Kayıt Ol

Anket

Zaman Çarkı serisinin en çok beğendiğiniz kitabı hangsiydi ve neden?

Dünyanın Gözü
6 (22.2%)
Büyük Av
4 (14.8%)
Yenidendoğan Ejder
4 (14.8%)
Gölge Yükseliyor
6 (22.2%)
Göğün Ateşleri
0 (0%)
Kaos Lordu
3 (11.1%)
Kılıçtan Taç
1 (3.7%)
Hançer Yolu
0 (0%)
Kışın Yüreği
0 (0%)
Alacakaranlık Kavşağı
0 (0%)
Düş Hançeri
0 (0%)
Fırtına Toplanıyor
2 (7.4%)
Geceyarısı Kuleleri
1 (3.7%)

Toplam Oy Verenler: 27

Zaman Çarkı serisinin en çok beğendiğiniz kitabı neydi?

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar işte sorumuz bu. Ben seriyi okumadım, bir süre sonra belki bu soruya cevap veririm, ancak bu anketi hem sizin beğenilerinizin nedenlerini öğrenmek hem de az da olsa tavsiye alabilmek için açtım.

Zaman Çarkı hayranları, sökülün bakalım; serinin en çok beğendiğiniz kitabı hangisiydi ve neden?

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı serisinin en çok beğendiğiniz kitabı neydi?
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2012, 16:45:12 »
Yenidendoğan Ejder zorlanmadan bitirdiğim bir Çark kitabıydı, Büyük Av fazla akmadı, hep bir yerlerde tıkandı ve bende sıkıldım. Dünyanın Gözü ilk kitap olduğundan pek bir şey beklemiyordum, tüm serilerin ilk kitabından beklentilerim çok yüksek olmaz. Yenidendoğan Ejder'de ise işin içine kehanetler ve Ejder girince merak ettiğim için çok kısa bir zamanda okuyabildim, zaten üç Çark kitabı okuyabildim şu ana kadar, okuduklarımın arasında en güzeli YE geldi bana ve onu işaretledim, diğer kitapları okuyunca buraya gelip güncel bir düzenlemeye yaparım.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2012, 14:31:31 »
Şu an 9. kitabı okuyorum ve okuduklarımdan üçünün arasında kaldım. Büyük Av, Gölge Yükseliyor ve Kaos Lordu. Aslında Kaos Lordu'nun sadece son bölümleri iyiydi(hatta bayağı iyiydi). Diğer ikisi arasında... Büyük Av diyeceğim. Sonu bu kadar epik olan pek az -hiç- kitap gördüm.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2012, 21:06:12 »
Şu an 9. kitabı okuyorum ve okuduklarımdan üçünün arasında kaldım. Büyük Av, Gölge Yükseliyor ve Kaos Lordu. Aslında Kaos Lordu'nun sadece son bölümleri iyiydi(hatta bayağı iyiydi). Diğer ikisi arasında... Büyük Av diyeceğim. Sonu bu kadar epik olan pek az -hiç- kitap gördüm.

Zaman Çarkı'nın tüm kitaplarının sonu epik, yani bence.
Spoiler: Göster
Şafağın Lordu'nun kolu bizi Karanlık'tan korusun ve adaletin yüce kılıcı bizi savunsun. Ejder bir kez daha zamanın rüzgarlarının sırtına binsin.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı alper213

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Kasım 2014, 01:28:27 »
ilk kitabı hiç beğenmedim. ama 2. ve 4. kitaplar devam etmemi sağladı. 3. kitabı sevmememin nedeni Rand'ın bölümlerinin çok az olmasıydı. Rand sempatizanı biriyim açıkçası

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2014, 14:36:24 »
Gölge Yükseliyor dedim.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2015, 19:45:05 »
kesinlikle Gölge Yükseliyor en iyisiydi. Onuncu kitap hariç hepsi çok iyidir tabi..
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Cauthon

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Mayıs 2015, 15:30:48 »
Seriyi tamamlamış biri olarak ilk sıraya Geceyarısı Kuleleri'ni ikinci sıraya Işığın Anısı'nı koyarım.
Görev dağdan ağır, ölüm tüyden hafif...

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2016, 15:25:31 »
Robert Jordanın seride bir kaç kere kullandığı bir cümle vardı "Eşitler arasında önce gelen" şeklinde(yanlış hatırlamıyorsam Far Madding ve/veya İllian da ki yönetici yapı için kullanmıştı). Benim içinde kitapların tamamı ayırt etmeksizin eşit derecede güzel ama eşitler arasında önce geleni Kaos Lordu.En büyük sebebi de Dumai Kuyuları.
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Ocak 2016, 16:38:42 »
Başlığı ben açmışım ama o zamanlar ne çok koyu bir Zaman Çarkı hayranıydım, ne de tüm kitaplarını okumuştum. Şu an seriyi okuyup bitirmiş birisi olarak cevap vereceğim kendi soruma.

İlk sırayı Geceyarısı Kuleleri ve Göğün Ateşleri zorlar benim için. Göğün Ateşleri genel olarak çok çok iyiydi, Geceyarısı Kuleleri'ni ise özel yapan şey o meşhur sonu. Belki daha önce yazmışımdır ama, yeniden yazacağım. O bölümü okurken heyecandan titriyordum ya neredeyse. O kadar uzun süre beklemiştim ki o sahneyi, nasıl doldurulacak o boşluk merak ediyordum. Bu yüzden sadece sonuyla bile birçok kitaptan daha iyidir bence.

İkinci sıraya da Düş Hançeri'ni koyarım. Belki 8 ve 10. kitapların durgunluğundan sonra gelmesindendir ama, Düş Hançeri'nin de yeri bende ayrıdır.

Çevrimdışı nefdulin

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Nisan 2017, 21:22:04 »
Benim seri icinde en begendiklerim ilk uc kitapdir. Bu ucu arasinda bir karsilastirma yapmak cok zor gercekten. Ama ilk kitabin yeri bende ayridir. O Dunya ile ilk defa tanismak, yavas yavas karakterleri, mekanlari, tarihi ogrenmek gercekten essiz bir tecrubeydi. Bu ogrenme sureci tum seri boyunca devam etti ama hic bir zaman ilk kitaptaki masumiyetine ulasamadi bence.

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Nisan 2017, 22:19:17 »
İlk kitap fena olmamakla beraber, yüzüğe benzemesiyle ve sonraki kitaplarda olmayan bazı etmenlerle biraz garip bir kitaptı. Büyük av ise muhteşem, hele sonuna yaklaştıkça tırmanan heyecan ve epiklik. Yazarın kendi üslubunu ve kurgusunu oturtmasıyla ilk kitaptaki yüzük serisi benzerliğinin yok olması. Mezar çağrıma engel değil deyip yerime çekiliyorum.

Çevrimdışı ionik

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Nisan 2017, 13:28:04 »
Gözümü korkuttuğu için seriye bir türlü başlamamıştım, son 2 aydır başka bir şey okumuyorum, 4 bitti 5'in başlarındayım, şimdiye kadar okuduğum her kitap bir öncekinden iyiydi, haliyle buraya kadar en beğendiğim 4 oluyor, 5 de güzel başladı :)

okumayı planladığım ve aldığım başka bir sürü kitap var ama ara veremiyorum.. ara verilmesi lazım, başlarken biner sayfadan 14 cilt okunur mu diye düşünüyordum, yak beni şimdi ise bitince ne yapacağım diye düşünüyorum :D azar azar okuyup bitirmemek lazım

Çevrimdışı Mandrollen

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2017, 21:37:36 »
Benim seri icinde en begendiklerim ilk uc kitapdir. Bu ucu arasinda bir karsilastirma yapmak cok zor gercekten. Ama ilk kitabin yeri bende ayridir. O Dunya ile ilk defa tanismak, yavas yavas karakterleri, mekanlari, tarihi ogrenmek gercekten essiz bir tecrubeydi. Bu ogrenme sureci tum seri boyunca devam etti ama hic bir zaman ilk kitaptaki masumiyetine ulasamadi bence.

bence de hocam 1-2-3 gerçekten hızlı sürükleyici ve öğrenme süreci çok keyifliydi. Bizde korkuyorduk neler geldi çocukların başına diyorduk falan güzeldi.Özellikle Mat'in değişim ve gelişimi çok güzel ama fazla fazla mantık dışıydı.

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Haziran 2017, 11:17:31 »
Kaos Lordu tüm seri içerisinde en beğendiğim oldu tartışmasız, Büyük Av ve Gölge Yükseliyor takip edebilir.