Kayıt Ol

Kitap Kulübü için Kitap Önerisi

Çevrimdışı Ruhdöveni

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Kitap Kulübü için Kitap Önerisi
« : 05 Nisan 2015, 21:32:14 »
Herkese selamlar. Bir dernek çatısı altında amatör olarak Edebiyat Kulübü yürütmeye çalışıyorum. 2 haftada bir toplanıyoruz ve o 2 haftalık süreç için bir kitap okuyoruz. Önümüzde buluşmamız için de fantastik ya da bilimkurgu alanından 3 kitap önereceğim ve oylama sonucu birini seçeceğiz. Katılanların bu türlerden kitaplarla pek çok fazla ilgisi olmadığını düşünürsek onları bu alana adapte edebilecek, bir nevi fantastik ya da bilimkurgu edebiyatına giriş kitapları seçersek daha iyi olabilir diye düşünüyorum ancak ağır kaçabilir mi bilemedim. Ben Ursula K. Le Guin'den Karanlığın Sol Eli'ni oylamaya dahil etmeyi istiyorum eğer sizler de bana önerilerinizi söylerseniz mutlu olurum.

Bu arada oylamayı bu akşam açmam ve yarın akşam da sonlandırmam lazım. O yüzden önerilerinizi esirgemeyin dostlar.

Mishakal'ın ışığı sizlerle olsun.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Kulübü için Kitap Önerisi
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2015, 21:36:36 »
Bilimkurguya giriş için Karanlığın Sol Eli oldukça ağır olur. Bu büyük bir kitap, kült bir eser ama bu türde okunacak ilk eser olmamalı. Önce bir zemin hazırlayın okurlarınıza.

Yalnız bu kulübün yaş ortalaması nedir?

Çevrimdışı Ruhdöveni

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2015, 21:38:46 »
genelde 20 25 yaş arası katılımcılar. 23±5 diyeyim  :)

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2015, 21:41:21 »
http://www.kayiprihtim.org/forum/ryhtym-okuma-etkinlidhi-tur-ve-kitap-secimleri-t16487.255.html

İstersen buraya bakabilirsin. Rıhtım içerisinde yürütülen okuma etkinliğinin bu turunda belirlenen tür "bilimkurgu" idi. Önerilen kitaplar orada yazıyor.

Ama hiç bilimkurgu okunmadıysa;
Cesur Yeni Dünya
Fahrenheit 451
1984
tercih edilebilir. (Hepsi distopya oldu gerçi.)

Düzelti: Fırtınakıran buradamış. Kendisi size daha isabetli önerilerde bulunabilir.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2015, 21:42:34 »
Bu bir kitap kulübü olduğu ve tartışma amacı içerdiğini düşündüğüm için, tartışma yapılabilecek kitaplar öneriyorum.

Fantastik için: Gece Nöbeti/Hayvanlılar Şehri/Yerdeniz Serisi *

Bilimkurgu için: Gece Oturumları/Cam Kule/Görünmez Adam/Zaman Makinesi/Silo

* Yerdeniz serisi de Le Guin'in kaleme aldığı kült bir eser dizisi, ama Karanlığın Sol Eli'ndeki zorluk kademesi bu eserde yok. Fakat tartışılabilecek bir o kadar içeriği var. İlk kitabı Yerdeniz Büyücüsü.

Ek: Quid Rides'ın önerilerini de (kendi yazdığı liste) değerlendirin derim.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2015, 21:52:10 »
Ben de birkaç kitap önerisinde bulunayım.

Onun haricinde:
*William Morris - Gelecekten Anılar(Hiçbir Yerden Haberler)
*Thomas More - Ütopya
*George Orwell - Hayvan Çiftliği
Bu kitaplar da yönetim sistemleri üzerine güzel tartışmalar yürütmeniz için bir kapı aralamış olur.

"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Ruhdöveni

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2015, 22:10:16 »
Önerileriniz için çok teşekkürler Quid Rides. 1984 geçen sene okunmuştu. Ben de bu sene Yevgeniy Zamyatin'den Biz'i mi önersem acaba demiştim hatta.

Size de çok teşekkür ederim Fırtınakıran. Karanlığın Sol Eli'ni ekleyip eklemek de ben de kararsız kalmıştım zaten çıkartayım en iyisi. Ben de Bilim Kurgu için Cam Kule ve Silo'yu düşünmüştüm. Fantastik Edebiyat için de Yerdeniz'i koymayı çok istiyordum şahsen ancak serilerden pek seçmemeyi uygun buldum her toplantıda başka bir kitaba geçtiğimiz için.

TheWalking İdeas, size de çok teşekkürler. Hayvan Çiftliği'ni geçen buluşmamızda tartıştık  :) Gelecekten Anılar'ı bulmak zor olabilir düşünüyorum internette çoğu yerde tükenmiş, katılımcıların kolay ulaşabileceği tarzda kitaplar seçmem gerek. Keza Ütopya da öyle. Ayrıca katılımcılar aynı konu çerçevesinde 2 toplantı üstüste tartışmaları sıkıcı olabilir.

Eklenti: Zaman Makinleri'ni koymayı da çok isterdim ancak herkesin 700 küsür sayfayı iki haftada okuyabileceklerini sanmıyorum. Çoğunun sınav haftası başlamış.

Katılanların çoğunun öğrenci olduğunu göz önünde bulundurarak fiyatları da düşünmem lazım. Kitaba çok fazla para ayırmayan bir kitle olduğu için katılımcılar 13 liralık bir kitabı almaktan bile çekiniyor bazen. O yüzden 18-20 lirayı görünce bir kitap iyice korkabiliyorlar  :inca

O halde oylamayı şu şekilde açmayı düşünüyorum:

Cam Kule
Cesur Yeni Dünya
Silo ( Her ne kadar 18 lira olsa da koyacağım  :) )

Eklenti: Zaman Makinleri'ni koymayı da çok isterdim ancak herkesin 700 küsür sayfayı iki haftada okuyabileceklerini sanmıyorum. Çoğunun sınav haftası başlamış.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2015, 22:15:55 »
Gelecekten Anılar, Hiçbir Yerden Haberler ismiyle -orjinal ismin direkt çevirisi- 2farklı yayınevinden basıldı 8-10 lira gibi bir fiyatı olması lazım. Aynı konu demişsiniz ama farklı yaklaşımları bulunuyor tüm eserlerin. William Morris özellikle diğer 2eserden de farklı yaklaşımda.

"Biz" de güzel bir öneri ancak sonrası için saklamak daha uygun olur diye yazmadım. Yoksa Kaplan! Kaplan! da en öne yazacağım önerilerden olurdu. Dediğim gibi bu eserleri daha sonraki okumalarda edinmek daha doğru olur.
(Umarım Cesur Yeni Dünya seçilir :D)
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Ruhdöveni

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2015, 22:35:15 »
TheWalkingIdeas, önerinizi dikkate aldım ve Silo'nun yerine Hiçbiryerden Anılar'ı koydum  ;) Ancak ben oyumu Cam Kule'den yana kullandım çünkü okuma listemdeydi kendisi zaten   :xD

Tekrardan önerileriniz için hepinize çok teşekkür ederim dostlar.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2015, 22:40:41 »
Zaman Makinesi 139 sayfa yahu :). Başka bir kitapla karıştırdınız sanırım :).

Çevrimdışı Ruhdöveni

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2015, 22:49:44 »
Hay bin kunduz! Kafam ne hale geldiyse Paul J. Nahin'in Zaman Makineleri kitabına bakmışım.  :blink

Neyse artık anketi açmış bulunduk önerdiğim kitaplar da gayet yerinde bence zaten daha fazla kurcalamayayım artık ;D