Kayıt Ol

Yüzüklerin Efendisi Hangi Kitabı Okumalıyız?

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
Yüzüklerin Efendisi Hangi Kitabı Okumalıyız?
« : 17 Temmuz 2012, 14:48:18 »
Metis yayıncılıktan tek cilt olarak çıkan Yüzüklerin Efendisi kitabı hem daha ucuza geliyor hem de kısaltıldığı için uzun betimlemeler olmaz. Bir de Yüzük Kardeşliği, İki Kule, Kralın Dönüşü olarak üç kitap okumak var. Ama arkadaşlarım çok sıkıcı betimlemeler var, uzun bölümler var diyor. Sizce hangisini okumalı, Tek cilt olarak okuyan arkadaşlar daha sonra bir problemle karşılaştılar mı?
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yüzüklerin Efendisi Hangi Kitabı Okumalıyız?
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2012, 15:07:19 »
Ciddi misin bu soruyu sorarken? Anlayamadım ama betimleme ve tanımlama kaçacaksan bence hiç Yüzüklerin Efendisini okuma git başka şeyler oku.

PS: Bunu hakaret  yada eleştiri anlamında yazmadım yanlış anlaşılmasını istemem. Ciddi ciddi bir öneri olarak sundum. Buarada tek ciltlik özel basımın kısaltılmış olduğunu bilmiyordum, sayende öğrenmiş oldum teşekkürler :)

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2012, 15:40:35 »
Tek ciltlik basımın kısaltılmış olduğu konusunda bir takım söylemler vardı. Az önce merakımdan baktım tek cilt 1015 sayfayken üç kitap toplam 1307 sayfa. Karar size kalmış ister tek ciltlik ansiklopediyi okuyun ister üç kitabı ayrı ayrı okuyun. Ayrıca o kadar uzun betimlemeler olduğunu da hatırlamıyorum ben. Gayet akıcı bir başyapıttır Yüzüklerin Efendisi. Bu tip şeylere takılmayın. Karar sizin.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı MeToLee

• *
  • 22
  • Rom: 0
  • Knowledge is power. Guard it well.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Temmuz 2012, 15:45:49 »
Üç ciltide ayrı ayrı okuyun pişman olmazsınız.
O senin burnun mu yoksa bir çeşit hastalık mı? - Tasslehoff Burrfoot

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2012, 15:47:13 »
Tek ciltlik versiyonda, ikinci kitap ile birlikte gelen orta dünya haritası yok. Ben bu tek başına bile karar vermek için yeterli.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Temmuz 2012, 16:04:01 »
@EmpatAİD:

'İleride koyu ve eskimiş tuğlalardan yapılmış harabe gibi bir ev var.'

Yerine

'İleride ev var işte.'

Tercih ediyorsan Twilight öneririm. Türkçe çevirisi bu konuda sana oldukça yardımcı olur. Yüzüklerin Efendisi kitapları ile uğraşma boşuna.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Temmuz 2012, 16:11:42 »
Üç cildi ayrı ayrı oku tabii. Bir de, her fantastik kitapta betimlemeler olur mutlaka, bunlardan kaçmak istiyorsan, fantastik edebiyatla uğraşma derim.

Ben üç cildi ayrı ayrı okudum. Bu şekilde çok daha iyi oluyor.

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Temmuz 2012, 16:51:38 »
ben sadece fantastik okuyorum arkadaşlar tamam betimleme olmalı zaten zaman çarkıda okuyorum ama yüzüklerin efendisinin filmlerini izlediğim zaten gördüğüm bir şeyin uzun betimlemesini okumakta istemiyorum. Yardımcı olanlara teşekkürler.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Temmuz 2012, 17:59:48 »
Tek kitabın kısaltılmış olduğunu bilmiyordum gerçekten öyleyse biri lütfen aydınlatsın.

Ancak sanmıyorum, ben de tek cilt olarak okudum, Gilderoy "Tek cilt 1015 sayfa ayrı ayrı toplam 1307 sayfa" demiş ama tek cilt olan basımın da hem´puntosu küçük hem de kitabın boyutu daha büyük yani bu 200 sayfalık kısalma bence ondan kaynaklanıyordur. Eğer ikisini de alıp bakarsanız hem yazı boyutu hem de kitap boyutu olarak fark olduğunu göreceksiniz.

Yine de bilemiyorum ama hiç böyle bir şey duymadım, kısaltıldığını sanmıyorum.

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #9 : 17 Temmuz 2012, 18:07:02 »
@Galaxie, ben kısaltıldı mı kısaltılmadı mı tam olarak bilmiyorum ama böyle bir kitabın kısaltılmaması gerektiği görüşündeydim hep. Meraktan bir bakayım dedim sayfa sayılarına ve bu durumu gördüm. Üç kitap halinde de punto küçük ama siz "hem puntosu küçük hem de kitabın boyutu daha büyük" diyorsanız başka. Tek cilt okumadım ben o yüzden kesin bir şey asla söyleyemem. Teşekkürler aydınlattığınız için.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Temmuz 2012, 18:15:00 »
Ben de tek cilt okudum ve kısaltıldığını düşünmüyorum, özellikle betimlemelerin, bölümlerin falan kısaltılması gibi bir şey söz konusu olamaz bence. Genelde klasiklere uygulanıyor gerçi. Yine de Galaxie'nin de dediği gibi boyutu daha büyük ve puntosu daha küçük. Sayfa kenarlarındaki boşluklar da azaltılmış olabilir ama ondan emin değilim.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Temmuz 2012, 18:51:41 »
Arkadaşlar tek cilt kısaltılmamış, yazı puntoları daha küçük ve sayfalar daha büyük olduğundan sayfa sayısı daha az sadece. Hem üç kitap halinde hem de tek ciltten okumuş biri olarak söylüyorum bunu, kısaltma, eksik bölüm vs. yok. Tek fark, İki Kule'de verilen harita; ancak tek ciltte hem ön hem de arka kapakta renkli şekilde basılmış haritalar var. Ayrıca kitabın sonundaki ekler bölümünde de siyah-beyaz haritalar mevcut.

Hangi versiyonu okumalıyız derseniz, üç kitabı ayrı ayrı alıp okuması daha kolay. Ama tek ciltte güzel, kırmızı kadifemsi bir kaplama var. Kapağın yanında altın rengiyle Tolkien'in imzası mı mührü mü artık neyse o var. "Batı'nın Kırmızı Kitabı"na benzetmişler çok güzel olmuş. Kucağa alıp okumak biraz zor ve kitaba iyi davranmazsanız daha kolay bozulabilir, dikkat etmek lazım.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #12 : 17 Temmuz 2012, 19:11:58 »
Ben de tek cilt okudum ve okurken karsilastigim tek sorun o koca kitabi tasimakti, kol kasi yaptim resmen.

Burada bu kadar konusma donunce de merak ettim ve trk cilde baktim. Bulabildigim tek ibare "Yapitin Ingilizce tek ciltlik edisyonu ilk kez 1968'de yayimlanmistir.
Tek ciltlik edisyonu, Akcali Telif Haklari Ajansi araciligiyla HarperCollins Publishers ile yapilan anlasmayla yayimlanmaktadir."

Kisaltilmis diye birsey yazmadigi surece kisaltildigina inanmak yersiz diye dusunuyorum. Ayrica ayni kitabin farkli baskilari arasinda bile sayfa farki oluyor sayfa duzenlemesinin degismesi nedeniyle. Basit bir toplama islemi yetersiz bence bu konuda. Ille de anlamak isterseniz kisaltilip kisaltilmadigini o zaman kelime sayilarini karsilastirmaniz gerek kesin bir sonuc icin. Ama onu nerede bulursunuz bilmiyorum.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...