Kayıt Ol

Tolkien’in Ağacı - Sabri Gürses (Derleyen)

Çevrimdışı Denaro Forbin

  • *****
  • 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Tolkien’in Ağacı - Sabri Gürses (Derleyen)
« : 19 Kasım 2013, 17:33:05 »

Alıntı
   “Her ağacın düşmanı vardır, bazılarını savunanlar çıkar. Genellikle bu nefret akıldışıdır, büyük ve canlı olan her şeyden, kolayca ehlileştirilemeyen ya da yok edilemeyen her şeyden korkmaktan kaynaklanır, ama akılcı gibi görünen açıklamalarla gizlenebilir bu korku.

    Ben bütün eserlerimde düşmanlarına karşı ağaçların tarafını tutarım. .. Ağaçların büyümekte hâlâ direndiği her yerde elektrikli testerenin vahşi sesi hiç kesilmiyor.”
    - J.R.R. Tolkien

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’yle fantazya edebiyatında benzersiz bir dönem başlatan Tolkien’in ağaç sevgisi nedense bir ölçüde gölgede kalmıştır. Oysa Tolkien’in mitolojik fantazyasında da olduğu gibi dünyanın bütün mitolojilerinde Ağaç merkezde yer alır, karıncaları, sincapları, cinleri, goblinleri, elfleri ve elbette hobbitleri içinde barındırır.

Sabri Gürses’in hazırladığı bu derlemede, fantazya dünyasının en önemli kahramanlarından olan ağaç çobanı Entlerin yaratıcısı Tolkien’in yapıtını ağaç perspektifinden değerlendiren yazılara yer veriliyor. Colin Wilson, Claudia R. Finseth, W. H. Auden, Edmund Wilson, Peter S. Beagle, W.E. Ratliff ve C.G. Flinn imzasını taşıyan, aynı zamanda onun hakkında yazılmış ilk eleştiriler olan bu yazılar, ilginç bir fantastik ağaç edebiyatı eleştirisi ortaya çıkartıyor.

Ayrıca kitabın önsözüne BURADAN ulaşabilirsiniz.

Çevirisini de Sabri Gürses’in üstlendiği kitabın kapak tasarımı ise Arzu Taşçıoğlu’na ait. Çeviribilim Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Tolkien’in Ağacı - Sabri Gürses (Derleyen)
« : 19 Kasım 2013, 17:33:05 »