Kayıt Ol

Edebiyat-Dil Anlatım Öğretmenlerimiz

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Edebiyat-Dil Anlatım Öğretmenlerimiz
« : 26 Eylül 2013, 18:31:43 »
Birazdan söyleyeceklerim pek eğlenceli değil. Lakin anlatacaklarım kara mizahtan başka bir şeyde değil.

Şu ana kadarki tüm Türkçe öğretmenlerim kurgu edebiyatına hor gören gözlerle baktılar. Bazıları; sonuçta o da bir kitap ve kitap okumak güzel şey diye baktılar. Fakat asla edebiyatta kendine yer bulamadı. Bu konuda her gün elimden geleni yaptım ama nafile. Bu başlığı açmamın nedeniyse bugün başıma gelenler. Gelelim konuya:

Bugün edebiyat öğretmenim bir konuda örnek verirken: "Mesela fantastik kurgunun öyküsü olmaz. Romanı yazılır lakin fantastik kurgu öyküsü ya da hikayesi yoktur." dedi.

Ben bir saniye bile kaybetmeden: "Hocam öyle şey mi olur. Tabi ki de fantastik kurgunun öyküsü olur. Bir sanat dalı nasıl hor görülür." dedim. Hoca neden böyle bir tepki verdiğimi anlayamamış olacak ki soran gözlerle baktı. Ama ben bir şey diyemeden arkadaşlarım:

"Hocam Şahin'in damarına bastınız" dediler. Ama hoca geri adım atmadı. Ben devamında başka bir şey söyleme gereği duymadım susmamın gerekli cevap olduğunu düşündüm.

Peki sizin Türkçe öğretmenlerimiz? Benim yaşadığım bu sıkıntıları sizde yaşıyor musunuz? Konuyu bu bölüme açma nedenim bu resmen KARA MİZAH başka bir şey değil...

Sizde böyle olaylar yaşadıysanız anlatın ağlanacak halimize gülelim. Hem belki bir çözümde buluruz. :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Edebiyat-Dil Anlatım Öğretmenlerimiz
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2013, 18:37:33 »
Sana biraz dar görüşlü öğretmenler çatmış o zaman. Benimkiler hep gayet anlayışlıydı, sevmeseler bile saygı duyarlardı, sadece fantastiğe değil Türkiye'de pek kendine yer bulamamış korku vs tarzı türlere de. Hatta lisede bir tanesini Poe'ya başlatmışlığım var. Bilmem ama hala devam ediyor mudur okumaya? Hayırsızlık yapmayıp ziyarete gitmek lazım. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2013, 19:18:09 »
Ben de okul hayatımda birçok problem yaşamıştım fantastik kitaplar okumam nedeniyle. Oku ama okulda okuma diyen dar görüşlü hocalarım da olmuştu ama neyse ki artık o itici mecrada bulunmuyorum.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2013, 20:17:51 »
Bizim müdür okulda arama yaparken bile okuduğum kitaplara uzaydan gelmiş gibi bakardı.Ve hiç bir hocanın sınıfa fantastik bir kitap önerdiğini duymadım :D

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2013, 20:21:41 »
Üniversitenin ilk senesinde Türk Dili ve Edebiyatı dersime giren okutman; bir defasında herkesten bir kitap anlatmasını istemişti. Okutman da kendisini derslerde sürekli belli eder, dinci birisi olduğunu fark ettirirdi ve arkadaşlarımın çoğu sırf bu yüzden dini temalı kitaplar anlatmıştı ben de herhangi bir inatlaşma olmaksızın, sadece o kitabı okuduğum için bir fantastik roman anlatmış ve sonuçta sözlü notu olarak 20 puan almıştım. Diğerlerini kaç puan aldığını söylememe gerek yok herhalde. Ki ben kitabı anlattıktan sonra hocanın tek tepkisi: "Böyle kitap mı olur, çok saçma" olmuştu.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2013, 20:24:23 »
Üniversitenin ilk senesinde Türk Dili ve Edebiyatı dersime giren okutman; bir defasında herkesten bir kitap anlatmasını istemişti. Okutman da kendisini derslerde sürekli belli eder, dinci birisi olduğunu fark ettirirdi ve arkadaşlarımın çoğu sırf bu yüzden dini temalı kitaplar anlatmıştı ben de herhangi bir inatlaşma olmaksızın, sadece o kitabı okuduğum için bir fantastik roman anlatmış ve sonuçta sözlü notu olarak 20 puan almıştım. Diğerlerini kaç puan aldığını söylememe gerek yok herhalde. Ki ben kitabı anlattıktan sonra hocanın tek tepkisi: "Böyle kitap mı olur, çok saçma" olmuştu.

Ah bu hocalar ah :(

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #6 : 26 Eylül 2013, 20:29:34 »

Çok merak ettim neye dayanarak 20 puan verdi? Nasıl gerekçelendirebilir bir insan bunu?
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2013, 20:39:47 »
Erymnys, gerekçe bulmaktan basit ne var? Slayt gösterisini beğenmez, anlatımı beğenmez, ses kontrolünü beğenmez... Üniversitenin ilk senesindeki bir çömezin 100 kişi önünde bir şeyler anlatmasını düşün. :) Ama neyse ki yine de geçmiştim dersinden. :)

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Eylül 2013, 20:40:25 »

Çok merak ettim neye dayanarak 20 puan verdi? Nasıl gerekçelendirebilir bir insan bunu?

Ben pek şaşmadım doğrusu. Bende din dersinde hocam ne okuyorsun dediğinde bir şevkle okuduğum Silmarillion'un başlarını anlatmıştım. Sonuç az çok tahmin edilir. (O kadar aşırı olmasa da olumlu görüş almadım)

Ama artık Fantastik Kurgu bunlara alışmış olmalı. Okurlarının satanist vb. şekillerde adlandırıldığı günleri daha sadece 6 senelik okuru olmama rağmen biliyorum. Ama beni en çok şaşırtan Türkçe öğretmenlerindeki bu tavır :(
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #9 : 26 Eylül 2013, 21:03:20 »
Erymnys, gerekçe bulmaktan basit ne var? Slayt gösterisini beğenmez, anlatımı beğenmez, ses kontrolünü beğenmez... Üniversitenin ilk senesindeki bir çömezin 100 kişi önünde bir şeyler anlatmasını düşün. :) Ama neyse ki yine de geçmiştim dersinden. :)

Ben aslında işin mantığını saçma buluyorum. Edebi bir eseri herkes farklı yorumlar ve bu yorumlar üzerinden bireylerin değerlendirilmesi kadar saçma birşey yok. Adı üstünde edebiyat bu, nasıl yorumladığım tamamen bana kalmış. Karşımdakinin görüşüyle uyuşmayabilir ama bu bir görüşün yanlış diğerinin doğru olduğu anlamına gelmez. Herhangi bir şekilde puanlanamaz bu. Ancak kanıtlanmış doğrulardan bahseden bir kitap üzerine puanlanabilecek bir sunum hazırlanabilir aksi halde edebi bir eser üzerine hazırlanmış her sunuma tatmin eden bir not verilmesi gerekir bence. Ki eğer ders de hitabet veya görsel sanatlarla ilgili bir ders değilse ne ses tonundan puan kırılabilir ne de slaytlardan.

Çok kin güdüyorum şu an o hocana. :D

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Eylül 2013, 21:29:16 »
Böyle bir konu zaten vardı gençler, üzgünüm :P. Utan Şahin, utan Bak var olan bir konuyu açtın :D.

Çevrimdışı Calypso

• *
  • 28
  • Rom: 0
  • Doldurun kadehleri, içelim beraber
    • Profili Görüntüle
    • Goddess Calypso | Calypso'nun Fanfic Arşivi
« Yanıtla #11 : 01 Temmuz 2014, 14:44:55 »
Hiç sıkıntı yaşamadım bu konuda. İlkokuldaki öğretmenim kitap okutur sonra o kitaplardan sınav yapardı ve fantastik kitap okuttuğu bile olmuştu. Elimde fantastik kitap gören öğretmenlerimin hiçbiri bana "Bunu niye okuyorsun?" demediler. Ama sadece fantastik edebiyata takılı kalmamak lazım, başka şeyleri, klasikleri de okumak lazım.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Temmuz 2014, 19:46:54 »
   Kusura bakmayın, şu ana kadar tanıdığım hiçbir Türk Edebiyat'ı öğretmenimin Fantastik Edebiyat ile ilgilendiğini veya saygı gösterdiğini görmedim ama Dil Anlatım öğretmenlerimin hepsi bu konuda anlayışlıydı.Hem Dil Anlatım hem de Türk Edebiyatı derslerine girenler de var, lakin bana bu şekilde denk geldi.
   En azından Dil Anlatım öğretmenlerim bu konuya saygılıydı, Tolkien okumuş ve takdir etmiş fakat tutkunu olmamış bir öğretmenim vardı hala da çok büyük saygı duyarım kendisine, sevmese de en azından saygı duymasını biliyor.Olaylara objektif bakabilen bir insan sanırım.Bir diğeri de Yerdeniz'i bana performans ödevi olarak vermişti..Türk Edebiyatı öğretmenlerim ise elimde 700-1000 sayfa arası bir Fantastik Edebiyat kitabı gördüler mi manyak mısın bunu okuyorsun tribine giriyorlar nedense.''Türk Edebiyatı'' öğretmenim olduklarından ve Fantastik Edebiyat'ı Türk Edebiyatı'na yaraştıramadıklarından mı yoksa sevmediklerinden veya saçma bulduklarından mı bilmiyorum, lakin biliyorum ki burası ''Türkiye'' ve bu tepkiler bu yüzden.
Hatta size bir monolog yazayım, bu monolog bu eğitim-öğretim yılının ilk döneminin son zamanlarına doğru gerçekleşti;
Türk Edebiyatı öğretmenim dersi boş bırakacak ve ben Taht Oyunları'nı çıkardım, okumaya başladım.
Öğretmen; ''Oğlum, iyi misin? bu kadar kalın şeyi okumakla ne uğraşıyorsun?''(Kendince; ''Daha yararlı şeyler oku.'' diye nasihat verecek.) dedi ve gitti.
   Demek ki bazı öğretmenler Fantastik Edebiyat'ı okumayı boş bir uğraş olarak görüyor, bir sanat boş bir uğraş olarak görülüyor, dediğim gibi ''Türkiye''.Ben kesinlikle ülkemizi kötülemek için söylemiyorum bunları, yanlış anlaşılmasın ama bu kültürümüz ve eğitim sistemimizin gerçeğidir.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.