Kayıt Ol

Unutulmuş Diyarlar Okuma Rehberi

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unutulmuş Diyarlar Okuma Rehberi
« Yanıtla #90 : 07 Şubat 2013, 21:35:21 »
Türkçe'ye çevrilmemiş kitapları yazarsam gereksiz olur diye düşündüm. Türkçeye çevrilmemişini okuyacak olanın zaten üstün bir dil bilgisi vardır. Ve o dille araştırmasını yapar Türkçe'yle değil. Türkçesi piyasaya çıkarsa değiştiririm.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı fantastiksever

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 05 Nisan 2013, 12:53:44 »
Arkadaşlar genelde gördüğüm kadarıyla yarıda bırakanlar var seriyi. Eğer 13. kitapta bıraktıysanız seriyi kristalin hizmetkarından sonra mutlaka kiralık kılıçlar serisini bitirin. Çok farklı tadı olan kitaplardır, özellikle o kitapların yeri başkadır.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 30 Mayıs 2013, 23:39:33 »
Seriye 2 hafta önce başladım Mirasa kadar geldim ama internette baktığım kadarıyla bu seride eksik kitaplar var.Ayrıca Drizzt'in serisi daha uzun olarak gözüküyor açıklayabilirmisiniz lütfen

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 31 Mayıs 2013, 18:40:36 »
Öncelikle sizin kısa sürede(Drizzt Efsanesi'nde) karşılaşacağınız bir eksiklik yok Drizzt sersinde. Türkiye'de Unutulmuş Diyarlar'daki tek önem verilen isim RA Salvatore'dur ve hele onun Drizzt kitapları Türkçeye çevrilmektedir. Drizzt'in çevrilmemiş bir Tymora'nın Taşı serisi ile(Bu serinin oğul Salvatore ile beraber yazıldığından pek güzel olmadığını acemi bir eser olduğunu söylüyorlar) RA Salvatore'un geçen Mart ayında çıkardığı Last Threshold (bu kitabı yakın zamanda çevireceklerini umuyorum) ve RA Salvatore'un Dragon dergisinde çıkardığı hikayelerini topladığı Collected Stories: Legendary of Drizzt (hikayeler şeklinde olduğunda çevirmezler büyük ihtimal.) var.

http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/List_of_novels_by_author Bu linkten UD adına çıkmış bütün kitapları görebilir ve Türkçeye çevrilenleri çıkardıktan sonra çok fazla eksik kitap olduğunu görebilirsin ne yazık ki.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 12 Ağustos 2013, 16:50:16 »
Ejderfelaketi sağolsun ilk mesaj düzenlenmiş ve yeni liste eklenmiştir. Yeni kitaplar çıktıkça takip edeceğim ama olur da unutursam buradan bildirebilirsiniz.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #95 : 12 Ağustos 2013, 19:47:41 »
Elminster olsa da okusak.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı DarkShadow

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 12 Ağustos 2013, 19:59:53 »
Ejderfelaketi sağolsun ilk mesaj düzenlenmiş ve yeni liste eklenmiştir. Yeni kitaplar çıktıkça takip edeceğim ama olur da unutursam buradan bildirebilirsiniz.
Hocam bir şey soracağım , ben şimdi Kılıçlar Denizi de dahil önceki kitapların hepsini sipariş ettim ama şimdi yazmışsın ki 13.sırada Kristalin Hizmetkarı var aynı zamanda bu kitap Kiralık Kılıçlar serisindede var analamdım ? bu kitap her iki seride de var mı ?

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 12 Ağustos 2013, 20:11:08 »
Hocam bir şey soracağım , ben şimdi Kılıçlar Denizi de dahil önceki kitapların hepsini sipariş ettim ama şimdi yazmışsın ki 13.sırada Kristalin Hizmetkarı var aynı zamanda bu kitap Kiralık Kılıçlar serisindede var analamdım ? bu kitap her iki seride de var mı ?

İlk çıktığında arkasından başka kitaplar gelmiyordu, Karanlığın Yolları Serisi'nin içine yerleştirilmişti. Daha sonra Cadı Kralın Vaadi ve Artemis'in Yolu çıkınca, Kiralık Kılıçlar adında ayrı bir serinin ilk kitabı haline geldi. Hangi seride alırsanız alın kitap aynı kitap. Bir kitap var ortada ve iki seri içine de dahil edilmiş yani.

Çevrimdışı DarkShadow

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 12 Ağustos 2013, 20:16:22 »

İlk çıktığında arkasından başka kitaplar gelmiyordu, Karanlığın Yolları Serisi'nin içine yerleştirilmişti. Daha sonra Cadı Kralın Vaadi ve Artemis'in Yolu çıkınca, Kiralık Kılıçlar adında ayrı bir serinin ilk kitabı haline geldi. Hangi seride alırsanız alın kitap aynı kitap. Bir kitap var ortada ve iki seri içine de dahil edilmiş yani.
Peki hocam Kristalin Hizmetkarı'nı okumadan Kılıçlar Denizini okusam olur mu ?

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 12 Ağustos 2013, 20:31:16 »
Sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 12 Ağustos 2013, 22:11:23 »
 Hayır sorun olmaz, Artemis ve Cadderly'nin macerası var o kitapta. Drizztle ilgili hiçbir olay yok. Kitap, sadece Drizzt efsanesinde geçen Crenshibon'un akıbetini anlatıyor.

Ne demek Lordmuti, Unutulmuş Diyarlar için bir şeyler yapmayı okuduğum onca kitap için kendime vazife bilirim, yardımcı olabildiğime sevindim.

Çevrimdışı Zorbeyi

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 13 Ağustos 2013, 20:56:03 »
Arkadaşlar size çok önemli bir olay soracağım. Şimdi drizztin ilk 3 kitabını okudum ve ara verdim şimdi arkadaştan alıp 4. kitaba devam edeceğim ama hiçbir şey anlamıyorum. Benim ilk 3 kitabım laika yayıncılık onun verdiği 4. kitap ise arka bahçe yayıncılık arada fark olabilir mi ? Eğer yoksa biri bana 3 . kitapta olanları kısaca özetleyebilir mi :D

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 13 Ağustos 2013, 21:02:13 »
Yayınevi değişti bir süre önce.
Türkiye'de ilk çıkan Unutulmuş Diyarlar kitaplarını Arkabahçe basmıştı ama artık Laika basıyor.
Dolayısıyla kitaplarda mantık olarak bir farklılık olması söz konusu değil; sadece basım yılları farklı, kapakları ve çevirileri farklı. Ama orijinal kitap tek olduğu için çok bir şey farkedeceğini düşünmüyorum.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 13 Ağustos 2013, 21:09:25 »
 RA Salvatore Unutulmuş Diyarlar'da yazmaya 4. kitap Kristal Parçası ile başladı. Sonra Gümüş Damarlar ve Buçukluğun Mücevheri ile ilk serisini tamamladı. Okuyucular Drizzt'i çok sevip hikayesini öğrenmek isteyince RA Salvatore Kara Elf serisini yazdı. Yani 3. kitaptan 4. kitaba geçerken tam bağlanma olmuyor. Zaten arada zaman farkı da var. Göç 1340 DR'de geçerken Kristal Parçası 1351 DR'de geçiyor yani arada kayıp yıllar var.

Yani yaşadığın bu sorun RA Salvatore'un kronolojik yazmamasından kaynaklanmaktadır. Yayın evleriyle alakası yok. Zaten piyasada Kara Elf serisinin Arka Bahçe basıkı ile Buzyeli Vadisi serisinin Laika baskısını bulabilirsin. Tabi ki tek fark basım yılları ile kapak resmi.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 13 Ağustos 2013, 21:26:17 »
Ben bir şey sormak istiyorum. Şu anda 18. kitap olan Ork Kralı okumak için arıyorum ama henüz bulamadım. Baskısı yok. Ama elimde Avatar serisi ve Drow kızı var. Ork Kraldan önce bunlardan birini okusam bir sorun olur mu?
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele