Kayıt Ol

Okuma Hedefleri ve Okuma Listeleri (Ne Kadar Mantıklı?)

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Okuma Hedefleri ve Okuma Listeleri (Ne Kadar Mantıklı?)
« Yanıtla #15 : 14 Ekim 2014, 22:16:31 »
Dershanelerde böyle rehberlik adı altında bir alt birim olur ya, lise sonda o birim bizlere bir ders programı çıkarıp vermişti. Ben o programa baktım, vay be dedim ve ortasından güzelce katlayıp hiç kullanmadığım ders kitaplarından birisinin arasına tıkıştırdım. O tarihten beri herhangi bir şeyin planına ya da programına yan gözle bile bakmıyorum, plan yapmakla da uğraşmıyorum. Çünkü plan yaparsam o plana uy(a)mayacağımı biliyorum ve insan neden kendi kendini zora soksun diye düşünen, sülalesi rahat biriyim.

Bu nedenle kitap okurken de bir plan program yapmıyorum, kendime hedef koymuyorum ya da bir liste çıkarmıyorum.

Peki ne okuyacağımı nereden buluyorum? Vikitap'ta kim ne okumuş arada açıp bakıyorum, forumda kim hangi kitaba ne yorum yazmış mutlaka okuyorum ve portal kısmında çıkan kitap tanıtımlarını ve incelemelerini kaçırmadan okumaya çalışıyorum. Bundan sonra güzel yorumlardan etkilenerek ya da kötü yorumlara rağmen merak ederek bir kitabı okuma isteği duyuyorsam gidip kitabı buluyor, alıyor ve okuyorum. Genellikle sonuçlardan da memnunum, bu yöntemle okuduğum kitapların %95'ine 8/10 ve üstü puan vermişimdir.

Bir diğer yöntemim de kitapçıları gezmek, herhangi bir zamanda kitapçıya yolum düşmüşse bir yarım saat dolaşır kitaplara bakarım. Kapağından ya da arka kapaktaki tanıtımdan vs. etkilendiğim olursa alabilirim. Yine de böyle rastgele almaktan bazen çekiniyorum, özellikle yeni çıkan kitaplar için üstte belirttiğim başkalarının yorumlarını okuma meselesi devreye girebiliyor. Ama bildiğim/sevdiğim yazarların daha önce bilmediğim/bulamadığım kitapları olursa onları gördüğüm yerde affetmeden alırım.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #16 : 14 Ekim 2014, 22:44:26 »
Dershanelerde böyle rehberlik adı altında bir alt birim olur ya, lise sonda o birim bizlere bir ders programı çıkarıp vermişti. Ben o programa baktım, vay be dedim ve ortasından güzelce katlayıp hiç kullanmadığım ders kitaplarından birisinin arasına tıkıştırdım. O tarihten beri herhangi bir şeyin planına ya da programına yan gözle bile bakmıyorum, plan yapmakla da uğraşmıyorum. Çünkü plan yaparsam o plana uy(a)mayacağımı biliyorum ve insan neden kendi kendini zora soksun diye düşünen, sülalesi rahat biriyim.

Bu nedenle kitap okurken de bir plan program yapmıyorum, kendime hedef koymuyorum ya da bir liste çıkarmıyorum.

Peki ne okuyacağımı nereden buluyorum? Vikitap'ta kim ne okumuş arada açıp bakıyorum, forumda kim hangi kitaba ne yorum yazmış mutlaka okuyorum ve portal kısmında çıkan kitap tanıtımlarını ve incelemelerini kaçırmadan okumaya çalışıyorum. Bundan sonra güzel yorumlardan etkilenerek ya da kötü yorumlara rağmen merak ederek bir kitabı okuma isteği duyuyorsam gidip kitabı buluyor, alıyor ve okuyorum. Genellikle sonuçlardan da memnunum, bu yöntemle okuduğum kitapların %95'ine 8/10 ve üstü puan vermişimdir.

Bir diğer yöntemim de kitapçıları gezmek, herhangi bir zamanda kitapçıya yolum düşmüşse bir yarım saat dolaşır kitaplara bakarım. Kapağından ya da arka kapaktaki tanıtımdan vs. etkilendiğim olursa alabilirim. Yine de böyle rastgele almaktan bazen çekiniyorum, özellikle yeni çıkan kitaplar için üstte belirttiğim başkalarının yorumlarını okuma meselesi devreye girebiliyor. Ama bildiğim/sevdiğim yazarların daha önce bilmediğim/bulamadığım kitapları olursa onları gördüğüm yerde affetmeden alırım.
Benzer bir yöntem izliyormuşuz aslında, plan program yapmanın bir de şöyle bir kötü yanı var bence: mesela diyelim bir kitaba sıra geldi ama o kitabı değil de daha önce okumaya başladığınız ama bir sebepten bıraktığınız bir kitaba tekrar başlamak ya da -tamamen Kayıp Rıhtım için konuşacağım- portalda ya da forumda yeni bir kitap gördünüz ve konusu ilginizi çekti, onu okumak istiyorsunuz ama listeye göre ilerlediğiniz için sıradakini okumanız gerekir. Bu da size istediğiniz keyfi vermez, aksine bir zamanlar çok isteyerek ve hevesle aldığınız kitap okurken cehennem azabına dönüşür. Kitap konusunda doğaçlama takılmak en iyisidir, ha kurgu harici kitaplar okunuyorsa onu bilemem ama fantastik edebiyat gibi sevdiğim ve eğlendiğim bir şey okuyorsam kesinlikle liste çıkarmam, alışveriş sepetine eklemek dışında. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı miladras

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 22 Ekim 2014, 10:56:00 »
Kendimce sürekli Liste belirliyorum. Kitap alıyorum kafamda belli başlı planlıyorum onları. İlkini bir güzel okuyorum. Sonra bir başka kitap görüyorum ya da bölümümde hocalarım tavsiye ediyor , okuduğum kitap beni başka kitaba yönlendiriyor derken ortada liste miste kalmıyor. Yine ben bodoslama devam ediyorum okumaya

Çevrimdışı zeynikey

• *
  • 30
  • efsaneler prensesi lady khan
    • Profili Görüntüle
    • fantastik efsaneler
« Yanıtla #18 : 23 Ekim 2014, 20:12:38 »
benim okuma hedeflerimi yıllardır serinin devamını basamayan daha ticari kitaplara yönelen yayıncılara söylemek gerek
tudem yayınları hayali coğrafya atlasının 4. kitabını kalu beladan beri basmadı
7kapı yayınları kapandı ama yeşil süvarinin  ilk kitabının telifi hala onlarda diye devamı basılmadı
böyle okuyamadığım çok kitap var artık sallamıyorum bile kitapları hepsi çıkınca fuarda falanda görürsem yada ikinci el falan gidip alıp okuyorum zaten kitapçıyım kitaba doymuş durumdayım o da ayrı bir konu
bütün ciddiyetimle yemin ederim ki hayırlı birşey düşünmüyorum

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Kimin bu listeyi tamamlayacak kadar cesareti var?
« Yanıtla #19 : 29 Aralık 2014, 01:47:18 »
9gag'de dolaşırken bu listeyi gördüm ve hemen aklımda forumdaki bu tartışma geldi. Bende dayanamadım koydum buraya gitti. Eee söyleyin bakalım Kimin bu listeyi tamamlayacak kadar cesareti var?

Spoiler: Göster

Birde konuyu ararken Eğlence ve Mizah bölümünde(bu konuyu orada ne diye arıyordun ki diye hiç sormayın) bir iki tane konu dikkatimi çekti. Onların linklerini de buraya bırakıp kaçıyorum. :D

http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 29 Aralık 2014, 02:12:20 »
Yalnız çoğunun pek de zorlayıcı hedefler olmadığını söylemem gerek. :D Herhangi bir hedef koymadan ciddi bir kısmını yapıyorum zaten muhtemelen her yıl. Biraz sıkıntılı olanlar var içinde tabii ama çaba gösterilirse bir yıl sürmez bile. Zira o kriterlerin birçoğunu birden sağlayan epey kitap var. :D

Ayrıca ilk hedef de fantezi okurları için şaka gibiymiş. ^^

Edit: Kafama soktunuz, eğer unutup gitmezsem bu listenin çıktısını alıp ilerlememi işaretleyeceğim. Yıl sonunda (ya da bittiğinde) koyarım son halini. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 09 Şubat 2015, 01:48:34 »
bence listeye bağlı olmamalı.liste yapılmalı mı ? evet çünkü bazen hakikaten ufkumu açacak yeni kitaplar buluyoruz fırsat olmuyor alamıyoruz baskısı bitiyor vizeydi finaldi derken arada kaynıyor ve her beğendiğimiz ya da hoşumuza gidebileceğini düşündüğümüz kitabı aklımızda tutmamız imkansız.
Ben elimizde her türe ait kategorize edilmiş kitapların listesi olması taraftarıyım.Çünkü insanın ruh hali değişken oluyor.Ruh halimize göre bu kategorilerin içinden istediğimizi seçip okuduktan sonra listede üstünü çizebiliriz.

Dipnot: Üstünü çizdikleriniz artmaya başladıkça kitap okuma sayısında artış görülebilir.İnsanda bir şeyler başarmış duygusunu hissettirdiğinden ötürü teşvik edici buluyorum.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Şubat 2015, 10:00:40 »
Şuana kadar hedeflediğim tüm yazarları ve onlar hariç not aldığım kitapların hepsini, bundan sonra hiç kitap not almasam bile ölene dek bitiremem. Liste çıkartın fakat hangisini okuyacağınız hiç belli olmaz
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 31 Mart 2015, 22:51:25 »
Kendinize baskı kuracak listelerden uzak durun ama merak ettiğiniz konular hakkında yazılan kitaplar için hedef belirleyin derim. Üniversitede zorla okuduğunuz kitap mı hoşunuza gider yoksa aynı ilgi alanına sahip olduğunuz arkadaşınızın tavsiye ettiği kitap mı?

Listeler beynimizin çalışma sistemini kolaylaştırır, bunları düzenlememiz bizim yararımıza olur yani ;)