Kayıt Ol

"Kralkatili Güncesi" Dizi Olabilir Mi?

Çevrimdışı bastas

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
"Kralkatili Güncesi" Dizi Olabilir Mi?
« : 01 Haziran 2014, 14:20:17 »
Öncelikle forumdaki ilk mesajım, merhabalar herkese. Çok güzel bir forum, zevkle takip ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler :)

Kralkatili Güncesi'ne bu forum sayesinde başladım. O kadar çok övülüyordu ki merak edip aldım ve şu anda Bilge Adamın Korkusu'nun ortalarındayım. Kitapları 1 hafta önce aldığımı da belirtmek isterim  ;D Muhteşem gerçekten, çok beğendim. Ancak şu dizi işi beni acayip meraklandırıyor.

Merakımın sebebi kitapta çok fazla şarkı olması. Tenekeci Tanner'dan tutun da Kvothe'nin mızıkasını almasını sağlayan Savien ve Aloine'e kadar bir sürü şarkı var. Bu şarkılar Patrick Rothfuss tarafından yazılmış mıdır gerçekten? Bir bestesi var mıdır? Şarkıların sözlerinin tamamı kitapta yer almıyor. Ancak öykünün gidişatında şarkıların yeri çok büyük. Dizide bu konuda sıkıntı yaşanır mı sizce?

Bir örnekle açıklayayım. Mesela dizinin Eolian'da Kvothe'nin mızıkasını aldığı geceyle ilgili bölümünde şarkının tamamının çalınması gerekiyor. Ve o kadar etkileyici olmalı ki hepimiz bir gülüp bir ağlamalıyız. Tamam bunları kitaba yazarken iyi hoş, "şöyle ağladılar, böyle tel koptu" falan diye anlatıyor Kvothe efendi ancak dizide bunu nasıl yapacaklar? Seyirci bir gülüp bir ağlamayacak mı ciddi ciddi?

Umarım derdimi anlatabilmişimdir  :)

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi dizi olabilir mi?
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2014, 14:44:32 »
Çok zor ama olmayacak bir şey değil. Mesela Rains of Castemere şarkısı Game of Thrones dizisine kitapta uyandırdığı bütün o duyguları uyandırarak çok başarılı bir şekilde aktarıldı ama dediğiniz gibi Kralkatili Güncesi'nde şarkılar daha önemli bir rol oynuyor o yüzden cidden çok zor.

Çevrimdışı bastas

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2014, 15:43:41 »
Rains of Castamere benim bu konudaki umutlarımı ayakta tutan tek parça zaten :) Belki bu seride de başarılı birkaç şarkı yapılabilir ancak şarkı sayısının fazlalığı ve neredeyse hepsinin de önemli ve etkili olması beni endişelendiriyor. 

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Haziran 2014, 16:30:01 »
Ben zaten özellikle bu serinin dizi'sinin yapılmasına karşı olduğumu belirtmiştim daha önce.
KKG serisi daha çok duyguların, şarkıların ön plana çıktığı bir seri. Bunu tv dizisinde kesinlikle başaramayacaklarını düşünüyorum.

Çevrimdışı Tinuviel

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Kralkatili Güncesi" Dizi Olabilir Mi?
« Yanıtla #4 : 01 Haziran 2014, 18:34:32 »
Dizisinin çıkacağını öğrendiğimden beri en çok merak ettiğim şey seri boyunca bahsedilen şarkıları dinlemenin nasıl bir şey olacağıydı.. umarım altından kalkabilirler :D

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2014, 16:36:01 »
Ben çok istiyorum dizi olmasını. Bu söyledikleriniz gibi sıkıntılarsa aşırı titiz psiko rothfuss umuzun üstesinden gelemeyeceği şeyler değil :D . Bununla ilgili tek problemim yazarın kafayı takıp kitap yazmaya az zaman ayırması.
''think about it''

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Haziran 2014, 17:19:37 »
Game of Thrones kadar bütçesi olursa eğer, çok iyi bir şeyler çıkar ortaya. ama öbür türlü kabul edelim hikaye sürükleyici ama merak ettirici şeyler ve bilinmezlik çok fazla değil en azından game of thrones kadar.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2014, 00:18:53 »
Kitabı insanların dikkatini çekiyor olabilir ama dizisinin çekemeyeceğini düşünüyorum.Eğer çekilirse kesinlikle GoT ile kıyaslanacak ve ezilecek.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı aynalasya

• *
  • 26
    • Profili Görüntüle
    • Sihir Başlasın.
« Yanıtla #8 : 11 Haziran 2014, 01:57:01 »
Tum dunya insanlarini diziye ceken belli basli seyler vardir. Acik sacik sahneler, heyecan(surekli bi heyecandan bahsediyorum), entrika, komedi. Simdi dizi olursa yayindan kaldirilma ihtimali cok yuksek cunku ya yukselmek ugruna kitaptaki bazi noktalardan vazgecip bir seyler ekleyecekler ya da dizi kaldirilacak. Ha insallah kaldirilmaz hos daha dizi de ortada degil. Ama soyle uzun uzun birkac kisimlik film olmasini tercih ederim. Bilmiyorum umarim dusuncelerimde yaniliyorumdur cunku dizi olursa cok guzel olur daha cok detay olur. Merakla bekliyoruz. (:
Team Supernatural
Doctor Who.. :H

Benimki kaç santim öğrendim: http://bit.ly/gZ9NVS, seninki kaç santim ?

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Haziran 2014, 03:08:29 »
Ben çok istiyorum açıkçası dizi olmasını. Yapılabileceğini de düşünüyorum. Kitap olarak iyi olan bir hikayenin dizi olarak iyi olamayacağı gibi bir fikir ise epey saçma bence. Sonuçta hikaye hikayedir.

Elbette her ayrıntıyı tam olarak aktarmaları imkansız. Kitapta bir cümleyle anlatılan şeyi bazen görsel olarak vermek mümkün olmaz. Ama zaten kimse de böyle bir şey beklemiyor, eğer beklediğiniz buysa yapılmış ve yapılması mümkün olan hiçbir uyarlama sizi asla tatmin edemeyecek demektir.

"Yapılmasın" demeyi ise dizi iyi de olsa, kötü de olsa anlamsız buluyorum. Dizi çok başarılı olmasa da bunun kitap serisine zararı olmaz. Dizinin yapacağı etki olumlu olur olsa olsa, insanlar merak edip kitabı okuyabilir. Okumaya niyetli biri diziyi görüp "bu kötüymüş okumayayım bunu" demeyecektir asla. Bir kere sırf arka kapak yazısı bile insanı deli bir meraka sürüklemeye yeten bir kitaptan bahsediyoruz. Dizinin sırf konusu bile insanları çekecektir zaten. Çok başarılı olursa çok güzel olur, hepimiz zevkle izleriz, ama olmazsa da bunun kötü bir etkisi olmaz seriye.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır