Kayıt Ol

İnternetten Mi, Yoksa Kitapçıdan Mı Kitap Alınmalı?

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle

Ya işinize karışmak gibi olmasın ama ne bileyim kitap bence en güzel kitapçıdan alınır. Hani biliyorsunuzdur, belki netten alışveriş yapmak fantezinizdir ama doğru olan, bence, bacaklarınızı çalıştırıp kitabı almaya kendiniz gitmeniz.

Fırtınakıran'ın Açıklaması:

Spoiler: Göster
Bu tartışma Sissoylu konusunda başlamış ve güzel bir tartışma konusu olduğu için Tartışma Platformu'na taşınmıştır. Bu mesajın sahibinin ve konuya mesaj yollayan diğer arkadaşlarımız, kitapçılardan mı yoksa internetten mi almanın daha faydalı olduğunu tartışmaktadır.

"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
Ynt: İnternetten Mi, Yoksa Kitapçıdan Mı Kitap Alınmalı?
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2014, 19:29:58 »
Hayır en güzeli kitabı kitapçıda inceleyip , siparişi internetten vermek :D

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sissoylu 1: Son İmparatorluk - Brandon Sanderson
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2014, 19:37:57 »
Hayır en güzeli kitabı kitapçıda inceleyip , siparişi internetten vermek :D

Peki ileride, bir on, yirmi sene sonra tek şubeli, kişiye ait kitapçılar siz netten kitap aldığınız için kepenk kapattığında ne olacak? Düşünmesi bile üzücü değil mi?

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2014, 19:49:17 »
İnternetteki fiyatlar kadar ucuz yaparlarsa ( mesela son imparatorluk şuan %40 gibi büyük bir indirimde ) bende 1-2 şubeli kitapçılardan almayı tercih ederim . Ama neden neredeyse iki katı bir fiyatı verip  kendimi maddi açıdan zorlayayım ? Parakende satış yapan kitapçıların bu gidişle kapanacağının farkındayım ama mesela sahaflar kalacaktır ki bence önemli olan bu .

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2014, 20:06:12 »
Ya işinize karışmak gibi olmasın ama ne bileyim kitap bence en güzel kitapçıdan alınır. Hani biliyorsunuzdur, belki netten alışveriş yapmak fantezinizdir ama doğru olan, bence, bacaklarınızı çalıştırıp kitabı almaya kendiniz gitmeniz.

Kargo parasını ekleyince dahi (ki kargo ücretsizdi bu siparişimde) ciddi bir fiyat farkı olmasını ne yapacağız? Fantezimiz falan değil, tembelliğimden de değil, önünden geçiyorum her gün kitapçının.

Bir de bahsettiğiniz ufak kitapçıların ne kadar iş yaptığını bilmiyorum ama, ben kitapçıdan alırken de oralardan almıyorum açıkçası. Zincir kitabevleri varken çok fazla alan olduğunu da sanmıyorum, internet pek etkilemiyordur bence bu durumu. Düşürüyorsa büyük kitapçıların satışını düşürür muhtemelen. Hani bir de, kusura bakmayın ama, hayır işi olsun diye kitap almıyoruz hiçbirimiz. Nerede ucuzsa oradan alıyoruz doğal olarak.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Kasım 2014, 17:07:14 »
Sissoylu konusunda başlayan bu tartışmayı tartışma mesajlarından bölerek burada ayrı bir konu haline getirdim :). Güzel bir tartışma konusu oldu bu. Benim de söylemek istediğim birkaç şey var.

Söylediklerimi iki başlık altında aktarmak istiyorum.

1. İnternet neden daha ucuz? Çok basit: Dükkan kirası yok.

Bu aynı zamanda internetten alınan giyim gibi pek çok ürün için de geçerli. İşin içine dükkan kirası girmeyince internette satılan ürünün fiyatından da kira düşülmüş oluyor. İster inanın, ister inanmayın ama mağazalardan aldığımız her üründe mağaza sahibinin kirasının da  ufak bir kısmını cebimizden vermiş oluyoruz. Tabii burada mağaza sahiplerinin bir suçu yok.

Hal böyle olunca insan kendini düşünüyor. Şöyle ki, buradaki çoğu kişi öğrenci. Fantastik ve bilimkurgu alanında da Türk yazarlar bir avuç. E kitaplar da çeviri haliyle. Böyle olunca da fiyatları pahalı. Çünkü bu defa çeviri kitapların ücretlerinde telif söz konusu oluyor. Verilen telifin telafisi de ücrete yansıtılıyor (Dükkan kirası gibi). Bu durumda internet imkanlarından faydalanmak çoğumuzun işine geliyor.

İnternet imkanlarının en büyük kolaylığı da, artık yaygınlaşan, şu fiyatın üstü kargo bedava olayı. Böylece alacak kitap sayısı 2-3'ü geçiyorsa kargo parasını da ödememiş oluyoruz. (Hatta son gelinen yerde, 20 lirayı geçtiği anda kargo bedava oluverdi. Kaldı ki neredeyse çoğu kitap 20 liranın üstünde fiyata sahip.)

Örnek: Şu an 19 kitaplık bir listem var ve piyasa fiyatlarıyla karşılaştırıldığında, toplamda tam 100 TL'lik bir fark görüyorum. Kaldı ki kitap fuarı bitince sanal kitap fuarı başlıyor. İnternet fiyatları biraz daha düşecek ve piyasayla olan toplam fark daha da açılacak.

2. Kitapçılarda Kitap Bulamamak ve Kitap Sektörü Tekelciliği

Özellikle okuduğumuz türlerdeki eserleri bulmak çok zor. Malum, insanların kitaplardaki genel eğilimi belli. Ayrıca fantastik ve bilimkurgu gibi türler hep sınırlı sayıda insana hitap etmiştir.

Şimdi bunun üstüne bir de tekelliği ekleyin. D&R, Nezih, Mephisto gibi kitabevlerini düşünün. Hep aynı cins kitapları görüyorum bu 3 yerde. Oysa, mesela, D&R'ın internet sitesi hiç de öyle değil. Ben buralara gittiğimde canım sıkılıyor. Aradığımı bulamıyorum. Bulduklarım kenara köşeye atılmış oluyor. Hatta genelde buralara o kitaplar çok geç uğruyor.

Bu markaların tekelliğinden bana gına geldi. Buna internet mi yol açtı diyeceksiniz; bence değil. Aksine aradıklarımı bulamadan geçirdiğim yıllara internet satışı ilaç gibi geldi. Şimdi yabancı kitap bile sipariş edebiliyorum. Hem de Türk kitap sitelerinden.

Bunların tekelliği piyasadaki her türü kapsayan, gerçek kitapçı tanımına uymuyor. Ama mesela bu alanda iyi örnek olan Penguen Kitabevi (Kadıköy - İthaki'nin kitabeviydi), güzel bir para teklifi gelince hooop dükkanı Gratis kozmetik mağazasına sattı. Ya bu ne olacak? Her gittiğimde uğradığım yerdi. Ama para daha tatlı geldi. Sağda solda borçtu harçtı diye duymuş olabilirsiniz. Yalan ya.

Toparlarsak,

Maedhros duyarlı bir yaklaşımda bulunuyor, fakat maalesef internetten kitap almak bir fantezi işi değil. Tam tersine, bütçe işi. Başta dediğim gibi, çoğu kişi öğrenci ve ona göre sınırlı bir bütçeleri var. Kendi adıma, ben çalışıyorum ama bu defa da aradığım kitapları kitapçılarda bulamıyorum. Tek tek geziyorum (yani dediğiniz gibi bacakları çalıştırıyorum), ama sonuç sıfır :/. Kaldı ki fiyat benim için de önemli. Çünkü fark çok büyük.

Şu an tek kişiye ait kitapçıların hali bence yeterince kötü. Çünkü onları internetten önce D&r vurdu, Nezih vurdu. Ama internet bizim bu zincir kitapçılara olan bağımlılığımızı yok ediyor bence. (bkz. Özellikle D&R'ın internet sitesinden hiç kitap almıyorum)

Bunlar da benim düşüncelerim olsun :). Sizinkileri de duyalım ^^.

Çevrimdışı Cummings

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2014, 17:37:30 »
Hazır yeri gelmişken sorayım: En güvenilir kitap satan site hangisi size göre?

Çevrimdışı colruzgari

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2014, 18:21:28 »
Hazır yeri gelmişken sorayım: En güvenilir kitap satan site hangisi size göre?

Kitapyurdu ve ilknokta sitelerinden kitapları satın alıyorum. Bugüne kadar bütün kitapları internet sitelerinden alıyorum. Hem fiyatları uygun hemde bir kitapçıdan daha fazla çeşit kitap oluyor. Mesela geçen sene zaman çarkı setini internetten çok uygun fiyata aldım.D&R da sadece iki cildi vardı. Bu yüzden internetten yana tercihimi kullanıyorum.

Çevrimdışı u.aslan

• **
  • 101
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2014, 18:38:35 »
Fiyat olarak en uygun internetten alınıyor burası açık. Ancak bazı siteler örneğin kitap yurdundaki siparişlerde sıkıntı olabiliyor. Geçenki siparişimde ezik yırtık bir ciltle karşılaştım. Bir diğer kitapta leke vardı. Bunlar insanı e ticaretten soğutsa dahi yinede internet derim. Özellikle ufak bir şehirde yaşıyorsanız değil fantastik bilim kurgu rafını, kitap dahi bulamıyorsunuz. Varsın kapansın dükkanlar banane. 10 tl lik kitaba 21 tl alırken müşterisine acımıyorda ben mi onu düşüneceğim. (Yaşasın kötülük! diyesim geldi ama durum bu maalesef) :)

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Kasım 2014, 20:13:13 »
Birde  ülkemizde şöyle bir durum var kitapçılarda özellikle tek şubeli olanlarda 2003-2004 vs yayın tarihli kitaplar bile hala aynı fiyattan satılmakta . Tamam kitap eskiyen birşey  değil ama 10 sene önceki ilk çıktığı fiyattan satış yapmak ne kadar doğru bilmiyorum . İnternettede bu durum var ama çok daha az ve göze batmıyor. Siteler hakkında yorum yapacaksam alacağınız kitap ithakinin ise ilknoktayı öneririm . Ama çoook yavaşlar salı gecesi verdiğim sipariş ( hepsi ithaki kitaplarından oluşan 3 set )  hala kargoya verilmedi . Allahtan ithakinin kendi sitesi :$

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Kasım 2014, 22:08:36 »
Site için söyledikleri siteler iyidir, hatta genelde fiyatları daha uygun oluyor, ama şu ana kadar diğer sitelerden farklı olarak hiç ezik, buruşuk, yırtık kitap göndermedikleri için idefix'i tercih ediyorum genelde.

Onun dışında, yani sizce de bu kadar dramatik bir yaklaşım anlamsız değil mi? İnternet alışverişi daha uygunsa elbette kapanacak ufak kitapçılar. Doğal süreç bu, ne kadar geciktirebilirsiniz ki bunu? Bana kalırsa bu tarz romantik düşüncelerle eskiyi övmek gelişime karşı olmaktır bir bakıma. Aklıma el yazması kitap yazanlar işsiz kalacak diye matbaayı istemeyen Osmanlı insanları geliyor hatta.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2014, 21:54:33 »
Ben her kitabımı kitapçıdan alıyorum çünkü o ortamda bulunmayı seviyorum ki zaten uzun süredir oradan alışveriş yaptığım için bir miktar indirim de şey ediyor adam bana. Fakat yaşadığım şehirde, Trabzon'da, tahminimce özellikle Trabzon'da orijinal kitap alan ancak 100 kişi vardır.

Okul öğretmenleri, veliler, öğrenciler, hatta ve hatta ufak çaplı yazarlar bile kitaplarını şehirde ismi "korsan kitap" ile duyulmuş, ünlü fakat kimsenin ihbar etmediği, etse de zabıtanın iplemediği kitapçılardan alıyorlar. Hal böyle olunca Türkiye'de 15 liraya satılması gereken bir kitap 30 liraya satışa sunuluyor. Bunu yazdım çünkü birçok şeyden kesip kitaba verdiğim inanılmaz fiyatlar ve bu fiyatların bu şekil emek hırsızı kişiler tarafından çalınması hoşuma gitmiyor.

İnternetten mi kitapçıdan mı konusuna geri dönelim. Buraya "kitapçıdan almak daha iyi" gibisinden şeyler yazdıktan ve küçük esnafın kapanmasından endişe duyduktan sonra biraz araştırdım.

Kitapçılarda tavsiye edilen fiyatı 30 TL olan kitaplar bile sitelerin yaptığı indirimler sayesinde 15 liraya falan alınabiliyor. Yani başta şok oldum çünkü diyelim 10 kitap var, 3'ü bir sitede indirimde oluyor, 3'ü bir yerde, diğer 3'ü bir yerde ve kalan 1 tanesi de sonraki haftanın indirime girecekler listesinde... Demem o ki eğer düşündüğünüz şey paraysa ki herkesin öyle gibi, kesinlikle internetten alışveriş yapmak daha iyi. Lakin...

Batuhan pazartesi babasından kıt kanaat geçindiği haftalığını alıyor ve okula gidiyor. Öğle arası arkadaşları onu dışarıda falanca mekana yemek yemeye götürüyorlar. Fakat Batuhan Reyiz, "para biriktiriyorum, bugün olmaz.", diyor ve onları def ediyor. Sonra da kantine gidip zehirli yiyecekleri yiyerek ömrünü kısaltıyor. Sonraki gün yine aynı hikaye ve bir sonraki gün yine aynı hikaye...

Pazar günü çoktan gelip çatıyor. Tabi Batuhan aradaki süre zarfında kendini offline'a aldığı için zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyor bile... Dershaneye kitap defter götürmeye zahmet etmeyen Batuhan çıkışta en yakın ve en sevdiği, içi kitap kokan, elemanlarının yüzünden sayfalar akan kitapçısına koşuyor.

Kan ter içinde kapıyı açan Batuhan'ı "dınggggggdıdırıııgnngng" sesi karşılıyor. Elemanlar şokta, daha bir önceki hafta Batuhan'a kitap satmıştılar. Bir insan o kadar kısa sürede o kadar kalın bir kitabı bitiremez, özellikle de bir YGS öğrencisi. Fakat kısa sürede görev bilincinin verdiği selametle kendilerini toparlayıp "Hoşgeldiniz." deyiveriyorlar. Batuhan emin adımlarla ilerliyor, sağında eski fantastik eserlerin bulunduğu raf, solunda mezun öğrencilerin aynı kitapçıdan aldıkları test kitaplarına gömüldükleri küçük masalar var, sol çaprazda ise polisiye kitaplarının olduğu raf göze çarpıyor.

Emin adımlarla güncel fantastik serilerin bulunduğu raflara ilerleyen Batuhan, kitap bolluğu neticesinde sıkış sıkış, her yeri raf olan kitapçıda bir şey devirmemek için yılan gibi kıvrılıyor. Üstelik 55 kiloluk bir insan olmanın verdiği çeviklikle de sıyrıldığı her kitabın ismine, solladığı her insanın da tipine bakarak ne ayak olduklarını bir bakışta anlıyor.

Batuhan amacına ulaşmak için ilerlerken yol üzerinde kasiyer beyefendi ile karşılaşıyor ve 10 yıldır yalnızca 1 kez ayakta gördüğü kasiyer ona "OoOOoOOOoo hoşgeldin Batuhan" diyor. Fakat avına odaklanmış Batuhan heyecandan ve cool olma çabasından dolayı kuru bir "Hoşbulduk." diyerek öküzlüğün sınırlarını zorluyor.

Nihayet raflara ulaşan Batuhan inanılmaz ve ısırmalık fantastik kitaplar karşısında kafayı yiyor. Acaba önceden belirlediğim kitabı mı alsam yoksa şunu mu diye seçmekte zorlanıyor. Hatta bir ara şeytana uyup 1-2 kitabı yürütmeyi bile düşünüyor fakat sonra serinkanlılığını koruyup belirlediği kitabı alıyor ve kasaya gidiyor. Kasa açık kahverengi bilmemne ağacından yapılmış. Kasiyer hemen arkasında fakat ayakta duran müşteriye göre alçak görünüyor. Batuhan hemen sağındaki Atatürk ayracını gözüne kestiriyor. Bilerek ve isteyerek 2.5 TL olan ayraca alıcı gözüyle, kıskançlıkla bakıyor.

Kasiyer nihayet itişe kakışa dalgın Batuhan'ın elinden kitabı alıp, "29 TL ama 22 versen yeter." diyor. Başkahramanımız sevinse mi üzülse mi bilemiyor çünkü kitabı beleş verse bile alışveriş sonrasında yine züğürt olacak. Son kez ayraca bakıp cebindeki 30 lirayı çıkartıyor ve kasiyer beyefendiye uzatıyor. Adam 8 TL para üstü veriyor fakat Batuhan hala üzgün. Ve sonra kasiyer hayatının iyiliğini yapıyor, Allah katınca cenneti garantileyen sözler ağzından dökülüyor: "Ayraç da hediyemiz olsun.", diyor. Batuhan şokta.

Çok teşekkürler, iyi akşamlar diyor. Sonra elinde kitap torbası, ağzında ayraç koşarak dışarı çıkıp eve geliyor. Nihayet hafta boyunca kantinde yaklaşık 1 kg yediği zehrin karşılığını aldığı için mutlu. Üstelik kitapçıdan bir de ayraç yürütmüş. Fakat başkahramanımız Batuhan a.k.a Maedhros o kadar emek harcayıp aldığı Sissoylu'yu lanet olası sınav haftaları yüzünden hala okuyamıyor. Sebebi çalışıyor olması değil, düşük alınca "ah kitap okuyup da düşük aldım" diyerek kitabı suçlamak istememesi.

Yani ben kitapçıya gidip o ekşını yaşamayı seviyorum. Herhalde tek başıma bir kitapçının geçimini üstlenebilirim. Tabi kitapçıda çalışan herkes vejeteryansa. Hayır, yine karşılayamam.

Ya internet daha ucuz ama siz kitapçıdan alın, hayatımızı kolaylaştıra kolaylaştıra hiç ekşın yaşayamaz olduk. Gidin biraz ekşın yaşayın kitapçılarda raf fantezisi falan yapın. Yazının direk sonunu okuyan arkadaşlar orta kısmı okumaya zahmet etmesin bir çılgınlık anıma denk geldi sonra da o kadar yazdım asla silmem deyip silmedim. Kitapçıdan alın bakın çok mühim. Eyle.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2014, 22:00:24 »
Kitapçıda vakit geçirmeyi ben de çok severim. Birini falan beklerken yakında kitapçı varsa girer dolaşırım hatta, ararlar duymam geç kalırım falan... :D Kitap da alırım, almam değil, ama genelde "spontane" alışverişler oluyor bunlar. Gezmeyi sevdiğim için gezerken gözüme çarpan, beğendiğim bir kitabı alıyorum bazen. Planlı aldığım kitapları genelde internet üzerinden alıyorum artık, ya da kitapçıda gördüğüm ama fiyatı yüksek gelen kitapları daha sonra internetten alıyorum falan. Sonuçta dediğim gibi, 5 kitap yerine aynı paraya 6 kitap alabileceksek internet üzerinden, orayı tercih ederiz. Çok normal yani. Önüne geçilebilecek bir süreç değil bu.

Ki değil kitapçıların, basılı kitabın bile ortadan kalkacağını öngörüyorum birçok insan gibi. E-kitap pek okumam, basılı kitabı daha çok severim ama gerçekleri değiştirmiyor bu. Daha ucuz, maliyeti resmen "yok", taşıması karşılaştırılamayacak derecede daha kolay, hem de kağıt harcanmaması gibi çok önemli bir nokta var. Olması gereken bu yani, diğeri ancak romantik bir bakış açısı oluyor, kendim de öyle bakıyor olsam bile... :)

Not: Batuhan ismini ilk kullandığınızda bir an "noluyor lan" dedim, adaşmışız. :D

#hayır

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2014, 22:07:06 »
5 kitap yerine aynı paraya 6 kitap alabileceksek internet üzerinden, orayı tercih ederiz. Çok normal yani.

Not: Batuhan ismini ilk kullandığınızda bir an "noluyor lan" dedim, adaşmışız. :D

Tamamen hak veriyorum. Benimki yalnızca kitapçılar yaşasın kafası. Yoksa nereden bakarsak bakalım sizin yaptığınız daha mantıklı, adaş.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #14 : 16 Kasım 2014, 17:03:53 »
Açıkçası kitaplarımı internet sitelerinde ultra indirim olmadığı taktirde kitapçılardan almayı severim. Kitapçı derken böyle zincir oluşturup etiket fiyatı üzeri satış yapan yerleri kastetmiyorum çünkü oralar tamamen ticari bataklıklar.

Mütevazı bir kitapçıya giriyorum. Eğer görevli elemanla kitaplar hakkında sohbet edebiliyorsak içimde güzel bir enerji birikiyor. Üstüne bir de yüzde onluk gibi sembolik bir indirimde de bulunduğu zaman orası benim mabedim oluyor.

Kitapçılar ticarethane değildir, olmamalı. Biz nasıl bir kitabı on lira indirimli almak istiyorsak kitapçıda haliyle daha fazla kâr etmek istiyor. Bence oldukça mantıklı. Ve bu ticaret mantığı değil varlığını devam ettirebilme çabasıdır.

Kitap almayacağım durumlarda dahi kitapçıma kitaplar hakkında konuşmaya giderek güzel vakit geçirebiliyorsam bence bundan muhteşem bir şey yoktur. İnternet bunu verebilir mi? Nope.