Kayıt Ol

Hangi seri ile başlamalıyım? ( Konu amacına ulaşmıştır! Teşekkürler )

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi seri ile başlamalıyım?
« Yanıtla #15 : 21 Ekim 2012, 19:43:18 »
Ben şu yaş mevzusunu duyduktan sonra (benden önce söylenmiş miydi?) Ursula Le Guin'in Yerdeniz Serisi'ni öneriyorum. Bu kadar yalın ama bu kadar altmetni güçlü fantastik eserler gerçekten az.

Okuduğunuz eserleri de (bir üstte) varsayarak bunun iyi bir başlangıç olacağına canı gönülden inanıyorum. Size sadece eğlenceli bir macera sunmaz, her kitabın dolu dolu mesajları ve yazarının birikimini tepside sunan bir yapısı vardır. Yerdeniz sadedir, özdür falan filan ama fanastik sosuna batırılmış da bir felsefedir. Tabii okumayı bilenlere :).

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Ekim 2012, 20:12:33 »
Ben şu yaş mevzusunu duyduktan sonra (benden önce söylenmiş miydi?) Ursula Le Guin'in Yerdeniz Serisi'ni öneriyorum. Bu kadar yalın ama bu kadar altmetni güçlü fantastik eserler gerçekten az.

Okuduğunuz eserleri de (bir üstte) varsayarak bunun iyi bir başlangıç olacağına canı gönülden inanıyorum. Size sadece eğlenceli bir macera sunmaz, her kitabın dolu dolu mesajları ve yazarının birikimini tepside sunan bir yapısı vardır. Yerdeniz sadedir, özdür falan filan ama fanastik sosuna batırılmış da bir felsefedir. Tabii okumayı bilenlere :).

Çok teşekkür ederim ilginiz için ve evet araştırdıklarım arasında bu seri de mevcuttur. Ve anladığım kadarıyla hikaye değil de düşünce üzerine yazılan bir seridir kendisi. İlgimi çok çekti açıkçası hatta fantastikten ayrı tutmayı bile düşündüm kendisini. Sizin de tavsiyeniz üzere "kesin alınacaklar" listeme ekliyorum :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 22 Ekim 2012, 17:54:44 »
Semih kardeşim arkadaşlar zaten önerilebilecek birçok seriyi önermiş bende birkaç tavsiyede bulunayım dedim. Sen iki muhteşem seri okumuşsun. Ölüm Kapısını sevdiysen Dragonlance'i de seversin. Yanlız tavsiyem burdaki serileri okumadan Zaman Çarkına başlamaman. Neden diye sorarsan bilmiyorum.  Ben bile geçen sene okumaya başlamadan önce çok terddüt ettim ve seri bitti üzerindende koskoca 1 sene geçti. Bu 1 sene içinde yeni çıkan eserler ,devam kitapları vs. birçok kitap okudum ama Zaman Çarkı'nı okduktan sonra ağzında saman tadı bırakıyor. Diğer eserlerleri onunla kıyasladığın için hep bir ksur buluyorsun ;)

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 22 Ekim 2012, 19:51:36 »
Semih kardeşim arkadaşlar zaten önerilebilecek birçok seriyi önermiş bende birkaç tavsiyede bulunayım dedim. Sen iki muhteşem seri okumuşsun. Ölüm Kapısını sevdiysen Dragonlance'i de seversin. Yanlız tavsiyem burdaki serileri okumadan Zaman Çarkına başlamaman. Neden diye sorarsan bilmiyorum.  Ben bile geçen sene okumaya başlamadan önce çok terddüt ettim ve seri bitti üzerindende koskoca 1 sene geçti. Bu 1 sene içinde yeni çıkan eserler ,devam kitapları vs. birçok kitap okudum ama Zaman Çarkı'nı okduktan sonra ağzında saman tadı bırakıyor. Diğer eserlerleri onunla kıyasladığın için hep bir ksur buluyorsun ;)

Evet konuyu açmamın asıl sebeplerinden biri de buydu. İyi bir seri ile başlayıp sonradan okumak isteyeceğim serilere haksızlık etme korkusu. Bunu bilmem iyi oldu , bu bilgiden dolayı teşekkür ederim :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 22 Ekim 2012, 19:55:41 »
Ne demek. Tecrübelerimizi paylaşmak görevimiz ;)

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 22 Ekim 2012, 20:43:04 »
Uzun araştırmalar ve değerli önerilerden sonra Yerdeniz Serisi ile başlamaya karar verdim. Ardından ise Amber Yıllıkları - Bartimaeus Üçlemesi  olarak devam edeceğim. Artık türüne göre nasıl bir seriden zevk alacağıma göre devam edeceğim. Dresden Dosyaları - Temeraire Serisi - UD - Wardstone günlükleri arasından birini seçeceğim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar , çok yardımcı oldunuz :) ( Özelden yardımını esirgemeyen arkadaşlara da çok teşekkür ederim )

J.R.R. Tolkien