Kayıt Ol

Zaman Çarkı - Sohbet

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı - Sohbet
« Yanıtla #45 : 05 Eylül 2013, 11:45:12 »
Ilk mesajimi, yine ilk mesajini atan birine cevap oalrak yaziyorum

Bu verdigin kehanetler isik tarafinin kehanetleridir. Son kitaplardan birinde karanlik tarafin kehanetlerinden bahseder. Yani kimin kazanacagi kesin degildir.
Son savasin yaklasmasi zamanlarinda dunya cok buyuk felaketlere maruz kalir, savaslar kitlik ve kargasa bunlara tuz biber olur. Tum bunlar karanlik olanin dunyayi etkileme seviyesinin artmasi yuzundendir. Tamamen serbest kalmasi yaklastikca dunyanin durumu kotulesir.

Rand illa kurtaracak diye bir sart da yok. Son kitabin finalinin nasil oldugunu tabiki anlatmak istemiyorum ama heyecanin bir an bile kesilmedigine emin olabilirsin. Hatta temposu en yuksek kitaplardan biri bu seride.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 05 Eylül 2013, 12:59:24 »
Yukarıdaki mesajı yazan arkadaş da biraz bahsetmiş, ben de kısaca cevap vereyim. Desene dışarıdan müdahele edebilen (hatta deseni yok etmeyi düşünen) bir Karanlık Varlık varken çarkın ne öreceğini önceden görüp söylemeye dayanan kehanetlerin gerçekleşmeme ihtimalinden korkulması olağan hale geliyor.

İçimde kalan bir şeyi de buraya bağlayıp söyleyeyim bari. Seride desen için 'wildcard' tadında olan yani ne yapacağı kestirilemeyen karakterler de olabiliyor. Hatta bu karakterlerden biri hikayesinin sonu bence en rezalet(!) bağlanan karakterdir bu seride. (Çok büyük hayal kırıklığına uğradım çok!)

Kim ki bu?
Spoiler: Göster
Padan Fain
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 05 Eylül 2013, 14:00:11 »

İçimde kalan bir şeyi de buraya bağlayıp söyleyeyim bari. Seride desen için 'wildcard' tadında olan yani ne yapacağı kestirilemeyen karakterler de olabiliyor. Hatta bu karakterlerden biri hikayesinin sonu bence en rezalet(!) bağlanan karakterdir bu seride. (Çok büyük hayal kırıklığına uğradım çok!)

Kim ki bu?
Padan Fain

Bu konuda sana kesinlikle katiliyorum. Cok buyuk bir potansiyel heba edildi, ama yazarin(brandon sanderson) sucu oldugunu sanmiyorum. Orjinal yazar tarafidnan, akibbeti hakkinda yeterli bilgi birakilmamis olabilir.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 06 Eylül 2013, 20:44:04 »
Maalesef bitti. Nerdeyse en başından beri takip ettiğim, aşık olduğum serinin sonunu görmek de kısmet oldu, o açıdan mutluyum aslında. Ama kendimi bu kadar bağlı hissettiğim bir hikayenin sona ermesine çok üzüldüm. Son bir kaç sayfayı çevirmek içimden gelmedi resmen.

Ama bir nokta var ki beni en çok üzen şey o: "Zaman Çarkı, Yüzüklerin Efendisi'nden daha efsane bir yapıt olmaya çok yaklaşmıştı. Ama kılpayıyla kaçırdı."

Çünkü bu kadar efsane bir hikaye, bence daha görkemli bir finali hak ediyordu. Yüzüklerin Efendisi'nde bu beklentim tamamen karşılanmıştı. Burada birazcık buruk hissettim kendimi. Yine de yapabileceğim tek olumsuz yorum bu. Robert Jordan'ın toprağı bol olsun. Umarım onun da ruhu, serinin böyle güzel tamamlanması sayesinde huzur bulmuştur.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 08 Eylül 2013, 00:40:26 »
valla şuan 300 küsürüncü sayfadayım bir çok yerde gözlerim doldu, sonunu sakince bitirebileceğimi sanmıyorum. arkadaşım uyarmıştı beni, seni tanıyorsam bir çok yerde ağlarsın diye. ağlamaktan fazlasını yaşayacakmışım gibi hissediyorum :(

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 12 Eylül 2013, 22:08:39 »
Son kitap, Işığın Anısı tamemen hayal kırıklığı oldu benim için. Destansı bir seri için böylesi cılız bir final neden yapılmıştır? Brandon Sanderson yazdığı ilk iki kitabı çok iyi götürdü. Ancak bu son kitap oldu mu, olmuş mu? O kadar çok açıkta kalan, içimde ukte olarak kalan o kadar çok nokta var ki... Bu seride hiç bir şey sebebsiz bırakılmadı. Desen'in her iplikçiği her zaman bir diğeri ile buluştu. Peki bunlar neden?

Dünya'nın Gözü, Padan Fain, Rand'ın Yeni Gücü, Damandred'in saçma salak ölümü, Amyrlin'in Öfkesi... Okurken ben öfkelendim anasını satayım, ne Amyrlin'i, ne atı ne atmışı.

Rand'ın Moiraine ile buluşması, Rand'ın Fortuona ile buluşması, Kara Kule'nin Kurtuluşu... Bunların hiç bir tanesi beklentimi karşılamadı. Konuşmalar o kadar içi boş, o kadar farklıydı ki yer yer "Bu Zaman Çarkı mı?" diye sordum kendi kendime. Bir fan yapımından farkı yoktu.

Seri'yi harala hüreleye getirmeye ne gerek vardı arkadaş? Bekle yahu, toparla bir şeyleri, eline böylesi bir seriyi tamamlama teklifi geliyor, bunu fırsat değil bir yük olarak belle. Yazdığın diğer serilerden daha ötede tut. Daha değerli kıl.

Yazık oldu koca seriye, yazık oldu RJ'nin ardında bıraktığı o koca hayalgücüne.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı marchriuz

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 15 Eylül 2013, 20:42:40 »
Bende ve son kitabı okumuş olanlarda genelde büyük bir hayal kırıklığı ve öfke var. Haklıyızda böyle bir eseri bu sonla bitiren birine öfkelenmemek elde değil. Bana son kitaba kadar RJ'nın notları ile idare etmiş, son kitapta notlar bitince ancak bu kadar yazabilen bir yazar intibası uyandırdı. Sevmedim olmadı bu kitap.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı asgard

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 15 Eylül 2013, 22:08:46 »
Açıkcası bende pek beğenmedim son kitabı. Sanki oldu bittiye getirilmiş herşey.

Çevrimdışı nyks

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 16 Eylül 2013, 11:32:01 »
Ne yazık ki bende katılıyorum. Son kitap olmamış.  :(

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 16 Eylül 2013, 14:07:16 »
Bir yerlerde ogrendigime gore (su an kaynagi hatirlamiyorum) Son kitap icin, buyuk cogunlugu final olmak uzere RJ sadece 150 sayfa yazili birakmis.
Brandona kizmayin, kendi serilerini okursaniz ne kadar kaliteli bir yazar oldugu anlasilabilir.

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 17 Eylül 2013, 10:16:08 »
şuan 800 küsürüncü sayfadayım. mümkün olduğunca yavaş okumaya çalışıyorum ki çabuk bitmesin. okuduğum kadarı güzel gidiyor. sonuçta bu son savaş, 13 cilt boyunca okuduğumuz savaşların toplamından daha fazla savaş sahnesi okuyoruz. bir çok kahramanlıklar okuduk, düşüşler okuduk. sevdiğimiz, okurken tebessüm ettiren karakterlerin yok oluşlarını okuduk. ben zaman çarkında her zaman kötülerin tarafında olduysam da gizliden gizliye iyileri de destekledim ( yafeshan duymasın ama, ondan gizliyordum :) ). yani bu son savaş, çok bir beklentim yoktu. belki rand vs karanlık varlık arasında ki mücadele daha kanlı olabilirdi ama o zaman da çok saçma olmazmıydı ? işin içine heyecan katıcaz diye saçmalamalarındansa bu tür gerçekci ve daha mantıklı bir mücadeleyi okumayı tercih ediyorum.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 18 Eylül 2013, 19:52:40 »
Evet, olayların ne kadar gerçekçi ve heyecan verici olduğunu göreceksin(!)

Okuduğum en kötü Zaman Çarkı eseriydi diyebilirim. Işığın Anısı olumsuz olarak yapacağım "En" listelerinde başı çekecektir. Ne yazık...

“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 19 Eylül 2013, 09:53:44 »
dün gece itibari ile 8 yıldır okuduğum muhteşem seriyi üzülerek bitirmiş bulunmaktayım. belki okuduğum en muhteşem zaman çarkı kitabı değilde ama kesinlikle en güzel kitaplarından biriydi. nedenlerini açıklamak isterdim ama spoiler vermekten nefret ettiğimden detaylara giremiyorum. bir çok şey mantık çerçevesinde yazıldığından bazı arkadaşları hayal kırıklığına uğratmış olabilir ama bir çok bölümünde özellikle de sonlara doğru sulu gözlerle okuduğum, bir çok bölümde tebessüm ettiğim, bazı yerlerinde ise sesli olarak güldüğüm bir kitaptı. rahmetli yaşasa ve sonunu kendisi getirebilse belki çok daha farklı olabilirdi ama Brandon Sanderson'da son 3 kitapta çok iyi işler çıkartmasını bildi.

artık yeni serilere yelken açmanın zamanı geldi ama nedense yelkenleri çekecek isteği kendimde bulamıyorum. yeni bir başyapıt bulma şansı yakalayabilirmiyim bilemiyorum :(

Çevrimdışı Lorlen

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 22 Eylül 2013, 10:03:11 »
Eveet bir şaheseri bitirmiş bulunuyorum.Öyle nefret etmedim son kitaptan.Sadece Karanlık varlık kısmı oldu bittiye getirilmiş gibi geldi.

(Zaman çarkı bitti.Buz ve ateşin şarkısı-Ejderhaların dansı da bitmek üzere.Şimdi ne okuyacağım beeeen :( )
Unutmayın,hikayeler ikiye ayrılır;gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler;karar sizin.

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 23 Eylül 2013, 09:29:43 »
Eveet bir şaheseri bitirmiş bulunuyorum.Öyle nefret etmedim son kitaptan.Sadece Karanlık varlık kısmı oldu bittiye getirilmiş gibi geldi.

(Zaman çarkı bitti.Buz ve ateşin şarkısı-Ejderhaların dansı da bitmek üzere.Şimdi ne okuyacağım beeeen :( )

aynı sıkıntı bende de var. buz ve ateşin şarkısında önce diziyi seyredip sonra kitabını okuyorum. sanırım gediksavaşları efsanesine başlayacağım yada ejderha mızrağı. her türlü tavsiyeye açığım :)