Kayıt Ol

Fantastik Eserlerde Sayfa/Sözcük Sayısının Artması

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Fantastik Eserlerde Sayfa/Sözcük Sayısının Artması
« Yanıtla #15 : 09 Şubat 2012, 22:53:46 »
Twilight'ı örnek verirkenki niyetim kelime sayısı değildi zaten. Kitap satış rakamlarındaki artışa olan etkisiydi kastettiğim. O ve benzer kitaplar çok satınca yayınevleri mali açıdan güçleniyor. Daha riskli kitaplar basmak için kendilerini güvenceye alıyorlar.

Ancak sayfa sayısının nasıl etkili olmadığını tam idrak edemedim. Yurt dışında bu etki pek fark edilmiyor olabilir; fakat Türkiye'de bariz bir fark var bana kalırsa.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 10 Şubat 2012, 14:28:32 »
Twilight'ı örnek verirkenki niyetim kelime sayısı değildi zaten. Kitap satış rakamlarındaki artışa olan etkisiydi kastettiğim. O ve benzer kitaplar çok satınca yayınevleri mali açıdan güçleniyor. Daha riskli kitaplar basmak için kendilerini güvenceye alıyorlar.

Ancak sayfa sayısının nasıl etkili olmadığını tam idrak edemedim. Yurt dışında bu etki pek fark edilmiyor olabilir; fakat Türkiye'de bariz bir fark var bana kalırsa.

Sayfa sayısının kitap fiyatına pek etkisi yok. Yurtdışında da Türkiye'de de. DnR'ın web sitesinden iki örnek vereyim.
Kurma Kız Paulo Bacigalupi Versus yayınevi 29,50TL (DnR fiyatı 21,99TL) Amazonda: 9,28USD yaklaşık 16TL
Küçük Mucizeler Dükkanı Debbie Macomber Martı 19,00TL (DnR fiyatı 13,99) Amazonda: 7,99USD Yaklaşık 14TL

Kurma Kız'ın sayfa sayısı 536, Küçük Mucizeler Dükkanı 480 sadece 50 sayfanın 10,50TL fiyat farkı yapması mümkün değil. Fiyat farkını yapan ise Küçük Mucizeler Dükkanı'nın ilk baskısının 50.000 adet olması. Kurma Kız'ın ilk baskısı 1.000 adeti aştıysa şaşarım.

Ben işin içinde değilim ama konuştuğum kişilerden şöyle bir şey anladım. Kitabın etiket fiyatının en az yarısını dağıtım şirketine bırakıyor yayınevleri. Ardından stok ve kendi maliyetleri için olanı alıyor. Yazara her kitaptan belki 1TL ya da 2TL kalıyor. Kitap sayfa maliyeti de sanırım burada da en fazla 5-6TL gibidir.Bu rakam da büyük ihtimalle kağıt ucuz olduğu için çok değişmiyor.

Bizde fiyatların yüksek olmasının sebebi baskı adetlerini düşük olması. Baskı adetleri düşük olunca baskıya hazırlama maliyetleri (dizgisi ve öteki işlemler) yüksek oluyor. Bu da maliyetleri yükseltiyor. Bu kadar yüksek maliyetle de kitap satılmıyor diye yayınevleri ağlıyorlar. Halbuki bugün twitterda Gölge eDergi editörü Mehmet Kaan Sevinç ile konuşurken söylediğim gibi, ben küçükken yedi sekiz ekmek parasına bir Altın Seri Conan alabiliyordum. Şimdi bir baktım ki çizgiroman 24TL olmuş. Kaç ekmek parası ediyor hesaplasanıza.

O yüzden tavsiyem bu beceriksiz yayınevlerinin bizim sırtımızdan geçinmelerine izin vermeyin, gidin dil öğrenin yabancı baskılarını daha ucuza okuyun. Hatta 2USD'a ekitap alın. Eğer yayınevlerinden birileri bu yazıyı okursa sormak istiyorum, lütfen beni bilgilendirsinler. Kim bir kitaba 25-30TL verebilir. Kaç kitap alabilir? Neden bu çılgın fiyat politikasında ısrar ediyorsunuz?

Bir başka teklifim de ekonomi okuyan arkadaşlara. Ekmek fiyatları ile kitap fiyatlarının 10 ya da 20 yıllık artış oranlarını enflasyon ve asgari ücret ile araştıracak biri var mı? Böyle bir grafik bize çok şey anlatabilir. Bir kitap kaç ekmek edermiş şimdi kaç ekmek ediyor bize iyi bir fikir verebilir.

Sanırım bu konuda bir günce yazısı yazmamın zamanı gelmiş. Çok sinirim bozuldu gene :)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #17 : 10 Şubat 2012, 20:50:29 »
Baskı adeti faktörünü unutmuşum, doğru diyorsunuz. :)

Fakat yine de gözle görülür bir etkinin olmadığını kabul edemedim bir türlü. Aynı yayınevinden ve aynı seriden örnek veriyorum ki, baskı sayısı, kalitesi, illüstrasyonları vs. fark etmesin diye.

Silahşör - Kara Kule, 270 sayfa, 15 Lira
Üç'ün Çekilişi - Kara Kule, 479 sayfa, 23 Lira
...
Kule - Kara Kule, 880 sayfa, 33 Lira

Kitap fiyatlarının pahalılığıysa başka bir konu. Gerçekten sık kitap satın alan birisi, her defasında 20-30 Lira verebilmek için gerçekten iyi bir durumda olması gerekir. Düşmesi benim de temennim. Ya da bizim satın alma gücümüz de artabilir, o da olur. :)