Kayıt Ol

Sissoylu - Brandon Sanderson

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sissoylu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #315 : 09 Haziran 2016, 15:33:40 »
Bugün seriyi bitirmiş bulunmaktayım, o kadar yoğun duygu ve bilgi birikimi var ki şuan soracağım soruları erteliyorum. Final dediğin böyle olur, tatmin edici güzel bir son.
Ben de kitaptaki okumayı baltalayan olaylardan bahsetmek istiyorum. Konuşmalarda kimin konuştuğu bazen belli olmuyordu,  tırnak işareti kullanımındaki sıkıntılar ve konuşmanın devamının başka satırda olması sanki başkası konuşmaya başlamış havası veriyordu. Değiştirilen kavramlar zaten söylenmiş. Spook'un Dikiz olduğunu bilmeme rağmen bu değişim bende farklı karakter algısı yarattı resmen, ona biraz bozuldum. Bazen de ya benim hızlı okuduğumdan anlamadığım, ya da çeviri bulanıklığı dolayısıyla anlamadığım yerler vardı. Gene de kitabın tadını bozacak kadar kötü değil, 6:45 ile kıyaslanmasın kesinlikle.
Seriyi bitirenler Secret History okuyabilirler denilmiş, ama internette bakınırken okuduğum yorumların birisinde bu kitabın kesinlikle parlayan sözler ve bands of the morning de dahil okunması gereken en son Kozmer kitabı olduğunu söylüyor. Bütün Kozmer kitaplarını okuyan arkadaşlar bu konuda yorum yaparlarsa iyi olur.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #316 : 10 Haziran 2016, 14:45:24 »
Secret history icin bands of morning pek gerekli degil, parlayan sozlerle ise hic alakasi yok. Bands of mourning olaylari ile ilgini minicik birsey geciyor onu da zaten farketmenin bands of mourning hikayesine bir etkisi yok, farkedilebilirse tabi.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #317 : 13 Haziran 2016, 16:31:52 »
Epey geriden geleceğim ama olsun. Aylardır bir türlü devam edememiştim bu seriye, bugün 2. kitaba başlayayım dedim. Dedim ama, yahu bu çeviriden rahatsız olan tek kişi ben miyim? Ham ve çeviri kokuyor bence fena halde. İlk kitabı ve Fırtınaışığı'nı da çeviren aynı kişiymiş, onlarda böyle bir şey fark edip etmediğimi hatırlamıyorum zira çok oldu okuyalı. Bilmiyorum yalnız mıyım bu konuda. Biraz daha okuyacağım ama böyle giderse İngilizce okumayı tercih edebilirim.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #318 : 14 Haziran 2016, 03:05:13 »
Çevirinin cidden ham olduğuna katılıyorum, çeviren kişi türkçeleştirme konusunda sıkıntılar yaşıyor bazı yerlerde ki bu Fırtınaışığı serisindeki özel isimlerde son derece belli oluyor. Ama kendinizi hikâyeye kaptırdığınızda fark etmiyorsunuz bile.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Ordeith

• *
  • 17
  • Rom: 0
  • so say we all!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #319 : 11 Ağustos 2016, 01:33:23 »
Seriyi yeni bitirdim :)
Sanırım okuduğum en iyi seri sonuydu :( Üstüne bir de Secret History'i okuyunca daha anlamlı geldi bütün olanlar. Vin ve Elend ağlattı Secret History'de... Serinin hemen ardından okunması tavsiye edilir. Parlayan Sözler ve era2'dan sonra okunması birşeyi değiştirmez gerçekten.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #320 : 10 Eylül 2016, 01:15:24 »
2. kitabın ortasındayım ve fena halde sıkılmış durumdayım.İlk kitap biraz yüzeyseldi(Fırtına Işığına kıyasla) ama hızlı olay akışı vaat ediyordu.Devam kitaplarında yazar evreni detaylandırır, yeni karakterler katar durumu ilginçleştirir diye düşünmüştüm  ama bu  kitap hem ilk kitaptan kat kat daha yüzeysel hemde 350 sayfa boyunca hikaye birazcık bile mi ilerlemez!  Kitabın ilk sayfasından beri bir şehir kuşatma altında 2 tane ana karakter var bunların duygusal durumlarını inceliyoruz.Hadi karakterler bu kadar yüzeysel olmasa yine katlanılabilir olacak ama kitaptaki herkes klişe.Fırtına Işığı ve Elantris gibi kitaplardan sonra bu kitabın aynı yazara ait olduğuna inanamıyorum şu anda

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #321 : 11 Eylül 2016, 17:59:06 »
2. kitabın başı güzel, ortası uzatılmış ve sıkıcı, sonu merak uyandırıcıydı. Ama sizin düşündüğünüz kadar kötü olduğunu düşünmüyorum. Elend'in idealistliği bana biraz saçma gelmişti, güzel işlenmediğini düşünüyorum. Adam ben idealistim diye bağırıyor sanki, Vin bölümleri de aynı mantıktaydı, yazar fikirlerini gözümüze sokacağına biraz daha metne yedirseymiş de biz onu metinden anlasaymışız daha iyi olurdu.Kurgu olarak Sanderson'a bir şey diyemeyiz ama üslup bakımından ben tam ısınamadım.

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #322 : 20 Eylül 2016, 12:07:59 »
Fırtınaışığı ile kıyaslamanın doğru olduğunu sanmıyorum. Çünkü o yazarın şuandaki doruk noktası sayılır. Yazabileceği sınırları zorlayan bir seri yani. Mistborn ise daha hatları belirgin bir seri. Nelerin olduğu, olabileceği ile Kralların Yolu'na nazaran daha çizgisel bir yol izliyor. İkinci kitap tam anlamıyla bir ara kitaptı. İlk kitap nasıl o dünyaya ayak uydurmamızı sağlıyorsa ikinci kitap da asıl olaylara geçiş sırasındaki karakter gelişimi, kurgudaki taşların yerine oturmaya başlaması ve kıyameti başlatan olay zincirini oluşturuyordu. Bunun yanında felsefik ve sosyolojik bir tarafı da ekstradan katılmıştı. Seri tam anlamıyla üçleme olması için yazıldığından yazar böyle bir yol izlemiş. Ama karakter yapılarını beğenmemenize bir şey diyemeyeceğim. Onlar sizin kişisel görüşleriniz sonuçta..

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #323 : 20 Eylül 2016, 18:46:37 »
Fırtınaışığı ile kıyaslamanın doğru olduğunu sanmıyorum. Çünkü o yazarın şuandaki doruk noktası sayılır. Yazabileceği sınırları zorlayan bir seri yani. Mistborn ise daha hatları belirgin bir seri. Nelerin olduğu, olabileceği ile Kralların Yolu'na nazaran daha çizgisel bir yol izliyor. İkinci kitap tam anlamıyla bir ara kitaptı. İlk kitap nasıl o dünyaya ayak uydurmamızı sağlıyorsa ikinci kitap da asıl olaylara geçiş sırasındaki karakter gelişimi, kurgudaki taşların yerine oturmaya başlaması ve kıyameti başlatan olay zincirini oluşturuyordu. Bunun yanında felsefik ve sosyolojik bir tarafı da ekstradan katılmıştı. Seri tam anlamıyla üçleme olması için yazıldığından yazar böyle bir yol izlemiş. Ama karakter yapılarını beğenmemenize bir şey diyemeyeceğim. Onlar sizin kişisel görüşleriniz sonuçta..

Burada size hak veriyorum. Sissoylu'nun karakterlerinde bir oturmamışlık görüyorum, ama üçüncü kitapta bu geçiyor, ama Fırtınaışığı serisini daha bir seviyorum ben açıkçası. Nedense olaylar, arakterler, yaratılan dünya falan daha bir özgün, daha bir derin bence.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #324 : 20 Eylül 2016, 21:38:41 »
Sissoylu bitti mi?
Toplam kaç kitap ayıptır sorması.
Sanki devamının geleceği hatta günümüz dünyasına yakın bir gelecekte geçeceği gibi bir duyum almıştım. Bilmiyorum yanlış mı doğru mu

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #325 : 21 Eylül 2016, 15:08:38 »
Evet Sissoylu'nun ayrıca spin-offu var. :) Hikaye olarak Sissoylu bitti ama birkaç yüzyıl sonra aynı gezegende geçen farklı bir seri var. Akılçelen Kitaplar ilk kitabın çevirisini devam ettirdiklerini söylemişlerdi. Şuan ne durumdalar bilmiyorum gerçi. Ama çıkacaktır.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #326 : 21 Eylül 2016, 18:20:36 »
Evet, seri devam ediyor biliyorum, şu an Sissoylu için altı kitap var, bir de Secret History. Akılçelen şu an Sanderson kitapları hakkında bilgi vermiyor, şu birkaç ay içerisinde iki defa sordum ama çevriliyor dışında yanıt alamadım. Hayırlısı...

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #327 : 29 Eylül 2016, 10:50:46 »
Sissoylu icin toplamda 7 kitap var su an ve gerisi de gelecek. Ikinci seri 4 kitaplik olucak, ucu yazildi cikti orjinalde ama final kitabi daha yazilmadi. Bunlardan sonra gekecek caglarda gecen iki seri daha planlaniyor.

Sissoylu serisinin ikinci kitabi genelde en zayif olani olarak kabul edilir. Karakterlerin ic dunyasina fazlaca odaklanmasi aslinda biraz kurguyla baglantili. Sandersonun kozmer evreninde buyu, karakterlerin ruhsal durumuyla cok yakindan ilgilidir, bu sebeple iyice ayrintilandigini dusunuyorum.

Yazarin kitaplari icin ayrica Zaman Carkindan once ve sonra olarak belirgin ayrim oldugu bir gercek. Sissoylu ve Elantris onceye ait mesela. Zaman carkini yazarken kendini cok gelistirdi Sanderson ve bunu sonraki eserlerine yansitti.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #328 : 01 Aralık 2016, 11:22:22 »
http://store.brandonsanderson.com/mistborn-leather-bound-book/

Elantris'ten sonra şimdi de Son İmparatorluk'un 10. yıl versiyonu çıkmış. Yine 100 Dolar gibi güzel bir fiyatla tabii -_-.

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #329 : 01 Aralık 2016, 21:15:40 »
Sadece Son İmparatorluk değildir o bence  üçlemenin tamamı vardır.