Kayıt Ol

Sissoylu - Brandon Sanderson

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Sissoylu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #360 : 02 Ağustos 2017, 15:08:41 »
Kanun Alaşımı'nı o kadar sevdim ki ne demem gerek bilmiyorum. Karakterler ilk başta biraz garip gelse de çabuk ısındım. Wax ve Wayne'in atışmaları, utangaç Marasi'nin o ikilinin arasına hızla uyum sağlaması, hatta fazla soğuk Steris'in soğukluğu bile bir yerden sonra komik ve sempatikti bana kalrsa. Ha bir yerden sonra işler ciddileşti, özellikle son bölümler bazı soruları beraberinde getiriyordu.
Spoiler: Göster
Mesela Mailz'in ölmeden önce bahsettiği kişi kimdi ya da metalleri kullanış biçimi fena halde lord hükümdara benzemiyor muydu sizce de? Ben bir ara hemelojik kazık kullanıyor olabileceğini düşündüm.
Ya da kitabın sonunda Marasi'yle iki çift laf eden Demirgöz adlı arkadaşımızın Marsh olduğundan şüpheleniyorum, hem Breeze'in adı geçiyor hem de kazıklardan söz ediliyor, fakat Lord Sissoylu kim çözebilmiş değilim, Dikiz olması muhtemel, Elend da olabilir.
dolayısıyla epey bir şey dönüyor kafamda ve gelecek kitabı cidden çok ama çok merak ediyorum. Görelim bakalım neler olacak...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #361 : 08 Ağustos 2017, 10:15:58 »
Sissoylu serisinin bence en zayif kitabi ama sevdiysen mutlu oldum, cunku sonraki kitaplara bayilacaksin anlamina geliyor.
Yeni metaller, oldukca yartici alomansi kullanim yontemleri faln eglenceli bi baslangic ama hikaye acisindan pek guclu degildi bence. Sonraki kitaplarda toparliyor.
Lord Sissoylu Dikiz, Wax Breezein soyundan geliyor. Demirgoz zaten bariz Marsh. Hemalurgy Yuzyillardir gizli tutulmus ve yeni yeni ortaya cikmaya basliyor. Kotu adamimizin metalleri kullanis bicimi ferruchemy ve alomansi arasindaki nadir uyumlaridan biri sayesinde mumkun, Oda wax/wayne gibi feruchemy ve alomansiden birer metale sahip ama metaller ayni denk gelmis. Kullandigi metal altin, ve biliyoruz ki altin feruchemistler kendini iyilestirebilir. Eger ayni adam altini alomantik olarak yakabiliyorsa, ferruchemy ile doldurulmus altinini yakan kisi inanilmaz boyutlarda kendi iyilestirme gucu kazaniyor. Lord hukumdarin bu bonusu bile arttirabilecek baska ozellikleri vardi.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #362 : 08 Ağustos 2017, 17:27:47 »
Sissoylu serisinin bence en zayif kitabi ama sevdiysen mutlu oldum, cunku sonraki kitaplara bayilacaksin anlamina geliyor.
Yeni metaller, oldukca yartici alomansi kullanim yontemleri faln eglenceli bi baslangic ama hikaye acisindan pek guclu degildi bence. Sonraki kitaplarda toparliyor.
Lord Sissoylu Dikiz, Wax Breezein soyundan geliyor. Demirgoz zaten bariz Marsh. Hemalurgy Yuzyillardir gizli tutulmus ve yeni yeni ortaya cikmaya basliyor. Kotu adamimizin metalleri kullanis bicimi ferruchemy ve alomansi arasindaki nadir uyumlaridan biri sayesinde mumkun, Oda wax/wayne gibi feruchemy ve alomansiden birer metale sahip ama metaller ayni denk gelmis. Kullandigi metal altin, ve biliyoruz ki altin feruchemistler kendini iyilestirebilir. Eger ayni adam altini alomantik olarak yakabiliyorsa, ferruchemy ile doldurulmus altinini yakan kisi inanilmaz boyutlarda kendi iyilestirme gucu kazaniyor. Lord hukumdarin bu bonusu bile arttirabilecek baska ozellikleri vardi.

Evet, kitap hikâye açısından diğerlerine göre çok zayıf ama ben bunun kötü bir şey olduğunu düşünmedim, aksine araya sıkıştırılan gazete haberleri ve olayların gelişimi Kozmer ve Skadrial'ın gerçekliğini bayağı arttırmış durumda.
Evet bundan sonra işlerin ciddileşeceği belli, bakalım karakterlerimiz nasıl maceralara atılacaklar?
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #363 : 10 Ağustos 2017, 18:14:19 »
3. kitabı bitirdim. İmla ve dizgi hatalarından birbirine girmiş diyaloglardan kitabı okumak çok zordu. Ayrıca 2-3-4 sayfalık kısa bölümler de kitabın hızızı yavaşlatmıştı bana göre. İlk 300 sayfa akmıyordu dediğim etkenlerden ötürü sonra kitap hikayeyle birlikte tempoya girdi...

...Mutlu bir sondu, beklediğimden daha mutlu.

Kitapların tamamını okumadığım için buradaki yorumlarınızı okumamaya özen göstermiştim ancak 2. kitabın ortalarından beri Çağların Kahraman'ının Sazed olduğunu anlamıştım.

Ve bir soru. 16 sayısı bu kadar önemliyken Kredik Shaw neden 1000 kuleli. Neden 1600 kuleli veya 16 kuleli değil :)
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #364 : 29 Ağustos 2017, 01:28:55 »
Kanun Alaşımı kitabını çokta beğendiğimi söyleyemeyeceğim beklentimin altında çıktı. Hikayesi bencede zayıf ve karakterleri de pek beğenemedim. İlk üç sissoylu kitabına yaklaşamaz bile

Kitabın sonunda Marasi Demirgöz'le konuşurken- ki Marsh olduğunu düşünüyorum ve ayrıca şaşırdım!, Breeze adı geçtiği an bile bi sırıtma oluşturdu bende. Kelsier adının daha çok geçmesini beklerdim adam size hayat verdi be tapılması lazımdı ona :hemk

İlk serinin karakterleri özgün ve eğlenceliydi, bu kitabın karakterleri bana açıkçası basmakalıp geldi. Wayne çok aşırı, Wax sıradan Marasi sıkıcı falan zaten az karakter var... Diğer kitapları ilgimi çekmiyor çıkınca okurmuyum bilmem

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #365 : 14 Ekim 2017, 17:12:06 »
Merhabalar,

Sissoylu serisinin üçüncü kitabı "Çağların Kahramanı" 2.baskısını yapmış. İkinci kitabı okumadığımdan detaylı bakamadım fakat en azından Spook karakteri Dikiz olarak düzeltilmiş. 2. baskıyı okuyan varsa önceki baskıdaki imla ve noktalama işaretleri hataları düzeltilmiş mi? Gözünüze çarpan, sık sık tekrarlanan ve okumayı baltalayan hatalar ile karşılaşanlar oldu mu?
Don't pretend to have cancer in an attempt to get an early look at my next book.

Patrick Rothfuss
https://twitter.com/PatrickRothfuss/status/693581817694126080

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #366 : 14 Ekim 2017, 19:04:40 »
En son Akılçelen'in sitesinde önceki tüm hataların düzeltildiğine dair bir paylaşım görmüştüm bu konuyla ilgili. İkinci baskıyı okuyan varsa daha sağlıklı bir yorum yapacaktır elbet.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.