Kayıt Ol

Amerika nasıl keşfedildi?

Çevrimdışı Etmeseh

• *
  • 15
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Amerika nasıl keşfedildi?
« : 16 Ocak 2012, 20:38:44 »
Havada garip bir koku var.
Nedir bu kuşlar, martılar?
Hele ki patates pişiyorsa tava da,
O zaman işte anam ağlar.

Ağlar anam, ağlar babam,
Gerisi yalan, Bağdatlı Osman.
Ha Osman olmuş ha Necip,
İkisi de yalan, ikisi de dolan.

Diyeceksin şimdi nedir bu diye.
Haklısın. Derim güleç halimle.
Al eline enfiye
Çek burnuna burnuna.
Bundan gayrı da bana hesap sorma.

Ne ekersen onu biçersin. Demişler.
Demişler demişler de kime demişler?
Ha sana demişler, ha Hasana demişler,
Kime demişlerse demişler!
Ne güzel! Elindeki yemişler.

Uzak ol artık benden sevdiğim.
Sen yokken hangi yana bakayım?
Dereleri geçeyim, dağları aşayım,
Sonra da patates yiyeyim.

Yeterdir artık bu kadar zırva.
Sormayın bana Nedir bu curcava.
Böyle şiir böyle dünyaya,
Beğenmediysen haydi başka kapıya.

(Ondan sonra da Amerikayı bulmuşlar.)

istediğimiz gibi yaşamak değildir önemli olan. istediğimiz gibi ölmektir. dünyadan alacağımız son bir hazla...

Çevrimdışı Finarfin

• **
  • 102
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amerika nasıl keşfedildi?
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2012, 01:51:52 »
Dostum ellerine sağlık.öncelikle başlık içerik ilişkisi beni benden aldı.Böyle dünyaya böyle şiir diye bize seslendiğin bölümde gayet açık şekilde dünyanın adaletsizliğine dem vurmuşsun.Aynı zamanda 5. dizede subliminal bir işleyişle çevreci yanını ortaya çıkarmış olmanda gözümden kaçmadı.Daha ilk dizede kelimelerindeki anlamlar cümlelerindeki yoğunluk adeta kendine bağladı beni.Şiirindeki gizli kahramanlardan biride tabiki en yogun anlamları içinde barındıran patates kelimesi, buda şiirin birbirinden çok farklı temalar ile ilgili yorumlanabilmesine sebep olmuş.Final kısmındaki alayına gider havasıda hem nüktedan hemde atarlı kişiliğinin bir dışarıya yansıması gibi geldi bana.Tüm bunları yaparken şiir içinde birde amerikanın nasıl bulunduğunu açıklaman gerçekten takdire şayan.Fakat konuyu neden eğlence mizah bölümüne açtığını anlamadım.bunuda senin marjinal kişiliğinin yolaçtığı bir düşünce, bir tepki, bir ağıt, bir hezeyan, bir sitem, bir içsesin iradeye seslenişi olarak görüyorum.böyle bir eseri, eser demekte doğru olmaz, şaheseri bizimle paylaştığın için sana ayrıca tüm Kayıprıhtım ailesi adına teşekkür ediyorum.Elbetteki bu tarz eserleri ortaya çıkarmak oldukça zaman alır örneğin tahminim bu eser senin en azından 30 saniyeni almıştır fakat yinede lütfen devamını getir ve bizimle paylaş bu tür sanat eserlerini.

Çevrimdışı Etmeseh

• *
  • 15
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amerika nasıl keşfedildi?
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2012, 16:08:30 »
Yaptığın yorumlar gerçekten neyi yansıtmak istediğimi çok iyi yansıtmış. Zaten şiirden anlayan bir kişiliğin olduğunu şahsen seni tanıdığım için biliyorum. Amerika kıtasının keşfini konu alan ve şiir boyunca insanları hayrete ve dehşete düşüren bu şiirime şaheser gözüyle bakman beni ne kadar bahtiyar etti kelimeler kifayetsiz kalır. Dünyaya ve düzene yaptığım taşlama niteliğindeki bu yazıyı beğendiğin için gerçekten sevindim. Elbette ki devamı gelecek bu şekilde bir sanattan asla kopamam. Sadece, belki yazım türü olarak biraz daha mensur şiire yönelebilirim ya da tamamen düz yazıya da dönebilirim. Artık o da konunun hangi tarzda işleneceğine ve neye uygun olacağına bağlı elbette. Gözlerine sağlık okuduğun için.

Not: Papatya tarlalarında uzanan mavi güneşin esrarengiz boyutlarından kopma.
Not2: Patates ye.

istediğimiz gibi yaşamak değildir önemli olan. istediğimiz gibi ölmektir. dünyadan alacağımız son bir hazla...