Kayıt Ol

Sissoylu - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Screamangel

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sissoylu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #285 : 26 Mart 2016, 13:59:53 »
 Mistborn: Secret History'i okudum. Tek kelimeyle harikaydı. Sissoylu serisinin ''kamera arkası'' yazılmış bir nevi. 170 sayfalık novella ile Kozmer hakkında bilgiler ve ipuçları verip okuyucuları teorilerden teorilere atlamasını da sağlamış Brandon Sanderson.
Kitabın ağır bir dili yok ve bir hayli akıcı. 1 günde bitti hemen.
Çağların Kahramanı'nı bitirdikten sonra kesinlikle okumanızı öneririm.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #286 : 26 Mart 2016, 15:12:44 »
Sissoylunun diğer üçlemesi çıkacak mı acaba ülkemizde ve onlar neyi anlatıyor?

Çevrimdışı Screamangel

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #287 : 26 Mart 2016, 15:22:31 »
Sissoylunun diğer üçlemesi çıkacak mı acaba ülkemizde ve onlar neyi anlatıyor?
Devam kitapları çevirideymiş.
İlk seriden 300 yıl sonra ve teknolojinin gelişmeye başladığı bir dünyada geçen, steampunk türünde kitaplar bunlar.
Mistborn evrenin ana kitaplarından değil. 300 küsür sayfalık uzunluklarına rağmen, yazar tarafından ara kitaplar olarak sayılıyor.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #288 : 26 Mart 2016, 23:53:24 »
Brandon Sanderson Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitaplarının okuma sırasını ve seri seri ayrımını söyler misiniz elimde Kralların Yolu (bitti), Sissoylu ve Elantris var. Diğerlerini hangi sırayla alıp okumam lazım?
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #289 : 27 Mart 2016, 00:48:26 »
Yazarın kitaplarını ilk önce Cosmere evrenine ait kitaplar ve olmayanlar diye ayırmak lazım. Ayrı olanları dilediğiniz gibi okuyabilirsiniz. Steelheart ve Ritmatist gibi. Cosmere evrenine dair kitaplar ise birbirine ait ufak göndermeler ve Cosmere evreni hakkında bilgiler içeriyor. Farklı serilerde geçen aynı karakterler olabiliyor ama bunu fark etmesi zor olabiliyor , genelde yazarın düzenlediği soru-cevap etkinliklerinde öğreniliyor zaten.

Cosmere evreni kitaplarını sıralı olarak okumak isterseniz

1 - Elantris
2 - Sissoylu üçlemesi
3 - Fırtınaışığı Arşivi

Yazdığım sıralama çıkış tarihlerine ait. Çok daha detaylı bilgiyi goodreads üzerinden edenebilirsiniz. Bununla birlikte dilimize çevrilmemiş ara kitaplarda var okunması güzel olacak. Warbreakar gibi.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #290 : 27 Mart 2016, 02:24:18 »
Çıkış tarihine göre aynen muhtemelen doğru olur. Teşekkürler. Fırtınaışığı Arşivi sıkmıştı beni biraz özellikle kadın karakterli, şöyle evren ve bazı küçük şeyler hakkında bilgi veren bölümler falan sıkıcıydı. Sissoylu'yu okuyayım bari iki kitabı daha çıkmış onları da bir indirimde düşürdük mü tamamdır.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #291 : 27 Mart 2016, 02:40:51 »
Bir yerde okumuştum, burada mı yoksa kendim araştırırken mi hatırlamıyorum ancak yazar genel olarak kitapların birbirine fazla bağlanmasını istemiyor çünkü her okurun dilediği seriden başlayabilmesinin daha iyi olacağını düşünüyor. Güzel de bir tespit ama bütün bunlar yavaştan birbirine bağlanacak, bakalım o zaman ne olacak?

Yalnız benim anlamadığım bir şey var, kutumuz gelsin.
Spoiler: Göster
 O güçleri alarak Sazed bir tanrı mı oldu şimdi? Ya da benzeri bir şey? Bunun dışında yukarıda yazdıklarım konusunda hâlâ düşünüyorum, Vin'in beyaz saçlı tasfiri bana Elantris'i fena derecede hatırlatıyor, acaba bir ilgisi olabilirmi? Yani buranın konusu değil ama Elantrianların oluşmalarının sebebi de oradaki tanrının güçlerini insanlara aktarmak zorunda kalması olabilir mi acaba? Tam bir Cosmere konusu. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Screamangel

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #292 : 27 Mart 2016, 04:23:37 »
Bir yerde okumuştum, burada mı yoksa kendim araştırırken mi hatırlamıyorum ancak yazar genel olarak kitapların birbirine fazla bağlanmasını istemiyor çünkü her okurun dilediği seriden başlayabilmesinin daha iyi olacağını düşünüyor. Güzel de bir tespit ama bütün bunlar yavaştan birbirine bağlanacak, bakalım o zaman ne olacak?

O güçleri alarak Sazed bir tanrı mı oldu şimdi? Ya da benzeri bir şey? Bunun dışında yukarıda yazdıklarım konusunda hâlâ düşünüyorum, Vin'in beyaz saçlı tasfiri bana Elantris'i fena derecede hatırlatıyor, acaba bir ilgisi olabilirmi? Yani buranın konusu değil ama Elantrianların oluşmalarının sebebi de oradaki tanrının güçlerini insanlara aktarmak zorunda kalması olabilir mi acaba? Tam bir Cosmere konusu. :)

Dragonsteel ve Mistborn'un son serisini okumak için illaki Kozmer hakkındaki bilgileri ve detayları bilmek gerekecek.

Sazed Harap'ın ve Muhafaza'nın gücünü alarak Uyum/Ahenk(Harmony) oldu. Tam olarak Tanrı değil de onun parçalarından ikisi olan Shard'ların gücünü aldı.
Elantrian'ların ve Elantris'in geçtiği Sel gezegenindeki diğer büyü güçleri o gezegende bulunan Shard'lardan gelme.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #293 : 28 Mart 2016, 09:48:42 »

Evet kitaplar birgun birbirine baglanacak ama o seriler dogrudan kozmer baglama kitaplari olacak zaten. Ilki Sissoylunun son serisi olacak ve uzay caginda basrollerde Hoid olacagi bir hikaye okuyacagiz.
Sazed basbayaa tanri oldu kozmerdeki tanri ne demekse. Hatta o kadar ki diger tanrilardan (shard) cok daha guclu, tek dezavantaji tecrubesiz olmasi. Kozmerde tanri olmak demek zaten ozunde normal insan olup shard gucunu kendine almis varlik oluyor. Elantrisin gezegeninde de iki tanri vardi. Akibetleri hakkinda ipucu krallarin yolunda gizli.

Elantrianlarin yada baska dunyadakilerin buyuyle alaka kurdugunda fiziki yeni ozellikler kazanmalari benzesmesi normal cunku buyunun kaynagi aslinda hep ayni, yontemini biliyorsaniz birbirine donusebiliyor(hoid'e tas geldi).

Dragonsteelin tek kopyasi sandersonun bitirme tezi olarak yazildi ama artik hikayesi tam kozmer sayilmiyor, cunku ilerde yeniden yazilacagi zaman degistirilecek. Zaman icinde ondan cok parca alinip diger romanlara eklendi bile.Ornek, harap ovalar.

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #294 : 08 Nisan 2016, 16:02:15 »
İkinci kitabı uzun bir süreye yayarak bitirdim. Çünkü hem 3. kitabın çıkmasını bekledim hem de alabilmeyi :) Neyse ki 2. kitabın son sayfalarına doğru 3. kitabı aldım da arka kapak yazısını okumadım, çok ciddi spoiler var. Başka seriler de bu kadar açık bilgi içeren devam kitabına rastlamamıştım (belki de az okudum içindir bilemiyorum).

Sonuç olarak Brandon Sanderson'dan kötü bir kitap beklemiyorum, beklentilerim hep yüksek ve karşılığını da alıyorum. 3. kitabı da bitirdikten sonra genel bir değerlendirme yapmayı daha uygun görüyorum.

Kayıp Rıhtım sayesinde 3. kitabı, Spook kim? Metalzihin ne yahu? demeden okuyacağım :)

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #295 : 22 Nisan 2016, 21:45:59 »
İki gün önce kitabı okurken bir cümleye acayip takıldım. Spoiler olmadığı için direkt paylaşıyorum.

'....Ferusimyacı için metaller ekonomik değerlerinden çok daha kıymetliydiler. Doldurulup sonra da kullanılabilen pil gibiydiler.'

Tam sayfalar içinde kaybolmuşken bu 'pil'  beni bir anda kitaptan kopardı ve günümüze getirdi. Belki gereksiz bir takıntı ama sizce de Cosmere'de pil benzetmesi biraz garip değil mi?

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #296 : 22 Nisan 2016, 22:05:52 »
Evet, aslında fazlasıyla ilginç ama ilk defa dikkatimi çekti.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #297 : 23 Nisan 2016, 09:57:47 »

Tam sayfalar içinde kaybolmuşken bu 'pil'  beni bir anda kitaptan kopardı ve günümüze getirdi. Belki gereksiz bir takıntı ama sizce de Cosmere'de pil benzetmesi biraz garip değil mi?

Aynı şeyleri ben de hissetmiştim ve çevirisi hatasına da benzemediği için mantıklı bir açıklama bulmaya çalışmıştım ama bulamadım :(
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #298 : 23 Nisan 2016, 10:36:21 »

Aynı şeyleri ben de hissetmiştim ve çevirisi hatasına da benzemediği için mantıklı bir açıklama bulmaya çalışmıştım ama bulamadım :(

Hangi kitapta ve hangi bölümde? Söylerseniz orijinalinden bakabilirim. Anlarız o zaman Sanderson mı böyle kullanmayı tercih etmiş yoksa çeviri ile mi ilgili.

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #299 : 23 Nisan 2016, 11:19:47 »
Bakabilirsen çok sevinirim. Çağların Kahramanı'nda 46.bölüm ortalarına doğru.