Kayıt Ol

Fantastik Edebiyat Klişeleri

Çevrimdışı Amrasamandil

• *
  • 11
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Edebiyat Klişeleri
« Yanıtla #60 : 17 Ağustos 2016, 23:40:35 »
Özellikle o son büyük savaşta umutsuz bir an gelir. Tam kahramanlarımız yenildi, öldü, bitti derken ya birisi kendini feda eder ya da mucizevi bir güç gelir [Bknz. Seyit onbaşı :)] ve savaş kazanılır.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 17 Ağustos 2016, 23:56:14 »
 Hangi eser olursa olsun kötülerin siyahlar içinde, çirkin ve insanlık dışı tasavvurları, günümüz baz alınacak olursa bayatladı.  Artık kurgularda gri alanlar, karakterlerin kötü ya da iyi olsun sonuç olarak görünüşüne ve algımıza etki etmediği eserler daha sık ama diğer türlerden hala yok mu, var. Mesela Grisha Üçlemesi, çok yakın zamanda çıkmış bir seri lakin iyilerin temsilcisi Işığın Elçisi, kötülerinki ise Karanlıklar Lordu. Görünüşte sıkıntı yok, gri alanlar var ama ne hikmetse karanlığa hükmeden ağabeyimiz kötü, ışık saçan kız iyi.  Örneklendirmek istedim nedense.  :-\

@Amrasamandil Fantastik Edebiyat değil de animelerde çok sık denk geldiğim durumdur. O anılar bir geçer gözünün önünden, misyonunu hatırlar ve her şeyin bittiği sanıldığı o anda eskisinden de güçlü olur.

Spoiler: Göster

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 18 Ağustos 2016, 16:38:15 »
Bu gri alanlarin populerlesmesinde en buyuk rol Game of thronesun mu acaba?

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 18 Ağustos 2016, 17:23:44 »
Belki çok tuhaf olabilir ama bence sürekli yeni bir evren yaratma fikri bana klişe gibi geliyor. Bana katılmayanlara da hak veririm çünkü fantastik edebiyatın da özünde olan bir şey. Ama artık sıkıyor beni.

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 19 Ağustos 2016, 15:59:11 »
Özellikle o son büyük savaşta umutsuz bir an gelir. Tam kahramanlarımız yenildi, öldü, bitti derken ya birisi kendini feda eder ya da mucizevi bir güç gelir [Bknz. Seyit onbaşı :)] ve savaş kazanılır.

Yalnız, Seyit Onbaşı kurgu değil, tamamen gerçek.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Amrasamandil

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 19 Ağustos 2016, 20:17:28 »
Senaydın bunu gerçekten yazmış olamazsın bence :) biz de biliyoruz onu...

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 20 Ağustos 2016, 11:25:31 »
Savaşta iyilerin sayısı az olmasına rağmen başlarında efsane sayılabilecek komutanlar vardır. Bu komutanlar ya savaşı kazanırlar ya da müttefik güçler gelene kadar kötülerle başa baş bir mücadele verirler. Hatta savaşın en kızgın olduğu, umutların bittiği anda o komutan "sonumuz da böyle olacakmış" gibi bir düşünce geçirirken yardım gelir.

Çevrimdışı Sthrad

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 20 Ağustos 2016, 19:28:43 »
Başkahraman hep kişiliği tam kendinin zıttı bir kadına aşık olur, hatta o kadın bazen düşmanın emrinde bile olabilir.

Işıksız bir gün, bilirsin işte, gecedir.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #68 : 23 Ağustos 2016, 20:08:19 »
Selçuk Erdem de bu konuya değinmiş.

Spoiler: Göster
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #69 : 04 Eylül 2016, 23:56:06 »
İyi dediğimiz arkadaş nedense kötüye pek de denk olmadığı gibi, fazlasıyla beyaz bir arkadaştır. Gerçi son zamanlarda gri karakterler ortaya çıkmaya başladı.
Grupta bir kadın varsa genelde baş karakterle arasında bir aşk gelişir, güzel bir kadındır ama genel anlamda, bazılarının en azından, asıl kurguya büyü etkileri olmaz. Bu da aşılıyor gerçi artık.

Sonra şey var, elfler insanları hakir görür. :D En azından Weis ve Hickman için geçerli.
İnsan, hayalleriyle vardır.

« Yanıtla #70 : 05 Eylül 2016, 12:45:46 »
Ana karakterin mutlaka sakar, şişko ve ismi Sam olan bir arkadaşının olması mesela. Benim için en büyük klişedir

The man who passes the sentence should swing the sword.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 05 Eylül 2016, 20:48:57 »
Belki çok tuhaf olabilir ama bence sürekli yeni bir evren yaratma fikri bana klişe gibi geliyor. Bana katılmayanlara da hak veririm çünkü fantastik edebiyatın da özünde olan bir şey. Ama artık sıkıyor beni.

Yani günümüz dünyasında (eski tarihlerde) geçen birşeyin kurgusunu mu tercih edersin?
Ya da portal fantasy

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 06 Eylül 2016, 14:10:35 »
Şehir fantazisi türü dediklere şeye yakın olabilir. Mesela 1.Dünya Savaşın'da geçen ya da Vietnam savaşı döneminde geçen fantastik şeyler yazılabilir. Günüzümde kısaca, belki daha eski dönemlere ait. Osmanlı'da, Eski Mısır'da vs. Ben daha beğenerek okurum.