Kayıt Ol

Interstellar (2014)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Interstellar (2014)
« : 20 Mayıs 2014, 02:38:23 »

Christopher Nolan ve kardeşi Jonathan Nolan‘ın kaleme aldığı, merakla beklediğimiz Interstellar filminin fragmanı görücüye çıktı.

Batman üçlemesini bitiren Christopher Nolan‘ın ne yapacağı çok merak ediliyordu. Yıllardır gündemde olan “Interstellar” adlı bilimkurgu projesinin yönetmenlik koltuğuna oturduğunda sevinenler kadar sevinmeyenler de oldu. Nolan’ın böylesine büyük bir prodüksiyonu kotaramayacağı söyleniyordu birçok yerde, kimileri ise bu film için Nolan‘ı biçilmiş bir kaftan olarak görüyordu. İşte bunu öğrenmek için önümüzde yalnızca 6 ay var!

Bir grup kaşifin solucan deliğinden geçip, yıldızlararası bir yolculuğa çıkacağı ve daha önce hiçbir insanoğlunun gitmediği yerlere seyahat edeceği film, bilimkurgu meraklılarının yıllardır heyecanla beklediği bir yapım olma özelliğini taşıyor. Fragmandan çok fazla bir şey anlaşılmasa da, Nolan‘ın kötü bir iş çıkarmayacağına inancımız tam.

Dallas Buyers Club ve True Detective gibi projelerle büyük çıkış yakalayan Oscar’lı başarılı aktör Matthew McConaughey ve Anne Hathaway, Jessica Chastain gibi iki güzel aktristin de kadrosunda bulunduğu filmin vizyon tarihi ise 7 Kasım 2014.

Ve şimdi sizleri fragmanla baş başa bırakıyoruz. İzlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Haber: Bahri Doğukan "Denaro Forbin" Şahin

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Interstellar
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2014, 08:49:46 »
Kimse bu muhteşem film için yorum yapmadı mı?

Ancak 4. haftasında izleyebildim, çünkü yer bulabilmem için bu kadar hafta geçmesi gerekti. Kaldı ki 4. haftasında bile boş yer yoktu.

Bu filmi çok sevdim, ama bunun nedeni bir Nolan filmi olmasıyla sınırlı değil. Sevdim çünkü, delicesine Carl Sagan'ın Contact'ını (ama kitabı değil, filmi) çağrıştırıyordu. Sanki her an Jodie Foster da filme dahil olacak gibiydi.

Nolan bir kez daha yüzümüzü kara çıkartmadı. Özellikle filmin başıyla sonunun bağlanışı, bıraktığı derin düşünceler sizi filmden sonra uzun süre şok olmuş biçimde bırakıyor.

Spoiler: Göster
O zamanı yorumlayış nedir allasen. Zamanı yeni bir boyut olarak almak fikri yeni değil, ama bu derece akılda canlanabilir biçimde somutlaştırmak? Helal.

Sahneler, yolculuk, robotlar ve dünyanın geleceğine dair oldukça gerçekçi bakışı benim için muazzamdı. 3 saatlik bencil bir şölendi. Bencildi çünkü, sadece benimle ilgilen diyordu film. Kendinizi vermediğiniz sürece sizi de peşinde uzaya sürüklemeye niyetli değildi. Ama en çok da sonlarında kendini herkese anlatma konusunda kapalı davranıyordu. Bu nedenle de konsantrasyon istiyor.

Bir sürü şey demek istiyorum, ama ne desem izlemeyenlere kötülük etmiş olacağım. İzleyenlerle spoiler kutularında tartışalım bol bol :).

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2014, 09:52:31 »
Film muhteşem, olağanüstü zaten de benim dikkatimi çeken başka bir şey var.

İnsanlar Gravity olsun, Interstellar olsun akın akın sinema'lara "bilimkurgu" izlemeye gidiyor. Ama bilimkurgu konusunda konu edebiyata gelince burun kıvırıyor çoğu insan, ben bunu anlamıyorum. :-\

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2014, 09:59:44 »
İnsanlar Gravity olsun, Interstellar olsun akın akın sinema'lara "bilimkurgu" izlemeye gidiyor. Ama bilimkurgu konusunda konu edebiyata gelince burun kıvırıyor çoğu insan, ben bunu anlamıyorum. :-\

O bana da garip geliyor. Bilimkurgu sevmediklerini söylüyorlar, hatta bilimkurgu sevenlerle dalga geçenler bile görüyorum ama aynı insanlar koşa koşa bilimkurgu izlemeye gidiyorlar.

Çevrimdışı ZextaR

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2014, 10:00:42 »
merhaba,

ben de 3. haftasında izleyebilmiştim ve maalesef imaxte izleme şanssızlığına eriştim. epey geç oldu ama buradan tavsiye edeyim ki imaxe gitmeyin yada en arka sıradan yer bulacaksanız gidin. yoksa 20 metrelik perdeye 8 metre mesafeden izlemek nasıl diyeyim iki çinlinin masa tenisi maçını masaya kafanızı dayayıp izlemek gibi oluyor.

umarım spoiler koymayı becerebilirim.

filmde, aslında zamanı 4. boyut olarak zaten aşmış bir gelecek var. olayın aslı adamların 5. boyutu keşfetmiş ve kullanıyor (anlıyor, büküyor... ) olması ki bu da filmde yerçekimi (gravity) olarak anlatılıyor. bence de bu yenilik yaratan bir bakış açısı ki sanırım bundan sonra 5. boyutla ilgili epey şey izleyip okuyacağız.

not: bir de biraz tasavvufi yaklaşanların 5. boyut ruhtur görüşü var ki bundan ne konular çıkar vay vay vay :)

zeki

edit: imax deyip hepsine b** atmışım özür dilerim, istanbul istinyepark'ta izledim diğerlerini bilmem.
Koku alma duyumu geliştirmenin yararları fikri, insanlığımdan vazgeçip av köpeği olma kararını vermeme yetmezdi. - Golan Trevize

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Interstellar Aslında Daha Karanlık Bitecekmiş
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2015, 18:14:06 »

Nolan kardeşlerin son harikası Yıldızlararası‘nın (Interstellar) son sahnesi ilk tasarlandığında hiç de izlediğimiz gibi değilmiş. Çekim aşamasında değiştirilen final, bizlerin izlediğine oranla bir hayli karanlık!

Geçtiğimiz günlerde Jonathan Nolan ve filmin bilim danışmanı Kip Thorne, filmin yakında yayımlanacak Blu-ray versiyonu için Caltech Jet Propulsion Laboratuvarı‘ndaydı. Jonathan Nolan burada verdiği bir demeçte, kendi planladığı sonun daha farklı olduğundan bahsetti.

Eğer filmi hala izlemediyseniz tam burada, şu anda durun! Çünkü buradan sonrası için spoiler uyarımız geliyor.

Filmin sevenlerini bir hayli şaşırtacak olan bu alternatif sonda, Cooper denklemi göndermeye çalışırken Einstein Rosen Köprüsü çökecek ve denklem Murph‘a ulaşamayacak, hatta Cooper ölecekti. Cooper‘ın farklı bir boyuttan geçmişe etki ederek kitaplığın arkasından kızına ulaşma çabalarını da, eve dönme (Satürn halkalarının yakınındaki insanların yeni yaşam alanı) olayını da göremeyecektik yani. Kısaca, insanlık için kurtuluş umudu barındırmıyor eski senaryo.

Bu final bizlere oldukça karanlık geldi. Hollywood standartlarını düşündüğümüzdeyse umutsuz bir final olacağı için çok farklı bir kulvarda kendisine yer edinecekti Interstellar. Fakat Christopher Nolan çekim aşamasında filme ek sahneler koyarak mutlu bir sona imza atmış diyebiliriz.

Peki sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Akademi Ödülleri‘ne teknik dallardaki 5 adaylığıyla adını yazdıran Interstellar, geceden En İyi Görsel Efekt Ödülü ile ayrılmıştı hatırlayacağınız üzere. Filmin Blu-ray‘inin çıkış tarihi ise 31 Mart.

Evet, bu harikulade filmi tekrar izlemek için sabırsızlanıyoruz.

Haber: Bahri Doğukan "Denaro Forbin" Şahin, Ufuk Cem "TheSpell" Çakır

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Interstellar (2014)
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2015, 18:40:39 »
Değiştirmeleri isabet olmuş, benim için filmin en vurucu yanı o eşsiz finaliydi zaten. :hömm:

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2015, 19:24:20 »
Christopher Nolan en beğendiğim yönetmen olmasına rağmen Interstellar'ı sevemedim. Kendisinin benim gözümde  en sevmediğim filmi, bana göre fazlasıyla mantık hatası vardı. Tamam böyle olacağını bekliyordum, olayların bu şekile geleceğini tahmin ediyordum ama muallakta kalan onlarca sorudan sonra beğendiğimi söyleyemem.

İzlediğime pişman değilim, kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri ama benim için öyle kült sayılabilecek bir film değildi.

Yerçekiminin yok olmaması düşüncesi harikaydı gerçekten, filmin en orjinal fikri de buydu. Takıldığım en önemli nokta solucan deliğinin oraya nasıl geldiğiyle alakalı. Film hakkında hiç eleştirel veya inceleme tarzı bir yazı okumadım malesef. O yüzden bilen varsa aydınlatabilir bu konuda. Solucan deliğini "onlar" oraya koydu deniliyor ama solucan deliği olmadan "onlar" diye bir kavram olması mümkün değil, kara deliğe giremeyecekleri için.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Interstellar Dünyasından Son Gelişmeler
« Yanıtla #8 : 10 Nisan 2015, 17:08:31 »

Nolan kardeşlerin başarılı bilimkurgu filmi Interstellar beyazperdede boy göstereli çok oluyor. Ancak filmin üzerimizde bıraktığı etkileri henüz üzerimizden atabilmiş değiliz! Tıpkı pek çok kült filmin başardığı gibi Interstellar da adından hala söz ettirmeye devam ediyor. İşte sizlere bu evrenle ilgili iki ilginç haber daha…

Devamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur, Canberk "TheWalkingIdeas" İleri, Bahri Doğukan "Denaro Forbin" Şahin.

Çevrimdışı Subotai

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Nisan 2015, 17:53:51 »
Yapımın kurgusu ya da hiçbir şeyine takılmadan çizdiği mühendis tablosu benim daha çok hoşuma giden detayı oldu. İnsanın varoluşunun en güzel yansıması merakı ve hayal etmesi ile şu Terra denen hapisaneden bir şeçilmiş yaratım fikrine sığınmadan (Carl Sagan' a selamlar), kader demeden, en zor şartlarda bile hayal edebilen, bilgiyi pratiğe dökebilen, feda edebilen, vazgeçebilen Cooper modeli daha derinden etkiledi/üzdü beni. Sanırım olmak isteyipte olamadığım, yeterli azmi gösteremediğim, yılların birikmiş tokadı gibi sert geldi.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Nisan 2015, 23:01:49 »

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Nisan 2016, 17:39:04 »
''Yıldızlararası Bilimi'' isminde, Barış Gönülşen tarafından İngilizceden Türkçeye Hocam İngilizcesi vasıtasıyla çevrilmiş, Alfa'nın Bilim serisi tarafından çıkartılmış bir kitabı vardır. Dil olarak, ortaokul dördüncü sınıf öğrencilerine verdikleri okuma kitapları seviyesindeki bir kitap, ancak bu kadar kötü çevrilebilirdi. Hocam İngilizcesinin ne kadar yetersiz kaldığını biliyoruz, ama ne dersek diyelim bir ODTÜ mezunu İngilizcesinin, altı aylık RobCol Prep öğrencisi İngilizcesinden çoook daha kaliteli durumda olması gerekirdi.

Film için söyleyecek tek şey, çalışmanın arkasındaki beynin tüm engellemelerine karşın sosyal bilimci bakışıyla yazılıp sosyal bilimci bakışıyla çekildiği olur. MS, PhD, Postdoc geçmişi olan mühendis ve/veya fizikçi karakterlerin gezegenimizden bilmem kaç ışık yılı uzakta olmalarına rağmen serinkanlı olmaları gerekir. İzlediğimiz şartlar altında dahi olsa, alanlarındaki donanımları kuşkusuz insanların ölümler ve aşk acıları yüzünden gözyaşı dökmesi fantastique olaydır. Hollywood, yalnızlıktan dolayı akli melekeleleri kaybeden bir beyaza karşılık, yalnızlıktan dolayı akli melekelerini kaybetmeyen bir siyahla, siyahlara dönük pozitif ayrımcılığa göz kırpmıştır. Ben geçen hafta aralıksız ve iletişimsiz 27+ saat ders çalışma gafletine düşerek, senaryoya kıyasla minimum zaman ve minimum beyin gücüyle balataları sıyırıp hayal görme evresine eriştiysem, formüle uyku kabinlerini eklersek bile, senaryodaki o kısmın devamındaki abartılı dram sahnelerine temel olması gerektiği için geliştirildiği aşikardır.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993