Kayıt Ol

Kitap Bulamama Korkusu

Çevrimdışı Rorvenath

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Kitap Bulamama Korkusu
« : 26 Eylül 2016, 20:16:35 »
Merhabalar. Forumu ziyaretçi olarak fazlasıyla kullanıyordum ve artık üye olayım dedim ve bir sorumu paylaşmak istiyorum sizinle. Elimde yılı bitirecek kadar kitap var fakat ondan sonra ne olacak, hiçbir fikrim yok. 16 yaşındayım ve ailem oldukça kitap okuyan bir aile dolayısıyla ben de öyleyim. Ama hayatım boyunca satın aldığım kitap sayısı iki elin parmaklarını geçmez belki. Hep ev kütüphanesindeki kitapları okudum ve bunlar da tükeniyor artık.Kendiniz için en ideal kitabı nasıl buluyorsunuz? Böyle forumlardan mı? Kitap alış veriş sitelerini karıştırarak mı? Ha bir de konuya özel bir kitabı nasıl bulabilirim? Örneğin psikoloji ve beyin ile ilgili bir kitap okumak istiyorum diyelim. Direk arama motoruna "psikoloji kitapları" yazdığımda elde edeceğim sonuç kaliteli olur mu? Biliyorum sorduğum soru fazlasıyla anlamsız ve aptalca fakat içimde ciddi bir tedirginlik başladı ciddi manada. Lütfen cevaplarınız esirgemeyin. Şimdiden çok çok teşekkürler.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Bulamama Korkusu
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2016, 20:21:07 »
Ben her ay, her türden en fazla 1 kitap; sevdiğim türde ise 2 kitap okurum. Bu plana göre kitap sitelerini, bloglarını vs incelerim. Sonra liste oluştururum.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2016, 21:00:12 »
Merhabalar. Forumu ziyaretçi olarak fazlasıyla kullanıyordum ve artık üye olayım dedim ve bir sorumu paylaşmak istiyorum sizinle. Elimde yılı bitirecek kadar kitap var fakat ondan sonra ne olacak, hiçbir fikrim yok. 16 yaşındayım ve ailem oldukça kitap okuyan bir aile dolayısıyla ben de öyleyim. Ama hayatım boyunca satın aldığım kitap sayısı iki elin parmaklarını geçmez belki. Hep ev kütüphanesindeki kitapları okudum ve bunlar da tükeniyor artık.Kendiniz için en ideal kitabı nasıl buluyorsunuz? Böyle forumlardan mı? Kitap alış veriş sitelerini karıştırarak mı? Ha bir de konuya özel bir kitabı nasıl bulabilirim? Örneğin psikoloji ve beyin ile ilgili bir kitap okumak istiyorum diyelim. Direk arama motoruna "psikoloji kitapları" yazdığımda elde edeceğim sonuç kaliteli olur mu? Biliyorum sorduğum soru fazlasıyla anlamsız ve aptalca fakat içimde ciddi bir tedirginlik başladı ciddi manada. Lütfen cevaplarınız esirgemeyin. Şimdiden çok çok teşekkürler.

Kitapçıdan direk olarak kitapları alıp 3-5 sayfa okuyarak üslubu hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Sevdiğin tarzı belirlersen iyi olur. Belirlemezsen bile okuduğun kitaplardan en sevdiklerini burada paylaşman halinde forum üyeleri benzer kitapları zevkle paylaşacaktır. Ailen çok kitap okuyormuş çok özendim onlara danışman halindede sana yardımcı olucaklardır. :) Bu arada Hoşgeldin :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2016, 21:40:17 »
Şuradaki konuda işinize yarayacak bilgiler paylaşmış arkadaşlar. Başlıkta "fantastik" ifadesi geçse de, verilen cevapların neredeyse tamamı bir tür gözetmeksizin kitap almak ve kitap seçmek üzerine.

Forumumuza hoş geldiniz :)

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2016, 21:42:38 »
Zamanla kendi okuma ölçütlerini oluşturuyor insan. Tabi bu yolda kötü kitaplara denk gelebiliyor. Henüz yolun başında olduğunu düşünen biri için en kolay ölçüt sanırım yayınevi. Tabi hangi yayınevinin daha iyi olduğunu anlamak da zaman alabilir. Kitap satış sitelerindeki, forumlardaki, kitap yorum sitelerindeki eli ayağı düzgün yorumlar işe yarayabiliyor: "Ya süper bi' kitap!"ın ötesinde yorumlar olmalı bunlar.

Aslında kütüphaneden yararlanmak da çok iyi olabilir, yaşadığınız şehrin bir kütüphanesi varsa oradan kitap alarak hiç zarar etmeden okur-yolunuzu çizebilirsiniz. Sahaflar da bu konuda yardımcı olur.

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2016, 14:33:49 »
Hoşgeldin Rovernath,
İlk gençlik yıllarını benzer bir evde geçirmiş biri olarak annemin kütüphanesinden ayrıldığımda ben de benzer bir sorun yaşamıştım.Hep kitaplarını halihazırda belli kriterlere göre sevilmiş bir ortamdan seçmenin götürüsü hoşuna gitmeyecek kitapları ayıklama becerisinin biraz zayıf kalması diye düşünüyorum.
Diğer alternatiflerin yanısıra benim bir önerimde kitap zevkinin yakın olduğu arkadaşlar edinmek; bu kişiler sanal ya da gerçek olabilir, önemli olan kitaplar hakkında sohbet edebileceğin kişiler olması. Bunu birinden tavsiye istemek olarak görme, sadece benzer kitaplar hakkında sohbet ederken o kişilerin atıfta bulunduğu ve ilgini çeken kitapları aklının bir yerine yazmak olarak düşün. Benim için çok işe yarayan bir yöntem oldu.
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı jesse custer

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2016, 15:58:52 »
Eğer ilgi alanın bilimsel bir disiplinse (pozitif veya sosyal bilim olabilir) ve bu disiplinle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilsen, şöyle bir yöntem öneririm; (Psikoloji üzerinden gideceğim, bu yöntem diğerleri için de geçerli tabi)

1- İlk alacağın kitap, "Psikolojiye Giriş" adı altında dili sade bir kitap olmalı. Bu kitap ünivlerde sosyoloji ve psikoloji bölümlerinin ilk dönemlerinde okutulan bir ders kitabı da olabilir. Bağımsız bir yazarın kitabı da olabilir. Bu kitabı okuyarak disiplinin iskeleti hakkında bilgi sahibi olursun.

Eğer psikoloji hakkında belli bir altyapın varsa, ilk maddeyi es geçebilirsin.

2- Bu disiplinin ortaya çıktığı ilk dönemlere ait, klasik düşünürlerin fikirlerini okuyabilirsin. İstersen ilk elden bu düşünürlerin kitaplarını, istersen ikincil kaynak olarak başka bir yazarın o düşünürler ile ilgili yazdığı kitapları okuyabilirsin. Ben ikincisini öneririm. Çünkü ilki epey zorlu bir süreç gerektiriyor. Döneme bağlı olarak yazarların dili de epey ağır oluyor. Örneğin Freud'un yazdığı bir kitabı okumak yerine, Freudyen Psikolojiye Giriş adı altında X bir yazarın kitabını okumak daha mantıklı. Elbette bu yazarın ne kadar yetkin olduğunu araştırmak sana kalmış.

Eğer klasikler hakkında yeterli bilgim var diyorsan, ikinci maddeyi es geçebilirsin.

3- Klasik dönem düşünürlerin fikirlerini öğrendikten sonra, modern dönem düşünürlerin klasikler üzerine ne tür yenilikler getirdiğine dair bir araştırma yapabilirsin.

Ayrıca modern psikolojinin bugün hangi konularla ilgilendiği, neleri tartıştığına dair bir kitap araştırmasına girebilirsin. Mesela şurada disiplinin ilgi alanına giren konular sıralanmış; https://www.verywell.com/branches-of-psychology-2794908

Sen "psikoloji ve beyin" ile ilgileniyorsan, linkte adı geçen biopsikoloji veya cognitive (bilişsel) psikoloji adı altında (hangisi ilgini çekiyorsa) bir kitap satın alabilirsin. Böylece hem önceki psikanalistler hakkında yeterli bilgiye sahibi olup, hem de koca bir psikoloji disiplinini, sadece ilgilendiğin alanla sınırlandırıyorsun.

Bu alanda çalışan yeteri kadar isim bulamıyorum diyorsan, wikipedia'nın cognitive psychology maddesine girip sağ tarafta peoples veya influenced yazan yerden, alanda çalışma yapan isimleri öğrenip özellikle onların kitapların daı araştırabilirsin.

Çevrimdışı Rorvenath

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2016, 20:16:16 »
Çok teşekkür ederim herkese. Dediğiniz gibi çok da takmaya gerek yok sanırım. İnternette ciddi bir araştırma ve böyle forumlara sorular tüm işi çözer gibi. Tekrardan teşekkürler. İyi forumlar. 

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Eylül 2016, 20:40:50 »
Çok teşekkür ederim herkese. Dediğiniz gibi çok da takmaya gerek yok sanırım. İnternette ciddi bir araştırma ve böyle forumlara sorular tüm işi çözer gibi. Tekrardan teşekkürler. İyi forumlar. 

Özellikle fırtınakıran'ın pozitif mizacından hoşlanacağını düşünüyorum. Ona sorabilirsin çok bilgili tabii kendisi ne der bilemem.

Çevrimdışı aktaraydin

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Şubat 2017, 11:49:23 »
Konu eskimiş ama ben kendi yöntemimi söyleyeyim. Twitter ve facebook'da yayın evlerini, edebiyat sitelerini, yazarları v.s. takip ediyorum. Eğer ilgimi çeken bir kitap olursa telefona ekran görüntüsü alıyorum. Kitap almaya karar verdiğimde o ekran görüntülerine geri dönüp kitap özetlerini yorumları okuyorum. Sonra kendime bir sıra belirleyip, siparişi veriyorum. Yılardır uygularım bunu pek yanılmam. Yarım bıraktığım kitapların çoğu hep gaza gelip aldığım kitaplar.

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Haziran 2017, 11:37:11 »
Asimov kitaplarının en az 90 TL'den piyasa olması en büyük korkum, yıllardır gezmediğim kitap fuarı kalmadı ne tam olarak bütün Vakıf Serisi'ni bulabildim ne de uygun fiyatı bulabildim. İthaki basacak dediler tekrardan, aylar oldu hala bir haber yok.

Kendinize bir liste oluşturmak istiyorsanız https://www.goodreads.com/ adonda mükemmel bir site mevcut, kitapların imdb'si diyorlar, hem to read listesi hem currently read listesi hem de read listesi mevcut, kendinize ayrı ayrı listeler de oluşturabiliyorsunuz hatta arkadaş edinip orada da tartışma platformlarına dahil olabiliyorsunuz. Keşfetme olarak okuduğunuz kitaplara uygun her hafta güncel türlere göre yayın örnekleri de veriyorlar.