Kayıt Ol

Yardım:Ölüm Yiyen ve Ruh Emici Kargaşası

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Yardım:Ölüm Yiyen ve Ruh Emici Kargaşası
« : 05 Temmuz 2010, 20:43:43 »
İşte psikolojimi bozan bir durum.
Harry Potter'da okuduğum kitaplar:Felsefe Taşı,Melez Prens,Ölüm Yadigarları.Filmler:Tümü.
-----------------------------
Şimdi bu Ölüm Yiyen/Ruh Emici İngilizce Death Eater.Mesela Azkaban Tutsağında gördüğümüz siyah pelerinli uçuşan şeyler Ruh Emici.Malfoy,Bellatrix falan da Ölüm Yiyen olarak biliyorum.Ama bir sitede
Spoiler: Göster
Hortkuluk Avcısı
ingilizce Versiyonda ikisine de DeathEater denildiğini okudum.Peki Ölüm Yiyen ve Ruh Emiciler aynı şey mi?Türkçeye çevrilirken mi ayrı olarak isimlendirilmiş?Yoksa İngilizce verisyonda da mı farklılar?Eğer Aynıysa örneğin Bellatrix birden uçuşan pelerinli siyah bir iskelete dönüşüp ruh emebilir mi?

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yardım:Ölüm Yiyen ve Ruh Emici Kargaşası
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2010, 22:35:31 »
Ruh emiciler Azkaban hapisanesinin koruyucuları. İnsanların iyi ve mutlu düşüncelerini yok ederler, ayrı bir yaratık sınıfına aittirler. İnsanlarla alakaları yoktur.

Ölümyiyenler Voldemort'un yandaşları, uşakları. Büyücüdürler, kötüdürler, insandırlar.

İkisi arasında herhangi bir bağ yok. Büyük ihtimalle sen yanlış anlamışsın o sitede geçen olayı, aslında buraya alıntı şeklinde yapıştırsan daha rahat yorum yapılabilinir. Ama temel olarak çevirmede bir yanlışlık yok, ikisi tamamiyle farklı şeyler.

Azkaban Tutsağı'nı okuduğunda zaten bu ayrımı tam olarak yapabileceğine inanıyorum.

Bu arada; ruh emicinin ingilizcesi 'Dementor', ölüm yiyenin ingilizcesi 'Death Eater'dır.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2010, 23:07:18 »
Oh Çok Şükür!Çok Sağol...Ben ikisi arasında farklar olduğunu biliyordum.Ama dün akşam orayı gezerken gördüm."Ulan o kadar filmi binlerce kez izledin,3 kitabı okudun,hiç i bir şey anlamaışsın sen!"dedim kendime. :D Ayıp etmişim. :DNeyse.Rahatladım.Teşekkürler.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2010, 23:25:00 »
Malesef Malfoy'un babasına Melez Prens'de (film) Ölüm yiyen deniliyordu, trende gittikleri sahne...Kıl oldum hacı
May the force, be with you.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2010, 23:28:33 »
Malesef Malfoy'un babasına Melez Prens'de (film) Ölüm yiyen deniliyordu, trende gittikleri sahne...Kıl oldum hacı

Ölüm Yiyen zaten?

Ruh Emiciler yaratık, Ölüm Yiyenler Voldemort'un yandaşları ve insan. Yani Malfoy'un babası Ölüm Yiyen, doğrudur.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2010, 23:29:17 »
Ölüm Yiyen zaten?

Ruh Emiciler yaratık, Ölüm Yiyenler Voldemort'un yandaşları. Yani Malfoy'un babası Ölüm Yiyen, doğrudur.

Pardon ya, Ruh Emici diyorlardı :D Benim hatam...
May the force, be with you.

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #6 : 06 Temmuz 2010, 00:09:25 »
Hah!Bir de o vardı! :D  Hatta Harry Malfoy un da Ölüm Yiyen olduğunu anlatırken Ron anlamamıştı.(her zaman ki gibi :D :D :D ) Hermione:Harry Malfoy'un bir Ruh Emici olduğunu söylemeye çalışıyor. demişti. MİYDİ? :D Yani öyle hatırlıyorum. :)

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2010, 20:06:14 »
Evet filmlerde ölüm yiyenlere ruh emici diyorlar
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2010, 21:17:49 »
Bazılarında...