Kayıt Ol

Unutulmuş Diyarlar

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unutulmuş Diyarlar
« Yanıtla #30 : 03 Şubat 2013, 23:01:58 »
Bence biraz hakkını yiyorsunuz. Yani sadece Kara elf üçlemesi mi iyiydi? Gümüş Damarlar, Karanlığın Kuşatması, Bin Ork, Ork Kral, Hayalet Kral, Cadı Kral'ın Vaadi, Ormanın Gölgelerinde, Düşen Kale gibi güzel bu kitapların hiç mi hatrı yok? Tamam Kristal Parçası, Yalnız Drow kötüydü ve öbürleri çok da iyi değildi ama bu kadar sert eleştirileri hakettiler mi? Bence eleştiriler biraz abartılıyor diye düşünüyorum.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #31 : 03 Şubat 2013, 23:20:46 »
Bana sorarsan Anayurt o üçlemenin içindeki tek iyi kitaptı. Her ne kadar Belvar Dissengulp'ı sevsem de ikinci kitap sonlara doğru sarpa sarıyordu. Üçüncüsü ise çok çok kötüydü. Moshie bile kurtaramadı. Üçleme olması için zorlamış kendini Salvatore.

Buzyeli Vadisi Üçlemesi'ni sevmiştim. Wulfgar ve çekicinin ilk kez ortaya çıkışı, Entreri ve Calimport kısımlarını bayağı zevkle okumuştum. Benim için sorun bu üç kitaptan sonra başladı. Aşırı duygusallık, aşırı iç çekişmeler, zorlama maceralar...

Spoiler: Göster
Zorlamadan kastım karakterlerin ölüp ölüp dirilmesi ve her şeyin bir şekilde Entreri'ye bağlanması.

Bu benim fikrim tabii. Okuyup keyif alıyorsanız ne mutlu. Ama bana o eski heyecanı veremiyor maalesef.

Bu arada herkes "kendi fikrini" söylüyor zaten. Forumun anlamı da bu zaten.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 04 Şubat 2013, 00:02:35 »
Bence durum tamamen zevk meselesi. Kabul edilmesi gereken durum serinin Kara Elf üçlemesinden sonra kısır döngüye girdiği, aynı şablon üzerinden yazıldığıdır. Bu durum kitabı çok seven insana doyulmaz, diğerlerine de sıkıcı gelecektir.

Dolayısıyla, bence Kara Elf sonrasını eleştirenlerin de hakkı var, tamamını sevenlerinde. Ortada ise bir abartı yok.

Çevrimdışı ada sahilleri

• **
  • 53
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 18 Şubat 2013, 16:11:42 »
İkinci kitabı bugün bitirdim.

Son sayfadaki mağaradan çıkış tasvirinde zevkten kudurdum diyebilirim. Rüzgarın esmesini anlattığı tek cümle bile beni alıp götürdü. Hatta son sayfayı yaklaşık 10 dakika bitirebildim.

Ayrıca ilk başlarda Drizzt'e hayran olmamı sağlayan canlı sevgisi bu kitapta beni çıldırttı. Vahşi olma
eyvallah ama -yarım da olsa- drow dediğin biraz da sert olur yani, ne sevgiymiş arkadaş. Tam olaylardan sıkılmaya başlamışken Karanlıkaltı'ndan ayrılmaları beni seriye yeniden bağladı.

Not: Menzoberranzan'a dönme kararı aldıklarında küfrettiğim doğrudur.
Çok sözler edildi onlara dair ve onlar için,
"zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yoktur" dendi.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 21 Temmuz 2014, 21:51:28 »
Bildiğiniz üzere serinin çevirisi Kışgörmez 3. kitaptan sonra sekteye uğradı. Yayınevinden ses seda yok uzun bir sürede olmayacak gibi. Lakin Kışgörmez Dörtlemesi'nin 3. kitabından sonrasını merak edipte sabredemeyenler için linklerini aşağıda paylaşacağım bir yazı dizisi buldum :D Çok bilgilendirici olmuş biraz özet havasında ama yazarı spoiler vermeden önce uyarma nezaketini göstermiş. Zaten yazıları okurken kitap okuyormuş gibi oluyorsunuz :D Kışgörmez 4. kitaptan sonra gelen Ayrılma serisinin The Companions isimli içinde ünlü kahraman Drizzt'inde geçtiği kitapla devam etmiş yazı dizisi (Ki bildiğim kadarıyla doğru sıra bu zaten). Duyduğum kadarıyla da devamı gelecekmiş. Haber vermek istedim malum biz Fantastik Edebiyat okuyucuları biraz sabırsızızdır, yayın evinin durumuda söz konusu... :/

Linkler:

İncelemelerin Sencer Coşkun'a ait olması lazım. Belki kendisi bu mesajı görür. Buradan özenli çalışması için teşekkür etmeden geçmeyeyim :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı burak5000

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 08 Ocak 2015, 11:21:20 »
Okuyun arkadaşlar okuyun...

Sadece şunlar için okumaya devam etmeye değer bence, asla yarıda bırakmayın:

*Spoiler olabilir dikkat*

- Drizzt'in bir Innovindil adında elf kadınıyla yakınlaşması...
- Drizzt'e ait bir Pegasus'un olması...
- Pwent'in vampire dönüşmesi...
- Catti Brie'nin kılıcı bırakıp, büyücü olması...
- Svirfleblin'lerin Mitril Salonuna gelmesi, sıcak karşılaşmalar, yeryüzüne çıkmaları vs...
- Yeni bir oniks heykelciğin var olması, çağrıldığında içinden savaş domuzu çıkması ve bunun bir cüceye ait olması...

İşte bu ve bunlar gibi birçok harikulade olaylarla karşılaşacaksınız. Bu yüzden ne var ne yoksa okuyun derim...

Spoiler butonu var, kullanın lütfen. -Editör

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 08 Ocak 2015, 12:08:44 »
Burak5000 o mesajı bir düzelt , spoiler a al gözü kayanlar olabilir .

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 08 Ocak 2015, 14:02:58 »
Burak5000 spoiler için çok sağol tüm okuma zevkimin içine ettin!

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 08 Ocak 2015, 18:12:56 »
Arkadaşlar abartmayın, o kadar da büyük bir spoiler yoktu orada. Tüm seriyi okumuş biri olarak söylüyorum bunu, daha ne olaylar olacak. Pastanın kremasını gördünüz sadece korkmayın. Yine de ben mesajı düzenledim.

burak5000, lütfen gelecekte az da olsa spoiler sayılabilecek şeyler için bile spoiler butonunu kullanın, insanların gözü kayar maazallah.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 08 Ocak 2015, 19:33:10 »
Olsun yinede küçük bile olsa  spoiler okuma zevkini baltalayan birşey . Herkes için bu böyle değil tabii ama benim için öyle . Düzelttiğiniz için teşekkürler .

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 09 Ocak 2015, 04:35:44 »
Yalnız uzun zaman önce yazılmış ama:

Alıntı
Unutulmuş Diyarlar çoğu kişinin fantastik okurkenki doruk noktasıdır.

Bu umarım o kadar da çok kişi için geçerli değildir. Yazık çünkü eğer öyleyse.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı burak5000

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 09 Ocak 2015, 09:13:11 »
Kusura bakmayın arkadaşlar, ben yazdıklarımı gördüğünüzde okuma şevkinizin artacağını düşünmüştüm. Çünkü romanları yarıda bırakanlar oluyordu, o yüzden bi kıvılcım olsun diye yazmıştım...

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 12 Ekim 2015, 21:43:13 »
Unutulmuş Diyarlar'a Drizzt Efsanesi ile başladım. Şu an üçüncü kitabı okuyorum. Seriyle ilgili pek çok şey yazılmış , belki birazdan yazacaklarımda yazılmıştır ama yazmak zorunda hissediyorum kendimi.

" Cevabı yapıştırdı. " Neden ? NEDEN ? O kadar çok kullanılmış ki bu kalıp. Ne zaman " Cevabı yapıştırdı. " diye okusam beynimin arka taraflarından bir ses " UUUuuuuuu " demeye başlıyor. Kitap tüm ciddiyetini kaybediyor.

Lütfen daha fazla kimse cevap yapıştırmasın :( Okuma zevkime ciddi zarar veriyor.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı cheqo

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 19 Şubat 2016, 08:24:06 »
Ben Unutulmuş Diyarlara "Avatar" serisi ile başlamıştım. Bana sıkıcı gelmemişti. Ayrıca insan Cyric'in dönüşümünü izlerken nasıl sıkılabilir?

Daha sonra "Kara Elf" üçlemesi, "Buz Yeli Vadisi" üçlesi diye gerisi geldi. En son Kılıçlar Denizi'nde kaldım. Kitapçılarda yok. İnternetten edineceğim artık.

Bir de bir yerde okumuştum. Sanırım tekrar basıma girecekmiş seriler. Gerçeklik payı var mı?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #44 : 19 Şubat 2016, 10:18:48 »
Evet, yeniden basılacaklarına dair bir rivayet var. Şu an için kesinleşen bir şey yok ama eli kulağındadır diye düşünüyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.