Kayıt Ol

Wattpad

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Wattpad
« Yanıtla #15 : 08 Mart 2015, 15:03:00 »
Aslında kanımca kullanışlı bir site olabilir. Fakat işte bizim Türk insanı her şeyin cılkını çıkaracak ya...

Ben de bir iki hikaye okumuştum öyle kötü de bulmamıştım. Belki bana iyileri denk geldi; bilmiyorum. Ama dediğiniz gibi iyi hikayelerde pek bir geri dönüş, kaliteli eleştiriler vs. yoktu. Kullanışlı bir hale getirilirse zannımca iyi bir site olabilir.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Mart 2015, 02:43:17 »
Saçma ve edebi dilden uzak şeylerin -daha çok liselilerin; okulda yaşadıklarını, platonik aşklarını ya da fantezilerini- yazdıkları bir mekan olsa da çok ciddi bir okuyucu -ve müşteri- kitlesi olduğunu kendim gözlemledim. Orada yayınlanıp da büyük piyasa yayınevlerinden basılarak çoksatanlar listesine giren -sanırım son örneği Kötü Çocuk- kitaplar var. Ben de on gün evvel sırf dalgasına bir şeyler yazayım demiştim. İlk gün bir sayfalık bir öykü  yazıp yayınladım; ancak nasıl olduysa oldu, o günden sonra günde en az üç sayfa devam ettirmeye başladım o öykümü ve şimdi bir roman halini almış durumda. Yazmaya devam edeceğim, bakalım birilerinin ilgisini çekecek mi... Lakin yine de öyle sanıyorum ki içeriğinde liseli genç aşıkların, yakışıklı çocuk ve güzel kızların geçmediği çalışmaları, wattpad'i takip eden yayınevi çalışanları görmezden gelecektir. Zaten öykünün kapağında bir erkek ya da kız resmi yoksa, isminde aşkı çağrıştıracak sözcükler barındırmıyorsa okunma sayısı milyonları bulmuyor. -ne milyonu, binleri bile bulmuyor.-

Ama yine de bir piyasa yayınevinin dikkatini çekme olasılığının yüksek olduğunu göz önünde bulundurarak ve -burada itirafta bulunuyorum- para kazanabilme olasılığımı düşünerek, romanın içeriğine biraz da aşk katarak yazmaya devam edeceğim. Rıhtım ailesinden de öykümü takip etmek isteyen olursa bağlantı gönderebilirim. :)

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 21 Nisan 2016, 18:23:13 »
Wattpad'e eskiden bir üyelik açıp hikaye paylaşmıştım ama o zamanlar sanırsam daha çok iOS uygulaması olarak kullanılıyordu ve açıkçası çok başarısız görmüştüm. Son günlerde ara ara giriyorum ve oradan çıkan işleri de biraz inceledim ve sanırım büyük bir gizemli erkek, saf kız modelinin olduğu hikayeler açık ara en sevilenler. Hikaye diyorum ama romana sarmış çoğu.

Platform güzel fakat içerik kötü. O kadar öyküyü, kötüsünün bile beğenildiği saçma kurguları görünce içimde tekrardan bir yazma coşkusu da oluşmadı değil. Sanırım Wattpad'e diss atmak için gizemli, güçlü kız ve saf aşık erkek içeren bir şeyler yazacağım ama kesinlikle wattpad bana göre bir yer değil. :)

Bir de o kapaklar nedir öyle. İlk girdiğimde burası kapak tasarım sitesi mi diye sormuştum kendime. İyi kitapların iyi kapaklar ardında olduğunu düşünen bir neslin sitesi olduğu fikrini de uyandırdı, diyebilirim.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı stupefypatronus

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
Wattpad 'kitaplarını' ve 'yazarlarını' nasıl buluyorsunuz?
« Yanıtla #18 : 28 Temmuz 2016, 17:20:34 »
Bir kaç dişe dokunur kurgu var, yazmayı seven arkadaşları da destekler nitelikte bir platform, ama son yıllarda amacı insanlara kitapları ulaştırmak değil, kitap zaaflarını kullanarak insanları sömürmek olan yayınevleri iyi kötü bakmadan okunma sayısı yüksek olan tüm kurguları 'kitap' haline getirip yazan arkadaşları 'yazar' sıfatına soktular. D&R'da çok satılanlarda Sabahattin Ali'nin Orhan Pamuk'un üstünde o kitapları görünce üzülüyorum. Dünya klasiklerinden daha pahalı olan bu kitaplara o kadar parayı veren arkadaşların da gözlerinin açılması dileğiyle.
''sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben, hiç bir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim''

Çevrimdışı lordoftheread

• *
  • 27
  • Yokluk, mutlak düzendir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 28 Temmuz 2016, 19:22:52 »
Bir kaç dişe dokunur kurgu var, yazmayı seven arkadaşları da destekler nitelikte bir platform, ama son yıllarda amacı insanlara kitapları ulaştırmak değil, kitap zaaflarını kullanarak insanları sömürmek olan yayınevleri iyi kötü bakmadan okunma sayısı yüksek olan tüm kurguları 'kitap' haline getirip yazan arkadaşları 'yazar' sıfatına soktular. D&R'da çok satılanlarda Sabahattin Ali'nin Orhan Pamuk'un üstünde o kitapları görünce üzülüyorum. Dünya klasiklerinden daha pahalı olan bu kitaplara o kadar parayı veren arkadaşların da gözlerinin açılması dileğiyle.

Ben onlara kitaptan ziyade, dedikoduların yazıya dökülmüş hali diyorum. Bunlar kesinlikle sanat değeri olmayan, hiçbir ağırlığı ve zenginliği bulunmayan, son derece basit ve popüler, akıcı ama bir şey katmayan eserler. Okuyup zaman kaybetmemek lazım.
Yokluk, mutlak düzendir.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 28 Temmuz 2016, 22:46:35 »
Wattpad'de yazan akrabam, yazma konusunda kendini şevklendirdiğinden bahsetmişti. Hikaye paylaşmak için ayrıca bir blog açmak yerine doğrudan bu amaca yönelik bir platformda yazmakta mantıklı gelmişti doğrusu. İçeriğin kalitesindeki sıkıntılar zaten sayılmış - ayrıca eklemeye gerek yok.

Ne yalan söyleyeyim, yazmaya başlarsam burada hikaye yayınlamaktan geri durmam. Niyetli de değilken popüler olmayıverelim :).

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 29 Temmuz 2016, 10:04:59 »
Yazarlığını geliştirmek isteyenler için yeterli bir ortam değil. Yorum yazanlar ya öykümü okuyun diyor ya da çok güzel devam et gibi yetersiz yorumlarda bulunuyorlar. Yazmayı şevklendiriyor, belki yazma alışkanlığı da kazandırıyor ama bence yazarlığa pek katkı sağlamıyor. Orada hatalarınızı fark edemiyorsunuz. Ben böyle düşünüyorum.

Çevrimdışı Dende

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 29 Temmuz 2016, 15:37:06 »
Büyük çoğunluğu ergenlerden ve yine onların "kim kimi götürüyor" temalı yazılarından oluşuyor. Güzel şeylere çok nadiren rastlanabiliyor.
This is a song about sticking needles in your arm...

Çevrimdışı Abaris

• *
  • 43
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 07 Ağustos 2016, 01:13:44 »
1-2 kere yazmayı düşündüm ama diğer hikayelerin kalitesizliğini görünce vaz geçtim. Fikir iyi ama yetmemiş.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 08 Ağustos 2016, 20:47:28 »
internet aslında iyi bir şey, iyiye kullanırsan tabi...
mantığına sahip, ama özellikle ergen türkler pek iyiye kullanmadığı için bana göre içi boş bir site

Çevrimdışı Ophiel

• *
  • 26
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 26 Eylül 2016, 14:54:32 »
İçerisindeki çoğu yazı edebi nitelik taşımaktan uzak, saçma sapan ve çarpık ilişkilerle dolu birbirinin  aynısı şeyler ne yazık ki...Dahası bazı yazarları emek hırsızlığı yapabiliyor. Benim ve bir kaç arkadaşımın öykülerini çalıp kendi yazmış gibi gösterenler olmuştu. Sizlerin de yazılarını çalanlar olmuş olabilir.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 26 Eylül 2016, 20:10:02 »
Hikaye yazıp paylaşmadıktan sonra gereksiz bir site. Elimizdeki kitaplar watpadd'daki oranla kıyaslanamayacak kadar iyi o zaman haydi Ejderha Mızrağı :D

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 02 Nisan 2017, 14:31:40 »
Bu Wattpad hakkında konuşmak, tartışmak hatta gerekirse yasal düzenlemeler için harekete geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sansür olacak belki ama bu küçük zihinlerin bu pis hikâyelerle kirlendiğini geleceğin büyüklerinin zihinlerini baya baya işgal ettiğini düşünüyorum. Şimdi Twitter'da bir zincire denk geldim. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili?

https://twitter.com/elenora_corette/status/848085913213313024

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 02 Nisan 2017, 14:58:53 »
Bu Wattpad hakkında konuşmak, tartışmak hatta gerekirse yasal düzenlemeler için harekete geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sansür olacak belki ama bu küçük zihinlerin bu pis hikâyelerle kirlendiğini geleceğin büyüklerinin zihinlerini baya baya işgal ettiğini düşünüyorum. Şimdi Twitter'da bir zincire denk geldim. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili?

https://twitter.com/elenora_corette/status/848085913213313024
Kitap açık şekilde kalitesiz görünüyor ama bu tarz şeylerin önüne sansürle geçilmemeli. İfade özgürlüğü diye bir şey var sonuçta. İnsanların yazdıkları sizin hoşunuza gitmek veya sizin etik anlayışınıza uymak zorunda değil. Türkiye'de insanlar bunu anlamıyor bir türlü, ki özgürlükler konusunda bütün uluslararası karşılaştırmalarda çok gerilerde olmamızın en büyük nedenlerinden birisi de budur. Hangi kesimden olursa olsun, sansür taraftarı o kadar çok insan var ki.. neyse. Ne kadar katılmasanız da, insanların yazdıklarını sansürlemeye kimsenin hakkı yoktur. Aynı mantıkla bir Suç ve Ceza bile şiddet içeriyor diye sansürlenebilir veya Anne Karenina da "ahlak bozuyor" diye sansürlenebilir. İstenmeyen konularda aklın ilk sansüre gitmesi çok yanlış bir davranış.

Çocukların ne tarz kitaplar okuyacağı, ebeveynlerin sorumluluğundadır. Özgürlükleri bastırmak yerine, çocuklarıyla ilgilensinler. Zaten özgürlükler yeterince bastırılıyor, bir de böyle minimal boyutlarda sansüre hiç gerek yok.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 02 Nisan 2017, 16:26:28 »
Sansür tabi ki tamamen çözüm değil. Bilinç bunun temelini oluşturuyor, bunları biliyorum. Ancak sansürün sadece bu ülkede olduğunu söylemek biraz yanlış. Mesela şu listede Grinin Elli Tonu filminin ülkelere göre yaş sınırı var.

http://tr.euronews.com/2015/02/20/grinin-elli-tonu-fifty-shades-of-grey-ulkeler-yas-sinirinda-anlasamadi

Bu kitapların çoğunda bu filmdekine benzer sahneler olduğuna eminim. Kötü Çocuk filmi +13 ancak kitabında böyle bir yaş sınırı bulunmuyor. Sorun şu ki filme konulan yaş sınırı kitaplara neden konulmuyor. Eminim +18 veya +16 ibaresi olan kitaplara ebeveynler temkinli yaklaşacaklar.

Mesela bir örnek:
https://www.wattpad.com/story/55257477-serseri-%c3%b6%c4%9fretmen

Buradaki kız lise 4'e gidiyor. Yazılar edebiyat olmaktan çıkıp fantezi hikâyelerine dönüşüyor böyle hikâyelerde. Bunu yazamaz demiyorum isteyen istediğini yazmakta özgür bu ülkede. Yazsın yayınlasın. Hükümet tarafından vatan haini ilan edilen Can Dündar'ın kitapları hala satılıyor. Keza Abdullah Öcalan'ın da kitaplarını bulabilirsiniz Kitapyurdu'nda. Çok uç noktalarda bazı iş bilmezlerin sorunlu kararlar aldığı oluyor elbet ancak çokta uzun sürmüyor bu absürt kararlar. Şeker Portakalı buna bir örnek. Ancak şu an yasaklı değil.

Yine çok uç noktadan bir örnek resmedeyim. Özgürlükleri savunuyorsak ailelerin çocuklarına baskı uygulamaması da gerekiyor. İstediği tarzda okumalı, izlemeli çocuklar. Kendi yollarını bulabilmeli. Mesela 10 yaşındaki bir çocuk Nypomaniac izlemesi sorun olmamalı.

Tabi ki 1984 gibi olsun demiyorum. Bütün işin de aslında ailede bittiğini biliyorum ancak bu çocukların çocukları olduğunda ne olacak? Bu benim işim değil, onların özgürlüğü onların çocukları olacak tabi. Bunlar farazi muhabbetler aslında temel nokta, filmlerdeki gibi yaş sınırı getirilmeli mi?

Sert yazdığımı düşünmeyin sakın. Muhabbet eder kıvamında söylüyorum bunları, yazarken yanlış anlaşılmalar epey oluyor çünkü.