekleyeceklerine, Google'da veya Wiki'de iki tıkırdatsalar bu bilgiye ve daha fazlasına rahatça ulaşabilirler.... Aslında bu insanlara hiç cevap vermeyip arama yapmaya yönlendirmek lazım ama, insanlık bizde kalsın diyerekten her seferinde cevaplandırıyoruz. Aslında bilgi çağında falan değiliz yine eski tas eski hamam. Kimse araştımadıktan sonra bilginin kolay ulaşılabilir olması neye yarar ki ?

Sevgili Ronin, bu söykediklerine çok fazla katılmıyorum.

İnsanları araştırmaya teşvik etmek doğru birşey, haklısın. AMA, forumlarda insanlar araştırma tembelliğinden ziyade, sohbet etmek ve o topluluğun bir parçası olabilmek adına, kendi başlarına bulabilecekleri bazı şeyleri soruyorlar.

Bu nedenle forumlarda biri çııkıp da, Zaman Çarkı'nın ilk kitabı hangisiydi diye sorduğunda, içten içe o kişiye kızsak da, çoğumuz cevaplar, ve bu cevapların ardından, ilk soruyu soran kişinin aslında sormak istediği diğer sorular ortaya çıkar.

Bununla birlikte, eğer profesyonel olarak yapılan bir araştırmada yukarıda anlatıldığı gibi basit araştırmalar yapılmadığında, bunun affa sığar bir yanı yoktur.

Forumlar için de, her ne kadar özümde sana katılsam da, bu tip sorularda anlayışlı olmak, o topluluğun bir parçası olduğunu soru sorana farkettirmek adına hoş bir davranış :)
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Ağustos 2011, 23:24:51 »
Hımmm, belkide biraz sert bi söylemde bulundum ama araştırmaya yönlendirmek derken kastım şu : Mesela Ejderha Mızırağı başlığı altında şundan sonra hangi kitabı okusam diyen birine, direkt cevabı vermek yerine birçok serinin okuma listelerinin bulunduğu bir sitenin linki verilse ve aradığın sorunun cevabını burada bulabilirsin dense daha hoş olur. Böylece hem mevcut soruyu hemde ileride aynı konuyla ilgili aklına takılacak tüm soruların cevabı verilmiş olur. Ayrıca soruyu soran arkadaşta da demek ki böyle yerler varmış ve ben, bu ve benzeri sorularım cevabına daha hızlı ulaşabilirmişim aslında, gibisinden bir bilinç uyanabilir. İşte araştırmaya yönlendirmek derken aklımdan geçen üç aşağı beş yukarı buydu...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Ağustos 2011, 23:31:08 »
Hımmm, belkide biraz sert bi söylemde bulundum ama araştırmaya yönlendirmek derken kastım şu : Mesela Ejderha Mızırağı başlığı altında şundan sonra hangi kitabı okusam diyen birine, direkt cevabı vermek yerine birçok serinin okuma listelerinin bulunduğu bir sitenin linki verilse ve aradığın sorunun cevabını burada bulabilirsin dense daha hoş olur. Böylece hem mevcut soruyu hemde ileride aynı konuyla ilgili aklına takılacak tüm soruların cevabı verilmiş olur.

Sadece şu konu için, konunun dışına çıkarak ve sizlerin affına sığınarak, bir şey demek istiyorum. Soru genelde Okuma Rehberi'nde yazılıyor ve mesaj attıkları yerin ilk sayfasında zaten koskoca bir rehber onları bekliyor :).
Başka site linkine pek gerek yok yani. Zaten rehberin olduğu yere geliyor soru. Durum bu derece ilginç, kısacası :).

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Ağustos 2011, 23:44:29 »
Böyle bi durumda benim atacağım cevap ''Lütfen ilk mesajı okuyunuz.'' gibi bir şey olur ama ''Ya sabır !'' diyerek hiç cevap atmıyorum...

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Ağustos 2011, 11:01:59 »
Bir zamanlar Marilyn Manson'un düştüğü halleri de bilirim ben.
Not: Konuyla alakası vardır.
Bkz:
[spoiler]http://www.youtube.com/watch?v=UtmzMWUKiVs

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Eylül 2011, 17:07:09 »
Bir zamanlar Marilyn Manson'un düştüğü halleri de bilirim ben.
Not: Konuyla alakası vardır.
Bkz:
[spoiler]http://www.youtube.com/watch?v=UtmzMWUKiVs
Lanet olsun! Ne köhne organizma bu satanistler.

Not: İnsan bilmediği konuda yorum yapmamalı.
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...