Kayıt Ol

Yabani Çizgi Roman Dergisi

Çevrimdışı devrimk

• **
  • 153
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yabani Çizgi Roman Dergisi
« Yanıtla #45 : 14 Aralık 2016, 07:46:55 »
Bugün saat 18:45'te trt belgeselde çizgi roman kahramanları isimli bir belgesel başlıyor. İlgilenenlere...
http://www.haberler.com/cizgi-romanin-turkiye-deki-tarihini-cizginin-9046597-haberi/
Keşke bizden de bir kaç kişiyle görüşmeye tenezzül etselermiş.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • Rom: 0
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 16 Aralık 2016, 22:45:21 »
Bugün saat 18:45'te trt belgeselde çizgi roman kahramanları isimli bir belgesel başlıyor. İlgilenenlere...
http://www.haberler.com/cizgi-romanin-turkiye-deki-tarihini-cizginin-9046597-haberi/

Sizden de ileride yaparlar inşallah, bu belgeseldekiler baya eski gibi geldi bana.

Çevrimdışı devrimk

• **
  • 153
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 17 Aralık 2016, 10:52:23 »

Sizden de ileride yaparlar inşallah, bu belgeseldekiler baya eski gibi geldi bana.

Dikkatli bakarsanız yeni isimler de mevcut. Hatta son bölümün "Dijital Çağın Etkisi" olması ayrı bir ironi.

Çevrimdışı devrimk

• **
  • 153
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 18 Aralık 2016, 11:24:08 »

Yabani 7 aralık sayısı...
Bağlantıdan içindeki sayfalara göz atabilirsiniz.
https://issuu.com/efendiyayinlari/docs/yabani07-onokuma

Çevrimdışı devrimk

• **
  • 153
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 19 Aralık 2016, 10:52:06 »

Yabani kapaklarını isteyen çok okuyucumuz oldu.
Buyrun ister takvim yapın, ister poster yapın, ister wallpaper yapın:

https://drive.google.com/drive/folders/0B96D610PXfuONVM2b2twN0JIalE

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #50 : 20 Aralık 2016, 16:16:29 »
Kapaklar cidden çok başarılı, her birini ayrı seviyorum :) Teşekkürler.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı devrimk

• **
  • 153
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 07 Ocak 2017, 19:05:08 »

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Yabani Dergi - Klasikler Özel Sayısı İncelemesi
« Yanıtla #52 : 22 Mart 2017, 12:27:41 »

Yabani Dergi yayın hayatına devam edebilmek için desteklerinizi bekliyor. Bu sayının önsözü “Çizgi roman dergimizi ucuz fiyatla satarak çok kişiye ulaşma fikrimiz başarısız oldu,” diye başlıyor. Bu sayıdaki değişikliğin başlıca sebebi de bu durum olmuş. Eğer ortada bir başarısızlık varsa bence hepimizin kendine pay çıkarması gerekiyor. İlk sayının incelemesinde “Kaliteli içeriğiyle bir yandan yerli çizgi roman okurunu artırırken bir yandan da yeni yazar ve çizerlerle tanışmamızı sağlayacak Yabani Dergi bizim için büyük bir nimet,” demiştik. Aradan geçen dokuz sayının ardından düşüncelerimiz değişmedi, Yabani gerçekten de hem Türk edebiyatında hala hak ettiği ilgiyi göremeyen türler için hem de bu türlerde eser veren isimler için ciddi bir önem taşımakta. Hala bir şeyler yapabilecek durumdayken Yabani Dergi’ye gereken desteği vermemiz lazım.

Yabani Dergi geçen sene haziran ayında başladığı yolculuğunda bu ay itibariyle onuncu sayıya ulaşmış durumda. Geçtiğimiz 9 ayda tam 79 yerli yazar ve çizerin onlarca öyküsünü ve çizgi öyküsünü bizlerle buluşturan Yabani, onuncu sayısında kendi deyişleriyle “bize ilham veren, edebiyatın ve çizgi romanın fantastik dünyasına bizi çeken insanların” öykülerinden yola çıkarak hazırlanan özel bir içerikle karşımıza çıktı.

Bildiğiniz gibi uyarlama yapmak kolay iş değildir. Eğer bir de uyarladığınız eser çok bilinen, sevilen bir eser ise vay halinize. Ortaya koyduğunuz çalışmanın iyi olması yetmez, uyarladığınız eserin sevenlerini de ayrıca memnun etmelisiniz. Yabani’nin bu sayısında ise Edgar Allan Poe’dan Franz Kafka’ya, H.P. Lovecraft'tan J.R.R. Tolkien'e tam 6 uyarlama çizgi roman var. Bunların yanı sıra bir de dördüncü sayıda okuduğumuz Devrim Kunter imzalı Doktor Hyde’ın devamı ve 10 tane de klasiklerden esinlenilmiş illüstrasyon var. Peki bu sayı beklentileri karşılıyor mu? Sonda tekrar edeceğim cevabı şimdiden söyleyeyim: Evet. Bazı ufak aksaklıklara rağmen okurken zevk aldığım, ara sıra tekrar elime alıp okuyabileceğim bir sayı hazırlamış Yabani ekibi.

Burak "zehir" Mermer'in yazdığı incelemeyi okumak ve dergiden birkaç kareye göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 29 Nisan 2017, 20:28:20 »
Facebook sayfasındaki duyuru biraz üzdü. Artık aylık dergi formatında çıkmayacakmış. Belirsiz aralıklarla, toplama albüm formatında çıkmaya devam edecekmiş.

Facebook Sayfası

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 29 Nisan 2017, 21:40:01 »
Üzüldüm, severek takip ediyordum çalışmalarını. Ama tamamen vazgeçmemiş olmaları da bir şey. Türkiye'de dergicilik hep zorlu olmuştur zaten. Dijital medyanın bu denli yaygınlaştığı bir dönemde de hepten zorlaştı. Hayırlısı diyelim... Devrim'e ve Yabani ekibine şimdiye kadarki tüm emekleri için teşekkürler.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı erenemre

• *
  • 18
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 04 Mayıs 2017, 00:54:52 »
Üzüldüm. Neden aynı formatıyla aylık olarak devam edemediğini bilen var mı? Açıklamalarda sadece 'aylık formatıyla devam edemeyeceğiz' denmiş. Maddi olarak dergi kendisini çeviremediği için mi yoksa zaman sıkıntılarından dolayı mı böyle oldu acaba.

Dergide yayınlanan hikaye ve çizgi romanların kalitesi git gide gelişiyordu. Zaten 1. sayıdan itibaren bazıları baya iyiydi. Derginin ilkokul defteri boyutlarında olması da benim hoşuma gidiyordu, tam eline alıp karıştırmalık. Hem sarımtırak sayfalara basılı olması, hem de içeriği ile kendi atmosferine sokuyordu. Artık hemen hemen bütün periyodik yayınları internetten takip ettiğimiz için güzel bir değişiklik sağladı dergi. Hem çıkaranların hem de içeriğe katkı sağlayanların ellerine sağlık.
Merhaba okuyan insanlar!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 04 Mayıs 2017, 10:14:27 »
Bir süredir maddi olarak çeviremiyordu zaten kendini. O nedenle önce fiyatta ufak bir artışa gidildi, sonra dağıtım noktaları azaltıldı. Sonunda da aylık dergi formatı bırakıldı. Bir anda olan bir şey değil yani, bir süredir devam eden bir süreç.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı erenemre

• *
  • 18
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 06 Mayıs 2017, 11:15:04 »
Aslında ben Yabani'de belli bir seviyenin üzerinde işer çıkaran ne kadar çok yazar, çizer olduğunu görünce baya şaşırmıştım. Yabani'nin büyük bir açığı kapattığını ve hatta yakında onu takip ederek başka çizgiroman-hikaye dergilerinin türeyeceğini düşünüyordum. Dergi neden daha çok satılmadı tartışabilecek bilgim yok; ama çalışmaya devam eden insanlar olduktan sonra benzer güzel projelerin filizlenip büyümeye devam edeceğine eminim.
Merhaba okuyan insanlar!

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 06 Mayıs 2017, 13:06:54 »
@erenemre, benzer umutları bende paylaşıyorum. Farklı bir yayın politikasında olsada devam edecek olmas tek tesellim.