Kayıt Ol

Diskdünya Serisi - Terry Pratchett

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Diskdünya Serisi - Terry Pratchett
« Yanıtla #90 : 15 Ağustos 2016, 12:02:08 »
Görsel rehberde ekran okuyucuları etkileyen bazı ufak sorunlar olduğu için. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 15 Ağustos 2016, 12:08:46 »
Ben <3 Diskdünya

Ben seriyi okuyorum ve çok seviyorum. Sağda solda sürekli Terry Pratchett övmemden anlaşılıyordur zaten :D

Eline sağlık Hazal şahane bir rehber olmuş. Diskdünya'ya hala başlamayanlar varsa hemen başlasınlar yoksa üstlerine Sandık'ı salarım :D

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #92 : 15 Ağustos 2016, 23:57:15 »
Sandık'tan sonra başlamayan kalmaz bence. :D
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı dr.watson

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 16 Ağustos 2016, 14:28:37 »
Merhaba, forumda da, diskdünyada da yeniyim, ikisine de çok geç kalmış hissediyorum, sahafta tesadüfen elime geçen Hasbüyü ve Cobanın tacı ını okudum,bundan sonra alt serileri bütün halinde mi, yoksa dıskdünya kronolojik sırasına göre mi okumamı tavsiye edersiniz? Seri seri düşünmüştüm ama göndermelerden mahrum mu kalacağım oyle yaparsam?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 16 Ağustos 2016, 14:32:05 »
Çobanın Tacı'nı okuduysanız Tiffany alt serisinin başına dönüp (rehberde de yazdığı gibi Küçük Özgür Adamlar ile başlar) o alt seriyi bitirin. Çok ortadan gitmişsiniz.

Hasbüyü'yü okuduğunuz için de Büyünün Rengi'ni okuyun. Hem kronolojik olarak ilk kitap hem de Rincewind'in ilk kitabı. Sandık nereden çıktı, oralara nasıl gelindi, onu görmüş olursunuz.

Şu an baskılar kronolojik sıraya göre gittiği için (Çobanın Tacı hariç, çünkü Tiffany'nin diğer 4 kitabı zaten basılmıştı) o sırada okuyabilirsiniz. Bu eksiği kapattıktan sonra gerisi size kalmış. Zaten bir fikir edinmiş olacaksınız :). Ayrıca, şu an tamamlanmış tek alt seri Tiffany Sızı'ya ait. İster istemez kronolojik gidiyoruz birçoğumuz (orjinalinden okuyanlar hariç).

Göndermelerde çok da mahrum kalmazsınız aslında. Çünkü alt seri-alt seri diye gitseniz bile bir yerde çemberi tamamlıyor olacaksınız. Sadece biraz ertelenmiş olunur.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 16 Ağustos 2016, 20:20:01 »
Sugar daddy Terry'nin kitaplarını on sekiz yaşınıza kadar orijinal dilinde okudunuz okudunuz, aksi durumda sugar daddynin kendisi gibi kitapları da ölmüş demektir.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #96 : 16 Ağustos 2016, 23:00:56 »
Buna katılmadım. Diskdünya'nın ilk kitabını 19 yaşında okumuş ve hiç beğenmemiştim. Bugün 36 yaşındayım, Niran Elçi'nin temiz çevirisiyle Türkçe olarak okuyorum ama çok daha fazla keyif alıyorum. Çünkü Üstat Pratchett o kadar zeki biri ki bazı esprilerini anlamak için belirli bir yetişkinliğe ulaşmanız gerekiyor.

Şimdi geriye dönüp baktığımda ilk kez okuduğumda esprilerin çoğunu kaçırdığımı fark ediyorum. Ki o yıllarda (2000) Yüzüklerin Efendisi, Ejderha Mızrağı, Otostopçunun Galaksi Rehberi, Ravenloft, Kutsal Dedektiflik Bürosu gibi eserleri yalayıp yutmuş, okuyacak yeni şeyler arıyordum. Boş sayılmazdım yani.

Married with Children'ı da ilk izlediğimde hiç gülmemiş, seneler sonraysa müptelası olmuştum. Mesela...

Şahsi görüşüm.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı dr.watson

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 16 Ağustos 2016, 23:16:27 »
Çobanın Tacı'nı okuduysanız Tiffany alt serisinin başına dönüp (rehberde de yazdığı gibi Küçük Özgür Adamlar ile başlar) o alt seriyi bitirin. Çok ortadan gitmişsiniz.

Hasbüyü'yü okuduğunuz için de Büyünün Rengi'ni okuyun. Hem kronolojik olarak ilk kitap hem de Rincewind'in ilk kitabı. Sandık nereden çıktı, oralara nasıl gelindi, onu görmüş olursunuz.

Şu an baskılar kronolojik sıraya göre gittiği için (Çobanın Tacı hariç, çünkü Tiffany'nin diğer 4 kitabı zaten basılmıştı) o sırada okuyabilirsiniz. Bu eksiği kapattıktan sonra gerisi size kalmış. Zaten bir fikir edinmiş olacaksınız :). Ayrıca, şu an tamamlanmış tek alt seri Tiffany Sızı'ya ait. İster istemez kronolojik gidiyoruz birçoğumuz (orjinalinden okuyanlar hariç).

Göndermelerde çok da mahrum kalmazsınız aslında. Çünkü alt seri-alt seri diye gitseniz bile bir yerde çemberi tamamlıyor olacaksınız. Sadece biraz ertelenmiş olunur.

Tesekkur ederim firtinakiran, bugun dayanamayip Buyunun Rengi ni temin ettim ve basladim bile, Cobanin Taci bu zevki vermemisti, sondan baslamak iyi fikir degilmis gercekten, okumaya az ara verip mesaji okudum ve tekrar okumaya donuyorum, zaten ne gondermeler, ne gondermeler... Buyuk patlamaya anlatti adam ya. Inanamiyorum, hayatimin rutini tamamen bozuldu, kitaplarin icindeyim, cok mu heyecanli yazdim ne :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 17 Ağustos 2016, 09:34:20 »
Tesekkur ederim firtinakiran, bugun dayanamayip Buyunun Rengi ni temin ettim ve basladim bile, Cobanin Taci bu zevki vermemisti, sondan baslamak iyi fikir degilmis gercekten, okumaya az ara verip mesaji okudum ve tekrar okumaya donuyorum, zaten ne gondermeler, ne gondermeler... Buyuk patlamaya anlatti adam ya. Inanamiyorum, hayatimin rutini tamamen bozuldu, kitaplarin icindeyim, cok mu heyecanli yazdim ne :)

Rica ederim, keyifli okumalar :).

Tiffany'i de boynu bükük bırakmayın. Küçük Özgür Adamlar ile başlayıp Tiffany Sızı alt serisi de okuyun. Böylece Çobanın Tacı epey önem kazanacak gözünüzde.

Not: Kronolojik olarak 3. kitap olan Eşit Haklar'ı okuyunca da Çobanın Tacı daha bir anlam kazanacak. Neden mi? Eh, Eşit Haklar'da Disk'in ilk kadın büyücüsünü börüyoruz. Peki Çobanın Tacı'nda ne vardı? Disk'in ilk erkek cadısı :). Pratchet ve muziplikleri, hehe.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 12 Eylül 2016, 17:09:55 »
Bayram şekerleri benden gelsin :)

Tudem Yayın Grubu'nun Güz Kataloğu'nda yepyeni Diskdünya kitapları ortaya çıkmış.

1. Diskdünya'da sıra Muhafızlar! Muhafızlar! ile Piramitler kitaplarında :D

2. Tiffany Sızı'nın daha önce Tudem'den çıkan 4 kitabı için yeni kapakları Güz Kataloğu'nda açıklamış.

Kaynak: http://e.issuu.com/embed.html#13786973/38555909

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 12 Eylül 2016, 17:43:11 »
Bayram şekerleri benden gelsin :)

Tudem Yayın Grubu'nun Güz Kataloğu'nda yepyeni Diskdünya kitapları ortaya çıkmış.

1. Diskdünya'da sıra Muhafızlar! Muhafızlar! ile Piramitler kitaplarında :D

2. Tiffany Sızı'nın daha önce Tudem'den çıkan 4 kitabı için yeni kapakları Güz Kataloğu'nda açıklamış.

Kaynak: http://e.issuu.com/embed.html#13786973/38555909
Ya uyku sersemliğinden ya da başka bir şeyden ben bu haberi daha önce portalda okuduğumu hatırlıyorum :D Kötü olan hata dolayısı ile portala girip haberi de hatırlayamıyorum.  Teşekkürler fırtınakıran :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 13 Eylül 2016, 09:08:33 »
Daha önceki kitaplar için portalda bahar kataloğundakileri haber etmiştik. Tiffany Sızı'nın kapaklarının değişeceği haberini de vermiş ve eylül ayı içinde demiştik. Bunları hatırlıyor olabilir misiniz :)?

Bu haberi henüz portala taşımadık. Görünce koşarak gelip, portaldan önce burada duyurdum :)

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 13 Eylül 2016, 11:28:21 »
Daha önceki kitaplar için portalda bahar kataloğundakileri haber etmiştik. Tiffany Sızı'nın kapaklarının değişeceği haberini de vermiş ve eylül ayı içinde demiştik. Bunları hatırlıyor olabilir misiniz :)?

Bu haberi henüz portala taşımadık. Görünce koşarak gelip, portaldan önce burada duyurdum :)

Muhtemelen ondan dolayıdır 😄

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 27 Eylül 2016, 12:46:03 »
Efendim, sıradaki 2 Diskdünya kitabı ve yeni Tiffany Sızı kapaklarını ortaya döktük: http://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/diskdunyada-siradaki-2-yeni-kitap-ve-tiffany-sizi-yeni-kapaklari-belli-oldu/

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 27 Eylül 2016, 16:42:53 »
Ya biz sizi seviyoruz ya! Biz size aşığız ya! Muhafızlar Muhafızlar!'ın methini çok duymuştum, merak ettiğim bir kitap. Piramitler için de en komik kitap denmiş, şahane vallahi.

Kitap listeli görsele baktım tekrar, (http://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/diskdunya-yeniden-basimlarinda-nereye-geldik/) gözüme Sanayi Devrimi çarptı.

Çobanın Tacı'ndan hafif spoiler:
Spoiler: Göster
Tren süren goblinler falan görmüştük, Disk'in dört bir yanı olmasa da mesela sol üst tarafı demir ağlarla örülmüş gibiydi. Bu geldi aklıma, sevindim bir anda.

Bu Sanayi Devrimi serisini de çok merak ediyorum şahsen.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.