Kayıt Ol

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne
« : 16 Mayıs 2012, 18:20:30 »
       Hemen hepimizin çocukken okuduğu kitaplardan biridir Denizler altında yirmi bin fersah. Şimdileri çocuk kitapları arasında sayılsa da o yeri hak etmediğini düşünüyorum ne kitabın ne de Jules Verne üstadın. Ben bir kere daha okudum bu kitabı İthakinin yayınladığı tam çeviriyi. Ne güzel düşünmüş ve ne güzel yazmış Jules Usta. Bitki türlerinden hayvan türlerine, kıtalardan akıntılara kadar verdiği bilgileri görünce karşısında saygıyla eğilmekten başka bir şey gelmiyor elimden. Cep telefonlarında bilgisayarlara nükleer denizaltılardan uzay araştırmalarına kadar pek çok buluşa ve nesneye sahip olduğumuz bu çağda yazdıkları basit gelse de yaşadığı yıllara göre çok önemli kitaplar bunlar. Düşünsenize bizler savaşlarla yokluklarla boğuşurken, imparatorluğu kurtarmaya, padişahımıza hizmet etmeğe çalışırken onlar denizlerin altında gezmeyi, aya seyahat etmeyi, yerin derinliklerine inmeyi düşünüyorlardı, yazıyorlardı. Daha da önemlisi okunuyordu. Okunuyordu diyorum çünkü belki bir yerlerde tarihimizin bir bölümünde bu tür denemeler yazanlar var olmuş olabilir. Zamanında bizlerde de Lagariler, Hezarfenler çıkmış. Ama ne çare ki devamını getirememişiz. -Biraz hey gidi günler hey gibi oldu ama- Yine de böyle bir alt yapıyla bu bilgilerle donanmış bu kitaplarla büyümüş nesilden günümüzün buluşlarını istemek çok normaldir.

Konunun çok dağıldığını bilsem de bence bilim kurgu seven edebiyatı romanları seven herkesin kitaplığında olmalı bu eser. Bu nedenle bu kitapları özet olmadan aslına sadık kalarak hazırlayanlara teşekkür borçluyuz sanırım. Bir de bir eksik noktadan söz etmeliyim. Denizler Altında Yirmi Bin Fersahta ve devamı niteliğindeki Esrarlı Ada da bir eksik var. Keşke birer harita eklenseymiş kitabın sonuna. O zaman benim gibi meraklılar bir yandan okurken bir yandan da Atlastan Kaptan Nemonun gittiği yerleri bulmaya çalışmazdı.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2012, 19:59:32 »
Çocukken okuyup en çok sevdiklerim arasına giren kitap. Büyüdükten sonra bir kez daha okudum yakın zamanda bir de çizgi roman versiyonunu okudum. Çocuk kitabı denemez aslında, herkese hitap ediyor ama çocuk klasiklerine eklenmesi iyi olmuş. Ben bu kitabı okuduktan sonra ne hayaller kurmuştum hala hatırlıyorum. Çok zeki olan Kaptan Nemo, Köpekbalıkları, Atlantis, su altı volkanları... Muhteşem bir macera. 21.yüzyılda okuyup bu kadar heyecanlanabiliyorsam, 19.yüzyılda okuyanların neler hissettiklerini düşünemiyorum...

Jules Verne'ün diğer eserleri de çok güzel. Ay'a Seyahat, Dünya'nın Merkezine Yolculuk, 80 Günde Devr-i Âlem, Balonda Beş Hafta... Alınsın, okunsun bence :)

Konusu hakkında biraz detaylı bilgi için;

Spoiler: Göster

Alıntı;

1868 yılında denizlerde bazı gemilerin çarpıp batmasına neden olan garip bir nesnenin varlığı denizcileri heyecanlandırmaktadır. Fransız bilim adamı Pierre Aronnax, konuyu araştıran bir ABD bilim gemisine uşağı ile birlikte biner. Bilinmeyen bir hayvan olduğunu düşündükleri varlıkla karşılaştıklarında onu yakalamaya çalışırken bir kaza sonucu denize düşen Aronnax, uşağı Conseil ve geminin Kanadalı mızrakçısı Ned Land; kendilerini o varlığın üzerinde bulurlar.

Dev bir yaratık olduklarını sandıkları şeyin; bir denizaltı gemisi olduğunu görürler. Geminin içine alınan kazazedeler, esrarengiz Kaptan Nemo ve adamları ile tanışırlar. Toplumdan ilişkisini koparıp kendisine kimsenin yapmadığı bir denizaltı gemisi yapan Kaptan Nemo, zengin ve kültürlü bir adamdır. Kendisine benzer insanlardan oluşan mürettebatı ile kendilerini özgür hissettikleri bu mekanda yaşayan Kaptan Nemo, sırlarının açığa çıkacağı endişesi ile Aronnax ve arkadaşları serbest bırakmayı reddeder; onları birlikte okyanusun derinliklerini araştırmaya davet eder.

Roman kahramanları köpekbalıkları ile çarpışmaktan, su altında volkan patlaması görmeye kadar bir çok macera yaşar, Atlantis kıtasını ziyaret eder; Güney kutbunu keşfederler.

Gemi Baltık Denizi'nde bir girdaba yakalandığında üç dost şans eseri gemiden ve girdaptan sağ kurtulmayı başarır. Nemo'ya ve Nautilus'a ne olduğu anlaşılamaz.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2012, 14:40:17 »
ben bir kaç gün önce yazdıkalrımın satır arasında kalan bir noktayı tekrar gündeme getirmek istiyorum. Yayınevi yeni baskıları yaparken haritalara da yer verebilir mi
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2012, 18:57:42 »
ben bir kaç gün önce yazdıkalrımın satır arasında kalan bir noktayı tekrar gündeme getirmek istiyorum. Yayınevi yeni baskıları yaparken haritalara da yer verebilir mi
  Kesinlikle katılıyorum ...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2012, 19:39:16 »

Merhaba,

Bu dileğinizi Yayınevleri Soru Hattımızdaki İthaki başlığında dile getirmeniz daha faydalı olabilir sanıyorum. Eğer eserin İthaki baskısını kastettiyseniz tabii. :)

Çevrimdışı Lotrist

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Şubat 2013, 01:33:57 »
Gerçek manada çocukluğuma bir şeyler katmış bir kitaptı ama bilim kurgu olduğunu düşünmemiştim. O yönüyle kitabı hiç ele almamıştım ama şimdi bir düşünüyorum da gerçekten bilim kurgu yönü çok baskın olan bir yapıt. Yazar gerçekten başarıyla ele almış bu kurguyu ve herkesin anlayabileceği seviyeye indirgemeyi başarmış.
"İnsan, üretmeden tüketen tek yaratıktır."

Çevrimdışı Auguste Dupin

• **
  • 84
  • Rom: 8
  • geceleri esen terör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Mart 2015, 16:38:19 »
Harry Potter'dan önce çocukluğumu şekillendiren romanlardan bir diğeri. O zamanlardan beri Kaptan Nemo'ya özenmişimdir hep. Denizaltısı Nautilus ile dünyadan elini eteğini çekerek denizlerin altında yaşayan, savaş yanlısı hükümetlere öfkeli, bütün ihtiyacını denizlerden karşılayan bu yaralı ve dahi adam hep ilgimi çekmişti. Hatta kitaptaki sürekli kaçma girişiminde bulunan karakterlerin yaptığı şeyler bana çok saçma gelmişti. Kim, nasıl Kaptan Nemo gibi birinden ve Nautilus gibi bir mucizeden kaçmak isterdi ki? İnsanın deli olması lazımdı. (Daha sonra benzer hisleri Lost adası, hatch ve Locke için de hissettim.) Bu benim hep hayalini kurduğum, özlemini çektiğim şeydi ve tam da onu bulmuş olan bu insanlar ondan kaçmanın bir yolunu arıyorlardı. Aklımı delirecektim.

Dünyanın ilk nükleer denizaltısına da Jules Verne ve Kaptan Nemo anısına "Nautilus" isminin verildiği bilgisi de bir kenarda dursun burada.

Bilmeyen yoktur herhalde ama ola ki vardır diye, bu kitabın yazarın diğer kitapları olan Esrarlı Ada ve Kaptan Grant'in Çocukları adlı eserleriyle doğrudan bağlantılı olduğunu belirteyim. Lost'tan önce Esrarlı Ada vardı benim için. Ki Esrarlı Ada da Lost'un ilham kaynaklarından birisi zaten. Hala okumamış olanlar ve Nautilus'un akıbetini öğrenmek isteyenler buyursun. Belirtme gereği duyulmayacak kadar alışılmış bir bilgi olduğunu düşünürken biz, yeni yetişen arkadaşlar da böyle şeylerden habersiz kalmasın.

“House”
Sometimes I think it’s like I live in a big giant head on a hilltop
made of papier mache, a big giant head of my own head.
I polish the eyes which would be windows, or
mow the lawn, I mean this is my house we’re talking about here
even if it is a big giant papier mache head that looks just like mine.
And people who go past
in cars or buses or see the house the head on the hill from trains
they think the house is me.
I’ll be sleeping there, or polishing the eyes, or weeding the lawn,
but no-one will see me, no-one would look.
And no-one would ever come. And if I waved no-one even knows it was me waving.
They’d all be looking in the wrong place, at the head on the hill.
I can see your house from here.
-Neil Gaiman