Kayıt Ol

Yazamıyorsak Ne Yapsak?

Yazamıyorsak Ne Yapsak?
« : 23 Ocak 2015, 19:36:14 »
Selam. :) Böyle bir başlık daha önce açıldı mı emin değilim. Açıldıysa kusura bakmayınız lütfen.
Son zamanlarda (yaklaşık 2-3 haftadır) içime sinen bir cümle dahi yazamıyorum. Okuyorum. Yazmaya çalışıyorum. Ama yok efendim! Aklımda hiçbir fikir yok. (Konu için.) Ama izlek mevcut. (Tek başına ne işe yarayacaksa?:P) Çok sinir oluyor şu aralar kendime.  :(

Böyle hiç yazamadığınızda,konu dahi bulamadığınızda,en ufak bir ilham kırıntısı yoksa ne yapıyorsunuz efenim?  :anem
"Geçmişini doldur ki geleceğini inşa edebilesin."

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yazamıyorsak Ne Yapsak?
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2015, 19:48:11 »
Arada bana da oluyor öyle. Bir süre ara verin derim. Kendinizi bir şeyler yazmaya şartlamayın. Sonra kendiliğinden gelir yazma isteği. Ama illaki bir şeyler yapmak, çabalamak istiyorsanız. Ben böyle zamanlarda açarım en sevdiğim Cem Yılmaz skeçlerini izlerim veya en sevdiğim filmleri yada sevdiğim dizilerin favorim olan bölümlerini izlerim. Keyfimi yerine getirmeye o sıkıntılı auradan kurtulmaya çalışırım kısacası.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı mercury

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2015, 20:26:28 »
En ünlü yazarlar bile haftalarca yazmayı bırakır ilham gelmediği için, o yüzden bu konuda çok endişelenmene gerek yok bence. İnsan kendini ilham için zorlamamalı. Zorlamayınca hemen ilham gelir zaten. Böyle zamanlarda üslubunu geliştirmek için çalışmalar yapabilirsin, örneğin en sevdiğin filmin konusunu alıp kendince yorumlayıp yazmak gibi. Bu şekilde çalışmalar yaparsan ilham gelmediği için kendini kısıtlayıp yazma yeteneğini körelmekten korunmuş olursun.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2015, 20:48:07 »
Böyle zamanlar -ki bende pek nadir olur bu zamanlar, kendimi çok seyrek şartladığımdan sanırım- çizimle uğraşırım genellikle; çizmekte zorlandığım şeylerle uğraşınca başardıkça tatmin olup o karanlık atmosferden uzaklaşırım. Tabii çizim yapmak çok ayrı bir duygu, insanı rahatlatır bilenler bilir...

Ara sıra bloglara da bakarım kafa dağıtmak için, o zamana kadar kesin bir kurgu aklıma gelir zaten. Bazenleri bakarım ki dışarı çıktığımda bacaklarım koşmak istiyor, iki-üç kilometre ayaklarım durmaz, eve döndüğümde ve uyuduğumda sabah ayrı bir güne uyanırım.

Anlık bakış açınızı değiştirdikçe ve genişlettikçe her tür ilham gelecektir kesinlikle. Bu bakış açısını genişletebilmek içinse iyi hissetmek şart.
Kafanızı dağıtamıyorsanız depresyona girmişsinizdir, başka alanlara yoğunlaşın, takıntı yapmayın ki daha kötü olmasın. :) Tek alana yoğunlaşmak insanı kısıtlar kesinlikle.

Bunlar benim tecrübelerim. :) :(
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2015, 11:50:28 »
Sanırım en az iki üç hafta bir ara versem iyi olacak gibi :)
Ben genelde müzik dinlerken yazmayı tercih ederim. Müzik epey bir işe yarıyor. Yeni müzikler arayışına gireceğim sanırım. :)

Yorum ve önerileriniz için teşekkürler. :))
"Geçmişini doldur ki geleceğini inşa edebilesin."

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2015, 12:59:51 »
Kitap yazmak yada başka bir deyişle duygularımızı aktarmak bir kurguya oturtmak veya kurguyu kenara bırakıp deneme yazmayı denemek, planlı olarak oturup üniversite sınavına hazırlanırmış gibi yapılacak bir şey olmamalı veyahut satış kaygısı yaşayan yazarlar gibi yapmak. Bence bunu kendinize dert etmek yerine hayatınızı dolu dolu yaşamayı deneyin, farklı yerler görün, farklı müzikler dinleyin, yeni insanlarla tanışın, hiç bilmediğiniz kitaplar okuyun, farklı yiyecekler yiyin veyahut için; içinizdeki cümleler istemeseniz de açığa çıkacaktır.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı u.aslan

• **
  • 101
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2015, 13:40:05 »
"Hiçbirşey yazmayın, uzaklaşın" der kimi yazar, bence haklılar.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2015, 01:59:41 »
Hiçbir iş ilhamla olmuyor. İlham diye bir şeyin olmadığı apaçık ortada. Birçok yazar gibi oturup materyal toplamak lazım böyle zamanlarda. Oturup derken, oturmak zorunda değilsiniz. Gezerek, TheWalkingIdeas'ın dediği gibi hayatı dolu dolu yaşayarak ya da okuyarak. Bir fikir parıltısı gelecektir zaten. Ondan sonra o fikirle ilgili araştırma yapmak, toparlamak sağdan soldan. Siz yazmaya giden yolda yürümezseniz o yolun sonu size gelmez.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2015, 07:47:59 »
Hiçbir iş ilhamla olmuyor. İlham diye bir şeyin olmadığı apaçık ortada. Birçok yazar gibi oturup materyal toplamak lazım böyle zamanlarda. Oturup derken, oturmak zorunda değilsiniz. Gezerek, TheWalkingIdeas'ın dediği gibi hayatı dolu dolu yaşayarak ya da okuyarak. Bir fikir parıltısı gelecektir zaten. Ondan sonra o fikirle ilgili araştırma yapmak, toparlamak sağdan soldan. Siz yazmaya giden yolda yürümezseniz o yolun sonu size gelmez.
Bu fikir parıltısına ilham demiyor muyuz zaten?  :-\ Etraftaki uyaranlardan esinlenerek aklımıza gelen fikir vesaire şeyler; bu olmadan araştırma yapmamız veya yazmaya giden yolda hangi yoldan yürümemiz gerektiğini bileceğimizi sanmıyorum. Her iş ilhamla oluyor buna göre.

İlham, ''Inspiration'' dediğimiz kavramın eşanlamlıları olan ''Esin'' ve ''Fikir'' kelimelerine baktığımız zaman yorumunuzun kendi içinde çeliştiğini görüyorum.

Esin kaynağı = İlham kaynağı / Akla fikir gelmesi = İlham gelmesi

Aydınlatırsanız sevinirim. :)
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.