Kayıt Ol

Bilim Kurgu

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Bilim Kurgu
« : 12 Ocak 2013, 23:02:38 »
Arkadaşlar daha önce hiç bilimkurgu romanı okumadım (Metro serisi dışında) .Bana başlangıç için bir sıralama oluşturabilirseniz sevinirim.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bilim Kurgu
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2013, 17:44:34 »
Yaşlı Adamın Savaşı serisi ile başlayabilirsin (Şu sıralar 4. kitabı çıktı). Ardından Arthur Clarke kitaplarını okuyabilirsin. Hemen Ardından da Vakıf veya Dune serisini okuyabilirsin.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2013, 22:02:41 »
Arthur Clarke'ı giriş için tavsiye etmem, türden soğutabilir. Çok ayrıntıya girer, çok tekniktir, bazısı için felaket sıkıcıdır. Bilim kurguya başlamak için Yaşlı Adamın Savaşı güzel bir tercih ama gerçekten. Vakıf ve Dune başlangıç eserleri değil, onları da daha ileride okumak lazım derinlemesine anlamak için. Fahrenheit 451, Gece Kanatları, Otostopçunun Galaksi Rehberi gibi kitaplara bakabilirsiniz. Tür ağır olduğu için başlangıcı ne kadar hafif yaparsanız o kadar iyi olur.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2013, 06:39:47 »
Dune ve Vakıf'ı ben de başlangıçta tavsiye etmiyorum. Onlar biraz daha birikim isteyen eserler. Sizin için en ideali Yaşlı Adamın Savaşı gibi görünüyor. Gece Kanatları da ondan sonraki tavsiyem. Ayrıca Asker Kaçağı ve Korkunun Bütün Sesleri adlı, kısa bilimkurgu öyküleri kitaplarına da göz atabilirsiniz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2013, 18:30:05 »
Teşekkürler ağırlığı sorun değil ama sıkmasın istiyorum en kısa zamanda Yaşlı Adamın Savaşına başlayacağım

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2013, 18:00:00 »
Açlık oyunlarınıda düşünebilirsin

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2013, 18:44:58 »
Açlık oyunlarınıda düşünebilirsin

Bu çok uygun bir öneri çünkü Açlık Oyunları bilim kurgudan çok fantastik. Bu bilim kurguya hafif ama yerinde bir başlangıç olur. Aynı şekilde bundan sonra Star Wars kitaplarını oku derim. Çünkü Star Wars ta bilim kurgu olmasına rağmen içinde fantastik izlere rastlamak mümkün. Arkadaşın önerisi ile başlayıp Star Wars'u okuman seni bilim kurguya hazır hale getirecek ve tecrübe kazandıracaktır :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar