Kayıt Ol

Güvenlik

Güvenlik
« : 17 Şubat 2014, 20:50:20 »
Komşumuzun uzun ve zorlu geçen hamileliğinin nihayet bitmiş olduğunu, doğum için hastaneye kaldırılmış olduğunu duyduğumuzda hepimiz çok sevinmiştik. Son dokuz ay normalde olması gerektiğinden çok daha sancılı ve şanssızlıklarla dolu geçmişti kadıncağız için. Nihayet sabrının karşılığını alacağını, talihsizliklerinin biteceğini düşününce onun ve iyi kalpli, nazik eşi için çok seviniyordum.

Bebeğin doğumdan sonra öldüğünün haberini aldığımızda ise ailece yıkıldık. Kimseye zararı olmayan, herkesin çok sevdiği komşularımızın başına böyle bir şeyin gelmesi çok büyük bir haksızlıktı.

Bebeğin cenazesinde ellerimi önümde kavuşturmuş, komşularımın ağlamalarını seyrederken aklımdan bu düşünceler geçiyordu. Cenaze arabasından minicik tabutu çıkarıldığında ise sayı olarak çok az olan siyaha bürünmüş grubumuza bir sessizlik çöktü.

Bir tuhaflık vardı.

Tabut mezara indirilirken babamın kulağına fısıldadım;

“Tabut neden metalden yapılmış baba? Ve neden o kadar çok vida kullanmışlar?”

Babam cevap verdi;

“Dün görüştüğümüzde anlattılar. Şartlar onu gerektiriyormuş, güvenlik önlemiymiş.”

“İyi de baba, kim ne ister yeni doğmuş bir bebeğin cesedinden? Tabutunu açıp ne çalacaklar içinden?”

Babam birkaç saniye tereddüt ettikten sonra kulağıma eğilip sadece benim duyabileceğim bir şekilde fısıldadı;

“Metal olmasının sebebi hırsızların girmesini engellemek değil oğlum.

Tabutun bu denli sağlam olmasının sebebi içindekinin dışarıya çıkmasını engellemek.”
"The woods are lovely, dark and deep,  
  But I have promises to keep,  
   And miles to go before I sleep,  
    And miles to go before I sleep."

Sentetik Distopya tüm kitap sitelerinde mevcuttur a dostlar. (Ayrıca, daginikoda.com'a bir bakın derim)

Çevrimdışı duhan

• **
  • 284
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Güvenlik
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2014, 08:22:47 »
Kısa ve vurucu hikeyelerinize aşina plduğumuzdan devamının olmadığını tahmin ediyorum.ancak bu haliyle çok yavan bulduğumu affınıza sığınarak belirtmek isterim

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2014, 11:00:18 »
Bende yanlış anlaşılmak istemiyorum ama daha önceki hikayelerinizi de göz önüne aldığımızda burada bir tını eksik kalıyor :) Belki sizde bunu farketmişsinizdir , paylaşımınız için teşekkür ederim, elinize sağlık.
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2014, 11:29:14 »
Teşekkür ederim görüşleriniz için! Bu son paylaştıklarıma nazaran biraz daha eski bir yazım. İlk denemelerimden. Peki bana bu içten ve güzel eleştirilerinizle ilgili olarak birkaç tavsiye vermenizi rica edebilir miyim?

Yani örneğin ne olsaydı daha güzel olurdu mesela? Kendimi geliştirmek isterim belirteceğiniz yönlerden.

Tekrar teşekkür ediyorum efendim :)

Sentetik Distopya tüm kitap sitelerinde mevcuttur a dostlar. (Ayrıca, daginikoda.com'a bir bakın derim)

Çevrimdışı duhan

• **
  • 284
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2014, 12:02:17 »
Teşekkür ederim görüşleriniz için! Bu son paylaştıklarıma nazaran biraz daha eski bir yazım. İlk denemelerimden. Peki bana bu içten ve güzel eleştirilerinizle ilgili olarak birkaç tavsiye vermenizi rica edebilir miyim?

Yani örneğin ne olsaydı daha güzel olurdu mesela? Kendimi geliştirmek isterim belirteceğiniz yönlerden.

Tabutun metal ve vidalı olmasının sebebini açabilirdiniz mesela. Tamam içinde normal olmayan bir bebek var ama nasıl bir bebek bu ve niye bölye olduğunu biraz açabilirdiniz örneğin. Muallak kalan bir hikaye oldu benim için.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2014, 13:27:25 »

Öncelikle tekrar elinize sağlık. Diğer hikayelerinize nazaran hafif bir hikaye olmasına rağmen yine de güzeldi.

Şöyle yapabilirdiniz mesela; Bebeğin yanında annesi de ölür, toprağa indirilirken tabut düşer, içerisinde kimse yoktur. (parçalanmış vaziyette annenin cesedi de olabilir. veya ertesi gün gazetelerde çıkan hastane haberi eklenebilir.) Ya da hikayeyi yükseltecek birkaç bilgi daha doyurucu ve etkileyici olurdu sanırım.

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2014, 14:31:40 »
Daha önce de benzer bir yorum yapmıştım ki bu öyküdeki yorumlara bakınca sanırım sadece bu görüşte olan tek kişi ben değilim. Şansen değişik şeyler denemenizi öneririm. Giriş, gelişme ve sonuç içeren daha uzun soluklu öykülere adım atabilirsiniz mesela. Zaten yazdıklarınızı nasıl vurucu hale getireceğinizi biliyorsunuz ki uzun soluklu bir öyküde bu yeteneğinizi kullanarak çok güzel işler çıkarabileceğinize inanıyorum.

duhan arkadaşımızın dediği gibi bebek hakkında bilgiler almak daha iyi olabilirdi aslında. Vampir miydi, yaratık mıydı, onu bu şekilde gömerken etrataki kimsenin neden garipsemediği, daha önce de buna benzer şeyler var mıydı? Ana karekterimiz bu olayın peşinden gidip, vampir veya yaratık bebeklerle karşılaştığı bir maceraya atılabilirdi mesela. Temelinde güzel çıkış noktalarınız oluyor fakat öyküler sadece "gelişme" bölümünde kalıyorlar.

Yine de bu tip bir zorlamaya sevk etmek istemiyorum sizi. Siz bu tarzı benimsemişsiniz ve bu sizi ifade ediyor sonuçta. Ama bu tarzı fazla yazdığınız zaman yukarıdaki gibi yorumlar almayı da göze almanız gerekecektir. İnsanlar çabuk sıkılırlar. Değişik şeyler denemek gerekir arada :)

Emeğinize ve ellerinize sağlık.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Şubat 2014, 17:33:26 »
Immortal ve duhan'ın değerli yorumlarından sonra benim de diyeceklerim tekerrüre davetiye çıkarır sadece.

"Bir tuhaflık vardı" tabirinden sonra ayrıntıya girilmesini isterdim. Neden demir, neden vidalı ? O andaki düşünceleri ve ortamın atmosferi. Kendi hayal gücümle kendimi tedirgin edip sonra yapılacak olan açıklama ile rahatlamak veya daha da fazla tedirgin olmayı dilerdim. Ama fazla bir bilgi verilmeden direk sonuçlandırılması,  okuyucunun da hayal kırıklığı yaşamasına sebep vermekten ileri gidemiyor.

Lakin yine de beğenerek okudum , paylaşımınız için teşekkür ederim :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2014, 18:15:02 »
Tekrar merhabalar!

Küçük defterime sizlerin belirtmiş olduğunuz noktaları, fikirleri not aldım. İki vakte kadar yeni bir hikaye göndereceğim, bu noktalar baz alınarak.

Eklemek istediğiniz, vurgulamak istediğiniz bir şeyler olursa memnuniyetle kabul ederim, isterseniz özel mesaj olarak da olabilir. :)

İyi ki varsınız, teşekkür ediyorum!

Sevgilerimle, yakında görüşmek üzere.

« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2014, 18:21:05 »
ben tersi bir yorum yapacağım. daha uzun soluklu bir hikaye olması için daha fazla açılabilirdi tabii. ama daha da kısaltılsa daha vurucu olabilir gibi geliyor. mesela oradaki annenin varlığı bizim için bir şey ifade etmiyor ya da kahramanımızın babayla olan diyaloğu. böyle satırları gördükten sonra ister istemez konunun daha fazla açılması gerektiğini düşünüyor okur. oysa kahramanımız tek başına sadece birkaç iç ses ile mezarın başında olsa okurun dikkati dağılmamış, hikayenin temelini merak etmiyor olabilirdi. ya hikaye uzatılacak ya da okura yavan hissini veren açıklanmayan detaylar silinecek. ben kısa olmasını tercih ederdim. bilinmeyen korkutur :)