Kayıt Ol

Yazarlık Kursta Öğrenilir mi ?

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yazarlık Kursta Öğrenilir mi ?
« Yanıtla #15 : 18 Eylül 2012, 12:15:01 »
Bir bakıma biraz göreceli bir kavram aslında bu.

Şöyle ki, okumaya ve yazmaya hiçbir türden ilgisi olmayan insana zorla yazarlık öğretilmez, öğretilemez. 3 yaşındaki bir çocuğa kafasına vura vura okuma öğretmeye benzer bu.

Fakat diğer yandan, içinde bulunduğumuz forum ya da benzeri yerlerde kendisini az da olsa geliştiren, daha fazla yazarsa başarılar elde edebilecek olan bir kişiyseniz, bu tür yazarlık kursu size destek olur. Çorbaya onlar da tuzlarını koyarlar. Siz kamburken onlar düzeltmeye çalışırlar. Vs vs.

Anlatmak istediğim şu ki bu tür kurslar sıfırdan yazar yaratmaz, zaten yazar olma potansiyeline sahip birini ileriye taşır.
Katılıyorum.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı eretrusilden

• **
  • 139
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Eylül 2012, 12:31:22 »
Yazarlık deyince işe hala romantik bakıyorsanız; bir kursun içinizden şekspir çıkaracağını düşünüyorsanız tabiki kurslar anlamsızdır...

Ama biz henüz sanayi devrimini tamamlamamış bir ülke olarak bu durumdan nasiplenmesek de... yazarlık Amerika'da Avrupa'da sadece birer meslektir. Söyleyince saçma oluyor ama şöyle açıklayım:
Mesela Obamanın yazdığı kitap var. Obama mı yazmış tabiki hayır. Bir yazar gidiyor; konuşuyor 3 gün kendisini takip ediyor sonra yazıyor.

Mikelenjelonun işlerini para karşılığı yapması gibi...  Yazarlar da para karşılığı kitap yazıyorlar.
Bize bütün kitaplar tutkunun eseriymiş gibi geliyor ama hayır; bir çoğu geçim kapısı ekmek teknesi.

Dolayısıyla her işin olduğu gibi yazarlığında kursu vardır; oradan çıkınca Şekspir olunmaz ama tekniğe çok iyi hakim biri olabilirisiniz. Bence yazar olmak isteyen herkes ayrıca her acemi yazar bü tür kurslara gitmeli.

Yurtdışına kitap başvurusu yapacak olursanız zaten her formda görürsünüz; "Katıldığı yazarlık kursları" bölümünü.

Bu bir iştir; sanatta her zaman; herşey önce tekniktir sonra sanata varır.
Sözün özü:)  Yazarlık kurslarının büyük destekçisiyim.

Düşünerek nereye varabilirsin ki bir ejderha karşısında!

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 19 Eylül 2012, 13:19:08 »
Yazarlık kurslarının büyük destekçisiyim...
Yıllar önce bir gazete yazısını anımsıyorum 'başarı için on bin saat şart' falan diyordu. Öyle bakınca -her meslekte olduğu gibi eğitim gerekiyor. Ama yeteneği olmayan biri ya da az olan birini ne kadar eğitirseniz eğitim bir şey ortaya çıkaramazsınız. İki kişi düşünün kursa katılan; Biri çok çalışıyor çok okuyor ve çok yazıyor ama gel gelelim yetenek fakiri. Diğeri daha yaratıcı ama eğitimi okumuşluğu vb. daha az eğitimin sonunda hangisi daha başarılı olur sizce?
Eski bir soruyu hatırladım böyle olunca "İyi bir satış için mal mı önemlidir yoksa sunum mu?" diyordu. Sorunun cevabı olarak akla ilk gelen sunum oluyor tabii ama iyi mal su içinde bile para eder. Duruma böyle bakınca maya olmadıktan sonra vereceğiniz emeğe yazık.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #18 : 19 Eylül 2012, 13:45:52 »
Öğrenilebilir aslında. Ama öyle birden bire öğrenilecek bir şey değildir yazarlık. İşin kökü okumaya dayanıyor. İnsan okudukça, farklı kelimeler öğrenir ve yazma konusunda kendi kendini geliştirir. Zor bir şey değildir yazmak, düzenli bir şekilde kitap okuyan bir kişi rahatça düşüncelerini ifade edebilecek, hayal gücünü kullanabilecek seviyededir.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 19 Eylül 2012, 17:59:20 »
Peki hayal gücü neyle beslenir. Okumayla mı? Çok okumak kendini sınırlamak ve belli kalıplara sokmak anlamına gelmez mi? devamında da taklitçiliği getirmez mi?
Temel olmazsa üzerine bir şey koyamazsınız.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #20 : 19 Eylül 2012, 19:43:01 »
Çok yakın bir arkadaşım bir yazarlık kursuna gitmişti bir süre. Ben de bu tarz kurslara biraz soğuk yaklaşan biriyim, o zaman da tartışmıştık bu konuyu biraz. Bana göre yazmak denilen eylem sanat üretmek için yapılıyorsa bunu kimse birine öğretemez çünkü herkesin tekniği birbirinden farklıdır. Özellikle yetenek denen meret de yoksa insanda isterse dünyanın en iyi öğretmeni olsun kurstaki yine de işe yaramaz vs vs. O da en sonunda beni susturamayacağını anlayınca "Evet ama en azından kursa verilen 'ödev'leri yaparak hem her hafta kesinlikle bir şeyler yazmış oluyorum hem de bunları yazmak hayal gücünü geliştiriyor." dedi. Bu konuda hak vermiştim çünkü birkaç hafta boyunca verilen ödevler alakasız kelimeleri kullanarak bir öykü falan yazmak gibi şeylerdi.

Kıssadan hisse; kesinlikle işe yaramaz demiyorum, kişiye göre değişir. Ama benim gibi yazmanın güzelliğini ilhamda arayanlar için pek yararlı olmazdı herhalde bir kurs.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 20 Eylül 2012, 10:36:26 »
O zaman fayda maliyet ilişkisi penceresinden bakarsak nasıl değerlendireceğiz.