Kayıt Ol

Zeitgeist

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Zeitgeist
« : 29 Mart 2010, 15:47:54 »

Film hakkında bir yorum yapmayacağım. Hakkında bir şey yazılmamalı bu filmin. Sadece bir şeylerin farkındaysanız, azıcık bile dünyanın nereye götürüldüğünü anlamak istiyorsanız, bu filmi izleyin. Mesele büyük Orta Doğu projesi değil, hayır. Mesele Irak'taki petrol de değil.

Ne olduğunu anlatsam, reddedersiniz. Düşünmek için uzun uzun anlatmak gerekir ki, bu da filmde geçen tüm konuşmaları buraya yazmamı -belki daha fazlasını- anlatmamı gerektirir.

o yüzden boşverin bu yazdıklarımı ve biraz gözünüzü açmak için bulup izleyin şu filmi.
#rekt

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zeitgeist
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2010, 16:07:56 »
Bazı yerlerde çevirisi "The Truth?(Gerçek)" olarak geçiyor. İsmi ve konusu çok ilgimi çekti. Uzun zamandır izleyecek bir şey arıyordum doğru düzgün. Yarınki yazılının ardından izleyeyim :)
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Mart 2010, 16:23:33 »
Zeitgeist esasında "Zamanın Ruhu" anlamına gelir. Şu alttaki linkten bu düşünce akımı hakkında (çoğu kişiye radikal gelecek) bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://www.thezeitgeistmovement.com/joomla/index.php?Itemid=264
#rekt

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2010, 19:14:40 »
Zeit=zaman geist=ruh

Kavram olarak bizim edebiyatta "zihniyet" dediğimiz şeye yakın bir anlam veriyor. Şu anda olanlar anlamında.

Zeitgeist'ın söyledikleri çok farklı şeyler değil aslında. Zeitgeist'ın yapmaya çalıştığı da bu değil zaten. Zeitgeist bir zamanlar fırlamaya çalışan Venüs Hareketinin bir parçasıydı (Zeitgeist Hareketi) de denir. Artık uyanın anlamı taşıyordu. İlk dinlerle ilgili olan kısım kesinlikle amaç değildi. Kutsallardan sarsarak insanların rahatsız olmasını sonra kanıtlar ve etkileyici teorilerle insanların uyanmasını ve sorgulamasını sağlamaya çalışıyordu. Benzer diğer bütün belgesellerden farklı yanı da bu.

Diğerleri bakın şöyle böyle deyip kendi fikirlerini aşılamay çalışır. Kendi mantıklarına ters düşerler. Zeitgeist uyandırır. Sorgulatır. Etkiler.

İkinci film olan Addendum paranın işleyişiyle ilgili. Kapitalist düzenin son halini rahatça görebilirsiniz. Ayrıca başında dinlerle ilgili kısım olmadan etkileyiciliğinin azaldığını da görebilirsiniz.

Zeitgeist: Uyandırma Servisi

Belgesel internette yasal olarak yayınlandı. Google Video'dan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz;

http://video.google.com/videoplay?docid=-7820609461033241987&ei=wtCwS-21NcjP-AbZ4o3MBg&q=zeitgeist
try again fail again fail better

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Mart 2010, 17:32:35 »
2 Saat... 2 saat boyunca izledim ve tek kelime edemiyorum... Hissettiğimin bile ne olduğunu bilmiyorum. Cahillik mi?

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2010, 18:14:20 »
2 Saat... 2 saat boyunca izledim ve tek kelime edemiyorum... Hissettiğimin bile ne olduğunu bilmiyorum. Cahillik mi?

Filmin öyle bir etkisi var evet. Ancak ben izlediğimde, cahilliğin yanında deli gibi isyan etmek istemiştim. İnsana ağır geliyor, en azından bana, başkaları tarafından yönlendirildiğini bilmek, rahatsız edici. Korkutucu.

Zeitgeist zaten düşünün diyor. Her şeyin arkasındaki şeyleri görüyorsunuz, şimdi düşünün ve baş kaldırın.
#rekt

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Mart 2010, 21:08:43 »
Her şeyin kötüye gittiğini söylememe gerek yok. Herkes kötü olduğunu biliyor. Dolar sent kadar değersiz. Bankalar batıyor. Dükkan sahipleri tezgahın altında silah bulunduruyor. Punk'lar sokaklarda azıttı. Ne yapacağını bilen kimse yok, ve nasıl biteceğini bilen de. Havamız solunmayacak kadar kirli, yemeklerimiz yenemeyecek kadar kötü. Oturmuş televizyon izliyoruz ve yerel muhabirler bize: "Bugün 15 cinayet ve 63 şiddetli suç meydana geldi" diyor, sanki her şey normalmiş gibi! Her şeyin kötüye gittiğini biliyoruz. Kötüden de beter. Herkes çıldırmış. Sanki her yerde herkes çıldırmış gibi, o yüzden artık dışarı da çıkmıyoruz. Evimizde oturuyoruz ve yaşadığımız dünya yavaşça küçülüyor. Ve tek söylediğimiz: "Lütfen, bari bizi oturma odalarımızda rahat bırakın. Bana sadece tost makinemi, televizyonumu, çelik radyatörümü bırakın size hiçbir şey söylemem. Lütfen bizi rahat bırakın." Ama ben sizi rahat bırakmayacağım! Kızmanızı istiyorum! Protesto etmenizi istemiyorum, isyan etmenizi istemiyorum. Milletvekillerinize yazmanızı istemiyorum, çünkü size ne yazdıracağımı bilmiyorum. Ekonomik kriz ya da enflasyon ya da Ruslar ya dasokaklardaki şiddet hakkında ne yapılacağını da bilmiyorum. Tek bildiğim öncelikle kızmanız gerektiği! Şöyle demelisiniz: "Ben bir insanım, lanet olsun!" Hayatımın bir değeri var!

Buraya bayıldım ve yazayım dedim... Hala Şoktayım... Daha genç olabilirim ama kendimi sanki kör doğmuş bir genç gibi hissediyorum...

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Mart 2010, 21:28:48 »
O kısım gayet vurucu. Kesip facebook'ta ve kayıp rıhtımda yayınlamak istemiştim ancak fırsatım olmamıştı.
#rekt

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Mart 2010, 21:54:43 »
Filmde bir çok yerde 76 yapımı Nerwork isimli filmden kısımlar görülüyor. O filmde epey kaliteli söylemler ve kısmen simgeli bir anlatım barındırıyor. Onu da öneririm.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Mart 2010, 22:15:17 »
Onuda hemen koyayım, hatta beğendiğim, sondan bir konuşma da koymak istiyorum.  :)

Başımız belada! Çünkü siz ve diğer 62 milyon Amerikalı şu an beni dinliyor. Çünkü %3'ten daha azınız kitap okuyor. Çünkü %15'ten daha azınız gazete okuyor. Çünkü sizin tek gerçeğiniz bu ekranda gördükleriniz. Şu an dışarıda, bu ekranda gördükleri haricinde hiçbir şey bilmeyen koskoca bir nesil yaşıyor. Bu ekran ilahi bir vahiy gibi. Bu ekran başkanlar, papalar, başbakanlar yaratıyor ya da yok ediyor. Bu ekran, bu inançsız dünyadaki en muhteşem lanet olası güç, ve eğer yanlış ellere geçerse de olacakların tek sorumlusu biziz. Ve bu inançsız dünyadaki en büyük şirket, en muhteşem lanet olası propaganda gücünü kontrol ettiğinde, bu ekranda gerçek diye ne bok sunulacağını kim bilebilir! Şimdi beni dinleyin.. Beni dinleyin: Televizyon gerçek değildir. Televizyon lanet olası bir lunaparktır. Televizyon bir sirktir, bir karnavaldır, gezici akrobatlar takımıdır, masalcılardır, dansçılardır, şarkıcılardır, hokkabazlardır, aslan terbiyecileridir ve futbolculardır. Biz eğlence dünyasındayız. Ama sizler sabahtan akşama kadar, her yaştan, her renkten, her dinden insan başına oturuyorsunuz. Bildiğiniz tek şey biziz. Burada döndürdüğümüz illüzyonlara inanmaya başladınız, ve televizyondakilerin gerçek, kendi hayatlarınızın ise hayali olduğunu düşünmeye başladınız. Televizyon ne derse onu yapıyorsunuz. Onun gösterdiği gibi giyiniyorsunuz, onun gösterdiklerini yiyorsunuz, çocuklarınızı onun dediği gibi yetiştiriyorsunuz, hatta onun istediği gibi düşünüyorsunuz... Bu tamamen saçmalık, sizi manyaklar! Tanrı aşkına, sizler gerçeksiniz, hayali olan biziz!

------------------------------------

"Bizlere kültürümüzde, bireysel farklılıkların karşısında durmayı öğrettiler hep. Bir insana bakıyoruz ve ona hemen bir yafta yapıştırıyoruz. Neşeli, aptal, yaşlı, genç, zengin, fakir... Ve bu ayrımı yaptıktan sonra, onları kategorilere ayırıyoruz ve o şekilde davranıyoruz. Ve sonra baktığımızda sadece, ayırdığımız şekilde duran bizden ayrı birçok insan görüyoruz. Gerçeği anlamanın en dramatik yönlerinden biride başka bir insanla bir şeyler paylaşmak ve ansızın ortak yönlerinizin olduğunu görmek, sizden farklı olmadığını anlamaktır. Anlamamız gereken gerçek; senin içindeki cevher de, benim içimdeki cevher de aynı, tek. Anlamamız gereken, bir başkası yok. Aslında herkes tek. Ben Richard Albert olarak doğmadım, ben sadece bir insan olarak doğdum ve bütün bu, "Ben kimim?", "İyi miyim Kötü müyüm?", "Başarabilir miyim? Başaramaz mıyım?" safhasını sonradan öğrendim. Hepsi bu yolculuk boyunca öğrenildi."
Dr. Richard Albert

Not: Çeviriler "KapitzA" nickli bir çevirmene aittir. :)

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 Mart 2010, 15:46:27 »
Birşey sormak istiyorum. Son 5 Dk sında çalmaya başlayıp bitene kadar ki seslendirmelerin arkasında çalan parçanın ismi nedir? İnternet te aradım ancak bulamadım... Eğer biliyorsanız, söylerseniz çok sevinirim :)

• **
  • 114
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Nisan 2010, 13:11:04 »
Adını duyduğum lakin izlemek için hiç bir şey yapmadığım filmlerden biri. Yazılanları okuduktan sonra, izlemeliymişim dedim. En kısa sürede...
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...