Kayıt Ol

Sıkıntı Küpü Değiliz Ya, Elbet Yazacağız

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sıkıntı Küpü Değiliz Ya, Elbet Yazacağız
« Yanıtla #15 : 27 Şubat 2015, 23:18:59 »
Burada yazılanları okuyarak bu konuda tecrübe edinebilirsiniz tabi ki, konuyu açan arkadaşın yazdıklarını okumuştum ve o cümlelere takılıp kalmıştım. Ön yargı olmadan eleştiri yapılıyorsa kabuldur ama bu cümleler açık bir şekilde ön yargıdan ibaret yorumlar olduğunu gösteriyor.

Neyse konuya dönersek, konunun üstünden 2 sene geçtiğini de düşünürsek, şu anda internetin gücü yazarlık konusunda da yadsınamaz bir seviyeye ulaştı. Artık yayınevleri kitabını basmayı düşündükleri insanların sosyal medya hesaplarını bile inceliyor olabilirler. Yazarlarını bulurken açılan blog sayfalardan iyi fan grubu edinmiş kişilere bile teklif götürüyor olabilirler (bu dediklerim Türkiye için biraz zor bir durum).

Yazar olmak isteyen kişlerin işleri eskisine oranla bence daha kolay bir hale geldi, internet diye güzel bir kaynak var, reklamınızı yapabilme imkanınız var, gruplar üzerinde kitaplar hakkında incelemeler yaparak merak seviyeleri arttırılabilir insanların, isterseniz kitabınızı ekitap olarak birçok sitede satışını sağlayabilirsiniz, yani birçok yol var. Önemli olan kaliteli yazabilmeniz öncelikle. Ne kadar çok yazarsak kendimizi o kadar çok geliştiririz.

Çevrimdışı maskeli Angel

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 20 Haziran 2015, 03:54:49 »
merhaba bir sorum olacaktı. Yaklaşık 1,5 yıldır bir roman yazıyorum ve bir iki gün önce bitti adı: Karanlık Sevgili.. fantastik, korku romantik.. türünde.. genç yetişkin tarzında.. Sormak istediğim word de A4 e 400 sayfalık yazılan bir roman basıldığında kaç sayfa çıkar?
yayın evine göndermeden önce cevaplarsanız çok sevinirim..

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 20 Haziran 2015, 04:40:10 »
merhaba bir sorum olacaktı. Yaklaşık 1,5 yıldır bir roman yazıyorum ve bir iki gün önce bitti adı: Karanlık Sevgili.. fantastik, korku romantik.. türünde.. genç yetişkin tarzında.. Sormak istediğim word de A4 e 400 sayfalık yazılan bir roman basıldığında kaç sayfa çıkar?
yayın evine göndermeden önce cevaplarsanız çok sevinirim..

Standart kitap boyutu A5 veya biraz daha büyüğü olur. 800-900 sayfa tutacağını söyleyebiliriz, ancak yayınevinin editöryal çalışmaları da bunu etkiler. Kitabın puntosu, boyutu vesairesi... Belki kısaltma talepleri bile olabilir, çok sayfalı romanlar gereksiz derecede ayrıntıya boğulmuş olurlarsa kısaltılması için geri yollanabiliyorlar.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #18 : 20 Haziran 2015, 06:54:53 »
Önemli olan sayfa sayısı değil sözcük sayısı. Kitabın hitap ettiği yaş aralığından (küçük yaş grupları için büyük puntolar) baskı türüne kadar (cep boy tatil kitapları ya da hardcover'lar gibi) faktörlere göre sayda başı 100 ila 400 sözcük arasında değişir.

100 bin sözcüklük bir şey yazdıysan, ve bunun standart bir kitap gibi basılacağına düşünürsek sayfa başına 250 sözcükten 400 sayfa gibi olması lazım yani.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı maskeli Angel

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 20 Haziran 2015, 11:36:13 »
hADİ YA 800 ÇOKMUŞ..  iÇİNDEN siliyorum bir iki bölüm ama çok silersem bu kez konu kayacak.. Yaş aralığı genç yetişkin.. Pek çocuklara hitaben değil.. 12 puntoyla yazdım.. Ama basılırken bunu ayarlayamazlarmı ki? sözcük sayısı 220.017 kadar..

« Yanıtla #20 : 23 Ağustos 2015, 21:37:13 »
Kendi düşüncemi aktarayım; bence yazarın tek derdi okunmak, anlaşılmak, aktarmak istediğini aktarmış olmak olmalı. En azından kendim için böyle düşünüyorum. Yayınevi de benim insanlara okutmak isteyeceğim şeyi okutmam için bir araç olacaktır.

Yayınevinin yazar seçiciliği yapması normaldir haliyle. Bir yayınevi her türden yazarı basmaz ki bu da çok normal bence. Dolayısıyla hangi yayınevinden yayınlanmak istediğinizi de belirlemeniz gerekebilir.

Parasıyla basan yayınevlerine karşı tutumum da pozitif aslında. Neticede mesajımı iletmemi öyle veya böyle sağlayacaksa, nasıl olduğu bir yerden sonra önemini yitiriyor bana göre. Elbet para vermemek daha iyi olurdu, ama param olursa da vermekten çekinmem. Pek okuru, seveni olmasam bile çok sevilen şairlerden Cemal Süreya bile yanlış hatırlamıyorsam ilk kitabını böyle parasıyla bastırmıştı. (Başka bir yazar da olabilir, kesin konuşmayayım.)

Yani aslında bir yerden sonra önemli olan mesajınızı, dünyanızı aktarabilmek. Param olsa ben hiç tereddüt etmeden parasıyla veririm. Yeterli derecede iyiysek, zaten öyle veya böyle okunuruz.
"The woods are lovely, dark and deep,  
  But I have promises to keep,  
   And miles to go before I sleep,  
    And miles to go before I sleep."

Sentetik Distopya tüm kitap sitelerinde mevcuttur a dostlar. (Ayrıca, daginikoda.com'a bir bakın derim)