Kayıt Ol

Eve Dönüş - Ray Bradbury

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Eve Dönüş - Ray Bradbury
« : 30 Ocak 2013, 21:38:54 »

Bu hikâyeyi yazdığında yirmili yaşlarındadır Bradbury, ancak alışıldık kalıpların dışına çıkan çizgisini çoktan oluşturmaya başlamıştır. Şiirsel bir dille yazılan bu özgün hortlak hikâyesi sıradan insanı anlatır aslında. Eve Dönüş Bradbury’nin kendi çocukluğundan izler taşır. Kendisini sevgi dolu bir ailenin içinde bile uyumsuz, yabancı ve sıradışı hissettiği bir dönemin yansımasıdır belki de…

Ray Bradbury’nin kısa hikâyesi Eve Dönüş, ilk olarak 1946 yılında Mademoiselle dergisinde yayımlandığından beri kelimenin tam anlamıyla bir Cadılar Bayramı klasiği olmuştur. Bradbury’nin kendi çocukluğundan izler taşıyan bu hikâye, Cadılar Bayramı arifesinde bir araya gelen devasa bir hortlak ailesinin onlara hiç benzemeyen çocuğunun öyküsüdür.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Eve Dönüş / Ray Bradbury
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2013, 21:45:42 »
Konusu çok güzele benziyor. Mizahta görülebilir belki içinde :) Çok merak ediyorum bu kitabı : Kapağı bile insanı cezbediyor :)

Not: O fiyat yanlıştır bence çünkü Odd ve Ayaz Devleri  104 sayfa (ki oda iddialı bir yazarın Neil'in kitabı) ve kitap 12 tl. :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2013, 21:49:03 »
Yalnız bu kitap(?) gerçekten 56 sayfaysa ve fiyatı 19 liraysa İthaki'yi şiddetle kınıyorum. Umarım ilknokta'da yazım yanlışı yapılmıştır.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2013, 22:30:24 »
Arkadaşlar bu kitap, "Resimli Kitaplar" serisinden çıkıyor. Büyük ihtimalle içindeki tüm illüstrasyonlar renkli ve daha kaliteli kağıda basılmıştır. Dolayısıyla bir nevi çizgi roman fiyatıymış gibi düşünebiliriz.

Yayınevinden ayrıntılı bilgileri aldığımızda daha rahat konuşabiliriz tabii.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2013, 17:40:17 »
Bu sadece tek bir kısa hikaye aslında. İçinde Cadılar Bayramı için eve dönen geniş bir canavar ailesinden bahseder. Bu hikaye daha sonra Adams Ailesi'nin yaratılmasını da sağlamış. Amerika'da çok meşhur.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2013, 18:02:15 »
İthaki'ye sordum, içinde bolca çizim olan bir kitap olduğunu söyledi. Yine de kuşe kağıda falan basılmadıysa hala fazla geliyor bana 19 lira.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2013, 09:03:06 »
İlknokta şuan %40 lık indirimiyle 11.40 tl ben bu fırsattan istifade hemen alacağım :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2013, 17:10:31 »
“Eve Dönüş”e Hazır mısınız?

1946 yılında, Ray Bradbury henüz 26 yaşındayken yazdığı ilk kısa hikayesini dergilere göndermeye başlar. Başvurduğu dergilerden biri de o dönemin en meşhur fantastik kurgu dergisi olan Weird Tales’dir. Robert E. Howard, Clark Ashton Smith, Robert Bloch ve H.P. Lovecraft gibi pek çok özgün yazarın acemilik öykülerini yayınlayan dergi aynı zamanda Conan ve Cthulhu gibi kült eserlerin çıkış noktasıdır. Fakat Bradbury’nin kaleme aldığı hikâyeyi “çok sıra dışı ve çok fazla aykırı” olduğu için reddeder dergi yöneticileri. Hayal kırıklığı yaşayan ama yılmayan Bradbury şansını bir başka dergide denemeye karar verir ve o dönemin ağır edebiyat yayınlarından biri olan Mademoiselle’e gönderir. Dergi çalışanları kelimenin tam anlamıyla hikâyeyi havada kapar. Sadece satın almakla kalmaz, o ayın tüm konseptini değiştirip öyküye uyacak hale getirirler. Ekim 1946 yılında yayınlanan o sayısı tam bir sonbahar kutlaması gibidir. O hikâyenin adı "Eve Dönüş"tür.

Timothy adında bir çocuğun öyküsünü anlatır “Eve Dönüş”. Cadılar Bayramı’nı kutlamak için tüm ailesi, teyzeleri, amcaları ve geri kalan tüm akrabaları uzun yollar aşıp eve dönmektedir. Ama hiç de normal bir ailesi yoktur Timothy’nin: müşfik ve kanatlı amcalar, düşkün ve telepatik teyzeler, cilalı ve parlak “kutularda” yaşayan kardeşler, dünyanın dört bir yanından gelen fantastik akrabalar… Aralarında normal olan tek kişi Timothy’dir. Kendisini bu sevgi dolu bir ailenin içinde bile uyumsuz, yabancı ve sıra dışı hissetmesine neden olmaktadır bu farklılık… Kim bilir, belki de Bradbury’nin kendi çocukluğunun yansımasıdır bu…

“Eve Dönüş”, yalnızca Bradbury’nin başarılarla dolu yazarlık hayatının ilk adımı olmakla kalmamış, 1947 yılında bir ödül kazanmış ve her Cadılar Bayramı’nda anlatılan bir öykü olmuştur. Aynı zamanda hepimizin çok yakından tanıdığı bir başka eserin yaratılmasına da ön ayak olmuştur. Mademoiselle tarafından tutulan ve hikâyeyi resimleyen Charles Addams, bu fikirden o kadar etkilenir ki buradan harekete çıkarak Addams Ailesi’ni yaratır.

Özellikle Amerika’da ve yurt dışında çok meşhur olan bu klasik, şimdi de Türk okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Çünkü İthaki Yayınları “Eve Dönüş”ü pek yakında okurlarının beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Çevirisini Elif Ersavcı’nın üstlendiği bu nadide eser, tamamı kuşe kâğıda basılı olarak ve baştan aşağı Dave McKean’ın muhteşem illüstrasyonlarıyla resimlendirilmiş olarak buluşacak bizlerle.

Yayına hazırlığını Seda Ersavcı ve Yankı Enki’nin yaptıkları kitabın tanıtım ve künye bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2013, 19:55:20 »
Ben de sizler gibi fiyatı görünce çok canım sıkılmıştı. Ancak Adams ailesine esin kaynağı olması bakımından da beynimin bir yerini kurcalayıp duruyordu. Sonunda paraya kıyıp aldım.

Eve Dönüş, özellikle Fahrenheit 451'i okuyup da Ray Bradbury'nin o şiirsel diline hayran kalan, diğer eserlerinde de o dili arayanlar için biçilmiş kaftan. Ustanın bu gençlik yıllarında kaleme aldığı eserinde dilinin daha sonra nasıl bir hale geleceğini net bir şekilde bizlere gösteriyor. Dili bakımından bana özlediğim o Bradbury şiirselliğini sonuna kadar verdi.

Konuya bakacak olursak, acı-tatlı bir hikaye söz konusu. Bir canavar ailesindeki tek normal çocuk olan karakterimiz (arka kapağında da yazdığı gibi) Bradbury'nin kendi sevgi dolu ailesindeki sıra dışı durumuna mı bir göndermedir, insanın aklına takılıveriyor. 56 sayfalık bu kitabın nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Çünkü çizimler harika, konu ve dilse sizi ilk sayfadan tuttuğu gibi sona kadar bırakmıyor.

Okunması gerektiğini iddia ediyorum. Zaten Elif Ersavcı'nın çevirdiği de her halinden belli. Gayet güzel bir iş çıkarıp o şiirselliği yoğun biçimde korumuş. Kendisine de buradan teşekkür ederim.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2013, 20:37:45 »
Ray Bradbury'nin bu hikâyeyi özel bir yere koyması beni çok heveslendirmişti. Sevdiğim yazarların "ilk"lerini paylaşmak beni mutlu ediyor. Muhteşem çizimleriyle birlikte mütevazı, şiirsel ve özel bir hikâye "Eve Dönüş".

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #10 : 07 Nisan 2013, 13:55:11 »
Hikayenin orijinal versiyonunu okumuş biri olarak bu edisyonunu çok kırpılmış buldum. Timothy'nin kardeşleriyle olan diyalogları vs kitapta bulunmuyor maalesef. Tabii bu yayın eviyle ilgili bir durum değil, edisyonun aslı böyle. Ama dediğim gibi, öykü formatını okurken aldığım keyfi alamadım. Onun yerine 'ne güzel hikayeydi' diye yad ettim kendisini bu güzel illüstrasyonlara bakarken. Belki de kitabın amacı zaten budur: 1946'da kaleme alınan ve Bradbury'ye yazarlık yolunu açan eseri yad etmek.

Hikayenin orijinalini merak eden ve karşılaştırma yapmak isteyenlere: www.scaryforkids.com/the-homecoming-by-ray-bradbury/
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #11 : 07 Nisan 2013, 15:16:50 »
Okuyalı epey oldu da, ben yorum yazdım sanıyordum. Yazmamışım. Unutmuşum.

Birçok yerde de yazdığı üzere, Bradbury'e yazarlık yolunu açan çok önemli ve aynı zamanda çok da sevimli bir eserdir Eve Dönüş.

Son derece normal bir çocuk olan Timoty'nin son derece sıra dışı hikayesini konu alıyor. En önemli yanı şiirsel bir anlatıma sahip olması. Bradbury'nin daha hiçbir eseri ortada yokken Eve Dönüş vardı. Ta o zamanlardan belliymiş aslında yazar olacağı.

Fahrenheit 451 gibi bir eseri, nasıl zorluklar altında yazdığını öğrendikten sora daha çok sevgi beslemeye başlamıştım Bradbury'e. Kaleminden çok özel şeyler okuyacağımız bir yazardı oysa, biraz daha kalsaydı bu dünyada.

David McKean'nin illüstrasyonlarına zaten şapka çıkarmak gerek. Bu işi en iyi yapan insanlardan biri. Her şeyiyle dört dörtlük bir çalışma olmuş Eve Dönüş, teşekkürler İthaki.

Çevrimdışı denizce

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Eve Dönüş // Ray Bradbury
« Yanıtla #12 : 09 Mayıs 2013, 22:37:24 »
Kitabın anlatımından Eve Dönüş okunması gereken klasik kitaplardan.Onun için bence böyle fırsat her zaman ele geçmez diyerek ,fiyatına bakmadan alıp okumak gerek. Bende öyle yapacağım