Kayıt Ol

Ses Tonlarındaki Sihir

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
Ses Tonlarındaki Sihir
« : 29 Ocak 2015, 22:41:24 »
Selamlar;

Az evvel Robot Giskard'ın Galaksi Rehberi'ni dinlerken aklımdan geçirdiğim bir konu var. İnsanların seslerinin tonlarını duymak bana gerçek anlamda çok ilham veren bir şey. Radyoyu dinlerken de keşke karşılıklı konuşarak tartışabilseydik dedim. Bilmem sizlere de oluyor mu öyle? Şahsen ben insanların seslerindeki sihirden çok etkileniyorum. Özellikle yazdığım hikayelerde kendini olukça belli ediyor. Mesela bir hikaye yazarken; karakterlere çeşitli oyuncuların seslerini yakıştırıyorum, böyle olunca hikaye uzuyor gidiyor. Sizlerin de bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Ses Tonlarındaki Sihir
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2015, 00:32:34 »
Ben görme engelliyim. Yani sesler, insanların konuşma şekilleri veya işitsel ne varsa dikkatimi hemen çeker. Okuduğum kitaplardaki karakterler konuşur, arkada müzikler çalar, kılıçlar çarpışır. Her şey kafamda canlanır yani, sırf bu yüzden ilerde böyle bir iş yapmak istiyorum. Yüzüklerin Efendisi'ni, Harry Potter'ı, Elantris'i, Buz ve Ateşin Şarkısı'nı ya da Perg Efsaneleri'ni mükemmel dublajlarla, bir anlatıcı, müzikler ve ses efektleriyle dinlemek çok güzel olurdu. Yurtdışında bunun örnekleri var aslında, Türkiye'de de masallar ve küçük hikâyeler için yapılmış ama ben sadece bu amaçla bir iş yapmak çok isterim doğrusu. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2015, 08:28:04 »
Efendim insanın bir yetisinin eksik olmasının nasıl bir şey olduğunu bilirim. Bu konuyu açan kişi olarak - biraz ironik olacak ama - ben de duyma konusunda sıkıntılıyım. Belki de seslere olan hassaslığımda bir parça da olsa bunun da payı vardır. Güzel bir hayaliniz var inşallah bir gün gerçekleştirebilirsiniz. Benim bu özelliğim hayatın her alanında kendini belli eder, karşımdaki insanın ses tonuna çok dikkat ederim. İnişlerine çıkışlarına, heyecanlandıkları anki seslerine, sinirlendikleri zamankine vesaire.

Bu da yazarken daha yaratıcı olmamı sağlıyor. Kahramanın Yol Türküsü'nde bir gün, biraz espiriyle de karışık; ünlü, büyük yazarlar bu konuları nereden buluyorlar diye konuşmuştuk. Benim idare eder düzeydeki öykülerimde bile bana ilham sağlayan şeylerden biri de seslerdir. Belki o yazarlar da bazı seslerden etkilenmişlerdir.

Yani ben Tolkien'in, Smaug'un konuşmalarından birini yazarken aklında mutlaka bir ses canlandırdığını düşünüyorum. Aslında bunu mutlaka tüm karakterleri için yapmıştır. Ama bilirsiniz bazı karakterler daha etkileyici ses tonuna sahip olurlar. Sauron mesela ya da Galadriel ya da Smaug... Ha Gollum bir de :).
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2015, 18:49:19 »
Bu konuyu bu kadar detaylıca düşünmemiştim doğrusu. Mutlaka insanların ses tonlarına ve konuşma şekillerine dikkat ediyorum, işitme duyum benim en açık pencerem; ama yazım konusunda bunu bu denli ele almamıştım doğrusu. :)

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2015, 13:35:03 »
İnsan beyni yaşadıklarını 3 farklı şekilde yorumlar, görsel, işitsel ve dokunsal olarak.

Ses tonlarına hepimiz dikkat ederiz aslında, Robot Giskard'ın Galaksi Rehberi'ni daha dinlemedim ama dinlediğimde biraz daha dikkat edeceğim sanırım :)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2017, 18:36:26 »
Nereden okuduğumu hatırlayamadığım için araştırmanın kaynağını veremiyorum. Yazarlık konusundaki araştırmanın sonucu şu yöndeydi: Sahneleri zihninde görselleştirip karakterlerini sesli biçimde konuşturan yazar adaylarının yazım konusunda başarısı daha yüksek oluyormuş.

Kitap okurken de, karakter ve olayları zihnimde seslendirmeye çalışırım. Bazen başlarda, karakterin cinsiyetini kestiremediğim için ses tonu hakkında yanıldığım olur. Hatta bazen hızlı okumaya çalışmaktan dolayı bu biçimde okuyamadığım da olmuştur. Ama okuduğumu zihnimde seslendirdiğim de ahenk oluşmaya başlıyorsa, hikayeye daha çok çekildiğim olur. Sanki kitap okumuyorum da bir anlatıcı bana olan biteni anlatıyor; araya konuşmalar girince anlatıcının sesi yerine konuşma sahibinin sesi duyuluyor.

Kendimi fazla kaptırdım. Mesaj, yazmadan çok okuma tecrübesine döndü. Efendim toparlayayım; yazarken de okurken de sesin önemli olduğu görüşündeyim.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2017, 20:12:46 »
Yani yazarken karakterlerin diyaloglarını vs. sesli mi okuyorlar?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2017, 20:53:43 »
Yani yazarken karakterlerin diyaloglarını vs. sesli mi okuyorlar?

Olay ve konuşmaları zihinlerinde canlandırıyorlar.

Zihinde önce imgeler oluşuyor. Akla ilk gelen "Kapı çalınır. Biri içeri girer. Ve söylenmeye başlar." cümlesi değildir. Zihinde, tahta bir kapı görüntüsü ve hemen ardından gelen kapıya vurulma sesi oluşuyor. Ardından tahta kapının aralanıp (yavaş veya hızlı) şekli şemali kaba taslak belli olan birinin görüntüsü belirir ve kapıdan içeri girdiği düşlenir. Yüzünü biraz daha belirgin biçimde düşlenme çalışılır. Ardından yüzün sahibine belli bir ton ve yükseklikte laflar sarf ettirilir. Bu tasarının hepsi zihnin içinde gerçekleşir.

Yazıya dökmeden biraz önce hayalde canlandırmak. Ya da yazarken aynı anda düşlemek gibi bir şey. Yazarlık deneyimim olmadığı için, sürecin tam olarak nasıl gerçekleştiğini bilemiyorum. Sıradan bir yazı yazdığım sırada (hatta şu anda da), yazmakta olduğum kelimeleri zihnimde de aynı anda seslendiriyorum. Buna yakın bir şey. Belkide aynısı. Emin değilim. Yazarlara da sormak gerek.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Ocak 2017, 20:55:16 »
Anladım. Aslında sadece yazarken değil resim yapmak gibi hobilerde de olabilir bu durum. Yapılan işe etkisi olduğu kesin.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2017, 22:28:25 »
Belirttiğim gibi bunu bir de usta yazarlara sorarak teyit etmeli.

Okurken ve yazarken zihnimde seslendirme yaptığım oluyor. Bunu kesin olarak söyleyebilirim.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • Rom: 0
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Ocak 2017, 01:11:01 »
Genelde yazdığım karakterleri gerçek hayatta tanıdığım kişilerden aldığımdan kolaylıkla seslendirme yapabiliyorum kafamda. Eğer sıfırdan yarattığım bir karakterse, diyalogları zaman zaman da fazla sesli olmadan okuyarak destekliyorum. Özellikle aksan, karakterlere kimlik kazandırmada önemli benim için. Ama ortada bir olay aksiyon varsa, atıyorum dövüş sahnesi, o zaman kafada bir nevi sinema oynatıyorum. "Kılıçlar birbirine çarpıştı ve son derece çetin bir mücadele geçti..." şeklinde aksiyon sahnelerini hiç sevmem. Bana göre edilgen değil aktif olmalı böyle sahneler. Tabi sorun ise "kılıcı sol eliyle sertçe döndürerek dizinin arkasına bir çizik attı..." derken, okurların da yazarın o sahne için kafasında oluşan görselleri yakalayabilmesi. Yani sadece kafada görseli veya sesleri oluşturmak yetmiyor, bunları iyi bir şekilde yazıya aktarmak gerekli.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2017, 12:59:43 »
Yazarken de okurken de sahne kafamda canlanır. Ses ve görüntü olarak. Görüntü ne alaka demeyin, her türlü ayrıntıyı vermek çok önemli bence.
Kulübenin tahta kapısının açılmasıyla beraber hızla yağan yağmur sesi ve soğuk hava içeri doldu. Genç kadın, titreyek içeri girdi, ıslak saçlarını yüzünden çekerek küçük masanın başında çalışmakta olan adama yöneldi.

Şu kısacık paragrafı yazarken bile aklıma bir sürü imge geldi. Kulübenin duvarlarına çarpan yağmur, kapı açıldığında içeri dolan soğuk havanın sizi nasıl üşütebileceği, kadının içeri girişi vs... Bunların hepsi bir şekilde insanın aklından geçiyor, ama elbette bunları kelimelere dökebilmek bambaşka bir şey.