Kayıt Ol

Kaçırdıklarımız: Yaşanmamış Hayata Övgü - Adam Philipps

Çevrimdışı Fırtınakıran

 • *
 • 8351
 • Rom: 1
 • Unique Ravenclaw
  • Profili Görüntüle

Tanıtım:

Alıntı
Hepimiz bir şeyleri seçmekle başka şeyleri kaçırdığımız hissine kapılırız zaman zaman. Bir hayatı seçmekle başka hayatlardan mahrum kaldığımızı düşünürüz. Psikanalist ve yazar Adam Phillips'in kitabının adı bu kaçınılmaz ve içinden çıkılmaz duruma atıfta bulunuyor. Ama kitabın konusu bununla sınırlı değil: Her zamanki incelikli ve özgün bakış açısıyla Phillips, temel insani duygu ve tecrübelerden bazılarını mercek altına alıyor.

Küçüklüğümüzden beri yakından tanıdığımız hüsran neden kaynaklanır? Aşkla hüsran arasında nasıl bir ilişki var? Peki ya tatmin? Arzulanan şeye ulaşmak tatmin getirir mi, yoksa olası bir tatmini sonsuza dek yok etmekten başka bir işe yaramaz mı? Gerçek bir tatmin mümkün mü? Neden illaki bir şeyleri anlamak, kavramak isteriz? Kavrayamamak neden bir dışlanmışlık ve küçük düşme duygusu verir? Kuralları ihlal etmenin yanımıza kâr kalmasından keyif almamız bizim hakkımızda ne söyler? Nasıl olur da yaşamadığımız deneyimler hakkında, yaşadığımız deneyimlere kıyasla daha çok şey biliyormuş gibi görünürüz?

Bu ve benzer sorular üzerine kafa yorarken Phillips, başta Shakespeare ve Freud olmak üzere edebiyatın ve psikanalizin önde gelen isimlerinden faydalanıyor ve ele aldığı eserlere taze bir soluk getiriyor.


Yorumum:

Beklentimin altında kalan, ama okuduğuma pişman olmadığım, hatta buna rağmen bir şeyler kazandığım bir eserdi. Özellikle alt başlığının yarattığı heyecanı karşılayamaması beni üzen yegane yanı; çünkü o alt başlığı okuduktan sonra girdiğim beklenti gerçekten büyük boyutlardaydı.

Bana güzel genel kültür anekdotları bırakan, gördüğüm en ilginç ancak oldukça akla yatkın "zorba" tanımını yapan ve özellikle ilk bölümü olan Hüsran Hakkında ile bana güzel şeyler katan bir çalışmaydı Kaçırdıklarımız. Ancak tamamına baktığımda bir şeyler eksik, bir şeyler beklentimin altında.
Bunda benim Jungcu düşünceyi benimsemiş, kitabınsa Freud'u referans alan bir yapısının olmasının da etkisi olabilir. Bu ihtimali de göz ardı etmiyorum. Yine de belirtmem gerek, kendi düşüncemle hemfikir olan eserleri değil de, farklı olanları okumayı severim.

Kitabın beklediğimi verememesinden kastım tam olarak şu: Beklediğim kadar ufkumu açmadı ya da beklediğim ölçüde düşünce pistonlarımı çalıştırmadı. Çok güzel noktalara değindiği gibi, kimi yerlerde sözün gereksiz uzadığını düşünüyorum. Özellikle bazı bölümler harika şekilde başlamış ve ilgimi cezbetmiş olmasına karşın devamının aynı şekilde getirilemediğini düşünüyorum.

Psikanaliz kitaplarıyla haşır neşir olanlar için hafif kalacağına inanıyorum. Ama bu tarz kitaplara başlangıç için güzel bir nokta olacaktır. İlgilenenler kaçırmasın derim :).

Son olarak, çeviri ve editörlük harikaydı. Metis bu konuda çizgisini bozmuyor ve beni çok mutlu ediyor.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kaçırdıklarımız: Yaşanmamış Hayata Övgü - Adam Philipps
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2016, 20:32:07 »
Alıntı
Beklediğim kadar ufkumu açmadı ya da beklediğim ölçüde düşünce pistonlarımı çalıştırmadı. Çok güzel noktalara değindiği gibi, kimi yerlerde sözün gereksiz uzadığını düşünüyorum. Özellikle bazı bölümler harika şekilde başlamış ve ilgimi cezbetmiş olmasına karşın devamının aynı şekilde getirilemediğini düşünüyorum.

Flört Üzerine kitabını biraz okuyabilmiştim. Sanırım, Adam Philipps'in, genellikle küçük unsurları kitaplarının temeline almasından ötürü, kapsamlı ana başlığın altından kalkamamış. Yazınızda belirttiğiniz, "Hüsran" veya "Zorbalık"  gibi konular üzerine ayrı ayrı çalışmalar yapsaymış keşke. Tek konunun sağlıklıca işlenmesinin yanın da, yazara da, ileriki kitapları için bol bol konu sağlanırmış :).

Not: Karar verdim, Flört Üzerine'yi bitiricem.