Kayıt Ol

Kitap (mümkünse seri) önerisi

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Kitap (mümkünse seri) önerisi
« : 12 Eylül 2013, 10:20:54 »
Merhabalar,

Uzun bir aradan sonra tekrar kitap okumaya ve fantastik edebiyata gönlümün kaymaya başladığını fark ettiğimde (aynı zamanda kayıprıhtıma da aynı dönemde üye olmuştum) nereden başlasam sorusuna eskiden okuduğum ve hayran olduğum serilerle başlayayım, onları tekrar okuyayım diye karara bağlamıştım.

Salvatore'nin emin değilim ama 15-16 kitabını okudum sanırım Unutulmuş Diyarlar serisinde hala okumadığım kitaplar var ama biraz farklılık olsun diyerek Ejderha Mızrağına geçip ilk üçlemeyi okumuştum ve şimdi de Kayıp Tarihçelere başladım (her ne kadar hepsini daha önce okumuş olsam da insan unutuyormuş. Dolayısıyla sonunu bilsem bile gelişme süreci bana tamamen yeni gibi geliyor).

Yalnız özellikle Ejderha Mızrağı'nı okurken biraz sıkıldığımı daha doğrusu alışık olduğum üzere saatlerce okuyamadığımı/bağlanamadığımı hissettim. Oysaki yıllar önce açık ara en sevdiğim seriydi. Bu site sayesinde öğrendiğim John Scalzi'nin serisi ve Dresden Dosyalarını ise büyük bir şevkle okudum aynı dönemde. Neden bilmiyorum ama EM serisi şuanda bana çekici gelmiyor.

Dolayısıyla daha önce okumamış olduğum ve sizlerin şiddetle önerdiği bir seri yada birçok seriye ihtiyacım var. Zaman Çarkını düşünüyordum ama binlerce sayfalık bir senaryoya dahil olmadan önce birkaç farklı yazarı daha deneyimlemek istedim.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisini düşünmüyorum bu arada belirteyim :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Kitap (mümkünse seri) önerisi
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2013, 10:32:36 »
Elantris'i öneririm. 600 küsur sayfa olmasına rağmen Ejderha Mızrağı kadar hızlı ve de inanılmaz bir keyifle okunan bir kitap. Dresden ve Yaşlı Adam'la birlikte en çok tavsiye ettiğimiz kitaptır kendisi. Brandon Sanderson ile de tanışmış olursunuz hem.

Amber Yıllıkları da seriyi okuyan herkesten çok fazla övgü alıyor. Ben henüz okumadım, fakat tekrar basılmayacağını duydum. Hazır piyasada bulunur durumdayken kapmakta fayda var gibi. Malkavian bu konuda daha bilgili. Ayrıca Pdf hali internette var, fikir sahibi olmak için bakılabilir.

Keyifli okumalar.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Eylül 2013, 10:34:14 »
Elantris'i listeye alıyorum hemen. Çok teşekkürler :)

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Eylül 2013, 10:45:03 »
Şu aralar okuduğum Feist'in Gediksavaşları'nı öneririm. Ana seri (ilk 4 kitap) alışıldık öğeler, durumlar içeren bir seri iken serinin devamında apayrı bir kurgu görüyoruz. Pek işlenmemiş detaylara değinen Feist benim ilgimi özellikle genelde yok sayılan detaylar, olaylara değinerek onları da hikayeye katarak benim ilgimi çekti. :)

Not: Bu ana dörtlemenin güzel olmadığı anlamına gelmiyor. Onlarda çok güzel :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2013, 12:10:03 »
Son cümleye kadar Buz ve Ateşin Şarkısı'nı önermek geçiyordu aklımdan. Neil Gaiman'ın kitaplarını önereyim ben de.

Çevrimdışı Jill Valentine

• *
  • 36
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Eylül 2013, 12:22:00 »
Yerdeniz serisinini öneririm. Kitaplar sayfa bakımından kısa olmasına rağmen, hemen girebilirsiniz Ursula K. LeGuin'in dünyasına. Şaşırıyorum aslında, kitap önerisi isteyen arkadaşlara, bu serinin hiç önerilmemesine.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Eylül 2013, 12:32:44 »
Hep aynı türden fantastik kurguları okumak istemiyorsan;
Amber Yıllıkları Serisi (10 kitap ama ilk üç kitap birleştirilerek piyasaya sunuldu Türkiyede),
Bartimaeus Üçlemesi (400 er sayfa üç kitap/ Dipnotlardan nefret eden bana dipnotları sevdiren kitap),
Temeraire Üçlemesi (Fransa ve İngiltere arasındaki yüzyıl savaşlarının geçtiği dönemlerde donanmalara ek olarak Ejderhaların hava birlikleri olarak kullanıldığı hoş bir tarihi fantastik seri)
Dresden Dosyaları ( Şimdilik 4 kitabı Türkçeye çevrildi ama hepsi de başarılıydı Ayrıca serinin tamamı yanlış hatırlamıyorsam 14 kitap)
Otostopçunun Galaksi Rehberi (Espiri ile karışık bir uzay bilim kurgusu arıyorsan.)

Edit: Ben bunları öneriyorum, sonra kimse okumuyor. Aradan biraz zaman geçince bunun gibi bir başlık açılıyor. Yine öneriyorum. Sonra yine okunmuyor. Güzel bir kısır döngü oluyor benim için :)  Kapaklarında sixpack-show yapan 16 yaşında gençlerin olduğu kitaplar mı önersem artık ne yapsam da bu kısır döngüyü kırsam bilemedim.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Eylül 2013, 13:04:51 »
Yeterince okuyacak kitabim oldu sanirjm tesekkur ederim :)

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Eylül 2013, 13:18:04 »
Patrick Rothfuss - Kral Katili Güncesi Serisi.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Eylül 2013, 14:00:33 »
 Nedense ben bu başlıklara hep aynı iki seriyi öneriyorum :) Ursula K. Leguin'den "Yerdeniz Serisi" ve Patrick Rothfuss'den  "Kral Katili Güncesi".

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2013, 21:36:17 »
az önce başka bir konudada yazmıştım burayada yazayım aynı kitapları :)
1-Kral Katili Güncesi
2-Amber Yıllıkları
3-Buz ve Ateşin Şarkısı. Düşünmüyorum demişsin.Fazla popüler olduğu için mi başlamak istemiyorsun.Bence çok büyük bir hata :) Forumda yeniyim kusura bakma niye diye soruyorum başka bir nedeni varsa sen bilirsin tabii ama okumadıysan çok şey kaçırıyorusun.

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Ekim 2013, 21:45:32 »
bence yüzüklerin efendisi , harry potter ve karikatürlerle dolu saftirik serisi  çok güzelller bir sürü fantastik seri var ama bence arsında komik ve günlük şeylerde gerektiğini düşünüyorum harry potter sa benim hayatım :D