Kayıt Ol

Game of Thrones’un Son Bölümüne Geek Dünyası Devlerinden Tepki Yağıyor

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ekşide güzel bir yorum gördüm bugün;

- "khal drogo yapınca şak şak şak, ramsey yapınca auuuvv."
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ben bölümü şimdi izledim.

Zaten şu son bir kaç bölümdür ne Dorne ne de Kuzey olay örgüleri kitaba göre ilerlemediği için biraz kafam karışıyor çünkü diziyi zaten bildiğim bir öyküye görsellik katmak için izliyordum. Yani zaten ne olacağını biliyor şaşırmam sanıyordum. Ama hem Martin'in kitap yazma hızı hem de dizinin bir şekilde devam etmesi gerektiği düşünülürse anlaşılabilir bir şey. Ha sonuçta bilmiyorlar mıydı böyle olacağını, dizinin işleyişini yavaşlatabilirlerdi ama iş işten geçti ve gösteri devam etmeli.

Tecavüze gelirsek; bence aktarılışı gayet iyiydi. Karakter dışı bir şey yoktu, olmasa da olur bir sahne değildi, tecavüzü romantikleştirmiyor veya estetikleştirmiyordu. Aksine, ne kadar çirkin ve ne kadar tiksinilesi bir şey olduğunu gördük. Dizideki öbür seks sahneleriyle kıyaslandığında farkı görebiliyorsunuz. Vücut çekimi falan yoktu zaten, olabildiğince az erotik hale getirmek için sanıyorum.

Ve gerçekten, bu dizide Drogo'nun Dany'ye ve Jaime'nin Cersei'ye (belki de dizi boyunca en karakter dışı şeydi) tecavüzleri oldu. İkisine de çok büyük tepkiler gelmedi. Bu sahnenin farkı ne?

Ciddi olmak gerekirse kahrolsun politik doğruculuk.

Politik doğruculukla ilgili yanlış hiçbir şey yok aslında ama insanların kavrama bakış açısı yanlış biraz, sizde de olduğu gibi. KKK ve siyahi katliamlarını, IŞİD'in eşcinselleri parçalamasını, kadınların ezilmesini sempatik bir ışıkta yansıtan dizilerin, filmlerin olmamasının sebebi biraz da politik doğruculuktur. Ama bir kurgudan sanat ve gerçekçilik için gerekli olan bir şeyin çıkarılmasının politik doğruculukla bir alakası yok.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Spoiler: Göster
Yalnız ben de yeni izledim ve şunu söyleyeyim: Ramsay ve Sansa'nın sahnesi dizide şu ana kadar görülen en rahatsız edici sahne olmayı bırakın, ilk beşe bile giremez. Verilen tepkilerden sonra çok daha fazlasını beklemiştim ben. Niye bu kadar olay oldu gerçekten anlamış değilim. Ramsay gibi bir karaktere göre fazla insani hatta. Joffrey'nin malum sahnesini hatırlayan vardır eminim, şimdi burada detayına girmeyeyim. O sahne buna göre rahat bir 2 kat falan daha iğrençti mesela. Elbette bir tecavüz var ortada ama pek bir şiddet bile yok yani. Sadece Sansa'nın bunu istemediğini gördük ki zaten isteyeceğini düşünmemiştik herhalde. Bir tek Theon'un izlemeye zorlanması var gerçekten rahatsız edici olan, ki bu sahnenin asıl vurucu noktası da buydu zaten. Tabi herkesin bunu görmesi mümkün olmuyor, normal karşılamak gerek.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Spoiler: Göster
Yalnız ben de yeni izledim ve şunu söyleyeyim: Ramsay ve Sansa'nın sahnesi dizide şu ana kadar görülen en rahatsız edici sahne olmayı bırakın, ilk beşe bile giremez. Verilen tepkilerden sonra çok daha fazlasını beklemiştim ben. Niye bu kadar olay oldu gerçekten anlamış değilim. Ramsay gibi bir karaktere göre fazla insani hatta. Joffrey'nin malum sahnesini hatırlayan vardır eminim, şimdi burada detayına girmeyeyim. O sahne buna göre rahat bir 2 kat falan daha iğrençti mesela. Elbette bir tecavüz var ortada pek bir şiddet bile yok yani. Sadece Sansa'nın bunu istemediğini gördük ki zaten isteyeceğini düşünmemiştik herhalde. Bir tek Theon'un izlemeye zorlanması var gerçekten rahatsız edici olan, ki bu sahnenin asıl vurucu noktası da buydu zaten. Tabi herkesin bunu görmesi mümkün olmuyor, normal karşılamak gerek.

Olaya maruz kalan Sansa olduğu için bu tepkiler geliyor bence, yoksa hem diziye hem de kitaba göre çok normal bir sahne.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Benim anlamadığım şey sezon finalini daha izlerken bölümle ilgili tweet, facebook gönderisi atan arkadaşlar. Sanki yaradılış amacımızı öğrendiler. Kitapların hepsini okudum ve kim ölecek ne olacak biliyorum ancak soranlara bile anlatmadım ne olduğunu, nelerin farklı olduğunu. Anlamak mümkün değil :)
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!