Kayıt Ol

Bu Sene Okuduğunuz En İyi 10 Roman - 2016

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Bu Sene Okuduğunuz En İyi 10 Roman - 2016
« : 17 Ağustos 2016, 16:06:33 »
Yılın büyük kısmını geride bıraktığımız şu günlerde, herkese kendi ilk 10'nunu yapacağı ve bunları da bizlerle paylaşacağı bir alan açmak istedim. Böylelikle hem bu yıl içinde okuduğumuz kitapları bir gözden geçirmiş oluruz, hem de birbirimize yeni kitaplar katarız.

Neden bu kitabı seçtiğinize dair de 1 cümle yazarsanız tadından yenmez :).

Herkes ilk mesaj attığı alanı güncellerse listeleri de derli toplu tutmuş oluruz. Mesajlarımızı editleyerek gideriz. Hem belki yılın sonlarına doğru diğerlerini yerinden edecek eserler de bulur, onları listeye ekler, diğerlerini eleriz. Tabii çıkan ve yerine gelenin nedenlerini de (dilerseniz) yazarsanız süper olur.

Şu ana dek, bu yıl içinde okuduğum kitapları akşam bir gözden geçireceğim. O zamana kadar sizinkileri merakla bekliyorum :).

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Bu Sene Okuduğunuz En İyi 10 Roman - 2016
« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2016, 17:39:01 »
Yine güzel bir fikir, yine aynı isim :) Bu konuları nereden buluyorsun Hazal?[*]Özlemişsindir :D [/*] O zaman açılsın Goodreads listeleri, dökülsün kirli çamaş... eee, şey... kitaplar!

Derken... listemi açtığıma pişman oldum! 29 kitap okumuşum, 20'si çizgi-roman. Rezillik! :D Neyse ki sene sonuna kadar güncelleyebileceğim. Öhöm! Listem:

Uzak (Shaun Tan): Çünkü bu kitap içinde sessizliğin gücünü barındırıyor. Shaun Tan'ın tek bir kelime bile kullanmadan, sadece çizgilerin gücüne dayanarak yarattığı bu sessiz roman kesinlikle bu yıl deneyimlediğim en ilginç ve en akılda kalıcı eserlerden biriydi. Hem fantastik bir macera yaşatıyor hem de bir umutla uzaklara iş bulmaya giden insanların yaşadıklarıyla çok başarılı bir şekilde empati kurduruyor.

Canavarın Çağrısı (Patrick Ness): Canavarın Çağrısı çocuk kitabı kisvesi altına saklanmış, hüzünlü bir eser oldu benim için. Kaybettiğiniz bir yakınınızı ya da çok sevdiğiniz birini kaybetmenin yaşatacağı acıyı çok derinden hissetmenize neden oluyor. Sadece bununla da kalmayıp Canavar aracılığıyla hem çok fantastik bir macera yaşatıyor hem de klişeleri bir tokatla yıkıverip sizi şaşırtmayı da başarıyor. 12:07 şiddetinde...

Yerdeniz Büyücüsü (Ursula Le Guin): "Ben bunca yıl bu seriye başlamayı neden beklemişim?" diyenlerdenim. Le Guin'e çok büyük bir saygı duymama rağmen kitaplarına hiç başlamadım. Sıra takıntısı var çünkü bende; önce Yerdeniz'le başlamalıydım. Biraz geç de olsa başardım ve kesinlikle hayran kaldım.
Sırf "İsminle Yevaud..." sahnesi için bile okunmayı hak ediyor.

Sandman (Neil Gaiman): Evet, görünüş olarak bir çizgi-roman Sandman ama barındırdığı o zengin mitoloji, tarih, edebiyat ve müzik göndermeleriyle çok daha fazlası, başlı başına bir şaheser olduğunu düşünüyorum. İlk cildini okurken, Düşler Lordu kaybettiği eşyalarını ararken onunla birlikte diyar diyar dolaşmak inanılmaz bir yolculuk ve serüven tadı verdi bana. Bu sene okuduğum en iyi işlerden biriydi kesinlikle.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Lüko

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2016, 18:33:05 »
- Kan Şarkısı: Millet kapağına bakarak kitap alır ben kapağından dolayı bu kitabı almamıştım ve okumayı da düşünmüyordum. Ama zevkine güvendiğim bir arkadaşımın ısrarıyla kitabı okudum ve çok beğendim. Kitapta ana karakterimizin 15-20 yıllık bir süreçte yaşadıkları ve geçirdiği değişim muazzam. Başka biri olsa bu kitabı rahatça 2-3 kitap yapabilirdi.

-Parlayan Sözler: İlk kitaptaki en büyük sorunum ana karakteri (Kaladin) beğenmemiş olmamdı. 2. kitapta ilk kitaptan en sevdiğim karakter olan Shallan'a dayalı bir anlatım olmasıyla bu kitabı 1000 sayfalık kalınlığına rağmen birkaç günde hiç sıkılmadan bitirdim. Yalnız bazı yerleri anlayabilmek için birkaç kez tekrar okumak zorunda kaldım ama bu keyfini eksiltmedi tam tersi kitap üstüne daha çok düşünerek seriye daha fazla bağlanmamı sağladı.

-Hırsızlar Cumhuriyeti: Bu kitap senenin sonunda da hala ilk 10 listemde olur mu emin değilim ama kitap kötü olduğu için değil kesinlikle. Sadece iki kitaptır heyecanla beklediğim Sabetha karakterinin sinir bozucu, mızmız biri çıkması biraz hayalkırıklığına uğrattı beni. Onun haricinde yine çok eğlenceli ve hareketli ve zekice bir kitap  yazmış Scott Lynch.

-Puslu Kıtalar Atlası: Bu kitabı okumayı bu kadar geciktirdiğime inanamıyorum. Kitapçıda ciltli 20. yıl özel baskısını görüp bunu da okuyacaktım ben diye aldım kitabı ve bir günde bitirdim. Fantazi, tarih ve felsefenin iç içe olduğu, Türkiye'de yazılabileceğini daha önce düşünmediğim farklılıkta ve güzellikte bir kitap. Yazarın diğer kitaplarını da en kısa sürede okumaya niyetliyim.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2016, 20:29:21 »
1) Words of Radiance: Bu yıl okuduğum, iyi ki de okumuşum dediğim en iyi seri Stormlight Archive. Farklı evreni, değişik büyü sistemi, kehanetleri ve karakterleriyle güzel bir Karanlık-Aydınlık çatışması.

2) The Way of Kings: Kendisiyle hiçbir derdim yok ancak bir basamak altta kalmasının sebebi her zamanki gibi, bir giriş kitabı olması. ^^

3) Diskdünya Serisi: Kendilerini doğrudan seri olarak koyuyorum zira kitapları tek tek listeye alacak olsam sanırım listeyi doldururlar.

(Bonus) Anathem: Kendisini hala okumaktayım, çok büyük bir beklentim var, bitene kadar bir sıraya koymak gayesinde değilim.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2016, 21:47:03 »
Ehem, konu dışı, ehem. Anathem için yorumları şiddetle bekliyorum.

Bu arada Diskdünya'yı böyle komple almak da iyi oldu. Ben de aradaydım hangisinii koysam diye :P. Çalacağım but taktiği.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2016, 22:46:26 »
Bu sene 6 Brandon Sanderson kitabı okudum. Sene sonuna kadar kaç olur bilemem. Bana kalırsa en iyi fantastik kitaplar sıralamasında olacak kitaplar bunlar. Bu kitapların dahil olduğu 3 seriyi kendime göre sıralamak istiyorum. En son da okuduğum 12 kitap arasında bir sıralama yapacağım.

1. Fırtına Işığı Arşivi Serisi - Parlayan Sözler

Bu sene okuduğum en iyi romanlardan biri. Kralların yolundan sonra beklentim gökyüzüne çıkmıştı, bu kitap beklentimin de üzerindeydi. Fakat şaşırmıyorum, çünkü yazarı Brandon Sanderson.

2. Sissoylu - Son İmparatorluk

Çoğu serinin ilk kitabı beni daha çok etkiler. Bu da o kitaplardan biri. Özgün bir evren, özgün karakterler ve allomansi sırlarıyla dolu bir serinin en çok sevdiğim kitabı.

3. Firefight

Gençlere yönelik olduğu söylenen bu roman diğer Sanderson romanlarına göre daha akıcı, ve daha az karışık. Bu yönüyle benim çok aşina olduğum bir dilde yazılmış. Steelheart karakterinin gizeminden daha iyi bir gizem yakalamış Brandon Sanderson. Bu yüzden steelheart' den iyi, ama bir kralların yolu değil.

4. Fırtına Işığı Arşivi Serisi - Kralların yolu

Geçen sene yapsaydım bu sıralamayı zirvede olurdu. Ama bu sene ikinci defa okuduğum için kendisine cömert bir şekilde sunduğum 4. sıraya oturup teşekkür etmelidir.

5. Sissoylu - Kuşatma

Serinin ikinci kitabı. Kitaba adını veren kuşatma kısmı inanılmazdı. Vin' in hata yaptığını anlayıp geri dönmesi de inanılmazdı.

6. Sissoylu - Çağların Kahramanı

Mükemmel olduğu gerçeği bir yana biraz karışıktı. Bu yüzden son sırada, ama yinede okuduğum en iyi kitaplar arasında olduğu değişmez bir gerçek.

Şimdide genel sıralamaya bakalım.

1. Rüzgarın Adı - Patrick Rothfuss

Yorum yapmama gerek yok.

2. Bilge Adamın Korkusu - Patrick Rothfus

Buna da yorum yapmıyorum.

3. Fırtına Işığı Arşivi Serisi - Parlayan Sözler

4. Sissoylu - Son İmparatorluk

5. Firefight

6. Fırtına Işığı Arşivi Serisi - Kralların yolu

7. Sissoylu - Kuşatma

8. Sissoylu - Çağların Kahramanı

9. Yolun sonundaki okyanus - Neil Gaiman

Güzel bir hikayeydi. Fakat Neil Gaiman' ın neden bu kadar övüldüğünü anlamama yetmedi

10. Mezarlık kitabı - Neil Gaiman

Neil Gaiman' ın masal kitabı yazmaya sevdiğini kabul ederim, fakat bunu yetişkinlere satarken resim koymasa daha inandırıcı olurmuş. Yine de bu da iyi bir hikaye / masal sayılabilir.

Herkes üç beş kitap yazmış ben biraz abarttım ama benim de bir bonusum var. Eminim bitirdiğimde Otostopçunun Galaksi Rehberi de bu kitapların arasında ilk sıralarda olacak.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Ağustos 2016, 00:16:04 »
Matroniçe ilk 10'unuz demiş yalnız İsmail :D Bu sene okuduklarından sadece 10 kitap seçmek zorunda olsaydın listene hangilerini alırdın şeklinde bakabilirsin soruya.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2016, 00:23:48 »
Son ikiyi atsak ve sene sonuna kadar listeyi güncellesek tamam mıdır yani? Yanlış anladım sanırım?   :fringa

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Ağustos 2016, 08:45:46 »
Derken... listemi açtığıma pişman oldum! 29 kitap okumuşum, 20'si çizgi-roman. Rezillik! :D Neyse ki sene sonuna kadar güncelleyebileceğim. Öhöm! Listem:

Abi evet, eleştiriyorum seni bu konuda :D.

Ben şimdilik küçük bir liste çıkardım. İstediğim kadar vurulmamışım okuduğum kitaplara. Listeyi çıkartırken bunu gördüm.

Bakalım ilerleyen aylarda güncellenecek mi? Buyurun:

1. Antikacı

Bu kitap hakkına çok konuştum sanırım, fakat gerek çeviri, gerek o ürkünç konusu, gerekse edebiyatı muazzamdı. Ben bu kitabı okurken bir hata bulamadım. Şurası şöyle olsaymış diyemedim, hala da diyemiyorum.

Gerilim ya da gotik edebiyata pek yakın biri değilim aslında. Fakat Antikacı, o müthiş betimlemeleri, dolu dolu edebiyatı ve insanı dumur/rahatsız eden kurgusuyla 2016'nın sonuna kadar 1 numara kalacak gibi.

2. Canavarın Çağrısı

Çünkü hikayeler vahşidir. Onlar ısırır. Onlar saldırır. İnsanın içindeki vahşiyle, öfkeyle barışmasının hikayesi bu. Hikayeler anlatan aksi bir canavarın olduğu ve hikayelerinin hepsinin de alışılmış masal formatına göre hep ters köşe bittiği bir kurgu. Bu sırada içinde sessiz bir öfkeyi barındıran Conor da hepimizden çok şey taşıyor.

Çizimleri de ayrı bir emek ve teknik barındırıyor. Bittiğinde boğazımda bir düğümle kalakalmıştım.

3. Diskdünya Serisi

muat'ten çalıyor ve seri olarak koyuyorum. Açıklama yapmaya da gerek görmüyorum :).

4. İkna Ulusu

İlginç kafaların ilginç öykülerini okumayı seviyorum. Bu kitabınsa zirveye oynadığı an ilk 3 öyküsü. Kitabın geri kalanı da güzel, fakat o ilk 3 öykünün gölgesinde kalıyor.

George Saunders, Karin Tidbeck'in o hiç kimseye benzemeyen, tuhaf kurgularından sonra yana yakıla aradığım özgünlüğü bana bu kitabıyla sundu.

5. Bizi Biz Yapan Hikayeler

Ayrıntı Yayınları'nın Ağır Kitaplar dizisindeki bir başka ağır top. Bülent Bey'in hediyesiydi; kendisine bir kez daha teşekkürler.

Özellikle yavaş yavaş okuduğum bir eser. Hikayelerin kökenlerine, insanlığın tarihindeki hikayeciliğe dair pek çok bilgi var. Aynı zamanda işin akademik kısımlarına da değiniyor ve ortaya hiç duymadığım terimler ve anlamları çıkıyor. Bu akademik kısımlar hızlı bir okumaya el vermiyor. Fakat ciddi bir emek, ciddi bir birikim.

Okumaya devam ediyorum.

6. Krizalitler

Bir bilimkurgu efsanesi, fakat hem dünyada hem de ülkemizde o kadar da bilinen bir eser değil. Krizalitler'in bu listede olmasının nedeniyse o yalın anlatımı ve işlediği konuya rağmen insanı bir şekilde ağırlığı altında ezmeyen yapısıyla takdire değerdi. Ayrıca altı çizilesi pek çok cümlesiyle de listemdeki yerini aldı.

Yazar John Wyndham'ı bir başkasına benzetmek ya da onunla karıştırmak zor.

7. Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens

Henüz okumaya devam ediyorum, o yüzden belki sonradan listeden çıkar. Ancak M.Ö. devirlerdeki insan ve insanların kökeniyle ilgili beni mest ediyor. Fakat şöyle de bir şey var, beklediğimden daha hafif çıktı. Ayrıntı'nın Ağır Kitaplar'ı kıvamında bekliyordum, keşke öyle olsaydı :).

Okumaya devam ediyorum.

8. Sonsuzluğun Sonu

Çünkü Asimov, çünkü o son nasıl da Vakıf'a bağlandı öyle :). Keyifle okuduğum, güzel mi güzel bir çeviri ve ciddi emekle ortaya konmuş, okuduğuma çok mutlu olduğum bir eserdi.

9. Pusova

Yerli fantazyada eleştirdiğim kısımları atlatmış bir eser. İçimi rahatlattı, yerli yazarlara dair umudumu artırdı. Özellikle devşirme bir dil yerine gerçekten "yerli" bir dil kullanması bakımından hoştu. Yazarın bol okuyup bol yazdığı belli. Dahası, yazarın yerli edebiyatı okuduğu da belli :). Kurguları da gayet güzeldi. Keyifle okudum.

10. Her Yerden Çok Uzakta

Yıllardır aradığım ve baskısı olmayan, gerçek hayattan kesit türündeki bir Le Guin romancığı. 94 sayfa, 94 sayfalık bir mucize.

Başkarakterimiz 17 yaşındaki Owen'ın topluma karşı hissedemediği aidiyet, ailelerin beklentileri, toplumun öncelikleri ve başarının bir nebze de yalnızlıkla geldiğini gösteren bir romancık. Owen bir deha, ama yapayalnız. Bu yalnızlıkla ne yapacağını bilemediği gibi, topluma karışma konusunda da kafası karışık. Ama ne zaman ki bir müzik dehası olan Natalie ile tanışacak, işte o zaman bu dostluktan hepimizin hayatından pek çok tanıdık şey bulacağı bir akış başlayacak.

Bir kitap okumaktan öte bir film izlemek gibiydi. Altı çizilesi cümlelerle dolu, merak ettiğime kesinlikle değen ve beni çok etkileyen bir romancık oldu.

Genel Değerlendirmem: 2016 benim için ağırlıklı olarak hayal kırıklıklarının yılı oldu. Bu listede görmek istediğim, ama beklentimin altında kalan nice eser var aslında.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2016, 11:34:59 »
1) İçeriden Ölmek-Robert Silverberg
Sadece bu sene değil hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biri. Normalde olaysız kitaplara karşı biraz ön yargılıyımdır ancak İçeriden Ölmek beni içine çekmeyi başardı. Selig'in gelişimi daha doğrusu düşüşü, Silverberg'ün her sayfada değişen yazım tarzı kitaba hayran kalmama yetti.

2) Amat-İhsan Oktay Anar
Benim gemilerde geçen kitaplara karşı bir zaafım var. Üstüne birde Anar'ın o muhteşem dili eklenince her sayfasını zevkle okudum. Ayrıca diğer Anar kitaplarına göre karakterler daha yakın geldi.

3) Cam Kule-Silverberg
Silverberg bu, ne diyebilirim ki? Tamamen farklı bir üslup var. Diğer kitaplarına göre daha akıcı. Krug'un gözünün hiçbir şeyi görmemesi, yanındakilerin değişimi çok güzel aktarılmıştı.

4) O-Stephen King
Palyaço fobim olduğu için bu kitabı okumayı yıllardır erteliyordum. Bu sene cesaretimi toplayıp okudum ama ömrümden üç dört yıl gitti diyebilirim. King yine olayları mükemmel bir şekilde bağlamış. Kitap 1200 sayfa ama nasıl bittiğini anlamıyorsunuz.

5) Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler-Scott Lynch
Locke Lamora'nın Yalanları'nı da beğenmiştim ama bu kitabın yeri ayrı.Çünkü bu da denizde geçiyor. Olaylar daha hareketli ve birçok defa ters köşe yapıyor diyebilirim.

6) Veciz Sözler-Barış Bıçakçı
Herkes Herkesle Dostmuş Gibi kitabından sonra Bıçakçı'dan soğumuştum. Veciz Sözler'i okuduktan sonra adama hayran oldum. Her sayfası anlam dolu bir kitap.

7) Gece Kanatları-Robert Silverberg
Silverberg ile tanışma kitabım. Bana masal gibi gelen bir kitap oldu. Yazarın dili, karakterler hep masalsıydı.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2016, 11:45:47 »
Bu sene elimde olmayan sebeplerden okumaya geç başladım (temmuz başları başladım diye bilirim).
Fakat o askerde 1 yıllık okuma açlığını doymaz bir istekle kitap okuyarak geçiriyorum şu sıralar. Listeye gelince, şöyle bir şey:

1. Yüksek Şatodaki Adam- Philip Kindred Dick
Şu sıralar hunharca okuduğum yazar PKD. Ve açıkcası hayran kaldığım bir deha. Alışılmamış üslubu ve hemen her yapıtın gerçeği sorgulama üzerine olduğunu gördüğümüz bir yazar. Yüksek Şatodaki Adam bir alternatif tarih romanı olarak karşımıza çıkıyor, II Dünya Savaşını Nazi Almanyası ve Japonya kazanmış. Kitapta bir yerden sonra her kesin bildiği, ama hakkında konuşmakta pek dikkatli davrandığı "Çekirge Yalan Söylüyor" isimli bir kitapta II Dünya Savaşını Sovyetler kazanıyor ve bir-birine ardına gelişen politik olay örgüsü işleniyor. PKD' nin kurgu içinde kurgu, dünya içinde dünya yaratması ve bunu ustalıkla sunması bize tam da yaşadığımız dünyayı kendi gözlerinden görmemizi bir nebze de olsa gösteriyor diye bilirim.
Tam da bu sebepten olmalı ki, "Yüksek Şatodaki Adam" 1963' te Hugo ödülünü almıştır.
Kitapta sık sık değişimler kitabı olan I Ching' den söz ediliyor. PKD' nin I Ching hakkında ilk görüşleri diye biliriz. Daha sonra "Şizofreni ve Değişimler Kitabı" nda olaya da detaylı yaklaşmış.

2. Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?- Philip Kindred Dick
Evet düşler, hatta kara kurbağası bile düşler. PKD' nin bir diğer başyapıtı. Sosyal medyada en çok karşılaştığımız PKD romanı. Herhalde ismindendir diye düşünüyorum. İnsana okuyunca "bu da ne şimdi?" dedirtiyor. PKD "Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?" romanında android avcısı Rick Deckard ve onun dünyaya Mars' tan gelen bir-kaç androidi etkisiz hale getirmesi istenir. Fakat Polis Departmanı bu defa farklı bir jenerasyon ile karşı karşıyadır- Nexus 6. Kitap boyunca gerçeklik, insan felsefesi sorgulanır ve PKD' ye has öğeleri yer yer görürsünüz. Roman uyarlaması olarak 1982' de yönetmen Ridley Scott tarafından tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmleri arasına girmeye hak kazanan Blade Runner filmi çekilmiştir.

3. Albemuth Özgür Radyosu- Philip Kindred Dick
Benim pek sevdiğim bir diğer PKD romanı. Alternatif tarih ve otobiyoqrafi önem taşıyan "Albemuth Özgür Radyosu" biri plak dükkanı işleten (Nicholas) diğeri bilimkurgu yazarı olan (Phil) iki sıkı dostu, onların özgürlükçü mücadelesini konu alır. ABD' de Ferris F. Fremont' un (FFF) iktidara gelişini, kişiliğini anlatır. Ve  yer yer mistisizm, dünya dışı varlıklar (özellikle VALIS) ve PKD' nin hayatına da nüfuz etmiş paronayanın  etkilerini romanda görürüz. Yazarın zirvedeyken yazdığı romanlardan biri diye bilirim bu kitap hakkında.

Hala devam ediyorum PKD okumaya. Ona yakın kitabını okudum (listeyi uzatıp PKD kitapları ile sıkmak istemem okuyanı, o yüzden burda duruyorum), ama hakkında çok yorum yapılan "Karanlığı Taramak", "Gökteki Göz" ve "Yaratılan Dünya" yı sona bıraktım. Sindire sindire okumayı düşünüyorum :D

Peki şu sıralar PKD dışında kitap okudum mu? 1 tane.

4. Kıyamet Kitabı- Connie Willis
Açıkcası kitabı yerden yere vuracak değilim. Sevdim ben. Bilimkurgu yanı yalnızca bir zaman makinesi olan kısmı. Diğer yandan ortaçağ anlatımı beni en çok etkileyen kısım oldu. Ama overrated bir kitap onu belirtmek isterim. Tabii bu benim şahsi kanaatim.

Bir de Ağustos ayında okuduğum ve çizimlerine, kurgusuna hayran kaldığım Nihei Tsutomi' den "Blame!" mangası var. Ben kendisini hiç bir zaman hiç bir sıraya dahil etmemeyi yeğlerim, kendime özel kendimde bir yeri oldu artık :D

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2016, 12:05:06 »
Valla dünden beri foruma girip kim ne yazmış diye okuyorum, okudukça da üzülüyorum.
Bu sene okuduğum kitapların 1'i  belki 2'si hariç hiçbirine bayılmadım.
O yüzden şimdilik sadece listeye girebilecek olanları (1. sıra hariç) sırasız yazıyorum.

1. Sissoylu Çağların Kahramanı

Beni duygusal olarak etkileyen kitap da ondan 1. sırada. Kitabın kapağını kapadığım anda tutamadım kendimi ağladım(yeterli değil mi?). Karakterler zaten 2 kitaptan bildiğimiz tanıdığımız neredeyse ciğerini bildiğimiz insanlar. Kurguya zaten bir şey diyemiyoruz. Hele ki okurken dolduramadığım boşlukların bir başka kitapta (secret story) doldurulduğunu bilmek, kitabı okuduktan sonra bile merakımın dinmemesi ... ilk sırayı fazlaca hak ettirdi. Yalnız tahtından edilebilir. Bir aya kadar 'Parlayan Sözler' e başlayacağım bakalım görelim.

2. Hırsızlar Cumhuriyeti

Forumda, orada burada her yerde tekrar ediyorum ama Sanza'lar olmasa listeye girer miydi bilemiyorum. Plansız, aklı bir karış havada bir Locke görmek beni üzdü. Ama her insanın kötü dönemleri olabilir değil mi? Bu vasatlık Locke'u sevmeme engel değil. Sadece onun iyiliğini düşünen bir seveni olarak  silkinip kendine gelmesini diliyorum.

3. Hayvanlardan Tanrılara

Kitap şu an yanımda olmadığı için tam olarak hangi kısma kadar beni etkilediğini hatırlamıyorum ama tahminen yarısına kadar çok ufuk açıcı buldum. Özellikle tarım devrimi ve sanayi devriminin birbirlerine ne kadar benzediklerini anlattığı bölüm beni beynimden vurgu, her şeyi sorgulamaya başladım.
İkinci bölüm ise daha çok gelecekle ilgiliydi. Aslında itiraf etmeliyim ki bu 'gelecek' bölümünde yazardan çok şey bekledim. Geçmişle ilgili bu kadar insanı düşündürmeye yönelten  tespit ve değerlendirmeler yaparken, gelecekle ilgili sadece teknolojinin insan hayatına etkileri gibi, bana göre 'sığ, bir düşünceyle anlatması beni çok üzdü. Ayrıca yazdığı şeyler her gün haber sitelerinde magazin ve politika dışındaki kısımları da okuyan sizin benim gibi insanların okuduğu gelişmelerdi. Sonuç olarak ilk yarı 1. sırada 2. yarı listeye bile giremediği için ortalarda bir yerde kendine yer bulabilecek bir kitap. Ama tavsiye ediyorum okuyunuz ;D

4- Küçük Özgür Adamlar

Ben Disk Dünya yazmadım çünkü henüz bir tanecik, alt seriden bir kitap okudum. İyi ki de okumuşum inşallah sene sonuna kadar 1-2 tane daha okuyabilirim. Amaanın! Ne eğlendim, ne eğlendim kitabı okurken. İsimler, olaylar, tepkiler hepsi de çok çok güzeldi. Ama neden o zaman ilk sırada değil ben de anlamadım şimdi. Gönlümden şimdilik burası geçti.

5- Gölge Şehir

Bu kitap ve seri beni hep ama hep ikilemde bırakıyor. Aynı kitabın içindeki 'çocuklar ama yaşlılar' gibi. Bir başka kafa karışıklığım; Eğer bu kitap bir çocuk kitabıysa o  fotoğraflar bir çocuk için fazlaca ürpertici. Yok eğer gençlik ya da yetişkin kitabıysa neden kötü karakterler 'canavar'. Şu canavar yerine başka bir terim koysa kitap alıp başını gidecek gibi ama işte 'Kaçııın canavarlar geliyor.' ile anca bu kadar olabiliyor. Neyse bu kadar eleştiri yeter. Şimdiye kadar bu kitaptaki kadar aksiyon dolu sayfalar okumamıştım. Sanrım başladıktan 20-30 sayfa sonra kovalamaca başlıyor ve kitabın son sayfasında hala bitmiyor. Okurken yoruldum, elimden bırakamadım çünkü bırakabileceğim bir es yoktu.  Ben bile (yavaş bir okuyucumdur) 2-3 günde bitirmiştim. Sizi ağlatan (Sissoylu göndermesi), düşündüren (Sapiens) bir kaç kitap okuduktan sonra akıp giden, sizi yormayan bir kitap isterseniz şahane bir seçim olabilir.

Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar  :üü

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Ağustos 2016, 14:36:22 »

Bu arada Diskdünya'yı böyle komple almak da iyi oldu. Ben de aradaydım hangisinii koysam diye :P. Çalacağım but taktiği.

Bir konu dışı da benden gelsin, affınıza sığınıyorum sevgili dostlar;

Evet, büyükçe bir yorum yapma kanısındayım bitirdiğimde, hatta becerebilirsem bir inceleme tadında yazmak isterim. Zira hiçbir Türkçe sayfada kitabın adamakıllı incelemesini, yorumlamasını bulmak mümkün değil.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Ağustos 2016, 14:38:33 »

Bir konu dışı da benden gelsin, affınıza sığınıyorum sevgili dostlar;

Evet, büyükçe bir yorum yapma kanısındayım bitirdiğimde, hatta becerebilirsem bir inceleme tadında yazmak isterim. Zira hiçbir Türkçe sayfada kitabın adamakıllı incelemesini, yorumlamasını bulmak mümkün değil.

Harika olur valla. Bunu söz olarak alıyorum :) Portal'da seve seve yayınlarız.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #14 : 18 Ağustos 2016, 18:24:46 »
Dune serisinin geri kalanı*

Ender serisinin geri kalanı*

Diskdünya serisinin geri kalanı 8. kitaba kadar*
(*ne yapalım seriler iki yıla yayılıyor :))

PKD Kozmoloji ve Kozmogoni, Şizofreni ve Değişimler, Tesfir

Locke Lamora'nın Yalanları

Marslı

Baumhoff Patlayıcısı (bu küçücük kitap inanılmaz etkileyiciydi benim için)

Que Viva Mexico

Katip Bartleby

(Bonus: Maymun Pençesi)

Bir de buraya hayal kırıklığı yaratıp bir türlü içine giremediğim ve 100 sayfadan sonra daha sonra yeniden şans tanımak için rafa kaldırdıklarım var :(

Yaşlı Adamın Savaşı

Işık Tanrısı

"Rebellions are built on hope"