Kayıt Ol

Babam Süt Peşinde - Neil Gaiman

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Babam Süt Peşinde - Neil Gaiman
« : 29 Mart 2015, 14:14:11 »

Neil Gaiman’dan “Babam Süt Peşinde” Yakında Çıkıyor!

Ünlü İngiliz yazar Neil Gaiman’ın daha çok genç okurlara hitap eden son romanı Babam Süt Peşinde, yakında raflardaki yerini alacak. Yurt dışında yayınlandığından beri yazarın hayranları tarafından Türkçeye çevrilmesi beklenen kitabın tanıtımına Tudem Yayınları’nın Bahar Kataloğu‘nda rastladık.

Haberin devamı ve kitabın tanıtım yazısı için sizi buraya alalım.

Haber: Gürkan "Elendil_XX" Akkaya

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
Kitabın Amerikan ve İngiliz versiyonu farklı çizerlerle çalışmıştı. Biri Chris Riddell, diğeriyse, Türkçe baskısında da göreceğimiz Scottie Young. Yalnız kitabın adı hoşuma gitmedi. "Fortunately, The Milk..." çok ikonik bir addı. Spoiler vermemek için çok ayrıntısına girmeyeceğim ama o söylem kitapla doğrudan alakalı. Ben "Neyse ki Süt..." gibi daha doğrudan bir çeviriyi tercih ederdim.

Kitap çok eğlenceli ve bize Neil Gaiman'ın neden bugün olduğu yerde olduğunu gösterir nitelikte. Çok basit bir şey anlatıyor.
Baba, anneleri evde yokken, çocuklarına süt almak için dışarı çıkar ve çok geç kalır. Çocukları da huysuzlanır. Böyle olunca baba başlar neden geç kaldığını anlatmaya... Tüm bu hikaye boyunca da çocukları babalarının uydurduğunu kanıtlamak için hikayede açıklar aramaya çalışır.

Çıksa da okusak, okutsak.

Not: Harika bir ilk okuma kitabı hediyesi olur okula yeni başlayan yakınlarınız için.
Harika bir birlikte okuma etkinliği olur okul öncesi çocukları için.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Ben "Neyse ki Süt..." gibi daha doğrudan bir çeviriyi tercih ederdim.

Kitabın Türkçeleştirilmiş adını görünce ben de bunu düşündüm. Halbuki orijinal adı çok hoşuma gitmişti. Bende istemsiz bir tebessüme neden oluyordu.

Uzun zamandır merak ettiğim, sadece adıyla bile gözümü üzerine çekmiş bir kitaptı. Kitabı İthaki'den bekliyordum, ama TUDEM'den çıkacak olmasından da rahatsız değilim. Güzel işlere imza atan bir yayınevi. Kapağı da orijinal haliyle almaları çok hoş olmuş. Şimdiden süt peşindeki bir babamın Gaiman yorumuyla neler yaşayacağına dair heyecanlıyım.

Alıntı
Not: Harika bir ilk okuma kitabı hediyesi olur okula yeni başlayan yakınlarınız için.
Harika bir birlikte okuma etkinliği olur okul öncesi çocukları için.

Ben kendi kendime okuyacağım :(.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Babam Süt Peşinde - Neil Gaiman
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2015, 11:18:27 »
Kitap satışa çıkmış :). Fiyatı makul görünüyor.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2015, 13:13:08 »
Yehuu sonunda. Arkadaşımdan kitabın orjinalini edinmiştim, fakat henüz okumadım. Çevirisini alıp ikisini aynı anda okumayı planlıyorum.

Bendeki güzel çizimler Chris Riddell'a ait fakat Türkçe baskıda bu çizimler olmayacağını yazmış Orçun abi. Diğer çizimleri merakla bekliyorum.

Adının ise "Neyse ki Süt..." diye çevrilmesini tercih ederdim ama "Babam Süt Peşinde" ismi de fena değil.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2015, 16:50:57 »
Adının ise "Neyse ki Süt..." diye çevrilmesini tercih ederdim ama "Babam Süt Peşinde" ismi de fena değil.

Kitabı okuduktan sonra, adının neden önemli olduğunu göreceksiniz.

(dedi ve gitti)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2015, 14:46:13 »

(dedi ve gitti)

Bu mesaja Türkçe olan baskıyı okumuş İngilizce olanını bitirmek üzere olan Bengü olarak cevap yazıyorum: Evet, gördüm! Genel çeviri benim için ortalama üstü fakat daha iyi olabilirdi diyorum. Ama kitap ismi direkt sınıfta kaldı kitabı okuyunca.

Kitabın kendisi hakkındaki yorumum ise bir Coraline olmasa da sevilecek bir Gaiman çocuk kitabı olduğudur. Okurken zevkle okudum ama Coraline ayrı.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Ekim 2015, 16:08:29 »

(dedi ve gitti)

Bu mesaja Türkçe olan baskıyı okumuş İngilizce olanını bitirmek üzere olan Bengü olarak cevap yazıyorum: Evet, gördüm! Genel çeviri benim için ortalama üstü fakat daha iyi olabilirdi diyorum. Ama kitap ismi direkt sınıfta kaldı kitabı okuyunca.

Kitabın kendisi hakkındaki yorumum ise bir Coraline olmasa da sevilecek bir Gaiman çocuk kitabı olduğudur. Okurken zevkle okudum ama Coraline ayrı.

Coraline bir çocuk kitabı değildir efendim, lütfen. Sadece çocuk kitabıymış gibi davranır, fakat yetişkinlerde bıraktığı etki çok daha büyük. Çocuk veya yetişkin kitabı olarak sınırlamak haksızlık olur bu esere.

Öte yandan bu kitap gerçekten keyifli görünüyor. Gaiman olduktan sonra hata yapmak zor, bir göz atacağım kesinlikle.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Eylül 2016, 15:09:19 »
Yıllık iznimde, öldürücü derecede güneşli bir günde okudum bu kitabı. Çizimleri harikaydı. Ben çizimleri kitabın kendisinden daha çok sevdim :)

Neil Gaiman ile garip bir ilişkimiz var. Seviyor-sevmiyor yaşıyoruz kendisiyle. Kimi eserlerini beğeniyorum, kimilerindeyse büyük çaplı hayal kırıklığı yaşıyor ve kendisinden uzaklaşıyorum. İşte bu kitap o sevdiklerim kategorisine girdi.

Özellikle olayların birbirine bağlanışı çok hoştu. Bu kısımlar Gaiman'ın yazarlık konusundaki tecrübesi ve yetkinliğine önemle parmak basıyor. Öte yandan, baba figürünün anlattığı ve ilişkilendirdiği, birbirinden absürt hikayeler de oldukça tanıdık :) Herkesin ailesinde (babası olmasa bile) böyle bir akraba mutlaka vardır diye düşünüyorum. Hele de çocukların bunların hiçbirine inanmadıkları halde babalarını bozmak yerine hikayeye dahil olmaları pek bir keyifliydi.

Her yaşa hitap eden, çizimlerini ayrıca takdir ettiğim küçük bir kitaptı bu. Çeviri ve editörlüğü de başarılıydı. O değil de, sütü de çok severim hani. Süt peşinde bunca şeyi yaşamış (?) bir babanın çocuğu olmak da bir ayrıcalık olsa gerek.