Kayıt Ol

Brandon Sanderson’dan Robert Jordan’ı Anma Yazısı

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü

Fantastik edebiyatın üretken ismi Brandon Sanderson, ölümünün onuncu yılında üstat Robert Jordan’ı unutmadı.

Hani derler ya, Yüzüklerin Efendisi söz konusu olduğunda dünya ikiye ayrılır: okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. Aynı söz fantastik edebiyatın bir başka muazzam külliyatı olan Zaman Çarkı için de geçerlidir. Okuyanlar bir daha başka bir eserden kolay kolay keyif alamadıklarından yakınır, okuyamayanlarsa göz korkutucu sayfa sayısından (ve ülkemizde de fiyatından).

Ama ne olursa olsun her iki kesimin de büyük saygı duyduğu bir isimdir Robert Jordan. Öyle ki 16 Eylül 2007’de hayata gözlerini yumduğunda taraflı tarafsız herkes büyük üzüntü yaşamış, eşit derecede de endişe duymuştu. Çünkü seri yarım kalmıştı, hikâyenin sonunu görememiştik. Fırtına Toplanıyor’u kim tamamlayacaktı? Peki ya sonraki iki cilt? Kim Jordan gibi büyük bir ustanın yarım bıraktığı işi tamamlayabilecek kadar iyi bir yazardı? Cevabı Jordan’ın eşi ve editörü Harriet McDougal vermişti: Sissoylu ve Warbreaker ile muazzam bir çıkış yapan Brandon Sanderson.

Sanderson sadece seriyi tamamlamakla kalmamış, aynı zamanda Jordan’ın mirasını hakkıyla kâğıda dökerek hem Zaman Çarkı hayranlarının takdirini hem de fantastik edebiyatseverlerin büyük ilgisini kazanmıştı. Ve şimdi, üstat Jordan’ın ölümünün 10. yılında, Sanderson hem büyük ustayı anıyor hem de ondan öğrendiklerini anlatıyor bize, yazdığı bir blog yazısında. Sizin için çevirdi(m)k, keyifli okumalar.

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
Ynt: Brandon Sanderson’dan Robert Jordan’ı Anma Yazısı
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2017, 20:12:59 »
Nasıl hiç tanışmamış büyük yazar türkiyeye kitap fuarına bile geldi :( insan amerikadaki kitaplarla ilgili etkinliklerde yan yana gelmişlerdir zannediyor, ki seriyi tamamladığını da düşündüğümüzde. Benim için tuhaf oldu.  :-[
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2017, 20:31:21 »
Teşekkürler sayın mit.

Ben Zaman Çarkı ile geç tanışanlardanım, seriye başlamam bundan 8 yıl evveli buluyor. Henüz güncele geldiğimde ise Gece Yarısı Kuleleri Türkçe'ye çevrilmemişti. Yine de Zaman Çarkı'nı beklemenin hissiyatını ucundan yakaladım diyebilirim.

Işığın Anısı çevrildikten ve çevrildiği gün alıp ertesi geceye bitirdikten sonra Brandon Sanderson'a çok kızmıştım, olmamış becerememiş demiştim kendime. Sanırım çok sevdiğim bir seriyi bitirmenin, daha fazlasını bulamayacağımın, Rand'ı, Mat'i, Perrin'i, Nynaeve'i bir daha okuyamayacağımı, onlarlaa gülüp onlarla ağlayamayacağımın acısını Sanderson'a yıkmıştım. Sanki bu durumun sorumlusu oymuş gibi. Seriyi ve Sanderson'un tamamladığı kitapları tekrardan bu defa kendi dilinde okudukça, onun ne kadar kitapların ruhuna sadık kaldığını  anladım, ne kadar iyi bir iş çıkardığını ve Jordan'ın eşinin nasıl iyi bir tercih yaptığını da.

Sanderson kıymetli bir yazar, ona da bu değerli mektubu için teşekkür ederim.

Jordan düşten uyanalı 10 yıl oluyor ama anısı unutulmayacak.

Yıka mızrakları - Güneş doğarken.
Yıka mızrakları - Güneş batarken.
Yıka mızrakları - Ölmekten kim korkar?
Yıka mızrakları - Tanıdığım hiç kimse!

Yıka mızrakları - Yaşam bir düştür.
Yıka mızrakları - Her düş elbet biter.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2017, 00:21:56 »
Nasıl hiç tanışmamış büyük yazar türkiyeye kitap fuarına bile geldi :( insan amerikadaki kitaplarla ilgili etkinliklerde yan yana gelmişlerdir zannediyor, ki seriyi tamamladığını da düşündüğümüzde. Benim için tuhaf oldu.  :-[

Robert Jordan Türkiye'ye mi gelmişti? Bak bunu bilmiyordum. Ne zaman, hangi yılda? Tüyap'a gelmiştir sanırım. Brandon Sanderson'un üstadı hiç tanımaması kadar benim bunu hç duymamış olmam da tuhaf galiba :D

Teşekkürler sayın mit.

Rica ederim efenim. Beğendiyseniz ne mutlu :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2017, 14:43:34 »
2004 yılında ithaki'nin davetiyle fuara gelmişti. Zaman ne biçim geçiyor.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Eylül 2017, 01:49:52 »
Hmmms... Memleket sınırları dışında olduğum yıllardaymış. Duymamam normalmiş meğer :) O zaman "Kitaaaaap!" diye ağlıyordum yokluktan. Teşekkürler, aydınlandım :)
Try to hide if you dare.