Kayıt Ol

Okuduklarım ve Okumam Gerekenlerle İlgili Tavsiyeleriniz

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Okuduklarım ve Okumam Gerekenlerle İlgili Tavsiyeleriniz
« Yanıtla #15 : 16 Mart 2014, 02:02:54 »
Yüzüklerin Efendisi'ni okurken sık sık sıkılıp söylenene yakın bir şey bile bulamayan tek ben miyim diyorum ben de yıllardır. Nasıl rahatladım şimdi.  :D İyi olmasına iyi, ama seriye atfedilenlerle karşılaştırıldığında ciddi hayal kırıklığı.

Gerçi Zaman Çarkı okuyup bitirebilmiş birinin bir kitaptan sıkılıp bırakması kolay değil. Çok ciddi sabırlı olsa gerek zaten. O yüzden sıkılma açısından pek problem olmaz herhalde. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 16 Mart 2014, 12:51:14 »
Zaman Çarkı'nın dili Yüzüklerin Efendisi kadar yormaz insanı. Evet, betimleme çok fazladır Zaman Çarkı'nda ancak bir fantastik evreni betimleme olmadan nasıl anlayabilirsiniz, nasıl o evrenin içinde yitip gidebilirsiniz ki?

Yüzüklerin Efendisi'ne gelince o, farklı bir amaçla, mitoloji yaratmak amacıyla yazılmış bir kitap. Bunu da zaten hissettiriyor okuduğunuzda. Beni de sıkan bu anlatım biçimi oldu sanırım. Hikayeye çok bağlanamadım. Belki de evrene yanlış eserle girmiş olduğumdan olsa gerek. Acaba evvelinde Silmarillion falan mı okumam gerekiyordu?
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Mart 2014, 12:56:02 »
Zaman Çarkı olaylar -uzunluğuna oranla- nadiren hızlandığı ve betimleme gereğinden çok fazla olduğu için bence daha çok yoruyor. Hatta dili en çok yoran fantastik kitap olabilir- Silmarillion'un baş kısımları hariç tabi. :D
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı egneth

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 19 Nisan 2014, 22:36:50 »
Her kitap filminden daha iyidir çünkü siz kafanızda kendiniz kurarsınız. Filmini izlemiş olsan da okuyabilirsin.

(Ve ben Yüzüklerin Efendisinden bir saniye bile sıkılmadım.)
I fear neither death nor pain.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 02 Mayıs 2014, 20:16:53 »
Abi O kadar çok kitap var ki hangisini okuyacağım karıştırıyorum.Ve çok fazla seri değiştiriyorum.

Ejderha mızrağı ilk kitaptan sonra Kara Elf'e geçtim.Anayurt'u okudum,beğenmedim.Hobbit'e başladım yarıda bıraktım Taht oyunlarını aldım şuan onu okuyorum.Harry Potter'dada 3. kitap daha.Taht Oyunları'nı çok beğendim.Ama biran önce Yüzüklerin Efendisi'ni okumak istiyorum...Acaba ne yapsam O.o

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 02 Mayıs 2014, 21:33:13 »
Abi O kadar çok kitap var ki hangisini okuyacağım karıştırıyorum.Ve çok fazla seri değiştiriyorum.

Ejderha mızrağı ilk kitaptan sonra Kara Elf'e geçtim.Anayurt'u okudum,beğenmedim.Hobbit'e başladım yarıda bıraktım Taht oyunlarını aldım şuan onu okuyorum.Harry Potter'dada 3. kitap daha.Taht Oyunları'nı çok beğendim.Ama biran önce Yüzüklerin Efendisi'ni okumak istiyorum...Acaba ne yapsam O.o

Arkadaşım kusura bakma ama bildiğin çorba olmuş seninki.  :-\ Bence Harry Potter serisini bitir.(Tabi tüm seri elinde mi bilmiyorum) Tek kitaplardan sonra da seri kitapları bitirmeye çalış.

Not:Bence kitaplara gereken değeri vermeyip seriden seriye atlaman, kafa karışıklığına neden oluyor.Özellikle fantastik eserlerde yaratılan dünyanın içine kendini bir şekilde adapte etmen gerek ki zevk alabilesin.En azından bende öyle oluyor.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 03 Mayıs 2014, 22:44:52 »
Önce Harry Potter'ı bitir, zaten sıkılmak veya yarıda bırakmak nasıl mümkün olabiliyor o seriyi bilmiyorum. Hobbit Yüzüklerin Efendisi'ne nazaran daha hafif ve akıcıdır, bu yüzden Yüzüklerin Efendisi'ne geçmeden önce oku derdim normalde. Fakat Taht Oyunları'nı saydığın diğer kitaplardan daha çok beğendiysen bir parça daha üst seviye kitaplardan hoşlanıyor olabilirsin. Dolayısıyla eğer durum buysa sana tavsiyem direkt Yüzüklerin Efendisi'yle devam etmek olacaktır. Buz ve Ateşin Şarkısı ve Yüzüklerin Efendisi'ni severek okursan oradan sonra önereceğim seriler Karanlık Cevher Serisi, Yerdeniz ve Amber Yıllıkları olabilir. Bu noktada artık muhtemelen Zaman Çarkı için hazırsın, tabi kendinde yeterli sabrı görüyorsan. :P Oradan devam edebilirsin. Gitmiyorsa zorlama ama, daha sonra tekrar dönersin, zira okuması kolay bir seri değildir. :)
Ha bu arada, başlangıçta biraz daha hafif kitaplar okumak bence daha iyidir. Burada verdiğim liste 1-2 tanesi haricinde böyle bir liste değil. Yerdeniz gibi bazıları ise kolayca okunabilse bile aynı kolaylıkla hazmedilemez. Ben senden aldığım izlenime göre tavsiyelerde bulundum, ama eğer uygun olmadığını düşünürsen okunacak daha çok fantastik seri var. Diğer arkadaşların tavsiye ettiği kitapların tamamı da okunmaya değer kitaplar zaten. :)

Not: Arada bir yerde Kara Kule'yi de okuyabilirsin. Bitirdiğim bir seri olmadığı için çok bir yorum yapamıyorum gerçi. Fakat herkesin zevkine hitap edecek bir seri değil, onu söyleyeyim. Çok çok beğeneni de hiç sevmeyeni de gördüm.

Ayrıca elbette, kesinlikle ve kesinlikle Kralkatili Güncesi. Bu sadece sana değil buraya bakan ve okumamış olan herkese tavsiye. 2. kez düşünmeyin bile, alın ve okuyun. Buradaki başka hiçbir kitap için böyle bir garanti veremem, ama bu başka. Pişman olmazsınız.

#hayır

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 13 Haziran 2014, 13:48:48 »
Yüzüklerin Efendisi'ni okurken sık sık sıkılıp söylenene yakın bir şey bile bulamayan tek ben miyim diyorum ben de yıllardır. Nasıl rahatladım şimdi.  :D İyi olmasına iyi, ama seriye atfedilenlerle karşılaştırıldığında ciddi hayal kırıklığı.

Gerçi Zaman Çarkı okuyup bitirebilmiş birinin bir kitaptan sıkılıp bırakması kolay değil. Çok ciddi sabırlı olsa gerek zaten. O yüzden sıkılma açısından pek problem olmaz herhalde. :P
Ben de üç gündür Yüzük Kardeşliği'ndeki yolculuk bölümünde takıldım, ''Bende mi sorun var?'' diyordum artık, bana göre çok boş betimlemeler var.Ormandan geçerken ağaçlar üstlerine geliyor anladık, beş kere geri gidip gelmelerini ayrı ayrı anlatmaya gerek var mı ya, arada başka ayrıntı da yok hani, olsa içim yanmaz.Orada şeytan dedi ki; ''Ormana git, bir şekilde Frodo'nun olduğu yere nükleer bomba at, kurtulma olanağı kalmasın.Sende kurtul, o da.''.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #23 : 13 Haziran 2014, 16:49:15 »
Böyle zamanlarda ne yapıyoruz? Kitabın künye bilgilerini açıp yazım tarihine (1954) şöyle dikkatli bir şekilde bakıyor, kafa sallıyor ve kaldığımız yerden okumaya devam ediyoruz :)

Bundan 50 - 60 yıl önce yazılmış eserleri günümüzün kriterlerine göre yargılayamayız. H.G. Wells'in Zaman Makinesi, Lovecraft'ın Cthulhu'su veya Shelley'nin Frankenstein'ı gibi eserleri kendi zamanlarına göre değerlendirmek gerek. Çünkü o zamanın şartlarıyla yazılmışlar.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 13 Haziran 2014, 16:58:35 »
Eh, elbette anlaşılabilir bir durum zaten, orada sıkıntı yok. Fantastik edebiyatın zirve noktası olarak gösterilmesinde sıkıntı var biraz benim için. Yoksa kitap kötü falan demem hiçbir zaman zaten. :P

#hayır

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 13 Haziran 2014, 17:54:04 »
Eh, elbette anlaşılabilir bir durum zaten, orada sıkıntı yok. Fantastik edebiyatın zirve noktası olarak gösterilmesinde sıkıntı var biraz benim için. Yoksa kitap kötü falan demem hiçbir zaman zaten. :P
Zirve olarak değil de başlangıç olarak gösterilebilir, zirve kişiden kişiye değişir.Bunun sebebi; goblin, troll, elf v.b ırkların ilk MiddleEarth'de yaratılmasıdır, ırkların dillerinin de ayrıca yapılmasıdır.Zira Tolkien'e kimse yol göstermedi, her şeyi kendi hayal gücüyle halletti.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.