Kayıt Ol

Öykü veya Roman Nasıl Planlanır?

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Öykü veya Roman Nasıl Planlanır?
« : 25 Eylül 2016, 15:06:16 »
Ben bir öyküyü planlayamıyorum. Yani spontane dedikleri şekilde yazıyorum ve bu çok sıkıntılar çıkarıyor. Böyle yazınca karakter tam olarak öyküye ait olmuyor çünkü öyküye göre bir karakter yaratmış olmuyorum. Plan program yapmadığım için de takıldığım yerler oluyor ve uzun zaman boyunca düşünmem gerekiyor. Bu sefer öyküyle aramda bir mesafe oluyor, kaldığım yerden devam ettiğimde dilim değişmiş oluyor.

Burada deneyimli, bilgili insanlar vardır mutlaka. Öykü planlaması yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Önce neyi planlıyor, kurguluyorsunuz? Bunun bir püf noktası var mıdır?

Edit: İmla.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Öykü veya Roman Nasıl Planlanır?
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2016, 19:15:38 »
http://www.kayiprihtim.org/forum/empty-t17693.0.html

Şu konuya göz atmanızı öneririm.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2016, 19:20:20 »
O konuyu unutmuştum, hatırlattığım için sağ ol. Oraya bakayım bi'.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2016, 23:16:10 »
Sanderson usta kadar bilgili olmasam da dilim döndüğünce birkaç kelam edeyim. Bir kere yazacağınız şeyin öykü mü roman mı olacağına siz değil fikriniz karar verir. Önemli olan ne anlatmak istediğiniz ve bunu nasıl yaptığınızdır. İşe, "Ben bir roman yazacağım, şu kadar sayfa olacak," diye başlarsanız metninizi gereksiz ayrıntılarla ve tekrara düşen cümlelerle doldurmanız kaçınılmaz.

Aynı şekilde, "Ben bir öykü yazacağım," diye işe girişilmez. Önce anlatmak istediğiniz iyi bir fikir bulmanız, nasıl başlayacağını, nereye gideceğini ve nasıl biteceğini az çok bilmeniz gerekir. Fikriniz çoğunlukla çarpıcı bir sonla ya da etkileyici bir cümleyle alakalı olabilir. Yazarken önceden belirlediğiniz yol haritasının değişiklik göstermesi, dallanıp budaklanması mümkün, hatta kuvvetle muhtemeldir. Sonra bir bakmışsınız öykünüz almış başını gitmiş, kısa bir roman olmuş.

Velhasılıkelam, öncelik "Yazacağım," diye başlamakta değil, "Ben bunu anlatmak istiyorum," diyebileceğiniz sağlam bir fikre sahip olmakta.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2016, 13:33:09 »
Başlık "öykü veya roman" demiş ancak benim şahsi kanaatim bunların ikisinin planlanmasının birbirinden oldukça farklı olduğu yönünde. Roman daha uzun soluklu ve daha iyi bir planlama gerektiriyor, en azından zaman/mekan/karakter tutarlılığını sağlamak için düzenli ve azim dolu bir çaba gerekiyor. Öte yandan öykünün kendisi kelime sayısı olarak daha kısıtlı olduğu için az sözcükle çok şey anlatabilmek de ayrı bir taktik ve strateji gerektiren unsur. Türler farklı olduğu için planlama yöntemleri de birbirinden oldukça farklı, hatta kimilerine göre birbirine zıt olabilir. Yani öykü yazarken amaç eldeki kısıtlı alanı iyi kullanarak bir fikri aktarmak iken, romanda uzun uzadıya tasvirler ve olaylar işleyerek bir karakterin farklı bir yönünü derinlemesine incelemek isteyebilirsiniz.

Bu bakımdan, mit'e sonuna kadar katılıyorum, en azından yazma işinin başından itibaren kafanızda genel olarak ne anlatmak istediğinizi bilmeniz icab ediyor. Roman planlaması ile ilgili nacizane söyleyebileceğim bir küçük husus var ki o da fazlasıyla sabırlı olmayı gerektirdiği. İnsan bazen yazmaya heves ettiği şeyleri bir an önce kağıda (ya da ekrana) dökmek istiyor ancak sabırsızlık, iyi kurgulanmış bir romanın en büyük düşmanı.

Öykü yazarken durakladığınızdan, sonra geri geldiğinizde yazım dilinizin değiştiğinden söz etmişsiniz. Bu bazen benim de başıma gelen bir şey, hatta o derece rahatsız edici olabiliyor ki bazen o noktada yarım bırakıp hiç tamamlamadığım denemelerim ya da öykülerim var. Ben bunu "ilham perisinin uçup gitmesi"ne benzetirdim. Can sıkıcı olabiliyor. Bunu aşmanın en sağlam yolu bir oturuşta bir "merhale"yi tamamlamak, yani anlatmaya çalıştığınız fikirlerden birini tamamlayan unsurların hepsini kağıda dökmeden yazmayı bırakmamak. Ama elde olmayan sebeplerle yazıya ara vermeniz gerekirse, o zaman dilinizi tekrar "ısıtmak" ve elinizi alıştırmak adına bir müddet benzer düzlemde fikirleri karalayarak hamlığı atabilir ve böylece yeniden "bileylediğiniz" dilinizle öyküyü tamamlama yoluna gidebilirsiniz. Unutmayın, kağıda aktardıklarınız sadece fikirlerdir, dolayısıyla hepsi kafanızın içinde bir yerlerde olsa olsa rafa kaldırılmış vaziyette olabilir, yani tamamen yok olmazlar. Onlara tekrar erişecek hafıza tekniğini geliştirmek biraz da sizin elinizde.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2016, 16:25:59 »
İkinize de teşekkür ediyorum. Neye ihtiyacım olduğunu biliyorum artık.