Kayıt Ol

Seri hakkında birkaç soru

Çevrimdışı night watcher

• **
  • 52
  • Rom: 0
  • Wind in my hair, I feel part of everywhere.
    • Profili Görüntüle
Seri hakkında birkaç soru
« : 31 Ekim 2015, 23:22:46 »
Bu aralar, yıllardır uzak kaldığım fantastik edebiyat raflarının üzerindeki tozu üfledim ve kendimi bu dünyalara attım. Ölüm kapısı serisi'ne başladım ve 3. kitaptayım.

Bir yandan da, bu seri bitince kendimi Ejderha Mızrağı serisine adamaya karar verdim. Fakat gariptir ki, bu kitaplar basılmaz olmuş! Aman tanrım didim.

Neyse, konu şu ki; uzun zamandır açmadığım üyeliğimin şifresini bir yerlerden buldum, ve bu foruma, belki hala bu kitapların alım-satımı yapılıyordur diye geldim. Fakat bir black-market tarzı, takas işlerinin döndüğü bir bölüm bulamadım. Var mı bu tarz kitapların alım-satım yapıldığı bir yer? Muhit?

Lütfen nadir kitap demeyin, kitaplar sahaflar arasında parçalanmış, set satan kimse yok; haliyle o kitabı başka sahaftan, bu kitabı farklı sahaftan alayım derken; kargo fiyatları kitap fiyatlarını geçer oluyor.
Eğer bunun için kurulan bir facebook grubudur, ya da güzel bir sitedir varsa; yardımınızı dört gözle beklemekteyim.

Bu arada, kayıp rıhtımdaki okuma rehberi kafamı çok karıştırdı! Ejderha Mızrağı serisi; sadece Weis&Hickman'la sınırlı kalmamış, bir sürü yazar tarafından paylaşılan bir evren haline gelmiş. Böyle bir diyarda, hikaye anlatıcılarını iyi seçmek, yoldan çıkmamak için çok dikkat edilmesi gereken bir husus haline gelmiş. Weis&Hickman dışındaki hangi yazarlar iyidir? Okuma rehberindeki tüm kitaplar iyi midir?

Diğer bir soru: bu paylaşılmış evrende, karakterler de mi paylaşılıyor? Mesela Raistlin'i başka bir yazar kendi kitabına koyabiliyor mu? Yoksa aynı diyarlarda geçen farklı zaman ve karakterler mi işleniyor diğer yazarlar tarafından?

Uzun lafın kısası, cahilim. Lütfen beni bilginizle aydınlatınız.
In one of the days in this year is hidden your death anniversary.

The sun does not need you to believe in it to rise in the morning.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ynt: seri hakkında bir kaç soru.
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2015, 23:46:20 »
Kitaplar hakkında çok fazla bilgi veremeyeceğim zira ben de yeni okuyup bitirmeye çalışıyorum seriyi. Şöyle Kraliyet Meydanı adında bir kısmı var forumun kitap alış verişinin döndüğü

Profil fotonuzda Dwight'ı görünce çok kanım ısındı size bu arada. Her sitenin bir Dwight'a ihtiyacı var.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Seri hakkında birkaç soru
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2015, 23:56:20 »
Ben Ejderha Mızrağı'nı ana seri kapsamında okudum. Yani Weiss & Hickman ikilisinin birlikte yazdığı kitapları, ki bu benim için fazlasıyla yeterli oldu. Neydi bunlar? Kronolojik sırasıyla Ejderha Mızrağı Destanı, Efsaneler Üçlemesi, İkinci Nesil ve Yaz Alevi Ejderhaları.

Onların haricinde yan kitaplardan bazılarını da okudum ama o kadar da keyif vermediler ne yazık ki. Ve evet, serideki diğer kitaplar farklı zaman dilimlerini, genellikle karakterlerin gençliklerini konu alıyor. Ruhlar Savaşı hariç, o Kaos Savaşı'ndan 40 yıl sonrasını işliyor ama onu da ben okumadım.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2015, 00:20:57 »
Seriye yeni başlayanlar için böyle bi serinin okuma rehberi göz korkutucu olabiliyor. Benim önerim -Kayıp Tarihçeler'i atlayarak- Yaz Alevi'nin sonuna kadar okumanız. Sonrasında Ruhlar Savaşı ve Karanlık Havari üçlemeleri ile devam etmeniz. Eğer seri hâlâ ilginizi çekiyorsa Yeni Çağın Ejderhaları ve Dhamon Üçlemesi'ne geri dönebilirsiniz. Hâlâ devam etme ısrarındaysanız Raistlin Tarihçeleri ile yola devam edebilirsiniz. Ayrıca bence Kang’ın Alayı da harika bir ikilemedir. Kaos Savaşı zayıf bir seri, ama oradan da Kan Denizi Yağmacıları'nı önerebilirim en sonunda. Tanışmalar Serisi için, çok çok merak ettiğiniz bir karakter olursa oraya dönebilirsiniz, ama bence pek de gerek yok. Kesişen Yollar'a ise hiç bulaşmayın derim.

Sanırım yol göstermek adına ortalığı daha da çok karıştırdım. ;D Bence her şeye rağmen Yaz Alevi'nin sonuna kadar okuyup gerisine kendiniz karar verin.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2015, 00:28:34 »
diğer bir soru: bu paylaşılmış evrende, karakterler de mi paylaşılıyor? mesela raistlin'i başka bir yazar kendi kitabına koyabiliyor mu? yoksa aynı diyarlarda geçen farklı zaman ve karakterler mi işleniyor diğer yazarlar tarafından?

Bunu da ben göğsümde yumuşatıp vurayım o halde.

Evet, o bilinen karakterler başka yazarların da kitaplarında geçebiliyor fakat Weiss & Hickman ikilisinin bir sahiplenme durumu da yok değil. Raistlin'in olduğu fakat farklı yazarların yazdığı bir kitapta bile bir yerlerden karşına çıkabiliyor bu ikili; editör olarak ya da başka bir şekilde. Ve çok örneği yok, özellikle Raistlin gibi serinin omurgası olabilecek karakterlerde bu "belalı" ikilinin baskın bir durumu var.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı night watcher

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2015, 05:51:03 »
Resmen "random" bir hareket yaptım ve birinin 5 liradan sattığı 5 tane kitabı aldım.

İsimleri:

Haberci
Altın Küre
Kış Yurdu
Vinas Solamnus
Fistandantilus, yeniden doğuş. İyi yapmış mıyım? Parça parça da olsa, artık ucuz bulduğum tüm kitapları alacağım; bir yerlerden başlamak gerek, değil mi? :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2015, 09:44:31 »
Ucuza bulmanız iyi olmuş tabii ama sakın bunlardan başlamayın :) Önce ana seriyi okuyun, sonra yan hikayeleri anlatan bu kitaplara geçin.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı night watcher

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2015, 09:57:22 »
Güz alaca karanlığı ejderhaları'ndan başlayacağım. Ama ucuz bulduğum için hemen almak istedim. Haftasonu akmar pasajına gitmeyi planlıyorum fakat oradaki kitapçılar pahalı mıdır acaba? Yoksa insaflı sahaflar hala var mı? :)

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Kasım 2015, 10:57:39 »
weis&hickman tarafindan yazilanlar disindakiler pek oyle tutulmadi sanirim. Ama onlar kendi dunyalarindan yazan diger yazarlari silip atmadilar, ruhlar savasinda onlarin hikayelerini devam ettiler denebilir.

Kisisel tercih olarak Raistlin olmayan ejderha mizragi kitaplarini cok sevemedim. Sadece weis&hickman Raistlini yaziyor. Bu yuzden ruhlar savasini ozellikle cok sevmistim. Eski serilere atiflarin oldugu cok guzel bir nostaljisi vardi.

Olum kapisini ejderha mizragindan daha cok sevmistim (raistlin disinda)

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Kasım 2015, 11:59:27 »
Haberci altın küre ve kış yurdu aynı 3lemenin kitapları diğer iki kitapta tek kitaplar zaten bence iyi yapmışsın

Çevrimdışı night watcher

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Ocak 2016, 12:44:30 »
Evet, tekrar buradayım.

6 Ocak 2016 itibarı ile, şu kitapları toplayabildim:

Güz Alaca Karanlığı Ejderhaları
Kış Gecesi Ejderhaları
Yüce Efendi Gökleri Ejderhaları
İlkbahar Şafağı Ejderhaları
Kum Saati Büyücüleri Ejderhaları
İkizlerin Zamanı
İkizlerin Savaşı
İkizlerin Sınavı
İkinci Nesil
Düşüş (Dhamon Efsanesi)
Batan Güneşin Ejderhaları
Amber Ve Küller
Amber Ve Demir
Amber Ve Kan
Silah Kardeşliği
Gece Göğünün Gözyaşları
Kukla Kral
Kender Yurdu
Majere Kardeşler
Kara Yürek
Yemin Ve Ölçü
Vinas Solamnu
Fistandantilus Yeniden doğuş
Haberci
Altın Küre
Kış Yurdu
Hiçbiryer'in Ortasında
Huma Destanı
Soykırımı Savaşları
İlkdoğan

Şimdilik bunlar. Toplam 30 kitap. Artık Sahaf gezileri ile arayışımı sürdürmekteyim.

Sanki bambaşka bir dünyaya portal açmak için malzeme topluyorum. Portal yavaş yavaş oluşuyor. Ve tüm kitaplar toplandığında, diğer tarafa adım atacağım. Daha yolu yeni yeni yarıladım :)

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Ocak 2016, 14:29:39 »
Güz Alaca Karanlığı Ejderhaları
Kış Gecesi Ejderhaları
İlkbahar Şafağı Ejderhaları
İkizlerin Zamanı
İkizlerin Savaşı
İkizlerin Sınavı
İkinci Nesil
Yaz Alevi Ejderhaları
Cüce Derinlikleri Ejderhaları
Yüce Efendi Gökleri Ejderhaları
Kum Saati Büyücü Ejderhaları
Ruhdöveni
Silah Kardeşliği

Bence bunlar yeterli.Bunların üstüne bir de Ruhlar Savaşı Üçlemesi okunabilir ama o kadar. O da önceki mesajlarda da denildiği gibi daha önceki kitaplara çok güzel atıflar olduğu için bir de bence Raistlinden sonra Krynn üzerinde yaşamış en büyük kahraman Tasslehoff Burrfoot için :))
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı night watcher

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Mayıs 2016, 16:53:52 »
Uzun zaman sonra, tekrar bu başlığa yazıyorum ve sevinçliyim; çünkü sadece 1 kitap kaldı geriye. Eş Ruhlar adlı kitap haricinde; şu ana kadar Türkçe'ye çıkmış tüm Ejderha Mızrağı kitaplarını topladım.

Dün ilk kitaptan, yani Güz Alaca Karanlığı Ejderhaları'ndan başladım ve kendimi uzun bir yola çıkıyormuş gibi hissettim. Taaaa lise zamanlarımda okuduğum bu ilk kitabı iyi ki tekrar okuyorum; hem tekrar hatırlıyorum hem de lise zamanlarım aklıma geliyor, nostalji oluyor.

Şimdi ise Unutulmuş Diyarlar kitaplarını toplamaya başladım; fakat o serinin tamamlanmayan bayağı bir kitabı varmış diye duydum. İlgilenen bilgilerini paylaşırsa çok güzel olur. Mesela Kışgörmez ve Ruhban serileri tam değilmiş sanırım. Şu anlık 27 tane Unutulmuş Diyarlar kitabına sahibim. Sahafları dolaşmaya devam edeceğim.

Unutulmuş diyarlardan sonra da 4 kitabına sahip olduğum Ravenloft ve 4 kitabına sahip olduğum Zaman Çarkı serisini tamamlayacağım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #13 : 14 Mayıs 2016, 19:07:42 »
Sahaf sahaf dolaşmaktansa İthaki'nin yapacağı yeni baskıları alabilirsiniz bence, gerçi çıktılar mı ya da çevirileri iyi mi bilmiyorum.
İnsan, hayalleriyle vardır.