Kayıt Ol

Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri Yayında!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri Yayında!
« : 31 Ocak 2013, 23:25:35 »

Projelerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz! Son olarak Kayıp Rıhtım hakkında yazılan güzel cümleleri sizlere ulaştırmıştık. Sıra geldi biraz bilgi alacağımız, ilginç bir konuya.

Bilimkurguda ilk olarak bildiklerimiz, gerçekten de öyle mi? Bu konuyu Hazal Çamur, sizler için araştırdı ve güzel bir dosya hazırladı. Bakın dosyanın giriş yazısında ne diyor:

Alıntı
    … Bilimkurgu engin bir okyanus, kudretli bir ağaçtır. Şimdi ne kadar eskilere dayandığını görmek ister misiniz? Çünkü az sonra ilk yapay zekâ, ilk zaman makinesi, ilk dünyanın sonu kurgusu ve çok daha fazlasını göreceksiniz. Tarihler aklınızı karıştıracak, daha önceden öncü olarak bildiklerinize veda edeceksiniz…

Dilerseniz sözü fazla uzatmayalım ve sitemiz bünyesinde de ilk defa denediğimiz yeni bir uygulamayla “Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri”ni sizlerle buluşturalım.

Dosyaya ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Hepinize iyi okumalar!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri Yayında!
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2013, 09:19:34 »
Hazal Abla öyle bir bilgi birikimin var ki insan önünde saygıyla eğilmeden edemiyor!!! Yazı benim için çok bilgilendirici oldu teşekkürler :)

Tabi bu arada okuduktan sonra hazırlayanın adını bilmesem de senin olduğunu anlardım Abla! Çünkü Dracula Günlükleri, Moby Dick, Yüksek Şatodaki Adam kitapları alınacaklar listeme eklendi :D Ben Yüksek Şatodaki Adamı nerede bulacağım!!!!! Şaka kısmını geride bırakırsak, gerçekten harika olmuş Hazal Abla ellerine sağlık :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2013, 14:54:42 »
Uzun zamandır okuduğum en güzel ve en bilgilendirici makalelerden biriydi. Biraz da Kahramanın Yol Türküsü esintisi vardı, o yüzden iki kat daha fazla sevmiş olabilirim. Dozunda esprileri, geniş içeriği ve doyurucu bilgileriyle harika bir dosya konusu olmuş gerçekten de. Okurken sürekli beni şaşırtmayı başardı. Ellerine sağlık sevgili Hazal.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2013, 12:05:12 »
Sayfa sayfa bilgi ve her biri insanı şaşırtıyor. Çok güzel bir araştırmayla yazılmış ve epey de emek isteyen bir iş olmuş. Ellerine sağlık Hazal, tam şenliklere yakışır bir iş olmuş bu. Okumayanlara şiddetle tavsiye ederim, şaşırtıyor, bilgilendiriyor ve su gibi akıp gidiyor. Öğretici bir metinden umabileceğinizden çok daha fazlası...
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2013, 14:31:20 »
Öğretici, eğlendirici ve düşündürücü bir yazı kaleme almış Hazal. Henüz ikinci sayfada insanoğlunun hayal gücünün zamanla gösterdiği gelişim gözünüze çarpacak ve sayfalarda ilerlerken olayların tarihine dikkat ederseniz, edebiyatın bu dalının bilime nasıl katkılar sunduğuna şaşıracaksınız. Harika bir araştırma olmuş, emeği geçenlere teşekkürler.