Kayıt Ol

Fantastik Edebiyatta mizah olmalı mı?

Çevrimdışı thoragorn

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fantastik Edebiyatta mizah olmalı mı?
« : 06 Nisan 2013, 19:43:22 »
 Sizce fantastik edebiyatta mizah olması mı daha iyi yoksa ciddi olursa mı? Karar sizin?

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Edebiyatta mizah olmalı mı?
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2013, 19:51:15 »
Mizah olmazsa olmaz diye düşünüyorum. Aralara gizlice ve ustaca serpilmiş mizahtan bahsediyorum, tamamını onun üzerine kurgularsanız yarattığız dünyada mantıksız boşluklar oluşacaktır. Mizahtan kastım da sadece boş güldürü değil elbette.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2013, 19:56:46 »
Bende olmazsa olmaz diye düşünüyorum. Tabi şöyle bir olay da var. Fantastik Kurgu'da mizah yapmak çok zordur. Eğer seviyesini düşük ayarlarsanız bir çocuk esprisi olur okur tarafından soğuk karşılanır. Eğer seviyeyi yüksek tutarsanız çoğu okur kastettiğiniz şeyi anlamayacak bunu ileride olacak bir olayla ilgili bilgi kırıntısı olarak anlayıp yorumlamaya çalışacaktır. Yani olmalıdır ve çok çalışılarak ayarlanmalıdır.

Not: Buradan İhsan Abi'ye selamlar bana fantastikte mizahın gerekli olduğunu kendisi söylemişti. Bende üstüne düşününce her zamanki gibi haklı olduğuna karar vermiştim :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2013, 20:02:41 »
Olmalı çünkü insan bir zaman sonra sıkılmaya başlıyor kitaptan.Ama araya bir kaç espri girdiği zaman okur kitaba daha çok bağlanıyor ve Karakter espriyi yaptıktan sonra diğer karakterler ne diyecek acaba veya Ryld Argith'inde dediği gibi esprinin daha önce yaşanmış veya sonra yaşanabilecek olayla bir ilgisi var mı acaba diye düşünür.Bu da iyi bir şey sanırım ...

Çevrimdışı TurinTurambar

• *
  • 17
  • Rom: 0
  • Narn i Hîn Húrin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2013, 20:22:56 »
Bence de olmalı.Ancak espri saçma değil de,kitabın geçtiği dünyaya göre,karakterlere göre ustaca yapılmalı.Gereksiz espriler tadı kaçırır.
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2013, 20:45:55 »
Fantazya'nın ağır taşları olarak nitelendirdiğimiz eserlere bile ön yargıyla yaklaşan bir kesim var, ki bahsettiğim bu eserler daha çok politika, entrika ve dünyamızı da yakından ilgilendiren güç ve onu elde etmek üzerine kurulu. Hal böyle olunca, zaten diğerlerine göre geri planda kalan bu tür, çok daha gerilere gidiyor. Değil saygı göstermek, kaale bile alınmıyor mizahı bol olan fantazya eserleri.

Bu durum, türe yabancı olanlar için geçerli elbette. Bizim gibi haşır neşir olanlar için çok da güzel örnekler mevcut. Terry Pratchett'in Diskdünya'sı, David Eddings'in Belgariad ve Malloryon'u, Weis ve Hickman'ın Ejderha Mızrağı serileri başta olmak üzere daha birçok eserde mizah oldukça fazla.

Yüzüklerin Efendisi, Buz ve Ateşin Şarkısı, Zaman Çarkı okuyan bir insan da gülebilir. Mizahın bir sınırı yoktur ayrıca. Karakterlerin birbirlerini küçük düşüren diyalogları da mizahtır zira. Aşırıya kaçmamak kaydıyla mizaha karşı değilim ben. Mizah bir sanattır.