Kayıt Ol

Yazma Sanatı - Stephen King

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Yazma Sanatı - Stephen King
« : 05 Nisan 2012, 13:40:56 »
Birçok korku, fasnatik, bilim kurgu eserlerinde imzası olan Stephen King'in bu kez "nasıl yazılmalı?" sorusunun yanıtını hayranlarıyla paylaşmak için yazdığı Yazma Sanatı kitabı 2007 yılında Türkiye'de basıldı.

Eğer yazmak istiyorsanız -özellikle bu tarzda yazmak istiyorsanız- bu kitabı alıp okumanızı öneririm. İçinde birçok ipucu, öneri ve taktik var. Ayrıca örneklerle de hataları ve düzeltmelerini göstermiş. Bu konuda mütevazi davranıp kitapta kendi hatalarına da yer vermiş. King her yaştan insanın kitap yazmayı başarabileceğini savunuyor tabi sadece bir kesim dışında: Tembeller! Kitapta yazmak için çok okumak gerektiği özellikle vurgulanmış, hem esinlenmek hem de iyi yazı-kötü yazı örnekleri görebilmek için. Yazar aynı zamanda The Elements of Style (William Strunk Jr. ve E.B. White) kitabından da oldukça etkilenmiş ki sık sık kitaptan alıntılar yapıyor. (Bu kitabın Türkçe çevirisi yok bu yüzden ben İngilizcesini edindim)

Zaman zaman çok güzel sözlere de yer vermiş: Okumak çok zaman alır ama camlı kutu çok daha fazlasını götürür!

Dilbilgisini düzgün kullanmak, çok kitap okumak, hemen her gün mutlaka biraz yazmak, düzgün diyalog, betimleme yazarın üstünde durduğu noktalardan birkaçı. Ayrıca kitabın en başına onu yazmaya nelerin ittiğini anlatabilmek için kısa bir de özgeçmiş eklemiş. Ve kitabın en sonunda çok beğendiği, esinlendiği ve önerdiği kitapların uzunca bir listesi var.

Eğer yazmak istiyorsanız ve Stephen King'in tarzını beğeniyorsanız elinize renkli bir kalem alıp altını çizerek okumaya başlamanızı şiddetle tavsiye ederim!

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
Ynt: Stephen King-Yazma Sanatı (Yazmak İsteyenlere)
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2012, 15:52:21 »
Çıktığı zamandan beri yanımdan ayırmadığım bir kitap oldu resmen. Hatta şöyle diyebilirim ki; kendi projelerimde şanslı tılsımım diyebileceğim iki kitap var. Çektiğim kısa filmler için Robert Rodriguez'in "Ekipsiz Asi"si, edebiyat projeleri için ise Stephen King'in "Yazma Sanatı". Bir projeye başlamadan önce ya da başlarken bu kitapları okursam öyle bir heyecanlandırır, beni öyle bir fişeklerler ki; müthiş bir gazla başlarım projeye.

Kitap hem sizin de dediğiniz gibi pek çok küçük tavsiyeye yer veriyor (Örneğin, belirteç kullanmayabiliyorsanız kullanmayın önerisi, veya muhteşem bir formül olduğunu düşündüğüm "2. Taslak = 1. Taslak - %10" gibi...)

Dahası kitabın ilk üçte birlik bölümü Stephen King'in hatırladığı kadarıyla çocukluğundan bu yana yazma işleriyle nasıl haşır neşir olduğuna dair, ve sanki bir romanmış gibi bir sonraki sayfada ne olacağını merak ediyorsunuz bu bölümde.

Tabii tüm güzelliklerine rağmen bir sıkıntısı var bence kitabın. O da çevirisinin kötülüğü. Alabiliyorsanız "On Writing" adındaki İngilizcesi'ni alın; çünkü çevirisi gerçekten çok kötü. Üstelik kitap çeviriden sonra redaksiyondan geçmemiş gibi duruyor; zira dilbilgisel hatalar, yazım hataları falan gırla gidiyor ve gerçekten pek çok kez okurken kitaptan aldığınız zevki baltalıyor bu durum.

Ama sonuç olarak söylediklerimin ana fikrinde bir değişiklik yok  :D. Bence yazınla uğraşan herkes edinmeli.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2012, 10:06:23 »
Gençliğimde en çok okuduğum yazardı. Artık bıraktım. Bu kitabı daha önce hiç duymamıştım, belki orjinalini bulursam alırım.
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı safir

• **
  • 57
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2012, 12:24:53 »
Başucu kitaplarımından biridir. Eğlenceli anlatımıyla hiç sıkmıyor, iyi bir motivasyon kaynağı ve çok faydalı bilgiler var. En az bir kez okunması gereken kitaplardan.

Ynt: Stephen King-Yazma Sanatı
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2013, 14:03:31 »
Sevdiğim kitaplardan biri. Okurken sıkılmıyorsunuz. Ben okurken bana fikir açısından ilham kaynağı olan noktaları bile var. Gerçekten okunması gereken bir kitap.
"Geçmişini doldur ki geleceğini inşa edebilesin."

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Stephen King - Yazma Sanatı
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2014, 20:15:10 »
Stephen King severlerin ıskalamaması gereken bir kitap. Hem King'in hayatı hakkında hem de eserleri hakkında birinci elden birçok bilgi ediniyor hem de edebi bir eser okumuş kadar zevk alıyorsunuz.