Kayıt Ol

Erol Günaydın Vefaat Etti

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Erol Günaydın Vefaat Etti
« : 16 Ekim 2012, 16:28:41 »

Tiyatro ve sinema sanatçısı Erol Günaydın , tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti.

Türk sinema ve tiyatrosunun usta ismi Erol Günaydın, Bodrum'da rahatsızlanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Sağlık Bakanlığı'nın da katkısıyla Günaydın, Kadıköy Acıbadem Hastanesi'ne sevk edilmişti. Uzun süredir burada tedavi altında kalan ünlü sanatçı, bugün hayatını kaybetti.

Günaydın'ın ölüm haberini kızı Günfer Günaydın'ın Twitter üzerinden duyurduğu öğrenildi.

Erol Günaydın kimdir?

Erol Günaydın, (d. 16 Nisan 1933; Akçaabat, Trabzon), Türk sinema ve tiyatro sanatçısı.

Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955'te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda "Papaz Kaçtı" adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960'da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT'de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilmiş bir nehir-söyleşi 2007 yılında "İki Kalas Bir Heves" başlığı altında kitaplaştırılmıştır.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: Erol Günaydın Vefaat Etti
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2012, 17:10:19 »
Cennet Mahallesindeki azgın dede ile aklıma yer kazımıştın büyük usta.Allah rahmet eylesin.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2012, 17:48:25 »
Gerek Türk Sineması gerek Türk dizi sektörünün gelişiminde çok büyük pay sahibidir. Unutmayacağız...
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Ekim 2012, 18:07:26 »
Yaklaşık on beş yıllık hayatımın her bölümünde televizyonda, medyada veya tiyatroda gördüğüm, usta bir sanatçıydı kendisi. Öldüğü kolay kolay hatırlanmayacak, her zaman kalplerde ve zihinlerde yaşayacak bir kişidir bence. Şu dönemlerde Türk sinema ve televizyonunun "GERÇEK" sanatçıları bir bir göçüp gidiyor. Ryld Argith'in de dediği gibi; asla unutmayacağım.

Ayrıca kızının, babasının ölüm haberini Twitter üzerinden bildirmesine üzüldüm. Zira bazı ortamlar, bazı olayları ve şahsiyetleri taşıyabilecek kadar iyi ve gerçekçi değildir. İnternet de bunlardan biri. En azından ben böyle düşünüyorum.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2013, 17:49:57 »
Cennet Mahallesindeki azgın dede ile aklıma yer kazımıştın büyük usta.Allah rahmet eylesin.

Yazacaklarımı yazmışsın . Allah rahmet eylesin , mekanı cennet olsun.