Kayıt Ol

Fantastik Konu

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Konu
« Yanıtla #15 : 11 Mart 2013, 22:00:38 »
Aslında üzerine ne kadar düşünürseniz o kadar zorlaşacak bir durum bu; ama belli başlı küçük şeyler var yardımcı olabilecek. Örneğin Stephen King der ki "Ya... olsaydı..." cümlesi işe yarar.. Örneğin;

"Ya evimde her gün beslediğim kedim Mıncık aslında antik mısırdaki Sfenks'lerin bir reankarnasyonu olsaydı..."

"Ya sokaktan geçerken bir evin yandığını görseydim ve ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi sapasağlam yerinde dursaydı..."

"Ya yeni aldığım kalemimle bir şeyler yazarken yazdığım şeyler aynı anda bambaşka birinin kağıdında belirseydi..."

vs. vs.

Neil Gaiman'ın da konuyla ilgili benzer, küçük bir önerisi vardır. O da der ki birbirleriyle alakalı olmayan bir "şey" ve bir "durum"u birbirine bağlayın. Bakalım neler çıkacak.

Şey: Ağaç
Durum:  Konuşmak

Konuşan bir ağaç. İlginçleştirelim. Arka bahçedeki ağaç bugün kulağıma dünyanın yok olmasına 6 gün kaldığını söyledi. üstüne kurgu oturtabileceğimiz bir ayrıntı ekleyelim. Dünyayı bu sondan bir tek ben kurtarabilirmişim. O yüzden benimle iletişime geçmiş.

Başka bir örnek;
Şey: Padesü
Durum: (bu sefer farklı yaklaşalım duruma, uçmak, görünmezlik vs. gibi şeyler olmasın) Üyelik

Yeni ölmüş dedesinin evinde bulduğu pardesüyü giyen bir çocuk. Ertesi gün yolda çevriliyor; çünkü o pardesü gizli bir örgüt tarafından giyiliyor. Sıkıcı. Heyecanlansın. Bu gizli örgüt devletlerden çok daha önceden beri var. Daha büyük bir heyecan gerekiyor. O pardesüyü giymemesi gerekiyordu çocuğun, şimdi o giyiyor diye onu öldürmek isteyen insanlar var. Sonra da o pardesü hakikaten başından beri onun olmalıymış, kaçtığı insanları alt eder, bu süper cool örgütümüz de meğersek kötüymüş, onları da alt eder, iyiler kazanır. Yaşasın!

gibi gibi..

Sonuç olarak çevrene bakıp "Acaba?" dedikten sonra pek çok fikrin aklınıza geleceğini farkedeceksinizdir. Herhalde.
en iyi cevap bu oldu sanırım teşekkürler deneyeceğim

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 12 Mart 2013, 10:05:04 »
Rica ederim,aslında bir kitap yazma düşüncesi olan birine benim de tavsiyeler vermem de gariptir gerçi ama neyse ;D, bi aralar cinayet romanı yazmaya kalkışmıştım hatta sonu 2006 yılındaki havalimani kargo terminali yangınına ve danıştay saldırısına bağlanıyordu ama nedense devam edemedim yada birşeye benzemez cesaretsizliği yüzünden 200 küsur sayfalık taslağı word halinde bilgisayarımda beklemektedir

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 14 Mart 2013, 11:45:13 »
Buraya özgün konular konusunda sormamalısın. Çünkü kimse yazmaya çalışan kişinin aklında neler olduğunu bilemez. Kimse özgünü aramıyor. Önce yazmayı öğrenmeye çalışıyor. Özgün şeyleri ancak kendi dünyamızda bulabiliriz.
Yazarlık konusunda Ahmet Günbay Yıldız'ın Benim Çiçeklerim Ateşte Açar kitabını okuyabilirsin.
Senin yazmak için tasarladığın şeyler, inan bana başkalarının; şöyle olsa daha güzel olur demelerinden daha değerli.
Şunu düşünerek de yazabilirsin:
'Okuduğum kitaplarla bunları yazan yazarların düşüncelerinde yolculuk ederek onların dünyasını anlıyorum. Bu şekilde kurdukları dünyayı daha iyi anlıyorum.'
Milyonlarca kişiye nasıl mektup yazılır diye sorsam.
Milyonlarca kişiye ulaşan mektupları yazanlar yazarlardır. Bir kitap yazıldığında milyonlara ulaşan mektuplar yazmış olur. Bu mektubu okuyanlar yaratılan dünyada yolculuk ederken aynı zamanda yazarın düşüncelerinde gezerler.
Düşünceler senin aklında şekillensin, yazıya dök. Eserini gördüğünde kötüde olsa bunu ben yazdım diyerek daha çok sevinirsin. Başkalarına takma. Bu şekilde daha kıymetli olur.
Yazarken başkalarına detaylardan fazla bahsetme.
Bitmeden başkaları görsün istemiyorsan.
Kolay gelsin.
Şimdi, daima ve sonsuza dek

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 14 Mart 2013, 19:42:24 »
Buraya özgün konular konusunda sormamalısın. Çünkü kimse yazmaya çalışan kişinin aklında neler olduğunu bilemez. Kimse özgünü aramıyor. Önce yazmayı öğrenmeye çalışıyor. Özgün şeyleri ancak kendi dünyamızda bulabiliriz.
Yazarlık konusunda Ahmet Günbay Yıldız'ın Benim Çiçeklerim Ateşte Açar kitabını okuyabilirsin.
Senin yazmak için tasarladığın şeyler, inan bana başkalarının; şöyle olsa daha güzel olur demelerinden daha değerli.
Şunu düşünerek de yazabilirsin:
'Okuduğum kitaplarla bunları yazan yazarların düşüncelerinde yolculuk ederek onların dünyasını anlıyorum. Bu şekilde kurdukları dünyayı daha iyi anlıyorum.'
Milyonlarca kişiye nasıl mektup yazılır diye sorsam.
Milyonlarca kişiye ulaşan mektupları yazanlar yazarlardır. Bir kitap yazıldığında milyonlara ulaşan mektuplar yazmış olur. Bu mektubu okuyanlar yaratılan dünyada yolculuk ederken aynı zamanda yazarın düşüncelerinde gezerler.
Düşünceler senin aklında şekillensin, yazıya dök. Eserini gördüğünde kötüde olsa bunu ben yazdım diyerek daha çok sevinirsin. Başkalarına takma. Bu şekilde daha kıymetli olur.
Yazarken başkalarına detaylardan fazla bahsetme.
Bitmeden başkaları görsün istemiyorsan.
Kolay gelsin.
yorumun için sağol öncelikle
Özgün olması için kendi düşüncelerim önemli ama tanınmış eserleri de bilmem gerekiyor. Mesela Ejderha Mızrağını okumadım ama çok merak ediyorum. 196 kitap deyince şaştım doğrusu. Oradaki olay örgülerini yapmayacağım tabi ki sadece benim kurguladığım şey onlarınkine benziyor mu?
Çünkü artık fantastik hikayelerin büyük bir kısmı aynı konuya odaklanmış durumda ve özgün birşeyler yaratmak gerçekten çok zor. Mesela Ejderha Mızrağı nasıl bir roman? Kısaca kurgusunu anlatsın çok sevinirim. Ona göre farklı bir şeyler yapmalıyım. Aklıma birşeyelr geliyor ama taklit olmasın diye uğraşıyorum.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #19 : 14 Mart 2013, 21:41:58 »
Kitapların künyelerini ve kapak arkası bilgilerini portalda bulabilirsiniz. Konusu hakkında az çok fikriniz olur. Ama okumadan tam olarak anlayamazsınız tabii. Başka yazarların neler yazdığını okumadan, üsluplarını bilmeden, yeteri kadar kitap okumadan özgün bir şey yazdığınıza emin olmanız neredeyse imkansız.

http://www.kayiprihtim.org/portal/kitaplar/ejderha-mizragi-serisi/ejderha-mizragi-okuma-rehberi/

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 15 Mart 2013, 08:00:55 »
yorumun için sağol öncelikle
Özgün olması için kendi düşüncelerim önemli ama tanınmış eserleri de bilmem gerekiyor. Mesela Ejderha Mızrağını okumadım ama çok merak ediyorum. 196 kitap deyince şaştım doğrusu. Oradaki olay örgülerini yapmayacağım tabi ki sadece benim kurguladığım şey onlarınkine benziyor mu?
Çünkü artık fantastik hikayelerin büyük bir kısmı aynı konuya odaklanmış durumda ve özgün birşeyler yaratmak gerçekten çok zor. Mesela Ejderha Mızrağı nasıl bir roman? Kısaca kurgusunu anlatsın çok sevinirim. Ona göre farklı bir şeyler yapmalıyım. Aklıma birşeyelr geliyor ama taklit olmasın diye uğraşıyorum.
EM serisini bende okumadım. Bazı büyük yapıtları da okumadım. Uzun bir süre kurguyu tasarladım. Sonra birkaçını okudum. Kurguma çok benziyor. Çok sinir oldum. Kitabın çıkış tarihine bakıyorum. Yeni çıkmış. Kurgularım kitabın çıkmasından önceye dayanıyor. Ne yazık ki kitap benimkinden önce çıkmış. Aynı yazsam kopyacı durumu olacak. Özgün olmayacak. Çünkü çoktan yazılmış.
Sanırım senin anlatmaya çalıştığın şey aşağı yukarı bu. Bu hepimizin başına gelebilir diye tahmin ediyorum.
Bu yüzden okumaya devam...
Şimdi, daima ve sonsuza dek

« Yanıtla #21 : 20 Aralık 2013, 14:44:20 »
Öncelikle oku. Farklı türler ve farklı yazarlar. Hatta ne okuduğunun bile bir önemi yok diyebilirim. Başlarda kimse özgün olamaz ama zamanla ve sen kendini geliştirdikçe ortaya özgün şeyler çıkar. Kimseye sorma. Nasıl istiyorsan öyle yaz. Saçmalasan da sorun değil hatta dibine kadar saçmala. Kim söylemişti şuan hatırlamıyorum ama ünlü bir yazarın bir sözü vardı.
"Dünyada ki en çöplük şeyi yazmakta özgürsün."
"Geçmişini doldur ki geleceğini inşa edebilesin."

Çevrimdışı AytenCirak

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 26 Aralık 2013, 17:06:58 »
İlk sıralarda vampir kitapları çok meşhur fakat bu yolda devam etmek çok saçma olur benim tavsiyem troler , sihribazlar ve cücelerin yer alacağı bir fantastik kitap yazmak çok daha ilginç olur.

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 26 Aralık 2013, 20:35:40 »
arkadaş nasıl özgün olabilirim demiş, nasıl şeyler yazayım dememiş. 'özgün olmak istiyorsan bize sormaman gerekiyor'... bu ne ya. başka bir konudan ezbere yazın.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!