Kayıt Ol

Orphan Black

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Orphan Black
« : 15 Nisan 2013, 23:17:29 »
IMDb Puanı: 8.4

Konu: Sarah zor koşullara adapte olabilmiş kılık değiştiren bir yetimdir. Bir kadının intiharına tanık olduktan sonra Sarah kurbanın kendine çok benzediğini fark eder. Ölü kadının yerine geçerek birikimlerini kullanınca bütün sorunlarının çözüleceğini zannederken onun yerine şaşırtıcı bir gizemin farkına varır: Ölü kadın ve kendisi birer klondur. Sarah cevaplar aradıkça kendisi gibi birçok insanın olduğu öğrenir. Bu kişiler aile fertlerinden şüphelenmeyen ve tamamen farklı koşullarda yetişen genetik olarak aynı insanlardır. Bu klonları kimin yarattığını bilmezken neden bir suikastçi tarafından bir bir öldürüldüklerini de bulmak zorundadır.

Yorumum: Bir bilimkurgu dizisi olarak sunulan ve Kanada-Amerika ortak yapımı olarak karşımıza çıkan Orphan Black, 30 Martta BBC America’da sezon açılışını yaptı ve 1.3 milyon izleyiciye ulaşarak beklentileri karşıladı. Dizinin yaratıcıları John Fawcett ve Graeme Manson dizide birden fazla Tatiana Maslany göreceğimizi söylemişlerdi ve öyle de oldu. Şu ana dek Orphan Black'ten 3 bölüm yayınlandı ve eğer yanlış saymadıysam 5 karaktere aynı oyuncu yani Tatiana Maslany hayat verdi. Buradan da tek bir sonuç çıkarabiliriz; Tatiana Maslany rolünün hakkını fazlasıyla veriyor.

Hayatı düzensiz olan ve sürekli sorunlar yaşayan Sarah bir gün istasyonda kendisine çok benzeyen bir kadın görüyor. Görmesinin üzerinden daha bir dakika dahi geçmeden kadın hızla yaklaşan trenin önüne kendini atıyor ve bu andan sonra ölen kadının yere bırakmış olduğu çantasını alarak olay yerinden uzaklaşan Sarah'ın hayatı da alt üst oluyor. Beth adındaki kadının yerine geçmeyi planlayan Sarah, onun bir polis olduğunu çok sonra öğreniyor. Sarah artık Beth'tir.

İlk 3 bölümünü izlemiş biri olarak diziyi beğendiğimi itiraf etmeliyim. Hızlı bir giriş yapıldı ve konusu da oldukça özgün. Senaryoda bir problem yaşanmazsa dizinin önü açık. 2.sezon onayını alması yakındır. Ayrıca Felix rolünde izlediğimiz Jordan Gavaris'in oyunculuğunu da es geçmemek gerek. Diziye renk katıyor.

İlk sezonunun 10 bölüm olması planlanan dizinin ABD'deki yayın günü Cumartesi, Türkiye'de ise Pazar günleri izleyebilme olanağına sahibiz.

Bilimkurgu dizisi açlığı çekenlere önerimdir.

Dizinin tanıtım fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
Ynt: Orphan Black
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2013, 00:39:11 »
Hep merak etmişimdir şu Orphan' ı ama üşengeçlikten açıp bakamamışımdır. Burada görmem güzel bir tesadüf oldu. Paylaşım için teşekkür ederim.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2013, 16:11:16 »
Arkadaşım izlemişti ilk 5 bölümünü hepimize başlamamız için baskı uyguluyordu.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2013, 18:35:32 »
Arkadaşım izlemişti ilk 5 bölümünü hepimize başlamamız için baskı uyguluyordu.

5 bölüm? Henüz 3 bölüm yayınlandı.

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2013, 19:33:34 »
Ben arkadaşımdan duydum o öyle söyledi kendim araştırmış değilim.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı aynalasya

• *
  • 26
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Sihir Başlasın.
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2013, 00:45:14 »
İlk bölümü izledim ya çok açık ama ya. Terbiyem el vermez. Neyse olay o değil de az bölüm biriksin yaza izleyeceğim dizilerden. :P
Team Supernatural
Doctor Who.. :H

Benimki kaç santim öğrendim: http://bit.ly/gZ9NVS, seninki kaç santim ?

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #6 : 06 Haziran 2013, 23:25:43 »
Yaz geliyor ve diziler birer birer sezon finaline giriyor. Orphan Black de bu kervana katılan diziler arasında boy gösteriyor. Dizi geçtiğimiz pazar günü yayınlanan 10.bölümüyle sezon arasına girdi.

İlk bölümden itibaren tempolu bir dizi olduğunu kanıtlamıştı Orphan Black. Sıra dışı konusuyla kısa sürede bilimkurgu severlerin dikkatini çekmişti. Dizideki klonlama teknolojisi aslında dünyamıza çok da yabancı gözükmüyor zira yıllar önce bir koyun kopyalanmıştı hatırlayacağınız üzere. Fakat buradaki durum biraz farklı. Nasıl mı? İnsanların kopyalandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Gizlilikle yürütülen bilimsel çalışmaların sonucunda bir kadın klonlanıyor. İlk sezonda aynı klonun 7 farklı versiyonunu izledik. Peki bu kadını oynayan kişi kim? Tatiana Maslany. Evet, olağanüstü bir aktris Tatiana. Hayran kalmamak el değil. Aynı sima fakat farklı kılıklarda karşımıza çıkıyor sürekli. Her birinde de farklı bir ses tonu, farklı bir aksan, farklı bir yürüyüş stili ve daha birçok farklılık. "Oscarlık oyuncu" denir ya hani, işte Tatiana çift oscarlık oyuncu, abartmıyorum, izleyenler de bilir zaten.

Sezon finaline kadar her bölümde işler biraz daha karışa karışa gitmişti, son bölümde de her şey arap saçına döndü zaten. Güzel ve şaşırtıcı bir sezon finali izledik.

Tabii Jordan Gavaris'e de ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Gerçek yaşantısında gaylikle uzaktan yakından alakası olmayan bir kişi nasıl olur da bu kadar iyi gay rolü oynayabilir? Canlandırdığı Felix karakteriyle sempati yumağı haline gelen Gavaris, diziye renk katıyor.

2.sezon 2014'teymiş. Bence gayet ideal. Çekimlere epey emek harcandığı belli. Bekleriz, sorun yok. Bakalım 2.sezonda daha kaç tane Tatiana Maslany izleyeceğiz?

Klonlamanın amacı neydi? Neden gizlice yapıldı? Kuyruğu olan adam neyin nesiydi? Neden her klonun bir izleyeni var? Bu ve benzeri gibi soruların da cevaplarını detaylı bir şekilde öğreniriz umarım 2.sezonda.

Edit: Atladığım bir nokta kalmış, o da dizinin IMDb puanı. Buraya konuyu açtığımda puanı 7.5'tu, şimdi ise 8.0, bir artış söz konusu. Dizinin kalitesi belli olmaya başlıyor yavaş yavaş.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2014, 21:50:19 »
Okuldan gelince oluşan boşlukta ne yapsam diyerek başladığım, bölümlerini bir anda tükettiğim ve buna sonradan pişman olduğum dizi Orphan Black. Bilimkurgu konusunda çok şey okudum, çok şey izledim diyemem. Ama arada sırada tadına bakmak çok hoş oluyor.

Tatiana Maslany bu kadar karakteri bir arada canlandırarak gözümde yeterince büyüdü diyebilirim. Güzel bir oyunculuğu var. Bir klon bitti derken diğerini görmek, kısacası birçok kez şaşırmak gerçekten güzeldi.

Dizinin temposu hayli yüksek. İşler karıştıkça daha da artıyor. Art, bazı şeylerin farkına varıyor son bölümlerde. Çok merak ediyorum bu sorunlar 2. sezonda nasıl çözülecek.

Ayrıca Jordan Gavaris ne güzel hava katıyor öyle diziye! Gay rolü ancak bu kadar iyi oynanabilirdi ve bu kadar çok sevdiğim bir karakter olabilirdi. O da Tatiana Maslany kadar güzel bir oyunculuk sergilemiş.

Daha önce Dexter dizisinde Dexter'ın bebeği Harrison'ın bakıcısı olarak izlediğimiz Maria Doyle Kennedy'i bu dizide de görmek beni mutlu etti.

Kısaca söyleyeceklerim bunlar. 2. sezon gelse de izlesek.

Ayrıca 2. sezon posteri de şu şekilde:
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2014, 13:56:53 »
İkinci sezonunu yeni bitirdiğim dizidir kendisi. Meraktan hızlı izlerken sevinçliydim de bitirince "ne çabuk bitti, tadı damadığımda kaldı" dedim. Bu sezonla beraber kesinlikle ilk sıralarda gözümde. Tatiana Maslany gözümde daha da büyürken dizideki neşe kaynağım hâlâ Felix'i canlandıran Jordan Gavaris.
Kesinlikle izlemelisiniz.